Druhé Irsko poprvé
(Zatajil jsem ho i před sebou )

Před nedávnem jsme se všichni kolektivně dohadovali, jak to bylo s našima cestama do Irska. Co člověk to názor, sem tam se něco protlo, ale byl v tom guláš. V takové případě se přestávám hádat, vezmu chytrej telefon a začnu brouzdat starejma prasatama. Chtěl jsem všem vytřít zrak. Ale jak to tak u holedbání bývá, tohle inkriminovaný prase o druhé irské cestě jsem nenašel. Ani doma na velkým počítaču jsem neuspěl. Přitom archiv fotek má cestu zaznamenanou a fotek je tu dost. Jak je vůbec možný, že jsem o tomhle irským výletě nepsal? To se mě neptejte. Pokusím, se to napravit, ale informace jsou dost vyžrané a děravé. Zkusím se s tím poprat.

Po naší první cestě do Irska o rok dřív jsme o výletě mluvívali tak nadšeně, že se Dana nechala nachytat, že by tak strašně jela ráda s náma, ale aby nezůstalo u slov, protože se zároveň i začala vzpouzet, že jako jo, ráda by, ale nepojede. Prokrastinace. Tak jsme s Lindou upletli léčku a letenku jí za zády koupili. Danu to sice dost naštvalo a dokonce trucovala a taky se začala nervovat dáno předem. Ale vše dobře dopadlo, vše odpuštěno. Dana ve správnej čas přijel z Brna do velkoměsta za Cajzlama, vzala si s sebou pro jistotu i zajocha, kterýho dostala k narozkám nebo pod stromeček. Druhej den jsme vyrazili na letiště opravdickýho pana prezidenta. Samozřejmě tak brzo, protože Olina musí být všude včas, ale Dana musí být ještě dřív.

Už sedíme v letadle, za deset minut vyletíme a za dvě hodinky a nějakejch pár minut už zase dosedáme na beton letiště v Dublinu. Je to za bukem. Teda proti Americe nebo Austrálii je to ještě blíž než za bukem.

Pro Danu je let traumatickým valčíkem. Děsně se bojí, tak si holky sedly vedle sebe a vzájemně si drtily prsty. Evidentně to pomohlo, protože jsme nejen vylítli ale i přistáli bez potíží.


Dana je v Dublinu poprvé, my jsme starý mazáci, protože loni touto dobou jsme tady už byli. Pozor myslím tím loni před deseti lety.

Vypadá to, že bude i krásný počasí. Teda jo, vypadá, ale jsme přece jenom v Irsku, takže...

Kus jsme jeli letištním autobusem, dál jsme šli couravě směrem Jeníkův Google. On totiž musel bejt v práci. My jsme zase chtěli vidět to jeho slavný pracoviště. Hlavně Dana, my jsme tu byli už loni. Těšili jsme se na dobrý kafe.

Šli jsme sympatickejma uličkama, nízký domečky jako z nějaké animované pohádky. Irové si nepotrpí na záclony, tak šmírujeme, nakukujeme. Sem tam nás někdo pozdraví, místo aby nám dal flákanec.

Teď zpětně si nemůžu uvědomit, kterej rok tu byla ta rychlá povodeň, před kterým z našich   příjezdů. Honza nám popisoval, že tahle ulice měla vodu do půlky baráčků. Když jsme se do některý okem koukali, viděli jsme zčernalé navlhlé koberce a uprostřed obýváku sušák na prádlo. a všude bylo cítít vlhko.

Čeká nás pár dní krásnýho barevnýho irskýho podzimu.

Skartovací čtvrtek. Asi čekají kontrolu z finančáku.

Dokumenty tu trhá hejno pracovitých pand.

Bacha na chlapy s puškama.

Když jsme šli kolem firmy, co pracuje s plynem, pocítila Olina velkou touhu u nich pracovat, protože ona je přes plyny u nás doma královnou. A jak tak uvažovala o práci v zahraničí, uvízly obě uprostřed ulice a kolem frčela auta.

Dopadlo to dobře, nějakej slušňák jim zastavil a nechal je přejít na chodník.

Marně jsem se pokoušel zjistit, kdo je autorem sochy, ale nedaří se mi. Fotka je i ve fotobance Alamy, ale u ní jen jméno autora fotky. A jediný, co vím, že socha se jmenuje Žena z moře.

Kromě tý hezký sochy je v téhle čtvrti i sídlo Google. Hlavní pobočka pro Evropu. Prej.

Nezadržitelně se blížíme ke Gůglu.

A vida, už jsme tu. Honza si pro nás přišel do recepce, vytiskl nám jmenovky na triko a odvedl si nás do kuchyňky, aby nám uvařil kafe. Jmenovku se svým jménem jsem měl připláclou na klavíru možná těch deset let, ale pak jsem ji vyhodil. Dana má schované obě, protože po úspěchu této její první cesty s náma letěla i o rok později.

Od té doby, co Honza nastoupil ke Google, tak solidně přibral a udělaly se mu trochu špeky na pupku (i když to není vidět, tak nepřeháním. Honza ví, že viníkem je vzorná starost o zaměstnance. Firma dělá všecko proto, aby jim nic nechybělo, aby se cejtili jako v bavlnce. Žrádlo zadarmo a kolik chceš, odpoledne si můžeš odnést domů kolik chceš jídla z toho, co zbylo. Jsou tu takoví experti, co vůbec nevychází z bludnýho kruhu práce-práce-domov-práce-práce. Dopoledne dorazí do práce, dají si bohatou snídani a jdou plnit úkoly, cítí-li, že na ně padá únava, můžou si najít nějakej volnej gauč a hodit krovky.

Výhled na Grand Canal.

Když ti nejde facha, tak si můžeš šťouchnout do koulí, nebo se někam zašít do speciální nory, kde je absolutní ticho, nebo si jít zaplavat, nebo zaposilovat. Jenže Honza z toho dělal jen maličko, hlavně žral ty dobrý jídla. A přestože hodně sportuje, špeky dokázal nainstalovat. Jeho nejmilejší sportovní činností byl surfing, kterej je tu hodně oblíbenej. Chodívali surfovat hlavně brzo ráno před prací. Vlastně celoročně. Hlavně kvůli tomu rannímu surfingu se rozhodl, že si konečně udělá řidičák. Dokonce se i přihlásil, ale moc tomu nedal, a než došlo ke zkouškám, přesunuli se z Dublinu do San Francisca. Což už pro nás není ani trochu za dubem.

Pak nás Honza vzal domů. Bydleli ještě s jedním kamarádem, Slovákem Edou, kterej taky pracuje v Google.

Místo jídla jsme se pustili do ochutnávek všech možnejch hlavně irskejch whisky. Mají tu tak těch flašek šíleně moc, ale protože skoro nepijou, tak se flašky množily.

Myslíte, že se nám podařilo s něma zacvičit? Ani náhodou, vůbec to nebylo poznat, že jsme je všechny koštovali. A některý byly moc dobrý.

Olina se usmívá už po prvním panáku, ještě dva a začne asi zpívat.

Že by už?

Honza si pořídil doopravdickou basu, protože ještě než zmizel do Irska, tak tady v Praze hrál s jakousi kapelou na baskytaru. Hráli takovej roztomilej jazzrock.

Dana padá do pelíšku i se zajochem. Za chvilku totiž vyrážíme na noční procházku Dublinem.

Honza nás vzal taxíkem, ale už si nepamatuju proč a kam. Jen vím, že jsme měli namířeno někam do dobré hospody. Ale problém je, že v Dublinou skoro všecky hospody dobrý.

Třebas tato.

Chlastáme guinessa, abysme rozpustili whisky, ale nějak to nefunguje.

Hospoda je hodně rozměrná a má mnoho sekcí, člověk musí dávat bacha, když jde na hajzlík, aby se vrátil do správnýho sektoru a když se připočítá ten whiskovej hendikep.

Všude po Dublinu jsou sdílený kola. Dvě barvy tu převládají modrý a růžový. Což na černobílé fotce moc neuvidíte.

Kluci blbnou, holky se podpírají a jdou docela spořádaně a já si fotím. Krásnej večer.

Prej nějaká univerzita.

Ale koho to po whisky ředěné guinessem zajímá, že jo.

Buď je to jedna z více řek, které protínají Dublin a nebo je to ten Grand Canal.

Nejvíc na sever je Santry river, pak Tolka a největší je River Liffey a ještě umělej Grand canal. Úplně na jihu se ještě kroutí Dodder. Všecky stejně skončí v Dublin Bay.

Volte Ne! Zdá se, že tu jsou rozumnější než my s tím posraným Babišovým ANO. Možná ale jen plakát nabádá, aby nikdo nevolil pracující klokany.

Bronzová socha holky s bronzovými ňadry, bronzovým dvoukolákem a bronzovými pletenými košíky.

Přestože je Dublin příjemně večerní a rozverné město, kde kuřáci už několik let chodí spořádaně hulit na ulici a jak se zdá, nikomu to nevadí, že se v hospodě přestalo kouřit. Vesele si povídají, pivo na chodníku. A když prší? tak nejdou hulit a nebo když musí, tak jdou a zmoknou. S tím pivem na chodníku trochu přeháním, protože to dělá jen pár návštěvníků, Naprostá většina si pivo dopije, pak si jde zahulit a po cestě zpět si u pultu koupí další pivo. Tady v pivnicích většinou pinglové pivo neroznáší, jen čepujou. Taky tu je dobrej zvyk, že ten, kdo jde koupit pivo, koupí ho pro celou společnou, se kterou je. Blbý je, když je to parta o více kusech, pak bývá cesta domů brutálně náročná.

Kolem dvou svatejch jdeme domů. Je děsně pozdě a zítra už nás čeká vejlet. Ale o něm až někdy v příštím pokračování.

 

podpis


Haiku


Tady někde začal Honzův zájem o basu.


Jo som tady zvrchovaný premiér této země!

PO DLOUHÉ DOBĚ JSME ZAŽILI
živý koncert! Pozval mě Vojta Dlask, hudební skladatel, jehož hudbu ke studentskému představení právě studujeme. Není jednoduchá! Proto chtěl,abych slyšela jak zní Dlask "když je nacvičenej".
Koncert s názvem "Krajina jako hudba" se konal na zahradě vily Löw Beer na Drobného ulici.
Vystoupila Iva Bittová, Ensemble Opera Diversa, OK Percussion Duo (Martin Opršal a Martin Kleibl) a Žaneta Vítová na akordeon.


Dirigentka Gabriela Tardonová nás baví, je skvělá a my ji sledujeme už od doby, kdy končila studium na JAMU. Program byl pestrý , muzikanti výborní a výkony profesionální.
Bylo cítit, že si to živý vystoupení všichni užívají.


Iva tu těžkou muziku fakt nacvičila a Gabriela všechno dirigovala zpaměti. Klobouk dolů!!!

Pan Dlask měl radost!


Koncert zvučil Jirka Pejcha z JAMU, znělo to příjemně!


Lidí přišlo hodně.
Atmosféru dokreslovali ptáci, řvali docela nahlas, ale k té muzice a celkové atmosféře to sedělo!


Přijeli jsme na velocipédech, pustili nás s nimi dovnitř a zdálo se, že to nikoho nepohoršovalo.


Snad už budem zase fungovat normálně, doufejme...

Dada a spol.

Reinhold Zisser: LÁVKA-NOTGALERIE
Nová výstava v Galerii G99

Od 9. června do 4. července se v Galerii G99 v Domě pánů z Kunštátu uskuteční výstava rakouského umělce Reinholda Zissera. Otevření výstavy proběhne formou vernisážového odpoledne v úterý 8. června od 16:00 do 20:00.
Název LÁVKA-NOTGALERIE odkazuje ke dvěma uměleckým dílům, která jsou pro výstavu stěžejní. Jedním z nich je Notgalerie, umělecké centrum a dílo zároveň, které vzniklo v roce 2015 obsazením opuštěného dřevěného kostela na předměstí Vídně. Reinhold Zisser skrze tento akt realizoval svou myšlenku, že umělec je ve vztahu k instituci jako krab poustevník, který osidluje prázdnou schránku, aby ji po určité době opustil a vyměnil za jinou. Druhým dílem je pak Lávka, dílo Martina Zeta z výstavního projektu Sochař Miloš Zet - Zdi, sokly a makety. Oba umělci se seznámili počátkem roku 2020, kdy Zisser pobýval v Brně na umělecké rezidenci v rámci programu Brno Artists in Residence, a kdy Zet dokončoval přípravy výše zmíněné výstavy. Navázali uměleckou spolupráci, jejímž výsledkem bylo transportování Lávky do Vídně, kde byla instalována vedle Notgalerie na pokraji rostoucího satelitního městečka.
Výstava LÁVKA-NOTGALERIE tuto spolupráci dále rozvíjí - do prostor brněnské Galerie G99 byla převezena polovina mostu, zatímco jeho druhá část zůstala ve Vídni. Vytváří tak mezi oběma městy moment rozdělení a spojení zároveň.
K dotvoření výstavy budou přizváni umělci z České republiky i Rakouska, aby různými zásahy na obou polovinách mostu rozvíjeli významovou rovinu tohoto díla.

Galerie G99
Dominikánská 9
602 00 Brno
www.dum-umeni.cz

Výlet pro rodiny s dětmi, ale i pro milovníky umění.
Pozvánka na výlet do našeho nejfotogeničtějšího zámku. Navštívit lze několik tras, včetně věže a obrovské kuchyně. Park kolem zámku je skutečně krásný a z každého koutu je nádherný výhled na zámek. Vzácné staleté stromy a překrásná železná pergola dodávají místu nadčasovou atmosféru.
Na Hluboké vystavuje ruská avantgarda.
Kdo chce vidět třeba Vasilije Kandinského, tak má jedinečnou příležitost. Nemusíte se vydávat světových galerií, kde jeho obrazy visí. Je to mimořádná příležitost vidět tyto výtvory u nás a zrovna v Jihočeské galerii.
Děti budou míst radost
Pro děti je nachystána Zoo Hluboká, kde najdou třeba i lvi a jiná exotická zvířata. Odpoledne si lze zpříjemnit i výletem lodí po Munickém rybníce.
Takže neváhejte, už můžeme vyrazit. Bavit se budete všichni!!!!!
s pozdravem Pavlišová Barbora

Do Domu umění města Brna se vrací komentované prohlídky! Každou červnovou středu v 17 hodin se návštěvníci mohou těšit na povídání o výročních výstavách Tady a teď! a Mladí přátelé výtvarného umění (1960-1995). Prohlídky se budou vždy konat v počtu maximálně 20 osob za dodržení aktuálně platných hygienických opatření. Prosíme návštěvníky, aby si vstupenky rezervovali s předstihem na mailové adrese edukace@dum-umeni.cz.
První prohlídky nás čekají už velmi záhy - ve středu 2. června - a ujmou se jich kurátorky Marika Svobodová (Tady a teď! v Domě umění) a Jana Vránová (Mladí přátelé výtvarného umění v Domě pánů z Kunštátu). Další přednášející budou brzy oznámeni, pro aktuální informace sledujte naše webové stránky www.dum-umeni.cz a sociální sítě.