[CNW:Counter]
e-mail

Andalusie
(úvodní slovo)

Vrátili jsme se z, dejme tomu z ráje. Ale takovýho normálního lidskýho vobyčejnskýho ráje. Ze země, kde všecko funguje tak nějak obyčejně, není to nijak bombastický, ale ten jejich klavír je krásně naladěnej. Berte prosím tohle vydání jen jako úvodní cancy, které pak budu postupně v dalších a dalších vydáních rozvíjet, rozebírat, jako to ze mě poleze postupně. asi to bude i na přeskáčku. ale to nevadí. teda mně to nevadí.
Olina měla jet s vybranými žáky na 14 dní do Sevilly. Za peníze EU v programu Erasmus +. Když si to tak v hlavě srovnávám, tak musím říct, že EU je v tomhle ohledu vynikající instituce a dělá něco velice užitečnýho. Je dobrým zvykem, speciálně mezi námi Čechy hodně hustě flusat na EU a nejraději by někteří vzteklící a lumíci i z EU vystoupili. Jejich argumentace se zdá taková logická a jasná, jenže problém, je v tom, že oni se zaseknou na takové kravině, jakože třeba zakřivenost banánu a nebo to prokletý máslo, co není máslo a podle EU se tak nemůže jmenovat. To je pak řevu. Dost politiků by to i rádo udělalo, že by z EU vystoupilo. Někteří pro populistickou lacinost toho hesla, jiní z bezbřehé nenávisti vůči EU. Samozřejmě, že tak jako v každé jiné velké organizaci to skřípe, tak i v EU, ale ať se nad tím zamejšlím jakkoliv, je EU pro naši zem velmi dobrou, ba přímo výtečnou investicí. A hlavně vzdělávací programy, což je investice do budoucna. Měl jsem možnost sledovat mladé studenty, jak se jim pootvírají oči a jak si pomaličku, někteří dokonce i rychle uvědomujou, jak je podobná zkušenost užitečná a praktická. Takže tu volám ANO!!! (Ne to Babišovo) Evropské Unii. Je to dobrej nápad a je škoda, kdyby se to pro nějakou tupou řevnivost podělalo.
Paradoxem v chodu EU jsou pak lidi typu Grebeníček, kterej zastupuje v EU komouše, chrápe tam, a nejraději by to všecko zrušil. A nebo ten mladý muž ze Svobodných, kterej je proti EU zásadně, Ale je tam a brojí. A EU to hravě ustává a trávi. To je mi sympatické. Vždycky si při tom vzpomenu na mýho tatínka, kterej, když jsme hráli důležitej zápas ve volejbale a rozhodující míč byl sporný, tak se všichni ti fotrové hádali do krve, jestli to byl míč In nebo OUT. Já jsem s nima hrával jen tak do počtu, když někdo z fotrů doktorů nemohl. Takže se mě to ani tak moc netýkalo. Páprdové se hádali, protože ti, kteří vyhrávali, už by to měli v kapse a ti, co prohrávali, si to mohli oddálit. Je fakt, že to je skoro pochopitelné. A najednou do té hádky to krátkého ticha vstoupil můj táta - člen vítězného mužstva - navrhl něco neskutečně nehoráznýho. Ne, že budem ten míč, to podání hrát znova, ale on jim všem navrhl, že si můžeme dát celej set znova. Bylo to jako rána do palice. Všichni se na něho slovně sesypali a láli mu, jestli se nezbláznil. Sjednotili se proti jednomu jedinému člověku, přesunuli svou hádku o jeden sporný míč na ten nehoráznej tátův nápad a všichni se shodli, že teda budou hrát nové podání. Problém vyřešen. Už se táty nemůžu zeptat, jak to myslel a jestli si byl vědom té geniální myšlenky, ale to nevadí. Pro mě to byla lekce, která se mi v životě často hodí. Bráním se úzkoprsosti, i když bych si ji rád zkusil. Vždycky si vzpomenu na ten tátův nápad. Já vím, asi vám to nepřipadá relevantní s EU. To nevadí, mně jo.

Letiště v Madridu je nenápadně hezké.

Bloudíme po letišti v Madridu

První společné foto

A tak nás s Olinou napadlo, že bych si to mohl celý zaplatit a jet s nima. Olina mi tedy pod stromeček koupila letenku a já jsem se jí za to pomstil podstromečkovým šicím overlockem Pfaff, aby tak jak říká v Teorii velkýho třesku, nebyli navzájem nic dlužni. Nejsem student, nejsem profesor, tak si to hezky zaplatím, a budu se toulat po Seville a sem tam si zaběhám a budu fotit a vymejšlet pitomé věty, o kterých si budu aspoň maličkou chviličku říkat, že jsou vtipné až brilantní, ale pak si je napíšu do textpadu a to vtipné a sršivě jiskrné se někde vytratí, protože někde mezi mozkem a obrazovkou je zlý výrostek Hugo a všecko posere. Za pár týdnů jsem si dokoupil ještě 14denní ubytování a jídlo. To jsem ale netušil, do čeho jsem se to s tím jídlem namočil. Pak, až se blížila ta správná doba, jsem informoval některé své věrné klienty, že na ně budu první půlku října z jihu kašlat. Snad to vzali s pochopením a nepřišel jsem o ně. Uvidím.

Mé první foto. Někde na okraji Sevilly je cirkus. Kdybych tu byl o týden dýl, asi bych si tam zašel a pofotil život cirkusový.

Mají dost dobře zmáknutej systém městskejch kol. Dá se na to pořídit celoroční permanentka a stání je po celé Seville fakt hodně.

V Seville, zdá se, pršívá v říjnu.

Čím se víc blížila doba odjezdu, tím byla Olina zaměstnanější a taky nervóznější a unavenější, protože přece jenom, když už to jde z EU fondů, je to potřeba ošetři kvalitní úředničinou, což může být náročné.

Hejno motorek. Motorek je tu v Seville daleko víc než aut.

Přestože jsou v téhle škole učení o elektroinstalacích a normách, samotné rozvody v celé Seville jsou podobné všem zemím na stejné rovnoběžce. bordel je podobný i v Itálii i v řecku a ve všech arabských zemích v tom inkriminovaném pásmu. Možná, že by za to mohlo slunko?

To jsou naši kolegové ze Španělska. Chavier učí děcka solární energii a krásná Sylvia jim tlumočí ze španělštiny do angličtiny, tak se studentíků do hlavy montujou oba jazyky. Česky to komentujou slovy, že to je pěknej bordel, ale na konci pobytu se už docela orientujou. Jen Pepa se vzpouzí.

Druhé společné foto.

Doba odjezdu je tu. Odjezd z letiště Václava Havla v lidskou dobu, někdy po poledni. Olinina kuřátka (studenti ve věkovém rozsahu 16 - 21 let se šťastně sešla na správném místě, odbavili nás celkem rychle, sebrali kufry a my se propasírovali přes kontroly do šengenskýho prostoru. Letíme do Madridu. Těším se převelice, protože ač mám státnici ze španělštiny, nic mi z ní v hlavě neuvízlo, protože to už je čtvrt století a nikdy se mi nepodařilo jet do země, kde bych tu krásnou řeč užil. Vše se odpařilo. Byl jsem zvědavej, jestli se mi to narodí.

Pro jednotlivé hry jsou tu soustavy barevných čar. V tom bych se nevyznal a v průběhu hry bych smečoval do koše a pak skákal panáka.

Schody do Ráje

Škola, kde mají studenti praxi má velké a složité hřiště, které je každej den využívané malejma sportovcema.

Letadlo má trochu zpoždění a na přestup máme necelou hodinu, cítím na Olině, že je z toho nervozní. Ráda býva na místě včas a v případě letadel raději dvě hodiny předem a nějakou hoďku navíc, než jak to dělá náš Honzík, kterej umí i letadlo nestihnout a pak ho to stojí velký prachy. Madridské letiště vypadá nepřehledně, ale jen pro prvocestovatele. Je přehledné, ale to ještě nevíme. Nemůžem nabrat správnej kurz, ale pak si všimnu, že na letence je napsané HJK, na cedulkách letištních jsou různá písmenka v různých barvách. To naše H je černé, J je zelené a K červené. A protože čas je napnutej, začíná se nad těmi třemi písmenky objevovat užitečná informace v minutách. Hlásí nám to, že na HJK je to 9 minut. šipky ukazujou tu doleva, tu doprava a někdy i dolů, naštěstí mi brzo dojde, že to není dolů, protože bysme se museli na palubu letadla škrábat po žebříku. Najdeme HJK a pak už nám prozradí, že K82. To už je jasný. A stihli jsme to v pohodě, i to druhé letadlo mělo trošku zpoždění. Stihli jsme se vyfotit společně. Naše první společné foto. Bude jich víc. Do Sevilly to je hodinka. Tam na nás čeká autobus a odveze do hostelu. jdeme na večeři a spát.

První noční procházka po příletu.

Začíná náš pobyt ZDE. o něm se budu postupně zmiňovat v pozdějších prasečích vydáních.

Tak jako v jedné knize, kterou napsal Zelenej Škraloup, končí každá kapitola větou Sere pes, tak tady v Seville na jednom mostě jsem zjistil, že se místo toho říká Ščije kočka.

14 dní uteklo jak voda, starali se o nás vzorně a všichni byli velmi milí a pozorní. Zpátky letíme hodně brzo ráno, vstáváme před čtvrtou, na letišti v Seville se nenudíme, vše jede jako po drátkách. Olina často své studenty varuje před něčím, nebo jim radí, co nemají zapomenout nebo co mají udělat. Většinou se ale studenti tváří bohorovně a myslí si své a když to opakuje já nevím po kolikáté, už se zcela veřejně pošklebují. Přesto se vždycky najde nějakej bulík, co si to k srdci neveme. Nejčastějším dotazem paní profesorky bylo: "Děcka, máte všichni šalinkarty? Dostali jsme totiž na dobu pobytu takovou kartičku, španělsky se to řekne tarjeta, kde je našťouchanejch asi 20 euro. Abysme měli na ježdění po Seville do školy a tak. Samozřejmě, že skoro vždycky se našel nějakej jouda, kterej řekl: "Jé, já jsem si zapomněl kartičku a musel se vracet. Kvůli tomu dávala Olina sraz o pět minut dřív, které se dycky rozfrcaly na podobné blbiny. Varovala i před vodou na kontrole, že vodu musí vypít nebo vyhodit. A nožíky a ostré předměty. Nakonec jeden ze studentů byl přichycen, jak pašuje vodu a šroubovák. Oboje mu bylo nekompromisně zabaveno. Všecko ale dopadlo dobře, v Madridu máme skoro tři hodiny čekačku, Pepa vyhrožuje, že se ztratí, ale ani to se mu nepodařilo. Stále plný počet studentů nasedá do IBERIA letadla a za necelé tři hodinky vystupujeme v Praze. Je pošmourno a skoro o 15 stupňů větší kosa. A zataženo. Ach ta Slunná teplá Sevilla. Jo a nasraný ksichty se tu vyrojily, protože podle toho se pozná, že jsme doma. V naší krásné zemi.

Sevilla je idylicky pěkná.

Tahle babka mě dostala. Původně to vpadalo na malýho tlustýho kluka, ale čím blíž byl, tím víc se měnil ve starou netlustou babku, která si v parku zkoušela všecky sportovní atrakce, snad kromě skluzavky. ale třeba tady slezla z kola, vlezla si na rotoped, chvíli na něm jela a pak sedla na kolo a jela dál.

Žije se tu hodně na střechách. Což je sympatické, ale někdy z toho jde mráz, když se děcko batolí poblíž zrzavýho zábradlí.

Honza K mě informoval SMS zprávou, že jsme byl zařazen do družstva sběračů fotek kanálu a že mám fotit kanály.

Atrakce s holuby, na tu nesmím zapomenout.

Vše pro kolaře a pro kola.

Ano, i koridě budu psát. Fotek z ní mám hodně.

Největší radost nám udělala ale Helča, která nám přijela autem naproti a odvezla nás domů, nakoupila a doma nám uvařila oběd. Přijela s Bibi a Borisem, protože Bobík jet nemohl, abysme se do auta vešli. Museli si to vybojovat regulérní soutěží nůžky kámen papír. a Bobík dostal jako flastr tableta a směl si hrát celou dobu, co nebudou doma, hry a čumět na filmy. A tak mu to ani moc nevadilo. Bylo to krásné přivítání. Helča pak s děckama odjela domů a my jsme šli spát po čtrnácti dnes do svých postýlek. A ráno bez budíka.

Šel jsem si zaběhat do přízemního mrazíku, mrzly mě prsty na nohou, pak jsem v supermarketu nakoupil chleba a zažil českou uvítačku. stařičký pán si vzal zaplacené těstoviny a ty se vyřinuly se syčením a prskotem na zem. Baba u pokladny ho sprdla, že to nesmí tak mačkat a mikrofonem zavolala lejdy od úklidu,. Ta přišla nasraná se smetákem a lopatkou a tak zuřivě zaháněla kolínka do lopatky, že se zase odrážela a lítala ven, což ji nasíralo ještě víc a vrčela na dědouška, ať uhne. Všichni tři se mračili jako Češi. Ano jsme doma, poznávám to tu. 14 dní jsem neviděl nasranej rypák. Možná jsem špatně hledal a moje informace jsou zavádějící. Příště už bude něco kompaktnějšího. Doufám.

Už je podzim.

podpis


Objevil jsem v sobě geny statečného toreadora, tak jsem si hned udělal selfíčko.

Společnost se polarizuje dál. Český svět je rozkrojenej imigrantskou krizí.

Děcka nám přijely naproti a Boris se hned ujal obou kufrů. Je to už velkej chlap.

Verkovej inspektor vám posílá postříhané video z Lubova Honu:

Lubo Kristek 2015 - zámek Křtiny - Hon from VUKU on Vimeo.

 


Ministr vnitra Chovanec: "Tok migrantů do Česka se zastavil."
To je hodně ováženj výrok, když ještě ani žádnej tok nenastal.

Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)GALERIE MODERNA (do11. 10. 2015)
Výstava jedné z nejvýznamnějších českých uměleckých skupin, Skupiny 42 /1942-1948/, která vznikla v nejkritičtějších letech druhé světové války a stala se ojedinělým uměleckým fenoménem.
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006) Leica Gallery Prague - Anton Podstraský ( do 22. 11. 2015)
Celkem neznámý slovenský dokumentární fotograf Anton Podstraský studoval v letech 1955 až 1960 fotografii na Střední uměleckoprůmyslové škole v Bratislavě. Fotil odvrácenou stranu života v tehdejším reálném socialismu. Je to výstava, která stojí za návštěvu.
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Galerie Idea - Jan Hinais - Kubostické obrazy (do 7.10.2015)
Obrazy plné hranatých tvarů změkčené oblými křivkami. Kubismus je pro autora nádherný způsob jak vyjádřit celistvost a hloubku našeho vnímání zjednodušeným způsobem. V jeho obrazech se mísí abstraktní i realistické formy a je patrný obdiv k dílům Picassa, Filly, Kubišty a dalších kubistických mistrů.

Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Umbert Eco: Nulté číslo
V Nultém čísle se vrací Ecovo oblíbené prostředí redakce. Ztroskotaný nájemný spisovatel připravuje nulté číslo bulvárního plátku Zítřek, jehož cílem je spíš vydírat než informovat. Zaplete se přitom do šíleného příběhu, v němž hraje roli mrtvola lži-Mussoliniho, vražda papeže Jana Pavla I., Rudé brigády, CIA, mafie a houfy spiklenců.

„Moudrý člověk se může od hlupáka naučit víc než hlupák od něho.“ Marcus Aurelius

 

Martin Kratochvil / Jazz Q - Temne slunceLP MINISTERSTVO MÝHO NITRA!
Dámy a pánové, naše nové album MINISTERSTVO MÝHO NITRA již v našem eshopu k dispozici i v LP podobě... Konečně! Stará natoč gramofón... Poprvé v životě si k sobě přivineme náš vinyl! A vlastní vinou!

 

Společenské centrum Dělnický dům Jamborova 65 Brno - Židenice si Vás dovoluje pozvat na
Koncert pro Johna LENNONa a Paula SIMONa
úterý 6.10.2015 19°° hrají a zpívají NpVŠ & Four Ksichties Koncert k výročí nejznámějších písničkářů s českými texty Neznámého písničkáře Víta Šujana (NpVŠ)
vstupné 149,-/89,-/0,1,-Kč
Norwegian Wood, Across the Universe, Nowhere Man, In My Life, I'll Be Back, Strawberry Fields Forever & The Bridge Over Troubled Water, America, Sound of Silence, The Only Living Boy in New York, Old Friends etc.
https://www.facebook.com/events/692855737511988/
http://www.hmmanagement.cz/artists/vit-sujan

Program Divadla Radost na říjen

Program Domu umění na říjen


VZPOMÍNÁME NA VRSAR

a denní teploty okolo 20°C.


Kromě koncertů a zkoušek na ně, jsme měli i dost času bloumat po městečku. Je tam dost krásných míst ke kochání.


Ceny o hodně příjemnější než v plné sezóně

Dokonce dost hospůdek ještě fungovalo. Toto je Zedi.

Mluví trochu česky, německy a kdovíjak. Dělá dobrý ryby a je s ním sranda.
Chodili jsme k němu i na kafe a pivo. Mimo jiné si pamatoval ze své návštěvy na Moravě "Včera neděle byla", zpíval nám. Pak prohlásil "Ach jo, starý tatínek musí jít pracovat" a šel vařit do kuchyně. Pomáhají mu dva jeho synci, kteří se postupem času stávají jeho věrným obrázkem.


V tomto lomu se prý lámal kámen a vozil se do Benátek na dlažby. Je to tam přes moře kousek.


Na festivalu se děly zajímavé věci, organizace byla poněkud zmatená, ale nějak to nevadilo. Spíš byl problém poslouchat italské sbory, byly tam dva, ale měly zvláštní představy o intonaci.

Ale když se daly úplně všechny sbory dohromady a zpívaly společně tři povinné písně, znělo to monumentálně a Italové se přes veškerou snahu být slyšet, docela ztratili.

Tito pánové z Tyrolska byli úžasní. Taky jsme se navzájem vybrali ke spolupráci, a tak je možná uslyšíme i v Brně a oni nás zase v Tyrolích.


Smíšená Kantiléna pod vedením Martina Franzeho zněla báječně, Jirka má nahrávku. Třeba sem příště zavěsíme nějakou ukázku.
Takhle krásně svítilo sluníčko ráno v 8:00 před odjezdem.

 

SOBOTNÍ VEČER V KABINETU MŮZ

znamenal poctu Jiřímu Bulisovi. Jeho dcera Lucie ve spolupráci s generačně spřízněnými muzikanty vydala CD, na kterém znějí jeho písně v hodně originálních úpravách. Mnohdy ani není znát jejich původní podoba.

Večer byl neformální, přišlo hodně lidí a Lucie pobavila spřízněné duše čtením tří dopisů svého tatínka.
Křest CD měl být proveden šlehačkou z originální natlakované lahve, kterou se Martin Kyšperský dynamicky snažil uvést do provozu.


Láhev odolávala, ale nakonec přece jen zvítězila lidská vytrvalost.


Nejvíc se mně asi líbila Bára Zmeková.


Vlastně taky Marta Svobodová z Budoiru staré dámy, která zpívala sama i s doprovodem Marka Doubravy z kapely Hm.



Hm vystoupili jako poslední, na ty bych se ráda šla někdy podívat, baví mě.

Dada a spol.