Jak (ne)objevit Ameriku
(aneb jak se plánujou čundry)

Česko je přímo prošpikované krásnými místy a snad nejlépe ze všech zemí je vzorně označeno mnoha turistickými značkami. Na rozdíl třeba od Ameriky nebo Austrálie. Turistické mapy vydávané v Česku patří k nejlepším na světě. I aplikace Mapy.cz jsou čím dál lepší. Zpočátku to cucalo příliš energie z mobilu, ale teď už to mají vychytané. Na rozdíl od jiných gigantů, třeba od Google maps, jsou Mapy.cz pro turisty to nejlepší.
Volná neděle a dobrá předpověď počasí lákala k nějakýmu výletu. Rozhodl jsem se, když mi byla udělena ta důvěra, že zkusíme Berounsko. Ze Zdic do Srbska. Kolem Koněpruských jeskyní a taky s malou odbočkou do Ameriky. Mapu jsem vzorně vyexportoval jako GPX i uložil do cloudu. Řekli jsme i sousedce Miladě, jestli nechce s náma. No a v neděli ráno jsme všichni tři vyrazili.

Dopravní spojení je výborné. Panťákem na Masaryčku a z hlaváku do Zdic přímým rychlíkem Otava. Je to rychlík o dvou vozech. Kupodivu nebyl ani úplně narvanej. Času bylo dost, tak jsme si na hlaváku stihli koupit i sváču a kafe, protože po cestě na nás nečeká žádná hospoda s rozevřenou pípou. To je snad jediné mínus té trasy.

Milada vzala ikonické polomáčené sušenky, Olina koupila jakousi mřížku ke kafi.

Poslední stanicí před Zdicemi je WC Porucha.

Zdice nás vítají opatrným upozorněním, že léto je už v prdeli.

V řece Litavce se prohánějí hejna pstruhů ani voda nesmrdí.

Litavka a slunce.

Vypadá to na výlet s pěknejma výhledama.

Jo, a v té Americe si potřebuju vyfotit pár obrázků, ke kterým jsem se doposud nedostal.

Vyčůrat do kmene stromu čůrajícího chlápka dokáže jen čůrající chlápek. Tady si gender hnutí ani neškrtne.

Pole sklizená. Dokonce to tu vypadá co do remízků příjemně nesjednoceně.

Mé dámy statečně pochodujou vpřed, už teď bych jim mohl prozradit, že jdou blbě. Ale neudělám to, protože to zatím pořád ještě nevím.

Jde totiž o to, že cesta se příjemně vinula alejemi, výhledy byly poutavé a já jsem si velkopansky nechal mobila v kapse, protože tady se přece zabloudit nedá.

Tam dole v dáli jsou asi Zdice.

Kouknul jsem se zběžně do mobila, kontroluju trasu, vidím směr Neumětely a při pohledu na tu kobylku jsem si vzpomněl na Šemíka. Jo, už tady jsem měl zbystřit, ale ten Šemík, ten mě rozptýlil.

Šlo o to, že jsem si trasu připravenou doma z lakoty o elektrickou energii v mobilu vypnul, bývá označovaná červeně. A když jsem si mapu zase zapnul, červená nit se tu příjemně vinula 2D krajinou a krásně odpovídala i té 3D.

A zatímco si holky špitaly o kdečem, já jsem odbíhal za záběry a zase se vracel, pak je doháněl a tak furt dokola.

Kolem hotelu Colorado.

Kolem ještě zavřenýho salůnu, i když pintu piva bychom přivítali.

A taky kolem banky s pračkou na peníze.

Naše naplánovaná trase se definitivně vzdálila a my jdeme jinej výlet. Stále však nic netušíme. Teda já.

Holky jdou statečně a vypadají, že jsou ještě při síle. Jdeme furt vpřed a furt úplně blbě.

Neumětely, Neumětely, mrmlám si v duchu, když přestávám snít o kravinách. Neumětely, Šemík, Horymír, Vyšehrad... Po stopách dávné historie Horymír si to sral k Neumětelům na Šemíkovi a my teď taky. Pěšky.

No jo, ale Neumětely v mým plánování přece nebyly. Holky už jsou hodně přede mnou, kouknu znova na mapu a tu mi dojde ten omyl. Jdeme po červené turistické značce a ne po červeně označené naplánované trase. Měli jsme kdesi odbočit na žlutou. Matně si to v hlavě přehraji a už vím, že ta žlutá vedla po silnici, zatímco červená krásnou alejí. Tam jsem to posral. Vzpomínáte si ještě na tu fotku se dvěma motorkářema? Tam jsme měli jít chvíli po silnici tak jako jeli oni.

Nasadím tempo a dobíhám holky, které ještě v Málkově správně drží směr Neumětely, to je špatně. Potupně musím přeplánovat trasu, musíme doleva. Olině se to nezdá, na mapě to vidět nechce, konzultovat taky ne. Celá tíha mýho turistickýho selhání leží jen na mě, nenajdu spolupachatele. Účelovka, kampáň.

Nova trasa vypadá taky zajímavě, ale je poněkud delší. Naštěstí by brblání situaci neulehčilo, tak obě dámy svorně nedržkujou a pochodujeme dál.

Až do vesničky Borek.

Kostel svatého Mikuláše.

Náměstíčko v Suchomastech.

Suchomastský rybníček. Tam na druhé straně ve stínu stromů si dáváme druhou svačinku, doplňujeme tekutiny a sežereme pár gumovejch medvídků. Čeká nás naučná stezka, která zatím po žádné turistické značce nevede.

Naštěstí jsou výhledy malebné a furt je na co čučet. Pár prudkejch výstupů sice z Milady odsálo dost sil, ale furt to jde.

Mně se ta cesta líbí, jenže já nejsem směroplatnej, mně se líbí všecko a všude.

V Tobolce přiznávám, že cesta bude poněkud delší. Rafinovaně výslednou hodnotu zaobaluji do úvahy, že kdybysme se vyhnuli na té správné trase Americe, tak ta naše nová trasa bude celkově okolo 20 kilometrů. Snad proto, že si holky šetří síly, nic nenamítají.

Teď zrovna jdeme po té naší žluté, je to však jinde a v protisměru. Tudy bychom nešli, kdybych to nezvoral.

Párkrát jsme si cestu pro jistotu zkrátili přes kukuřičný sklizený pole, ale je otázkou, jestli jsme si tím pomohli, protože jít po strništi po kukuřici není žádná slast. Srbsko se však neustále a nekompromisně přibližuje.

Tady, v Kulišovně jsme už skoro v cíli a dámy se přestaly přetvařovat.

Tuhle hospodu nám slibovala i ta správná trasa, kterou jsme nešli. Všecky cesty vedou qvíčepu. Krásná studená plzeň všechno zachraňuje, dokonce stíháme i ten správnej vlak, kterým jsme chtěli jet původně.

U piva si koupíme přes mobilní aplikaci "Můj vlak" - další česká báječná vychytávka - lístek zpět, dobelháme se na nástupiště zastávky Srbsko, za chvilku přijíždí panťák S7. Je narvanej, ale nám se podaří si sednout.

Milada vyhrožuje, že už se ze sedadla nikdy nezvedne, ale kecala. Dojeli jsme se zpožděním na hlavák a pak ještě panťákem S1 do Běchovic. Víte jak neobjevit Ameriku? Stačí trochu zakufrovat.

podpis
Roušovna je na poli pěstitelství nepřehlídnutelnou královnou. Když je vyorávala, říkala, že jsou tam ještě méně macaté brambory, ale bez lupy je neuloví. Chce je přihlásit do soutěže "Země neuživitelka".

Honzovi už chybí jen směšnejch necelejch 300 kilometrů. Réza má před ním náskok zhruba stovku. A protože jde poloviční trasy denně, vypadá to, že si ji Honza před cílem šťastně dostihne a poslední míle půjdou zase spolu.Když jsem hlásil Roušovně, že Honza zase včera ušel 52 kiláků (PCT), poznamenala:
"Ten není náš, ten je tvůj."


PŘÍMO PŘED HUDEBNÍ FAKULTOU JAMU

po celé léto fungoval Musiclab a všichni si pochvalovali atmosféru. Díky Daliborovi jsme se dozvěděli, že tam bude Brünnwerk a to jsme si nemohli nechat ujít! Bylo vidět, že tam chodí docela hodně lidí.


Pivo si zrovna objednává skladatel František Chaloupka, poznala jsem ho i maskovaného brýlemi.

Strýc Dalibůrek září!

Výška souhlasí, to je mikrofon pro Rybíza, Pavel je spokojen.


Přípravy vrcholily a koncert začal skoro přesně na čas.

Petr Toman alias Rybíz byl skvělý, jako vždycky.

Martin Konvička za piánem působí jako veliký mág.

Kristian Kuruc - bicí a Juraj Valenčík - kontrabas.


Jarda Šťastný alias Peter Graham si užíval svého nového keyboardu a vyráběl úplně nové zvuky.

Pavel Zlámal změnil image, ale poznali jsme ho!

Rybíz kromě geniálního přednesu a zpěvu předváděl i taneční kreace, čímž uváděl v úžas zejména přítomné dámy.


Dokládám, že to bylo opravdu před JAMU! Kdysi, když Petra studovala v Groningenu a my jsme tam zažili pár jazzových studentských vystoupení, říkali jsme si, jak se ti Holanďani mají a že to u nás asi nezažijeme, jedině snad na jazzové dílně ve Frýdlantu. Uběhlo pár let a máme to tady, na vynikající úrovni!
Atmosféru doplňovaly zvuky tramvají a aut, taky náhodní kolemjdoucí, obzvlášť mlaďoši v šolnách, kteří mířili do tanečních. Nebo z tanečních. Ty jsem ale nevyfotila...

Přídavek Rybíz opět částečně protančil a bavilo se jak publikum, tak účinkující.


Brünnwerk zraje jako víno a koncert od koncertu jsou lepší!

NINA SLAVILA UŽ ŠESTÉ
narozeniny a jedním z dárku bylo zapůjčení kroje a účast na hodech.
Loni ji nadchlo, jak byly ty "krojačky" krásný a toužila po tom, aby si to zkusila.
Hned ve čtvrtek večer donesly s Petrou velkou krabici a vyzkoušely, jak jí kroj bude pasovat.

Vůbec se nežinýrovala a šla se předvést i tetám a spol. do přízemí.
V pátek pak oslavovala. Vstala nečekaně už asi o půl sedmé, protože se nemohla dočkat dárečků. Na odpoledne si pozvala všechny svoje bratrance a sestřenice, dopoledne je Petra vzala i s Jonem do bazénu, abych mohla připravit v klidu dort.
Opravdu se sešli všichni, to se podaří málokdy!

Kiara, Johanka, Zuza, Nina, Toník, Jon a Vincent.
Jako překvapení přijel z Göttingenu Janne a předvedl ohňovou show za Petřina flétnového doprovodu.


Děti to dost nadchlo a nejlepší bylo asi to, že si to tak trošku mohly ještě před spaním vyzkoušet.

DEN PŘED HODOVÝM PRŮVODEM
si Nina znovu zkoušela kroj a taky to, jestli se dá v kroji jezdit aspoň na odrážedle. Docela jí to šlo.

Byli pak ještě v Mariánském údolí na kolech a když se vrátili, předváděla nám silácké výstupy.


To odrážedlo zvedla nejmíň dvacetkrát!
V neděli se šli podívat s Petrou na dílničky do parku a potiskli si tam pár věcí, trika a tak.

Na náměstí prodávali cukrovou vatu a Nina s Jonem si strašně přáli ochutnat. Petra jim vyhověla pod podmínkou, že si ji půjdou koupit úplně samostatně.

Zvládli to bez problému! Nina byla vybavená speciální pláštěnkou, aby si nezasvinila zapůjčený kroj, což se ukázalo jako moudré rozhodnutí.

Pak už přišel průvod a my jsme se připojili


Nikdy jsem s průvodem nešla, ale tentokrát jsem přece musela vyfotit vnučku!


Bylo to docela zajímavý, nejvíc mě překvapilo, že stárek, který si přijde s průvodem vyzvednout stárku, musí před vchodem sólově zazpívat! Ona pak otevře dveře a zazpívá taky - kupodivu krásně, ani se nebáli a působilo to nečekaně přesvědčivě.

Toto bylo poslední zastavení a pak už se průvod odebral zpět na náměstí, kde měli být přivítáni panem starostou. Všechno to jistila policie, zastavovali provoz, organizace byla vymakaná!


Toto je hlavní stárka, která se Nině líbila nejvíc. Možná kvůli té růžové ozdobě na hlavě..


Vínečko stárkům asi trochu teplalo.
Děti byly výjimečně obdarovány zmrzlinou a dost si to užívaly.


Pak se docela vybláznily i s Johankou a Zuza prohlásila, že příští rok chce jít taky v kroji. Nina dodala, že chce za rok jít na hody znovu...
Takže už máme program na příští září!

Dada a spol.


Geniální přátelé,
dlouho jsme to odkládali, ale lepší pozdě, než vůbec, že ano… A tak konečně píšeme informace o akcích, které nás čekají a o které (alespoň doufáme) máte vy, naši milí piva píči, také zájem. A že to bude fofr! Připravte si hrdla a pište si za uši:
Hned tuto neděli 1. září budeme opakovat velmi úspěšnou akci Pivo "z tanku". Oslavíme tak spolu konec prázdnin, den limitovaných edicí a nebo třeba Světový den míru - prostě si tentokrát oslaví každý, co chce. To znamená, že můžete přijít oděni jakkoliv.
Více tu:
https://www.facebook.com/events/510243906403923/

Ve čtvrtek 26. září budeme opět v Brně a to konkrétně v Piváriu Zelená Kočka (Dvořákova 3), kde bude probíhat od 17:30 řízená pivní degustace všech našich piv. Letáček k akci najdete v příloze (pokud jej nezapomenu přiložit :P )

A ještě to není zdaleka všechno. Hned dva dny poté, v sobotu 28. září, bude v našem soukromém pivovarském klubu hrát výborná jazzová trojice: Zeurítia: TEMPERA(CZ/IT) feat. Francesco Petreni & Libor Šmoldas
K této události vám pošleme brzy více informací a vyzveme vás k rezervaci míst (místa k sezení upravujeme podle počtu přihlášených)

V říjnu vás necháme vydechnout, ale ne na dlouho. V sobotu 26. října se totiž uskuteční společné plahočení Stezkou Járy Cimrmana na oslavu 30 let od reodhalení mistrovy plostiky a 20 let od založení samotné stezky. Už nyní pracujeme na zajímavém a také trochu patafyzickém programu, takže se máte jistě na co těšit. Po vytrvalém plahočení se přesuneme opět do pivovaru, zatopíme si v krbu a užijeme si společně cimrmanovskou atmosféru.

Poté trochu zvolníme a 9. listopadu se opět můžeme potkat u nás na jazzovém koncertě Petr Beneš Quartet, o kterém vás také budeme samostatně informovat.

Toť naše geniální plány. Vzpomeňte si, jak jste byli z tohoto místa nadšení a teď máte tolik příležitostí zase nasát tu kouzelnou atmosféru. To se teda musíme vidět alespoň dvakrát ;) teda třikrát… nebo víckrát ;)
Pokud znáte někoho, koho by něco z našich akcí mohlo zajímat, klidně šiřte tyto informace dál.
Těšíme se na vás.

Jana & Ivo
+ zbytek celé famílie
Jana Pavlišová
T: +420 605 165 058
E: jana.pavlisova@geniusnoci.cz
W: www.geniusnoci.cz
Genius noci, s.r.o.
rodinný pivovar
nám. Palackého 330
679 23 Lomnice
IČO: 04955153
DIČ: CZ04955153

Mia May ART

Mám tu takovou smutnou příhodu. Petra a Dana mě poprosily, abych to nějak zveřejnil na praseti.
Malířka a umělkyně a taky samomaminka vyhořela a přišla o všechno. A je z toho dost na dně. Kdyby kohokoliv z vás napadlo, jak jí pomoci, bylo by to super. Zde jsem ukradl pár obrázků z její galerie na facebooku, abyste viděli, kdo to je ta Mia May:

Zde je odkaz na její galerii na FB:
https://www.facebook.com/AtelierMiaMay/
je tam spousta fotek jejích mandal a obrazů.
kontakty další:
m.me/AtelierMiaMay
@AtelierMiaMay

Víc toho o smutným příběhu nevím... (Dr.)

Vážení přátelé,
jak už možná někteří z vás zachytili, chystá se další z koncertů v soukromém klubu našeho pivovaru:
Zeurítia: TEMPERA(CZ/IT)
feat. Francesco Petreni & Libor Šmoldas
Tempera je nový česko-italský projekt zpěvačky Venduly Šmoldasové (alias Zeurítie) spojující brazilskou bossanovu a jazz v unikátním obsazení zpěv, akustická kytara a perkuse. Zeurítia spolu se svým mužem, mezinárodní hvězdou jazzové kytary Liborem Šmoldasem, přizvali ke spolupráci špičkového charizmatického bubeníka a perkusistu z Itálie Francesca Petreniho. Trio přináší intimní, ale přece expresivní hudbu plnou latinsko-amerických rytmů, improvizace, kreativního prostoru, temperamentu a pozitivních vibrací. Repertoár tvoří jazzové valčíky zaranžované na brazilský způsob v rytmu bossanovy a samby. Kromě vlastní tvorby se můžete těšit na skladby Billa Evanse, Henry Manciniho, Freddie Hubbarda a několik písní s českými texty Jakuba Doležala. Připravte se na výjimečný hudební zážitek!
vstupné: 170 Kč
datum: sobota 28. 9. 2019
Začátek v 18:00, ale otevřeno bude už od 17:00 - můžete si dát před koncertem pivo a posedět
rezervace míst k sezení: pcklomnice@seznam.cz (Barbora Pavlišová)
Rezervaci prosím udělejte, v každém případě. Pomáhá nám to (opravdu velmi) s přípravou večera - rozvržením míst k sezení i zajištění občerstvení.
Moc děkujeme, že to chápete!
Po koncertě jako vždy posedíme, popijeme, potlacháme, takže doporučujeme zajistit si odvoz
nebo přespání ;)

Semafor slaví letos 60 let a paní Olga Sommerová se chystá natočit film o Jiřím Suchém. Takový projekt ráda podpořím, Jiří Suchý byl vždycky svůj, ať se okolo nás dělo cokoliv. Jeho poetika nás od začátku oslovovala a provází doposud. Slyší na ni mladí - to se mně potvrzuje každým rokem, když jim přináším úpravy semaforských písní. Věřím, že si tento pán a jeho tvorba takovou poctu zaslouží. Pokud jste na tom podobně, přidejte se na hithitu:
https://www.hithit.com/cs/project/5393/jiri-suchy-dokumentarni-film/contributors
Fotka z podzimu 2010 - pan Suchý zpíval v Dělňáku na Jamborové mimo jiné i s našimi studentkami písničku "Tento týden v pátek". Všechny tyto slečny už můžete vidět v nejrůznějších představeních v Brně a v Praze, toto letí!

Dada a spol.

Flétnistka Martina Komínková připravuje zajímavý projekt, který je možno podpořit na Hithitu. Fandíme jí!!!
https://www.hithit.com/cs/project/6165/prorok-vetru-multizanrovy-projekt
Kdo chce vědět víc o Martině, račte vstoupit na její stránky!
www.martinakominkova.cz
www.flautasdecolores.cz

Dobrý den,
projekt, který jste nedávno podpořili právě přidal novou aktualitu:
Pilně pracujeme na české verzi
"Česká verze představení Proroka větru se také pilně připravuje. Hlas v češtině namluvil mladý herec Šimon Obdržálek. A zvládl to skvěle. Díky také mistrovi zvuku Jirkovi Klementovi z nahrávacího…"
Mrkněte se na celou aktualitu a mějte se krásně.
S pozdravem
Tereza Jakešová
strážce projektů
+420 778 779 927
tereza.jakesova@hithit.cz

Hithit s.r.o.
Pražská tržnice, hala 19
Bubenské nábřeží 306/13
CZ - 170 00 Praha 7 - Holešovice
hithit.cz | facebook | @HITHITCZ