[CNW:Counter]
e-mail

První letošní
(ultra)

Kamarád grafik si zlomil klíční kost při motokrosovým závodě, tak za něho teď zaskakuju a dělám grafika-kaskadéra v jedné firmě. Můj zavedený systém člověka na volné noze je najednou rozházenej, už nevstávám ráno, abych si zaběhal a pak teprve začal předstírat práci. Teď vstávám, abych se umyl, "slušně" oblíkl a vyrazil na druhej konec Prahy. Ale je to celkem v pohodě, práce dost, rychle to utíká. Večer však nemám moc sílu na to si zaběhat. Ono se to časem poddá, už jsem odvykl práci v týmu. Jednou jsem si navečer zaběhat šel, ale byl jsem bosky a už bylo blbě vidět a nebylo to nic příjemnýho. Těším se na pátek, teda ještě přesněji na sobotu, protože si chci zaběhnout nějakou delší trasu. Jen nevím jak dlouhou a kudy. Již dýl mám v památníčku zapsanou jednu trasu do Záryb. Jezdívá tam jeden známý a vychvaluje místní pivo, Je to poněkud daleko, ale jak jsem na to běžení po malé abstinenci nadrženej, tak to vypadá, že zkusím tu trasu pracovně pojmenovanou "Na pivo do Záryb". Jo a taky má v neděli přiletět zase na tejden náš americkej Honza. Na to se těším ještě víc, než na sobotní běh.

Do práce a z práce, každej den, jako za mlada. Stále kolem toho samýho hydrantu.

Nikdy jsem si však nevšiml toho krásnýho jednoduchýho obrazu, který tu kdoví jak dlouho visí. A visí tu jen tak, bez zabezpečení, kdyby takovej obraz namaloval Mondrian, tak by u něho stáli nejmíň dva strážci.

U knihovny jezdí malá holka na kolobrndě. Šatečky i koloběžka jsou růžové, jak je vidět na černobílé fotce.

Dejvice mě baví.

Dejvice mají všeho nejvíce.

Volá mi Roušovna, abych až půjdu někdy kolem pracovních oděvů, koupil dědovi nové odolné montérky, a zrovna kolem nich jedu, tak vystoupím, koupím modráky (jsou modré a jedou poštou do Brna, kde se montérkám říká modráky).

Strossmayerovo náměstí.

Je pátek, mám montérky, tak jedu domů, po cestě míjím velmi unavené kuře.


Konečně je sobota ráno, než vyrazím z domova, je skoro půl desáté. Má být ideální počasí.
A je, ani vedro, ani zima, běží se královsky. Začátek je skoro pořád lesem.

Krásným lesem.

Omylem jsem si vyfotil nohu.

V jedné z vesniček, kterými probíhám, jsem narazil na první zákazovou, ale lidsky vstřícnou značku.

Běžím kolem rybníčku a jsem celej nadšenej z toho běžení. Jsem sám a můžu si povídat polohlasně sám se sebou.

Kavárna s motorkou na střeše.

Že by něco pro mě?

Některé úseky jsou po silnicích, ale provoz minimální. Výhodou je, že dnešní auta skoro nesmrdí. Blíží se podzim. Kromě toho podzimu si uvědomuju, že začínám mít docela hlad, že jsem se nenasnídal a že nemám s sebou nic k jídlu, jen půl litra vody s chia semínkama. Ale to taky není problém. V jedné vesničce si u Vietnamců koupím prošlé a zlevněné slané brambůrky, protože sladký nežeru, a pikslu plzně. Snídám za běhu. Jsou to sice divné móresy stolovací, ale docela to jde. Sežeru jen půlku pytlíku, protože mi to moc nejede. Pivo jo, to do mě zajelo jak do garáže.

Když jsem doběhl do Brandejsa na Labem, tak jsem si trochu zakufroval u jedné lávky pro cyklisty, myslel jsem si, že bych podél břehu Labe mohl přejít suchou nohou, ale nejde to, musím se vrátit na silnic, pak to zkusit ještě jednou přes zákaz vjezdu, jenže tam je i cedulka, že se to týká chodců. Nejsem chodec přece, dyť běžím, ale zastavil mě pevný neprůchozí železný plot, všude poválené kamení a těžké stroje. Prý jakýsi sesuv. Musím se vrátit a běžet objížďkou.

Do Záryb to nemám nijak daleko, jsem žíznivej a těším se na pivo.

Konečně Záryby, hospoda U Převozníka. Ještě v životě jsem nepil lepší Svijany. Vláďa Švestka je na fejsbůku již dlouhé měsíce vychvaluje až do nebe. Někdy to skoro vypadalo, jako by Vláďa začal jezdit na svém předrahém kole Eddie Mercx jen proto, aby si za odměnu mohl zajet po tréningu na to slastné pivo. Z piva jsem byl nadšenej, objednal jsem si hned dva škopky naráz, jako bych tušil, že při pití piva docela slušně vytuhnu. Podle mapičky jsem to měl spočítané asi na necelých 30 kilometrů, ale v důsledku několika kufrů v lese i u Labe a taky kvůli objížďce - teda asi přesněji obchůzce, nebo ještě přesněji obběžce jsem se dostal až na 33 kilásků. No proč ne, jenže domů to mám tou druhou stranou ještě 26, což zas tak málo není. Sedím na sluníčku, popíjím hořkosladké svijany a je mi blaze. Nohy mě docela bolí, ale není to dramatické. Až dopiju, jdu vrátit prázdné krýgle hospodskýmu, ale nohy mě zas tak moc ochotně neposlouchají, ten maličký schůdek k výdejnímu okýnku mě docela bolí. A to ještě musím jakože dělat, že mi nic není. Vyplazím se od hospody a říkám si no jo sakra, odtud se nedostanu žádným dopravním prostředkem, protože nejbližší autobus jede od národního výboru až zítra v 8 ráno. A to se mi nehodí, to by bylo moc piv. Napadá mě, co kdybych si někoho stopnul. A jen tak ze srandy mávnu rukou na první auto. Zastavuje maminka se dvěma klukama a že mě kousek sveze a že jako kam? Je mi to celkem jedno, tak mě kousek sveze k civilizaci, tak musím svou novou trasu připoupravit. Domů to bylo 23 kiláčků. Běžel jsem na pohodu. No úplně na pohodu ne, protože mě bolí prsty na nohou, běžím totiž v pětiprsťákách. Z toho si odvozuju, že to moje vysněný kilo v pětiprsťákách nedám. Asi.

Časově mi to krásně vychází, doplazím se domů, hodím smradlavé pětiprsťáky do lavoru, ochladím nohy a volá mi Olina, že už je ve vlaku. Vylézám bosky z baráku a běžím (haha, jen si to myslím) dolů na nádraží pro Olinu. Kdybych měl v cestě hovno, asi do něho šlápnu, pěkně mě bolí nohy. Nemůžu si vzpomenout, jak moc mě bolely nohy loni, když jsem si zaběhl jednu sobotu 71 kilometrů. Asi taky, ale už si to nepamatuju. No a tak jsem si dal svůj první ultra. Musím se přiznat, že jsem si až donedávna myslel, že ultra, to je stovka, takže všelijaké ty svoje padesátky, nebo 45 na králíka do Lysé jsem za ultra nepovažoval. Až Škorpil v televizi Šípovi vysvětlil, že ultra je všechno, co je víc než maraton. A najednou, ze dne na den, jsem se stal majitelem více ultra-maratonů než maratonů. To jsou mi paradoxy. Ale stejně bych potřeboval aspoň jednou v životě uběhnout stovku. Nevím proč, asi jsem umanutej.

A pak mi přijde zprávička, že Honza přiletí z Ženevy v 8:20 v neděli ráno. Jdeme mu s Olinou naproti, je to krásný, když se kuřátka vrací do kurníku. Po cestě z letiště jsme si zašli na snídani do jakési snídaňovny na Jindřišské. Výborná hospoda. Vejce s anglickou slaninou a kafe. Připomíná nám to milované Irsko. Interiérem i samotným jídlem. Vzpomínáme všichni tři, jak to bylo v Irsku bezva.

Honza hned rozlil kafe, ztratil ponožku a českou simku, musel si koupit novou.

Ukazuje nám, kde všude teď lezl v Chamonix. Koupil si novýho nikona. Malinkýho a nadupanýho Nikona 1 J5. Ale musím vám na něho něco prásknout. Má ho chviličku, ale už se mu podařilo zlomit displej. A to je náš Honza.

Vláčkem domů.

To jsou fotky tím novým Honzovým Nikonem.

K obědu udělala Olina pečenou dýni, protože Honza je teď zrovna vegetarián.

Přijel i Jirka, plánujeme velké rodinné setkání, jakých poslední roky moc nebylo.

Uběhl jsem 56 kilometrů, bolí mě třísla a trochu i svaly, ale neudělal jsem si ani jeden puchejř. A přijel nám na tejden Honzík!!!!

 

podpis


Rozhovor na ostří nože.

Mám nepříjemnej pocit, že se naše společnost fašizuje. Proč proboha tolik lidí naslouchá žvástů Konvičky, Bartoše, Landy nebo Okamury?


Helča s Beou v Roháčích.

Byl jsem osobně zkontrolovat surreálného inspektora. Seděl v čepici a tvářil se spokojeně. A taky trochu vyhuleně. Říkal mi, že jako jo, že jako dobrý, fotku jsem neudělal, protože jsem nemehlo.

Inspektor Zrzek se po návštěvě Páníčka probral a posílá záznam Lubova happeningu v Sekulích, kde se zcela neočekávaně stréc Juránek a stréc Mrňa ocitli v rolích fotografa a kameramana a zachránili tak dokumentaci (lechtavé paprsky sluníčka totiž žertovně uvařily hlavní kameru).

Na další surreálný happening Lubo Kristka zve Zrzek s předstihem
(vernisáž i happening jsou pro širokou veřejnost).

Pan profesor Klaus: "Prostě letíme letadlem, vládní letkou, a najednou turbulence. A teď někteří zblednou – a já nehnu brvou, čtu a podtrhávám si dál. "

Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Leica Gallery Prague (do 6. 9. 2015)
Amy Arbus: On the Street 1980 - 1990
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Staroměstská radnice
( do 30. září 2015)
STEVE McCURRY, Photographer
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Art-residence Zahradník - Uvnitř doby
(do 5.9.2015)
Na výstavě jsou představení uznávání mistři z České republiky, Slovenska, Polska, Německa, Estonska, Ruska a Ukrajin, kteří svá díla zhotovili za pomoci historických fotografických technik.

Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)„Pavel Mára: Fotografie / Photographs / 1969 –2014“
Retrospektivní fotografická monografie Pavla Máry (nar. 1951 v Praze). Svá fascinující zátiší, portréty i ženské a mužské akty zachycuje Pavel Mára už více než čtyřicet let vždy v dokonale promyšlených sériích. Na fotografiích zaznamenává nejen lidská těla a tváře, ale například i stroje, dětskou stavebnici, nejrůznější značky, brány, a také svoji rodinu, kterou portrétuje v proměnách ubíhajícího času.

„Moudrý člověk se může od hlupáka naučit víc než hlupák od něho.“ Marcus Aurelius

 

Martin Kratochvil / Jazz Q - Temne slunceAmerický saxofonista Donny McCaslin vydal album nazvané Fast Future, ve kterém se snově ponořil do elektronické hudby inspirované i taneční sténou. "Opravdu miluji sonické textury a ambientní vibrace, které můžete slyšet ve spoustě elektronické taneční hudby", uvedl k vydání alba. Zařadil také cover-verzi No Eyes Willa Wiesenfelda, zámějšího pod uměleckým jménem Baths. Elektronika je však hladce propojena s akustickými elementy. Na desce se dále objeví pianista Jason Lindner, baskytarista Tim Lefebvre, bubeník Mark Guiliana, ve vokální sekci David Binney, Nina Geiger a Jana Dagdagan a kytarista Nate Wood.

 

 

Přehlídka maďarského umění v Domě pánů z Kunštátu

Program na konci září v Domě umění



JEŠTĚ SE VRÁTÍM

na Folklorum do toho úžasnýho domu, zvaného Krönum.


Procházeli jsme tam za dunění diskotéky a bloudili vzhůru dolů.


Dokonce jsme potkali paní, která nemohla trefit ven.

Když se tam člověk dostane za denního světla a větrá se, je to s blouděním jednodušší - vpravo jsou vidět dveře na střechu.

Toto byl patafyzický výtah.

Další kouty a koutky, taky pohled shora na pódium.

A roztomilí skřítkové, nebo zviřátka?
Úplně večer jsme se ještě dostali do kouzelného lesa, kde už nebylo vidět skoro nic. Ale v jednom osvětleném stanu byl úžasný nábytek.


Výrobce je asi hračička. Kromě dřeva používá korek a taky teňoučký šprušle, vypadaly jako špejle. Ale spíš to asi byl bambus.

Praktické křeslo.

I pohodlné!


Okouzlily nás i hračky, materiál stejný, jako nábytek.
V noci to na Folkloru žilo dlouho, ještě někdy nad ránem byla slyšet muzika.

Vlevo je otáčecí stůl, když se točí, nahoře se vznáší ryby.

Okýnka do Krönum(u). Líbil se mně záchod - sice se mně rozmazal, ale pro pořádek ho sem dávám.

Pod tou masívní deskou je ukrytý úplně normální záchodová mísa, splachovadlo taktéž funguje. Vypadá to krásně, ten bych chtěla.

Galerie, jídelna, místo pro poslouchání muziky - ještě, než přijdou lidi.
Minule se mně sem nevešla kavárna na řece, hranici mezi polskou a německou stranou.


Všude prodávali krásný věci a věcičky..

Spousta lidí hrála dobrodružnou hru, kde museli splnit hodně úkolů. Tady zrovna asi měli něco vykopat.


Díry vedou zřejmě do podzemního bludiště pod hradem. Sem se hodí část
Petřina mailu, který jsme dostali po jejich příjezdu domů - byli tam
totiž o den dýl, než my:
"My jsme byli s Jonem v neděli eště v tom hradu, co máš taky vyfocenej a
to bylo bludiště jak blbec, nedala se vůbec najít cesta ven, lezlo se
furt z místnůstky do místnůstky nahoru a dolů a člověk byl úplně zblblej
z toho, jak se to motalo. A pak se nám podařilo na těch řetězech vylézt
až nahoru a tam jsm našli vchod do skluzavky a ta byla! Skoro svislá a
zaspirálovaná a končila někde uprostřed toho hradu v temnotě a odtam se
zas musel hledat východ ven, přes ty roury v podzemí, no to bylo dost
dobrý, a Jon chtěl furt znova a znova tam bloudit. A to jsme ani ještě
nezkusili tu hlavní velkou podzemní skluzavku, co o ní všichni mluvili,
to si necháme na příští rok."


Všude používají tu gumu z odpadu, to byl nápad!


Houpačka-had, spletená se silných lan, viděla jsem na ní asi 6
skorodospěláků, jak řádili, ale aby se to pořádně houpalo, bylo vidět,
že musí spolupracovat.

Ze střechy budovy Krönum koukáme do vchodu, vedoucího do horního patra
galerie.

Asi 4m nad zemí, ale člověk se cítí bezpečně. Místa a místečka:


Tady bych si hned vybrala!

V kempu jsme se nakonec docela vyznali.


Janne nás pozval na ananas.

Takhle vypadá kouzelný nábytek v kouzelném lese po ránu. Někdo tam i spal.


V galerii jsme objevili ještě jedny schůdky uprostřed v patře, vedly do
malé budky na střeše a tam se procházel krocan, taky patafyzický
stvoření. Fotila jsem skrz drátěný pletivo.


Střecha Krönum, pořád nás to tam táhlo. Pohled na ni z druhé strany:


Žijí tam kozy!

A na toto tam mají ten nerezový drát!

Zkusila jsem si tam vlézt, dalo se to. Zvláštní pocit, pode mnou ty 4m,
příště si toho asi prolezu víc.


Nakonec jsme viděli křeslo, jehož zadní stěnu tvoří jakási harfa, na
kterou se dá hrát.
A kdovíco jsme ještě neviděli!

Dada a spol.