Pár divnejch kytek
(z bílýho domu v SF)

Těm čtenářům, kteří jsou zvyklí na ukecaná čísla se omlouvám, ale sesypala se na mě smršť (krásný slovo) grafickejch zakázek, které podle klientů nesnesou odkladu a všechny tyto zakázky mají zápornej časovej koeficient, tedy mají být hotové dříve, než byly zadané. Proto jsem se musel uchýlit k slovní amputaci a pro prase zneužít jen obrazovou část. Jen prozradím, že jsem chtěl prozradit pro koho ze slavnejch se San Francisco stalo místem zamilovaným, tak jako jsem se do SF zabouchl i já. Tak snad příště.

V podobnejch baráčkách tu bydlely celebrity zvučnejch jmen, ale o tom až se poperu s grafickou smrští pro netrpělivé klienty.

V San Franciscu jsme si s Roušovnou oblíbili ježdění místníma šalinama. Jsou staré, rozhrkané jako v šedesátkách u nás. Dokonce, když potřebujete zastavit, musíte zatáhnout za koženou kšandu, která se táhne přes celej vůz a ono to zacinká řidičovi/řidičce. Když nezacikáte, tak to stejně zastaví taky. ale je to nostalgický.

San Francisco je ráj bezdomovců.

A samozřejmě, je to přece jen Amerika, tak je tu všude převlajkováno, ale necejtím z toho trapnost. Amíci prostě dokážou bejt na svou zem, vlajku atd. docela pyšní. Často bylo za oknem přízemních domů vidět, že i doma mívají americkou vlajku na nějaký tyčce v obýváku a nebo v okně.

V roce 2013 se tu kolem Market Street mohutně stavělo a opravovalo.

Sem o tři roky později půjdeme do Momma gallery.

Když už se mezi betonem nějakej strom udrží, pak se o něho vzorně starají.

Okolo roku 2002 se tu bez fanfár a humbuku objevila okřídlená bronzová skulptura anděla z dílny sochaře Stephena de Staeblera. Umístil ji na fasádě budovy na Market Street.

Vypadá jako ohryzaná časem, což je pro de Stablerovy sochy dost typický, a působí, bacha - to není z mé hlavy, jako elegie nad slábnoucím humanismem v symbolické podobě zničeného anděla. Díky tomu, že dílo nepřehání své měřítko, obsah ani snahu o upoutání pozornosti, dosahuje nepravděpodobné velkoleposti.

Litinová kašna, kterou jako dar městu objednala hérečka Lotta Crabtreeová, byla vysvěcena 9. září 1875. Při stém výročí jejího vzniku byla zapsána na seznam amerických národních památek.

Pamětní deska připomíná její roli jako místa setkání po zemětřesení a požáru v San Franciscu v roce 1906. Další pamětní deska zmiňuje operní sopranistku Luisu Tetrazzini, která na Štědrý den roku 1910 u fontány uspořádala památné vystoupení pro obyvatele San Francisca poté, co jí právní potíže znemožnily vystoupit na jevišti, víc toho nevím, Bulvární a plytká CNN prima News by ze mě radost neměla, žádný další drby. Bronzový sloup byl předělanej v roce 1916, aby odpovídal výšce nových světel instalovaných podél ulice Market Street. V roce 1974 byla během rekonstrukce Market Street přemístěna z původního místa na třídách Market a Kearny, v roce 1999 byla kašna obnovena do podoby z roku 1875 a přetřena falešnou kovově zlatohnědou barvou. Její trysky se lvíma hlavama tečou během dne, v noci se vypíná. V roce 1919 byla zahájena vzpomínková akce na zemětřesení, která se koná každej rok. Bratrská pijácká organizace South of Market Boys zavěsila na kašnu věnec. Od té doby se 18. dubna v 5:12 hodin na křižovatce scházejí pozůstalí po obětech zemětřesení. Po výročí v roce 2015 zemřeli poslední dva přeživší zemětřesení. V roce 2016 se sešlo více než 200 účastníků, mnozí v dobových kostýmech, aby uctili památku obětí zemětřesení a upozornili na připravenost na zemětřesení.

Mrakodrapů je v SF docela málo. Asi s ohledem na neklidný tektonický podloží. Vlastně vysoký baráky jsou jen tady dole poblíž Embarcadera.

Hotel, ve který kdysi dávno pracovala Jiřka v době, kdy se jim podařilo dostat se do Ameriky. Vzala nás i do vstupní haly toho hotelu, ale fotky najdu až jindy.

Bacha na omlácený taxikáře, chodci by takovejm věřit neměli. ve vlastním zájmu.

Někdy to vypadá jako historický, ale to je blbost. V Americe moc historickej, jakože hodně dávnejch baráků není, jen si na to hrajou.

Sympatický kavárničky tak trochu jako venku a zároveň jako vevnitř.

S takovým plakátem by se autoři v dnešní době se zlou potázali. Určitě by to skončilo u mnohaletýho souzení o mnohamilionový odškodný. Ale v roce 2013 byl i v prudérní Americe svět prostě úplně jinej.

Ulice pro kabelovou šalinu.

I zvuk těch starejch rozhrkanejch šalin je podobnej tomu u nás před 60 lety. Akorát my jsme tenkrát měli průvodčí v každým voze, kterej/která procvikával/a univerzální lístky. Cvakal se rok, cvakal se měsíc a cvakal se den. Čas myslím ne, protože lístky nebyly časově omezený.

Příště se snad polepším.

podpis


Bibi, ta, co měla v lednu 20.


Komoušskej adept na post prezidenta republiky Skála: "Rád bych se rozkročil do šíře."

HOSTÉ NA ZEMI V NOVÉM KABÁTKU
Konečně se nám podařilo dát dohromady nové vydání CD krásných písní Jiřího Bulise, které vyšlo už hodně dávno pod názvem Hosté na zemi - v roce 1998. Postupem času zmizelo ze světa, dnes ho dokonce nemají ani někteří z interpretů - někomu je půjčili, založili... A tak se občas vynořila myšlenka, že by nebylo špatné ho vydat znovu. Přemýšleli jsme o tom dlouho, pak jsme zkusili najít veškeré podklady a dali se do toho.
Teď už je celý ten zázrak ve výrobě! Pokud byste o ně měli zájem, klikněte na odkaz a dozvíte se víc.
A budete-li chtít, můžete nás i podpořit.
https://www.donio.cz/cd-jiri-bulis-hoste-na-zemi

Je v něm kus života všech zúčastněných. Po tragické smrti Jirky Bulise začalo postupně vznikat v Hadivadle představení Proklatec v režii Arnošta Goldflama. Noty písní se nedochovaly a tak jsme s Janem Beránkem opisovali z nahrávek, které pořídil na přenosný bateriový magnetofon Uher Report 4200 Stereo na památném soukromém předvánočním večírku u Vlasáků 19. 12. 1982...
To představení jsme hráli moc rádi, lidi na ně chodili i víckrát (mnozí z vás si je ještě snad i pamatují) a tehdy se vynořila myšlenka zaznamenat písničky na CD. Natočili jsme je ve studiu Pivox pod vedením pana Klementa, grafickou stránku řešili Richard Procházka se Štěpánem Rusínem. Bulisova hudba si znovuvydání zaslouží, všechny jeho písně považujeme za "trvalky", čas jim neublížil...

Díky tomu, že i nás přepadl covid, se výroba zdržela a do Ježíška se celý náklad vydat nepodařilo, ale teď už je všechno na dobré cestě!
Prosíme o rozeslání této informace dál mezi přátele a spřízněné duše, budeme moc rádi.
Děkujeme a opatrně se těšíme!
Klementi a spol.


původní verze z roku 1998

DNES ODPOLEDNE MNĚ VYRVALI SEDMIČKU VPRAVO
dole, poněvadž mě v ní a okolo ní všechno bolelo skoro týden. Zánět, ale poctivej. Teď nastala fáze probírání z umrtvovacích procesů a tu bude zjevně nejlíp zaspat.
Proto se mně obzvlášť hodí výběr z Pavlových fotek. Strávili s Terezkou víkend v Beskydech na statku u Rajmunda, je to asi 14 dní.
Už jsem to chtěla udělat minule, ale příběh stréca dědečka Severy měl pochopitelně přednost. Mimochodem, ještě pořád to u nás vypadá jako před stěhováním. To hledání fotek a vzpomínek vzalo hodně času, jenže teď se musím přinutit najít dalších pár hodin a všechno uklidit. Nejlíp nějak smysluplně, aby se v tom dalo líp hledat, ale to není vůbec jednoduchá záležitost.
Dnes to ale nebude a mám obavy, že zítra jakbysmet... To je přece nabíledni (by dodaly dámy
z Hadivadla kolem roku 1997 - Míňa, Iva a Maruna, kdybychom spolu seděly v šatně a připravovaly se na představení Proklatec. Tam se vždycky řešily Záležitosti!).
Teď už Pavel a jeho fotodojmy z Beskyd:


Mimochodem, ta liška je pravá! Poloochočená, prý si tam chodí, jak se jí zachce.
A lamy tam prý přicházejí každej den, dělají si zřejmě vycházku ze spřáteleného statku, aby jim nezatuhlo svalstvo. Dostanou nějakou dobrotu a jdou domů.

PAN JIŘÍ ROZHODL PRO
pokus (zatímco jsem psala o své chudince sedmičce) - zahrál si přímo s Arditti Quartetem na svůj nový hudební nástroj. Pánové by se možná takové kombinaci ani nebránili:


Když jsem se ptala na odborný název tohoto hudebního nástroje, Jirka prohlásil "Pivox".
Druhá varianta byl prdifoun.
Kdyby měl někdo z velevážených čtenářů tohoto neseriózního plátku nějaký zajímavější nápad,
sem s ním! Můžeme udělat výběrové řízení!

Dada a spol.

Přátelé zážitků a radosti z nepoznaného,

v letošním roce jsem pro vás naplánovala dva dvoudenní zájezdy k našim sousedům a skorosousedům do Budapešti a Saského Švýcarska.
Provázet vás budu sama, tak se můžete těšit na neotřelé informace podané v zajímavých souvislostech. Mám také ráda různorodost a té budete mít dostatek od památek přes přírodu či lázně až ke gastronomii. Nudou trpět určitě nebudete. Naopak vám chci dopřát i čas na vlastní požitky, tedy bude vám ponechána dostatečná volnost ducha.
Moc se na výlety těším.
Přihlašování je již možné a seznamy se plní.
--
Barbora Pavlišová
Terra incognita
T: 724775396

 

Vážení a milí,
srdečně zvu do Café Práh na svoji blues & gospel půlhodinku vrámci tradičního Open Mic Session
Celý koncert vřele doporučuji vaší pozornosti.

PROGRAM
19:00 Ořešák
19:30 Ondřej Herzán
20:00 Richard Lank
20:30 Blondýna
21:00 Rendez-fou

VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

Další akce, do kterých jsem namočen jako muzikant nebo organizátor:
- pátek 25. únor Brnkání na téma Voda 18.00 Alfa Galerie, Bílovice n. Svitavou (společné muzicírování z promítaného zpěvníku )
- čtvrtek 24.březen Máta a Mošky 19.00 Dvojkoncert v Café Práh
- pátek 25.březen Vít Šujan a Pavel Vorel - Večer tichých písní 19.00 Alfa Galerie, Bílovice n. Svitavou (společné muzicírování z promítaného zpěvníku )
- pátek 8.duben Brnkání 18.00 Alfa Galerie, Bílovice n. Svitavou (společné muzicírování z promítaného zpěvníku )
- pátek 29.duben Nebend a host - Večer tichých písní 19.00 Alfa Galerie, Bílovice n. Svitavou
- sobota 8.říjen 30 let Black Uganda Choir 19.00 Sál Café Práh. Výroční koncert a večírek

--
srdečně zdraví / Best Regards
Richard Lank

klikni pro víc podrobností

 

Vážení přátelé.
Koncert FZQ na Staré Pekárně se nebude konat v sobotu 8.1., ale až v sobotu 5.2.2022. Viz:
http://www.starapekarna.cz/?program-year=2022&program
Zakoupené lístky platí.
Všechno NEJ do Nového rocku!!!
JURA Hála s Evou.