[CNW:Counter]
e-mail

Sevilla
(konečně poprvé)

Hanba už mě fackuje, protože je skoro konec roku a já jsem furt nenapsal ani jeden fejetonek z té krásné a inspirativní Andalusie. Je to ostuda, a tak jsem se rozhodl, že malinké nakouknutí udělám v jubilejním padesátém vydání letošního prasete.
Sevilla, hlavní město Andalusie v sobě skrývá tolik zajímavých aspektů a pohledů, že se mi to asi nikdy nepodaří všechno popsat a obsáhnout. Kromě toho to první povídání bude spíš obrazové seznamovací, jen takové obrazové útržky a slovní momentky. Tak proto, že bych se na to měl připravit daleko líp a nenechávat to na poslední chvíli.
Dluh sevillskej není jedinej. Třeba taky slibuju už kdoví kolik let, že se pokusím sepsat příběh z hlubokýho totáče z doby vojny, do které byla zapletena i americká tkanička. Ale to fakt až jindy, teď se vrátím k Andalusii.
Nejen Andalusie, ale celé Španělsko se vyznačuje extrémně multikulti prostředím. Tak samozřejmě se tu žije všem kulturám, že si ani možná neuvědomujou nějaké stupidní označení multikulti. Ostatně já si myslím, že výraz multikulti je specialita úzkoprsých a poměrně rasově čisťounkých, tedy i hodně ochuzených sopečností. třeba u nás to je velmi patrné. Děsit se z nového, nedovolit změny... a vůbec, to se m nebudu raději ani zatahovat.
Kromě všech možných vlivů se tu daří i všem rasám a národnostem. A, já vím, nepobyl jsme tu dlouho, nějak spolu hezky vychází. Berte to třeba jako naivní pohled cizince, ale mně se to moc líbilo.
Do Sevilly jsme se dostali dvěma letadlama, kupodivu nás nikdo ani neunesl ani nás neterorizoval. Vše s nadhledem a v klídku. Dostali jsme se do Sevilly večer, ale přesto na nás počkali s večeří, ubytovali nás a protože jsme byli celkem zdrchaní, tak jsme se uhnízdili a pak šli spát.
Ráno už začal normální režim. Mě se vlastně ani týkat nemusel, byl jsem tam za své a Olina tu byla s žáky její školy na programu Erasmus+. Když si uvědomím, jak velkorysej model to je, a jak to pro ty děcka je užitečný, že si rozšíří obzory, přičuchnou k jinýmu způsobu nazírání na svět, přičichnou k cizímu jazyku. Otrkají se i v oboru. A vše jde z peněz EU, tak o to víc je mi protivné to české kňučení a brojení proti EU. Já to prostě vidím jinak a myslete si o mně roduvěrní čistí Češi, co chcete.

Hned po prvním probuzení jsme šli všichni do třídy. To už je let, co jsem za škamnou neseděl. Já bych sem sice nemusel, ne proto, že jsem chytrej a všecko vím a všecko znám a všude jsem byl nejmíň dvakrát, ale potřeboval jsem pro tu školní výpravu udělat pár fotek. A kromě toho jsem směl chodit každé dopoledne na hodiny španělštiny, které jsem velmi přivítal. Protože, ano, je to pravda, mám sice ze španělštiny státnici, ale nepoužíváním atrofovala téměř k nule.

Naše slečna učitelka španělštiny je hezká a každou minutou, co ji poslouchám se mi v hlavě rodí další a další zapadlé vzpomínky na španělštinu. Takové turbo, které mě potěšilo.

Někdy používá Natalia hry vhodné pro děcka, ale přidáváme se i my s Olinou. Jo a na konci pobytu jsem dostal jakýsi certifikát, že jsem absolventem kurzu úrovně A1, tedy, že umím pozdravit a prozradit, jak se jmenuju

O přestávkách, je jich málo, vylezeme na dvorek a já vím a vidím, že tady v Andalusii, potažmo v Seville se mi bude velice líbit.

V Seville vítězi tento dopravní prostředek. Je praktický, dá se všude zaparkovat a projede i nejužšími uličkami.

Po obědě jedeme poprvé na praxi. Je to přes celou Sevillu autobusem číslo 3. Dopravní systém je celkem vymyšlenej. Dostali jsem takovou šalinkartu, která se dá dobíjet kdekoliv v trafice nebo ještě i jinde. Za každou jízdu z šalinkarty čtečka strhne asi 71 centů. Je to nepřestupné a jednoduché. Nastupuje se jen prvníma dveřma, čtečka je u řidiče. Tam lze zakoupit i jízdenku, která je o něco dražší. Vystupuje se všema dveřma, ale nástup jen prvníma. A dodržujou to. A řidič je absolutním vládcem prostředku, uzná-li, že je plnej a že na zastávce je příliš mnoho cestujících, nikoho nového do autobusu nevezme. A Sevillané nenadávají, a počkají na další.

Úroveň a vybydlenost MHD je sympaticky slabá.

Moje oblíbené téma. Veřejný hajzlíky. Nepodařilo se mi zjistit, jak to tu je s veřejnejma hajzlama. Tohle je jeden z nich, ale asi je vybydlenej. Ale není problém si zajít do jakékoliv hospody nebo kavárny, nikomu to nevadí.

Sevilla je prošpikovaná veřejnejma stojanama s kolama. I na tento dopravní prostředek existuje jakási šalinkarta, dá se koupit přes internet a někde vyzvednout. Funguje to tak, že z jakýhokoliv stojanu můžeš jet kamkoliv k jinýmu stojanu. stačí přiložit kartičku a je z tebe cyklista. Kola vypadají udržovaně a celou Sevillou se táhnou cyklopruhy.

Škola, kde mají děcka praxi, je ve čtvrti, o které Sevillané sami říkají, že nepatří k k těm nejbezpečnějším, ale že to tu tepe a je tu veselo.

Plakátovací plochy jsou asi na celým světě stejné.

Pro tyhle židličky zatím nemám přesné vysvětlení, ale časem se k tomu vrátím.

Uličky tu jsou uzounké, ale zrovna tyhle dvě jsou ještě, ve srovnání s jinými, které ještě neznám, docela široké.

Jak uvízl kosočtverec.

Našli jsme úspěšně tu školu, kde bude praxe, jen netušíme, že vchod je zezadu.

Jako z nějakýho westernu.

A klasický chytrý mobil v rukách kdekoho.

Elektroinstalace je v roztomile dezolátním stavu.

Tohle dobře znám z arabskýho a africkýho světa.

Pan učitel Chavier, krásná překladatelka ze španělštiny do roztomilé angličtiny Sylvia a Roušovna.

Společné foto.

Škola je opatřena velmi sofistikovaným hřištěm pro spoustu míčových her, ale prase aby se v tom vyznalo.

Chavier nám nadšeně přednáší o využívání sluneční energie. Andalusie je tím vyhlášená, ba přímo posedlá. ale je to sympatické, jak jsou pro to nadšení. Španělé.

Bílá a dlaždičky, to tu uvidím ve všech možných podobách a skoro všude.

A žije se tu na třech úrovních. Žije se tu na ulici, kavárničky, hospůdky, lavičky, parky. to je ta nejnižší úroveň. Pak se tu žije v bytech a domech, úroveň dvě. No a na rozdíl od naší krajiny, se tu žije ve třetím levlu na střechách. Tam se odpočívá, suší prádlo, děcka si tu hrají, někdy tu spí celé rodiny, když vevnitř je příliš dusno, pořádají se tu uzavřené mejdany. Prostě, na střechách to žije.

Schody do nebe.

A za okny kytky. Obecně tu je hodně zeleně a kytky mají v oblibě. To se líbí Roušovně a já mám strach, aby si domů zase nevezla plnej kufr odštípků, nebo-li správně česky oplégrů.

Hlavní náplní praxe je využití solární energie. Skoro těm děckám závidím ty možnosti, které teď v té svobodné době mají. stačí se jen přihlásit a nebýt úplnej blbec.

Motorčí hnízdo.

Na střeše školy je i prostor pro děti ze školky. Buď se tu učí velcí studenti pracovat se solárními panely, to bývá odpoledne. Dopoledne si tu hrajou děti z mateřské školky. Zatím si nikdo výuku nespletl. To jsem zvědavej, kdy se dostanu k dalšímu pokračoví o Andalusii, tohle bylo jen zahřívací kolo.

podpisSpolečnost se i nadále radikalizuje.

Prezident Zeman přišel s novinkou. Prý jeho Mynář žádnou prověrku mít nemusí, že si o prověrku zažádal jen z frajeřiny

A Randsdorf si chtěl ve Švýcarsku v bance vyzvednout asi tak 350 melounů éček a zatkla ho policie.


Helča si cucá palec (Klánovice 1979)

Verkovej inspektor vám posílá postříhané video z Lubova Honu:

Lubo Kristek 2015 - zámek Křtiny - Hon from VUKU on Vimeo.

 


Neoslavili jsme s Olinou 40. výročí od svatby. Oba jsme na to svorně zapomněli a když jsem Roušovně navrhoval, jeslit si nezkusíme ještě jednu čtyřicítku, tak mi odpověděla:
"V žádným případě, já chci umřít včas."

Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Moravská galerie v Brně - Jan Svoboda: Nejsem fotograf(do 21. 2. 2016)
Legendou se stal Jan Svoboda (1934-1990) už za života. Nevšední vizualita i koncepce jeho fotografií v jedné řadě s názory na postavení fotografie a fotografa ve světě umění zasáhly snad všechny klíčové oblasti domácí fotografie. Fotograf, který porušoval zažitá pravidla a fotka pro něho byla jen objektem k tvorbě.
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Dům U Kamenného zvonu - Milota Havránková: Milota (do 17. 1. 2016)
Retrospektivní výstava je uspořádaná k životnímu jubileu této představitelky slovenské a české výtvarné scény, fotografky a multimediální výtvarnice
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006) Leica Gallery Prague - POCTA WERNERU BISCHOFOVI (do 24. 1. 2016)
Švýcarský fotograf Werner Bischof (1916–1954) vystudoval fotografii u Hanse Finslera a po několik let pracoval jako reklamní a módní fotograf. Mezinárodního uznání dosáhl zveřejněním dokumentárních záběrů následků druhé světové války. V roce 1949 se stal členem prestižní agentury MAGNUM Photos a začal fotografovat pro časopisy Life a Paris-Match. Werneru Bischofovi bylo pouhých třicet osm let, když tragicky zahynul v peruánských Andách. Během posledních devíti let svého života se mu však podařilo vytvořit dílo výjimečné citlivosti a intenzity, které je považováno za jeden z vrcholů angažovaného fotožurnalismu. Jeho humanistický přístup k existenciálním lidským otázkám v kombinaci s jeho uměleckým talentem z něj dělá klasika černobílé fotografie.
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Gallery of art Prague - Andy Warhol - I'm OK (do 31.12.2015)
Od klasických děl jako jsou Mao, Flowers, Marilyn Monroe a Campbell's Soup, které spadají do edice Sunday B. Morning až po ručně kolorované Flowers.

Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Umbert Eco: Nulté číslo
V Nultém čísle se vrací Ecovo oblíbené prostředí redakce. Ztroskotaný nájemný spisovatel připravuje nulté číslo bulvárního plátku Zítřek, jehož cílem je spíš vydírat než informovat. Zaplete se přitom do šíleného příběhu, v němž hraje roli mrtvola lži-Mussoliniho, vražda papeže Jana Pavla I., Rudé brigády, CIA, mafie a houfy spiklenců.

„Moudrý člověk se může od hlupáka naučit víc než hlupák od něho.“ Marcus Aurelius

 

Martin Kratochvil / Jazz Q - Temne slunceLP MINISTERSTVO MÝHO NITRA!
Dámy a pánové, naše nové album MINISTERSTVO MÝHO NITRA již v našem eshopu k dispozici i v LP podobě... Konečně! Stará natoč gramofón... Poprvé v životě si k sobě přivineme náš vinyl! A vlastní vinou!

 

Společenské centrum
Dělnický dům
Jamborova 65
Brno - Židenice
si Vás dovoluje pozvat na večer autorského čtení a písničkářství
Poslední Šujanoviny letos
pondělí * 14.12.2015 * 19°°
hrají, zpívají, čtou a i jinak hovoří:
Lenka Sedmíková (j.h.), Kateřina Šujanová & Neznámý písničkář Vít Šujan (NpVŠ)
vstup dobroVOLNÝ
https://www.facebook.com/events/185468321799301/
www.hmmanagement.cz/artists/vit-sujan
www.slawjena.cz

Vážení přátelé, milí kamarádi,
srdečně Vás zveme na tradiční Vánoční koncert brněnské vokální skupiny MOŠNY, který se bude konat v sobotu 19.12.2015 v 18:00 hodin v prostorách Sálu Břetislava Bakaly v Bílém domě v Brně.
Vstupenky jsou k mání u Kudrny v podchodu hl. nádraží a v centrálním předprodeji TIC na Radnické 2
(nebo si je můžete zarezervovat na emailu kacer.mosny@seznam.cz a vyzvednout přímo na místě).
S přáním krásně prožitého adventu, vánočních svátků a hodně štěstí do nového roku
Jiří Kačer Mrázek
http://www.mosny.cz/
https://www.facebook.com/events/1511621315828235/
PS: Můžete se těšit na několik úplných novinek v našem repertoáru a také na speciálního hosta - našeho bývalého člena Vláďu Vozáka. :-)

9. 12. 2015 - 7. 2. 2016
Václav Jirásek: Svět podle Ironyma Koola
Miloš Budík František Vrána - nábytek, interiéry, volná tvorba

Program Divadla Radost na prosinec


ROZTRHNUL SE PYTEL

s předvánočním koncertováním.
Prvňáci z muzikálu měli úplně první společné vystoupení pro mateřskou školku, kam chodí Kiara.
Dostali za úkol představit Mikuláše a jeho družinu. Kostým na Mikuláše, anděla a čerta obdrželi na místě, zbytek zaimprovizovali velmi odpovědně (a krásně!) sami.


Školka je krásná a útulná, tady tvoří pozadí zčásti zrovna lehátka, takže se výsledek příprav fotil vlastně
v ložnici.

Družina působila zřejmě docela věrohodně, protože se jeden chlapeček dokonce i rozplakal, 2x!
Děti nám zazpívaly tři písničky, měly to i s choreografií, bylo to hezkýýýý!

Pak četl Mikuláš "hříchy", případně pochvaly a každý dostal balíček s ovocem - to jsem ocenila.
Když byl někdo nervózní, anděl fungoval jako ochránce a zaháněl čerty pryč.

Poslední dárek byl pro Vincenta, byl tam s Katkou, která celou akci filmovala.
Když ho Mikuláš volal, Vincent vůbec nereagoval, protože se snažil ze všech sil vypáčit z hromady hraček jeřáb, který ho zaujal tak, že nevnímal nic dalšího. Nezabralo ani Mikulášovo naléhání, že má pro něj dáreček. Z prostoru pod kočárky s panenkami se ozvalo "Já nechcu!" a páčil dál, až se mu jeřáb zadařilo vytáhnout. Pak byl spokojenej. Klidně si sáhnul čertovi na kožich a tím mně připomenul historku s jeho tatínkem Petrem. Ten kdysi v Lomnici na památné oslavě Mikuláše, kde byli čerti opravdu hrůzostrašní, přišel coby tříletý za jedním z nich a klidně požádal o otevření limonády.

 

TAKTO VYPADÁ

scéna pro představení "Hodinku na Štědrý den".

Fotky jsem nestihla žádné, jen ze zkoušky.

Představení funguje krásně, Bulisova hudba boduje! Hrajeme ještě do 10. 12, každý den v 19:00.
Na veřejné generálce se sešli dědové a pradědové Klementi s Vaškem Horákem, úžasná trojka!


A pochvalovali silně!

 

V DEN PREMIÉRY (NEDĚLE)

se po dvou letech konal koncert vánočního zpívání studentů a CKK Bandu na Zlobici.


Bylo tam milo a příjemně jako vždycky. Marešovi a spol. připravili litry horkého čaje i výborné pokrmy pro studenty, kteří splnili "bojový" úkol a šli pěšky z kuřimského nádraží po červené značce a hledali cestu v mlze, někteří bloudili... Ale neztratil se nikdo!


Zpívali prvňáci i druháci, ale to jsem samozřejmě nestihla fotit.
Nejvíc starostí měl Jirka, přivezl zvuk, nástroje, celé to připravil a nazvučil a furt mu něco houkalo.

Pak na to ale přišel! Kromě toho si zahrál na flétnu a taky na bicí, pak to celé sbalil a odvezl mě do divadla, abych stihla premiéru Bulise. Musím se podívat, jestli nemá okolo hlavy svatozář.

 

PREMIÉRU JSME PŘEŽILI

úspěšně. A taky oslavili!


Přišli dobří lidé a tak se nám hrálo dobře. Přijďte taky, je to krásná hudba a mně bude asi pěkně dlouho trvat, než ji vytěsním z hlavy něčím jiným.

Dada a spol.