Brouzdání archivem pokračuje
(Toulání archivem stále není u konce)

Tentokrát to bude pár momentek ze čtvrti Haight Ashbury. Je to, konečně tak jako v SF každá čtvrť, taky něčím profláklá čtvrť. Je tu hodně hezkejch a kvalitních hospod, bufetů a speciálních krmítek pro lidi. Taky tu jsou hezké dřevěné domky a domy. Haight Ashbury. Čtvrť, která se proslavila hlavně protikulturním - já vím, zní to blbě - hnutím Hippies. V týhle čtvrti jich bylo dycky hodně a z návštěvy třeba v roce 2013 můžu potvrdit, že jich tu je na kdejakým rohu pořád dost. Je to umělecká čtvrť, neboli, jak by řekli oni, protiumělecká čtvrť.

Ne, všechno tu není hipísácký, jsou tu i krásný klasický sanfranciský domky. Umírněné barvy, skoro žádná provokace. Dřív to totiž byla čtvrť celkem honosná. A taky to byla jedna z mála čtvrtí ušetřených požárů, které následovaly po katastrofálním zemětřesení v San Franciscu v roce 1906.

Kanál do naší velké sbírky, co sbíráme s Honzou Kurkou, celosvětovejch kanálů.

Čtvrť je pojmenovaná po křižovatce ulic Haight a Ashbury. Motorky, auta ze šedesátek, chlapíci ve vysokejch botách, holky v kůži a volný břicha. Je toho tu dost, abyste i bez mapy poznali, že toto je HA.

Jediný, co asi hipísáci nezpůsobili a nezavinili je, že se tu dobře vede holubům. Holubi tu jedou ve zmrzlině jako šílení. Ale musí zobat pomalu, aby z toho nekašlali.

Když se vydáte na jih do hodně hustýho kopce a půjdete furt nahoru, dovlečete se až na jeden z nejvyšších kopců San Francisca, ne-li nejvyšší. Jmenuje se Twin Peaks.

A protože jde o čtvrť vtipně uměleckou, dočkáte se tu na každým rohu nějakýho překvápka. Například tu můžete získat mušli nebo silonovou levou fusekli. A to zcela zdarma. Je to velkorysá čtvrť.

Další sympatickou vlastností HA čtvrti je, že sousedí s největším sanfranciským Golden Gate parkem. A hnedka na začátku parku tu mají Bílý dům, kde nejsou žádní prezidenti, ale je to barák plnej kytek a motejlů. Ale fakt plnej. A dost velikej.

Samozřejmě, že jsme si nenechali ujít jeho návštěvu. Lidí tu bylo sice docela dost, ale protože to je docela velkej prostor, moc to nevadí.

Je tu děsná spousta kytek, ze kterejch byla Olina celá unešená. Bylo tu vlhko.

Vlhko a tvarově zajímavo.

A taky strukturně to nebyla nuda.

Šest lidovejch tanečnic ve žlutejch šatech odpočívá před vystoupením.

V jedný části Bílýho domu je motýlárium.

Takovejch exotickejch týpků tu bylo, až se mé motýlkářské srdce bejvalýho motýlího kolektora tetelilo.

Zrzavci tokají.

Tenhle motýl má pihovatý oči a sedá na kytky barevně podobné.

Nejsou tu nikde žádná velká omezení, jen pár cedulek nabádá návštěvníky, aby dávali pozor, kam šlapou, protože by se mohlo stát, že nějakýho zaparkovanýho motýla rozdrtí teniskou. Dával jsem tak úpornýho bacha, až se mi při focení motýla v letu podařilo jednoho omylem sežrat. Ale proti takové tragédii tu žádná cedule nevisela, čili jsem se ničeho nedopustil. Akorát potvrzuju, že motýl je ještě desetkrát hnusnější než mucha cyklistova.

Když jsme vylezli celí orosení ven z Bílýho domu, na trávníku mezi kytkama poletovaly dvě holky, asi se inspirovaly těma motejlama. A já se jim moc nedivím. Kdyby mi nebylo mdlo ze sežranýho motýla, hned bych se přidal.

A kdyby tahle fotka nebyla z mírumilovnýho San Francisca, ale z Central parku v NY, už byste mohli volat městskou policii.

O kousek dál sedělo pár mužů bez domova. Ten prostřední kolegům předčítal nahlas nějaký básně. Asi Ginsberga.

SF provozuje několik cykloslužeb. Funguje to prej na principu šalinkarty a nebo apky v mobilu. Tahle značka je pro návštěvníky parku GGP.

Je tu i báječnej kubánskej bar s levnou, nevím, jak se to přesně jmenuje, takovou kořalkoidní limonádou plnou ovoce a ledu.

Výhled z kubánskýho báru ven na ulici.

Napadá mě jediný vysvětlení. Nežerte tyhle bagety nebo zdechnete.

Výzdoba baru je trošku perverzní.

Zlatý šedesátky.

Už na počátku šedesátek se hodně členů Beat Movement přestěhovalo ze sousedního North Beach do Haight-Ashbury kvůli rostoucím cenám nájmů. Postupem času se z nich zformovalo "proti"kulturní hnutí (Hippies), které ze čtvrti udělalo epicentrum nového způsobu pojetí komunitního života, charakterizovaného ideály míru a lásky, masivním užíváním drog (zejména LSD) a novým psychedelickým hudebním stylem. Spoustu z tehdejších zvyklostí přežívá dodnes. Určitě lze říct, že tahle čtvrť je provoněná trávou na každým rohu.

Trpím nevědomostí, ke kterýmu baráčku patří ten pes.

Když vám zdrhne ozdobnej lev.

Ten druhej ještě zůstává. Čeká pa pizzu. Pak zdrhne taky.

Hippies a jeden medvěd.

Jediný, co je ve všech čtvrtích SF stejný, jsou hydranty. A sakra že se vyplatí. Tady v Haight Ashbury za našeho pobytu jednou hořelo a byl to teda fakt fofr. I ten oheň i ten zásah. Jsou to frajeři.


I tohle je Haight v San Franciscu.

Honza nás vzal na výlet do té velké hory Twin Peaks.

Eště furt to není tak moc do kopce. Ale to se změní.

Motivační cedulka.

Z Twin Peaks je krásně vidět na skoro celý San Francisco.

A protože je tu spousta zálivů a dobrej ďolík, dělají se tu často krátkodobý mlhy. Stačí chvilku sedět na prdeli na svodidle a čučet se dolů na DownTown.

A najednou je všechno v mlze.

A za pár vteřin se zase něco vynoří.

A zase zamlží. Vydržel bych tu dlouhý hodiny a fotil, jenže máme všichni hlad.

Čekání na tágo.

Kostel, za nímž se zezadu skrejvá nějaká High škola.

No a protože to je umělecká čtvrť, tak tu je spousta kšeftů s kytarama. Elektrickejma...

...i klasickejma. Příště? Nevím, kam mě to brouzdání zase zanese.

podpis


 

Tibor čůrá z lanovky


Miroslav Rözner: "Našim voličům můžu za SPD zaručit, že z našich poslanců nikdo na žádný Fulbrightovo stipendium nepoletí."

HOSTÉ NA ZEMI V NOVÉM KABÁTKU
Konečně se nám podařilo dát dohromady nové vydání CD krásných písní Jiřího Bulise, které vyšlo už hodně dávno pod názvem Hosté na zemi - v roce 1998. Postupem času zmizelo ze světa, dnes ho dokonce nemají ani někteří z interpretů - někomu je půjčili, založili... A tak se občas vynořila myšlenka, že by nebylo špatné ho vydat znovu. Přemýšleli jsme o tom dlouho, pak jsme zkusili najít veškeré podklady a dali se do toho.
Teď už je celý ten zázrak ve výrobě! Pokud byste o ně měli zájem, klikněte na odkaz a dozvíte se víc.
A budete-li chtít, můžete nás i podpořit.
https://www.donio.cz/cd-jiri-bulis-hoste-na-zemi

Je v něm kus života všech zúčastněných. Po tragické smrti Jirky Bulise začalo postupně vznikat v Hadivadle představení Proklatec v režii Arnošta Goldflama. Noty písní se nedochovaly a tak jsme s Janem Beránkem opisovali z nahrávek, které pořídil na přenosný bateriový magnetofon Uher Report 4200 Stereo na památném soukromém předvánočním večírku u Vlasáků 19. 12. 1982...
To představení jsme hráli moc rádi, lidi na ně chodili i víckrát (mnozí z vás si je ještě snad i pamatují) a tehdy se vynořila myšlenka zaznamenat písničky na CD. Natočili jsme je ve studiu Pivox pod vedením pana Klementa, grafickou stránku řešili Richard Procházka se Štěpánem Rusínem. Bulisova hudba si znovuvydání zaslouží, všechny jeho písně považujeme za "trvalky", čas jim neublížil...

Díky tomu, že i nás přepadl covid, se výroba zdržela a do Ježíška se celý náklad vydat nepodařilo, ale teď už je všechno na dobré cestě!
Prosíme o rozeslání této informace dál mezi přátele a spřízněné duše, budeme moc rádi.
Děkujeme a opatrně se těšíme!
Klementi a spol.


původní verze z roku 1998

PŘES VŠECHNY PŘEKÁŽKY V PODOBĚ POVINNÝCH TESTŮ
pro zaměstnance, se na škole rozjíždí předváděčky, zápočty atd.
Dnes měli naši prvňáci na Astorce ukázkovou hodiny z herecké výchovy. Všechno byla improvizace a bylo na co koukat!


Pánové Petr Štěpán (zprava) a Miroslav Ondra, kteří spolu na JAMU vedou už třetí ateliér, krátce pohovořili o svých pedagogických záměrech, zatímco studenti tvořili a vůbec se nenechali rozhodit.


Kromě pedagogů se přišli podívat i někteří absolventi - teď už hrající v divadlech po celém Česku a vlastně i na Slovensku.
Jsou to zázraky! Ještě před 4 lety byli v úplně stejných rolích začátečníků...
Nepřestává mě udivovat, co se dá dokázat za 4 roky studia.


Děcka šikovný!
Kromě začátku už jsem pak raději nefotila, nechtěla jsem je rušit v soustředění.
Rozhodně je zaděláno na další pozoruhodný ročník, už se těším, co nám ty čtyři roky přinesou.

Dada a spol.

Vážení a milí,
srdečně zvu do Café Práh na svoji blues & gospel půlhodinku vrámci tradičního Open Mic Session
Celý koncert vřele doporučuji vaší pozornosti.

PROGRAM
19:00 Ořešák
19:30 Ondřej Herzán
20:00 Richard Lank
20:30 Blondýna
21:00 Rendez-fou

VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

Další akce, do kterých jsem namočen jako muzikant nebo organizátor:
- pátek 25. únor Brnkání na téma Voda 18.00 Alfa Galerie, Bílovice n. Svitavou (společné muzicírování z promítaného zpěvníku )
- čtvrtek 24.březen Máta a Mošky 19.00 Dvojkoncert v Café Práh
- pátek 25.březen Vít Šujan a Pavel Vorel - Večer tichých písní 19.00 Alfa Galerie, Bílovice n. Svitavou (společné muzicírování z promítaného zpěvníku )
- pátek 8.duben Brnkání 18.00 Alfa Galerie, Bílovice n. Svitavou (společné muzicírování z promítaného zpěvníku )
- pátek 29.duben Nebend a host - Večer tichých písní 19.00 Alfa Galerie, Bílovice n. Svitavou
- sobota 8.říjen 30 let Black Uganda Choir 19.00 Sál Café Práh. Výroční koncert a večírek

--
srdečně zdraví / Best Regards
Richard Lank

klikni pro víc podrobností

 

Vážení přátelé.
Koncert FZQ na Staré Pekárně se nebude konat v sobotu 8.1., ale až v sobotu 5.2.2022. Viz:
http://www.starapekarna.cz/?program-year=2022&program
Zakoupené lístky platí.
Všechno NEJ do Nového rocku!!!
JURA Hála s Evou.