[CNW:Counter]
e-mail

Poslední letošní
(ultra)

Normálně to vychází tak, že poslední číslo WWWiditelnýho prasete má jen pár péefek a víc nic. Tentokrát je číslo 52 tak blbě umístěné, že se ledna ještě nedotkne. A tak vás budu obtěžovat ještě jedním normálním vydáním.
Poslední týdny se na mě hrnou všelijaké více méně dobrovolné a finančně nezajímavé akce, ale zase se potkávám s milými lidmi. Všeobecný vánoční shon se naší rodinky netýká již dlouhé roky. Vlastně nikdy jsme to moc neřešili. Dárky jsou prkotina až nepodstatná. Letos nás kolem stromečku moc nebude. Snad dorazí jen Jirka, a kvůli němu koupíme celýho mrtvýho kapra a ne jen půlku, jak jsme plánovali. Sladký nežeru a těch pár druhů na ovonění a pro Roušovnu si vyřešila Olina rafinovaným nákupem hned u nádraží. Pár kousků od několika druhů a ještě ve slevě. Bramborovej salát, kterej je na kaprovi to nejlepší, tak na ten brambory určitě někde koupíme. A letošní dárkování? Vymyslela ho zase Olina, ona je na to expert. Cokoliv si koupí v prosinci, tak to si dá pod stromeček, že prej jako ode mě. A když na vánočních trzích, kterými jsme museli proběhnout, když jsem si ji vyzvedl ve škole, objevila hezké rukavice, tak si je hned koupila, že jako další dárek pod stromeček. Pak se hluboce zamyslela a pronesla: "Rouši, sakra, tak si taky něco kup, ať ode mě máš něco pod stromečkem." Bránil jsem se, že nic nechci, a že už od Oliny mám upletené návleky na kotníky pro zimní běhání. Ale ona, že to je málo, ať si koukám něco koupit, že návleky jsou už od bláta, jak mě zná. Jsou, ale to neva, to se dá vyprat. A slíbil jsem, že si koupím ještě mandarinku.
Jednou z akcí byla taky vánoční besídka firmy, pro kterou občas pracuju a dříve jsem u ní byl pár let zaměstnanej. Večírek se odehrával daleko, až Na Urale. V nekuřáckým salonku. Sešlo se nás docela hodně. A v naprosté většině šlo o pracovníky bejvalé.

A je pravda, že v takhle velké sestavě při tak malých stavech jsme se už dlouho nesešli.

Bezvadný je, že to je nekuřáckej salón a kuřáci museli ven. Je vidět, že až bude zákaz všude, tak to prostě ti naši kuřáci zvládnou a dokonce ani nepřestanou hulit. Věřím jim.

A protože jsme se neviděli docela dlouho, tak jsme si furt něco sdělovali. Ještěže si nic nepamatuju.

Ondra si zlomil před časem klíční kost, ale Markét mu nedává facku!

Nejvíce Na Urale poletovala místní valašská hruška.

No vidíte, že Markét Ondru nebije.

Šárka má hezkej prsten.

Dokonce i mě někdo mým foťákem vyfotil.

Kuřačka Alžběta za dvojitým oknem.

Prostě hulí se venku.

Večírek byl částečně bujarý, protože sekce kolem Ondry jela v hrušce. Asi vykoupili celý uralí sklad. Mně se dařilo rafinovaně podvádět a na těch pár panáků jsem měl kaskadérku. A měli tam velmi dobré nefiltrované Únětice. A jak už to tak chodí, když nás z Uralu vyhazovali, zbyli jsme jen čtyři. Šárka nás vzala do jedné takové hospůdky v podzemí, asi nějaká tajná špeluňka. A pak honem domů. Sice jsem nikam nespěchal, protože Olina doma nebyla, ta si lyžovala a kašlala v Peci pod Sněžkou na instruktoráku. Tramvaj mě vyplivla na Lehovci, mlha jako prase a svěží vzduch, tak jsem to vzal klusem. Něco jako trénink na zítřek.

A postupně všichni odpadli. Tu vrávoravě, ale hrdě, tu normálně. Zůstalo jen drsné jádro. Madla, Šárka, Jarmil a já. Z Uralu nás vyhodili. Účet byl dost vysokej, tak jsme se o něho šábli s Madlou. Inu platit jako poslední ze společnýho účtu je nemilosrdné.

Šárčin tajnej pajzlík v podzemí.

A pak jsem jel noční šalinou. Všichni byli veselí.

A tramvaj byla narvaná k prasknutí. Tak narvaná, že se většinou ani člověk nemusel držet madla.

Museli jsme ale otevřít okno, protože nějaký zločinec vydejchal všechen kyslík a nějakej jinej zločinec se dlouho nemyl. Zrovna jsme jeli kolem obchodu s kořalkou a opilci v tramvaji volali na řidiče, ať zastaví, ale on se na ně vyprdl.

Teda ne všichni byli veselí...

Je noc, je tma, je mlha, nabírám kurz a vyrážím k domovu.

Je to jen necelých 7 kilometrů.

Na sobotu jsem si totiž naplánoval své poslední (asi) letošní ultra, spíš takové dělené ultra. Poběžím ráno do Českýho Brodu, kouknu na výstavu Petra Nikla a druhou stranou zase poběžím zpátky, taková pohodová sobota.
Spal jsem asi jen tři hodiny, vstávat se mi moc nechtělo, nebejt té výstavy, tak vyběhnu klidně později, ale výstava byla podle internetu otevřená jen do 11. Je docela tma, ani na hezké počasí to nevypadá, ale v lese to voní a to je věc, která mi dělá spolehlivě na ksichtě úsměv idiota. Únava se postupně rozpustila během a kilometry mizely za mnou. Do Brodu jsem doběhl trošku pozdě, po jedenácté, ale paní galeristka mi řekla, že to je v pohodě, protože oni tam jsou do půl dvanácté. Nechtěla po mně žádné vstupné, prý, když budu mít potřebu, ať strčím něco do prasátka. Obrázky mě bavily a byl jsem rád, že jsem to stihl. Pak jsem si koupil u Vietnamců mandarinku a plechovku plzně. Ne, tuhle mandarinku si už pod stromeček nedám, strčil jsem si ji do baťůžku, až budu padat hlady. Druhou stranou jsem se pustil k domovu.

V Českým Brodě lítají pečení holubi ne do huby, ale na střechu.

A žijou tu krokodýli.

A pouliční obrazárna se snaží napodobit Šímu.

Na sluníčkáře tu jsou připravení a...

... a hlavně správně orientovaní.

Den jak vymalovanej.

Epl mekintoš.


Když jsem běžel mezi poli, napadla mě přiblblá básnička ze Špalíčků veršů a pohádek od Hrubína - ...pípá pípá, nožky bolí, ve vysokém obilí bude večer za chvíli..., ale pak najednou kde se vzalo, tu se vzalo obrovské hejno holubů. A víte, co se mně v hlavě prohnalo? Že před nedávnem jsem byl napadenej hejnem psů (byli jen dva) a teď budu napadenej smečkou holubů. To už mi nikdo neuvěří. Ptáci, Hitchcock, to všecko mi hlavou prošustilo za zvuků peří. Ale obavy byly zbytečné, zdivočelí holubi se chovali umírněně, prolétli kolem mě, určitě mě posolili armádou roztočů a zase do strniště zapadli. Hostina. Horor se nekonal.

A zase ta erotika.

V uších mám sluchátka a poslouchám knížku Šantárám. Je to báječné čtení a kniha extrémně tlustá, což se v telefonu nepozná. Bylo to napínavé a kilometry se pomaličku rolovaly. Začínám mít hlad a žízeň. Přede mnou Úvaly. Co kdybych si u nádraží v tom odporným hotelu dal nějakej párek a pivo? Ale domů to je ještě 14 kiláčků, tak se rozhoduju pro variantu 2. Doběhnu do Klánovic a něco si dám u Dašů. V Kopčemově lese, to je ten úvalsko-klánovickej, se mi běhá moc dobře. Je hezkej. Kupodivu nejsem nijak ucaprtanej. I nohy mě bolí přijatelně. Běžím v pětiprsťákách, protože mi nikdy neudělají žádnej puchejř. Uklouznu, jsem od bláta, ale je to v normě. Příkladně dodržuji tarahumarské pravidlo, běžet tak, aby se člověk usmíval. A to mi jde. Hlad už mám jako prase. Ale to se už objevujou první klánovické vilky. U Dašů si dávám buřty pečené na černém pivu s topinkama. Mastná prasárna. A nefiltrovanou plzeň. Moc dobré pivo. Zpočátku se na jídlo vrhám jako sup a hltám, musím se krotit a uberu na rychlosti. Jím co nejpomaleji, dokonce se dá říct, že jako člověk. Zaplatím 150,- a vyrážím na poslední úsek. Už jen 7 kiláčků. Zpočátku mi to nejde vůbec, ale pak se nějak chytnu. Nohy mě bolí, buřty mi zavazí, chce se mi čůrat, ale Tarahumarové radí - usmívat se. Běchovice, kupuju si plzeň v plechovce na doma, abych dorovnal kapaliny v systému.

Mimoúrovňová křižovatka.

Sklo a led.

Ubrečení smajlíci.

Pětiprsťáky jsou úplně od blata, ale boty jsou skvělé. Zatím mi ani při jednom ultra neudělaly puchejř.

Ani pejsci mě neohrožovali.

Ani výprava Hanibala se slony nebyla nebezpečná.

A to už je poslední jezírko blízko domova, asi tak 1700 metrů a jsem doma.


Jsem doma, bolí mě lýtka i stehna a v neděli mě budou bolet břišní i prsní svaly. Byla to boží sobota. Běžel jsem asi 57 kiláčků, žádnej puchejř. Prostě advent.


Jen taková orientační mapička sobotního výletu.

Jdu spát celkem brzo a ráno vstávám pozdě. Belhám se osiřelým bytem, krmím sýkorky, zalejvám kytky a těším se, až mi zavolá Olina, že jede busem domů a kdy dorazí na Čerňák. Místo oběda si běžím pro mou Roušovnu, beru jí baťoh a lyže neseme společně, povídáme si oba naráz své zážitky a hovadiny. A už zase nejsem doma sám. I Olina vypustí z huby svou oblíbenou frázi: "To jsem ráda, že jsem doma."
No a to je všechno.

Když jsem v neděli ráno vstal, čekal mě nádhernej staroanglickej výhled z balkonu.
Jestli jste čekali víc, tak se omlouvám.

podpis


A v jedné vesnici na mě čekali bráchové myslitelé.

Landa, ač byl blázen jak Žito, se zbláznil.

Ve stardance nevyhrál Pavlásek (sdělil mi internet).

Výročí úmrtí jedinýho správnýho prezdenta, kterýho jsem zažil. Bylo jich 8, ale jen jednoho jsme si vážil a měl ho rád.

Foto: Milan

Veverkovej inspektor vám posílá postříhané video z Lubova Honu:

Lubo Kristek 2015 - zámek Křtiny - Hon from VUKU on Vimeo.

 


- Jsme tu ve studiu a chci znát vaše jméno, jsem Renata Marie kartářka.
- Ahoj Renáto, tady je Huňáč.
- Tak jen pro tebe, huňáči, máme energie, otevřené je nebe, otevřená jsou okýnka, v noci jsem pracovala pro vás, Není to jednoduché, co je snazšího, než zvednout telefon, není dnes všecko úplně normální.

Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Moravská galerie v Brně - Jan Svoboda: Nejsem fotograf(do 21. 2. 2016)
Legendou se stal Jan Svoboda (1934-1990) už za života. Nevšední vizualita i koncepce jeho fotografií v jedné řadě s názory na postavení fotografie a fotografa ve světě umění zasáhly snad všechny klíčové oblasti domácí fotografie. Fotograf, který porušoval zažitá pravidla a fotka pro něho byla jen objektem k tvorbě.
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Dům U Kamenného zvonu - Milota Havránková: Milota (do 17. 1. 2016)
Retrospektivní výstava je uspořádaná k životnímu jubileu této představitelky slovenské a české výtvarné scény, fotografky a multimediální výtvarnice
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006) Leica Gallery Prague - POCTA WERNERU BISCHOFOVI (do 24. 1. 2016)
Švýcarský fotograf Werner Bischof (1916–1954) vystudoval fotografii u Hanse Finslera a po několik let pracoval jako reklamní a módní fotograf. Mezinárodního uznání dosáhl zveřejněním dokumentárních záběrů následků druhé světové války. V roce 1949 se stal členem prestižní agentury MAGNUM Photos a začal fotografovat pro časopisy Life a Paris-Match. Werneru Bischofovi bylo pouhých třicet osm let, když tragicky zahynul v peruánských Andách. Během posledních devíti let svého života se mu však podařilo vytvořit dílo výjimečné citlivosti a intenzity, které je považováno za jeden z vrcholů angažovaného fotožurnalismu. Jeho humanistický přístup k existenciálním lidským otázkám v kombinaci s jeho uměleckým talentem z něj dělá klasika černobílé fotografie.
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Gallery of art Prague - Andy Warhol - I'm OK (do 31.12.2015)
Od klasických děl jako jsou Mao, Flowers, Marilyn Monroe a Campbell's Soup, které spadají do edice Sunday B. Morning až po ručně kolorované Flowers.

Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Vlastimil Třešňák: The vole hraboš hrdina
První z cyklu Konopných pohádek. Neodehrávají se za devatero řekami a devatero horami, nýbrž v pražských Hlubočepích a jejich okolí. Nejde o princeznu, draka či království, něčím tak obyčejným a obehraným by známý bard rozhodně nezdržoval! Jeho pohádky patří k těm netradičním, děj vlastně není podstatný, paleta postav je více než pestrá, pochopit souvislosti se vám zcela jistě nepodaří.

„Moudrý člověk se může od hlupáka naučit víc než hlupák od něho.“ Marcus Aurelius

 

Martin Kratochvil / Jazz Q - Temne slunceLP MINISTERSTVO MÝHO NITRA!
Dámy a pánové, naše nové album MINISTERSTVO MÝHO NITRA již v našem eshopu k dispozici i v LP podobě... Konečně! Stará natoč gramofón... Poprvé v životě si k sobě přivineme náš vinyl! A vlastní vinou!

 

Izilaleli kuyaziswa futhi abathandekayo base-Uganda
Siyabonga ukwesekwa yakho nje kuphela lo nyaka, sifisa wena Merry Christmas nakho konke okuhle kunakho in 2016

Vážené a milé ugandské publikum
děkujeme vám za vaši přízeň nejen v letošním roce, přejeme Krásné Vánoce a vše dobré do roku 2016

--
srdečně zdraví
Tomáš Drtílek & Richard Lank

Vážení,
upozorňuji všechny, kterým unikla informace o tom, že plánovaná dnešní beseda ing. Pavla Frieda s prof. Pavlem Holländerem, se překládá na úterý 5. 1. 2016!
Současně přikládám lednový program brněnské pobočky Židovského muzea v Praze a těším se na další setkávání s Vámi při našich programech.
Za OVK Brno přeji klidné sváteční dny a šťastné vykročení do Nového roku!
Jitka Králová
vedoucí oddělení
Židovské muzeum v Praze - pobočka Brno
Oddělení pro vzdělávání a kulturu
tř. Kpt. Jaroše 3, 602 00 Brno
tel.: 544 509 651
mob.: 739 292 424

9. 12. 2015 - 7. 2. 2016
Václav Jirásek: Svět podle Ironyma Koola
Miloš Budík František Vrána - nábytek, interiéry, volná tvorba

Program Divadla Radost na prosinec

Všem příznivcům Divadla Radost.
Náš soubor natočil v měsíci listopadu pro Českou televizi
seriál deseti krátkých pohádek pod souhrnným názvem
Čtení pro radost, které se budou vysílat
na "Déčku - Art" od 21.prosince 2015 do 1.ledna 2016.
Začátky vysílání vždy v 19:40.
Všechny pohádky jsou z mé scénáristické
i režijní dílny a jsou, či byly uváděny v Radosti.
Přeji krásné svátky s pohádkami z Radosti.
Vlastimil Peška


KIARA A VINCENT U NÁS

přespali ze soboty na neděli, protože ráno byla v plánu návštěva v Radosti.

Natrefili se zrovna k rozbalování novýho klavíru.
Jirka nachystal stojan a oba Hasiči ho okamžitě využili po svém.

A pak už Jerka donesl krabici velikou, převelikou.


Mezitím se Kiara musela ještě vtělit do krtkoježka, aby se mohla protahovat dírou vytvořenou z peřin.
A pak už klavír zaujal místo na stojanu a nastalo zkoušení.


Klavír jako slovo je hezčí než stage piano. Hraje se mně na něj krásně. Asi tak, jako když si člověk
zkusí po všech možných běžných typech klavírů zahrát na Steinwaye.

Vlastně to hraje skoro samo a klapky poslouchají různou sílu doteků, reagují parádně. Je to sice velká
a těžká bedna, ale stojí to za to.


V NEDĚLI RÁNO JSME VŮBEC NEZASPALI

a úspěšně se vypravili na pohádku O kočičce a pejskovi, jak slavili vánoce.
Vybavila jsem se velkým foťákem, ten jsem ale nakonec měla jen jako cvičnou zátěž.
Pohádku hráli v lodi, kde je muzeum loutek. Krásný, ale uhlídat ty dva, obzvlášť Vincenta (strašně si potřeboval na všechno sáhnout a ono se to nesmí...), nebyl vůbec jednoduchý úkol.
Hra byla moc pěkná, plná nápadů, ale trvala skoro 40 minut. Vincent vydržel těch klasických a vyzkoušených 20 minut a pak začal: "Já chcu čurat!" Šli jsme tedy čurat a Kiki musela s námi, aby to Vincovi (prý) nebylo líto. Asi za 5 minut přišlo kakání (opět ve "spolupráci" s Kiki), ale byl to falešný poplach. Za dalších pár minut znovu čůrání a když Vincent končil akci, ozval se zrovna závěrečný potlesk. Popřáli jsme hercům Míše a Jirkovi a poděkovali, no a tak skončila Vincentova první návštěva divadla. Příště to budem řešit raději pohádkou, která má přestávku.
Největší úspěch nakonec zaznamenaly samootvírací dveře, kterými Kiki s Vincentem probíhali a hulákali, dělali, že se jich bojí. Bavilo je to dost dlouho a ostatní děti se na ně způsobně koukaly a byly celé hodné.
Ale zvládla jsem to, odešli jsme docela důstojně. Foťáku se dostalo užití jen jednou na České, když ti dva chvilku se zájmem postáli u kádí s kapry.


Když jsme pak kousek dál vlezli do busu, který jezdil jako náhradní doprava, dostal od nich
Dopravní podnik pochvalu.


Takhle umístěná sedadla jsou totiž správně, protože malí človíčci se můžou pohodlně koukat z okna!
A tak přeju malým, ale i velkým človíčkům dobrý rozhled, aby si mohli v klidu vytvořit svůj názor.

Dada a spol.