ANDALUSIE - UŽ ZAS
(Díl třináctý - konečně Triana)
Po návštěvě muzea "normálního života" jsme měli ještě celý odpoledne volno na objevování míst, která zatím neznáme. Trianu známe jen tak z rychlíku, tedy přesněji, hned za mostem do Triany je jedna příjemná hospoda, kde mají skvělý tapas a ještě mnohem lepší červený víno. Dneska jsem to vzali z druhé strany. Přes techologickej park.
Na druhý straně kanálu v Trianě je zábavní park Isla Mágica. Atrakcí hodně a mezi jinejma i Agua Mágica. Vstupný je docela mastný, ale zato můžeš jet dlouho trubkama až do bazénu. Nebo uvíznout. Vypadá to trochu jako v uhelný elektrárně.
V roce 1992 se tu odehrávalo EXPO. Po jeho skončení tu zůstalo dost pavilonů a budov, který začali využívat pro vědu, výzkum a výuku. Centrum se jmenuje "Cartuja 93". Jedním z velmi zachovalejch objektů je i tenhle maďarskej pavilon. Stavbu navrhl maďarskej architekt Imre Makovecz v duchu organický architektury. Sedm věží, Sedm různejch náboženství.
Tuhle raketu se mi nepodařilo identifikovat. Ale určitě se tu taky něco zkoumá. Ono se tu zkoumá na každým rohu. Třeba tu mají takovej plechovej barák a každá jeho strana rezne jinak. Výzkum.
Sedmináboženskej "kostel" je celej ze dřeva. Včetně hřebíků.
A taky mandarinky.
'Nakukoval jsem přes okno, byly tam židle a automat na kafe. Automat nebyl organickej.
Tato plastika zobrazuje Bioklimatickou sféru (Esfera Bioclimática). Byla jen na ozdobu během výstavy a je na ozdobu i teď.
Když jsme dorazili k této plastice, napadlo nás, že by to mohl bejt nerudnej dědek, kterej škrtí děcko, který ho rušilo v parku. Pak zase lovec hadů. AI nám však prozradilo, že to je Kominík z Cartujy. A to uškrcený děcko je štětka na pucování komínů. Jejím autorem je umělec Eduardo Arroyo. Dílo je vyrobený z oceli a dosahuje výšky přibližně 3,7 metru. Patří do serie děl "Los Deshollinadores".
Eduardo Arroyo. Původem z Madridu (ročník 1937). Nejprve to vypadalo, že bude novinářem, ale pak se dostal do Francie, poflakoval se po bárech a hospodách v Montparnassu. Rozhodl se, že to je docela fajn život, tak se stal malířem a ilustrátorem. A sem tam si švihl i nějakou tu plechovou sochu. Sem tam navrhl scénu pro divadelníky. Když skončil diktátor Franco, vrátil se Arroyo zpátky do Španělska. Dokonce mu přidělili i nějakou cenu za tvorbu.
Společné výzkumné středisko (JRC - Joint Research Centre) Evropské komise v Seville. Budovu navrhl architekt Antonio Vázquez de Castro.
Trianská věž - Torre Triana je jen adminstrativní budova, ale moc hezká. Navrhl ji architekt Francisco Javier Sáenz de Oiza. Sídlí tu Junta de Andalucía. Na počátku 90. let, kdy budova vznikala, nebyly solární panely tak pokročilý jako dnes, proto architekti museli vsadit na pasivní ekologickej design. Barák je vymyšlenej tak, aby se všecko regulovalo co nejvíc autonomně. Dvojitej plášť s dírkama pro vokna. V zimě je slunko nízko a dosvítí do oken a vyhřívá zadarmo, V létě je vysoko a do oken nedosáhne. Andaluskej mramor ve dne zadržuje teplo a v noci ho zas pomalu odpouští. Prej to je největší úřednickej barák v Andalusii a každej den tu pracuje přes dva tisíce úředníků.
Naproti Torre de Triana je stejně soběstačná budova která k věži patří, která je taky bezezbytku soběstačná. Všechny služební vozy jsou výhradně na elektřinu. Dobíjí si je ze sluníčka.
Srandovní je, že přímo před vstupem eko-komplexu je torzo uschlýho stromu. Otázkou je, jestli to není jen nějaký varování, jak dopadneme, když se budeme řídit pravidly moštárny Motoristů sobě.

Zase prší a pořádně.
Torre Pelli, 183metrovej sevillskej mrakodrap. Architektem je César Pelli, proto ten název. Nejvyšší barák v Seville. Taky plnej úředníků, akorát horních 10 pater je pětihvězdičkovej hotel Eurostars. Tahle trubka je užitečná i jinak. Tím, že je vysokotrčící, funguje jako maják, když zabloudíte a vybije se vám mobil s mapama.
Basílica del Cachorro v Trianě. Máme toho objevování plný kecky. A deště plný deštníky.
Tak jsme s Roušovnou zapluli do vinárny na víno a chobotnice.
Barokní kostel je Parroquia de San Jacinto
(farnost svatého Hyacinta). Před kostelem rostl fíkus. Měl přes 120 let, ale nějakej šikula, kterej ho odborně prořezával, mu dal tak na prdel, že pošel. Fíkus. Jako memento tu nechali jeho kmen. I tenhle odborník by hravě získal místo na našem Ministerstvu životního prostředí. Kvalifikaci má dostatečnou.
Pak mě Olina požádala, abych jí vyfotil žábu, i když to byla želva. Prej, co je zelený, to je žába.
Posilněni vínem se deštěm brouzdáme k Trianskýmu mostu.
Bronzová socha s názvem Triana al Arte Flamenco, z dílny sochaře Jesúse Gaviry je z roku 1993. Kytara a flamenco jde k sobě dobře, ale proč ta kovadlina? Prej proto, aby bylo jasný, že flamenco je propojený s dělnickou historií Triany. Já si myslím, že to je vysvětleni podezřelý, ale na mým názoru nijak nezáleží.
Mně se víc líbí tahle socha jednoho ze slavnejch sevillskejch toreadorů Juana Belmonteho.
Z tohoto úhlu pohledu už není děravej.
Capilla del Carmen (Kaple Carmen), postavená v roce 1928 architektem Aníbalem Gonzálezem v mudéjarským stylu. Má nádhernou keramickou kopuli.
Pohled z Trianonskýho mostu. Vlevo Triana, vpravo mimo záběr stará Sevilla.
Dnes zase zapadá slunko nad Trianou.
To víno, to nás postavilo na nohy.
Můj oblíbenej koutek na focení. Churros a patatas jsou kamarádi. Jo a prší.
Domů jedeme elektrickým busem s veselou babkou. Měla tak málo zubů, že jsme vůbec nerozuměli, co říká.

- 2026/25 ANDALUSIE - UŽ ZAS (Díl dvanáctý - Mandarinky)
- 2026/24 ANDALUSIE - UŽ ZAS (Díl jedenáctý - Muzeum normálního života)
- 2026/23 ANDALUSIE - UŽ ZAS (Díl desátý - Hospital de Venerables)
- 2026/22 ANDALUSIE - UŽ ZAS (Díl devátý - Palacio de las Dueñas)
- 2026/21 Kristkův šestý smysl (poslední? happening)
- 2026/20 Rodinné setkání po kdoví kolikáté (Křižánky)
- 2026/19 Cestou necestou (Podél Botiče+Posázavská stezka)




Helča a Bibi po náročným obědě na oslavě devadesátin dědy Lhotáka.
(Brno, 2019)


Já třeba ne, mně úplně postačí, když pude do prdele.

JEŠTĚ PŘED ODJEZDEM DO PIEŠŤAN
se stavili Teru a Pavel s Josefem. Pan Jiří totiž
dokončil restauraci ohrádky, která se osvědčila
u našich potomků, jakož i u jejich potomků!
Je lehce přenosná, rozkládací a dá se použít skoro
kdekoliv, když si rodič potřebuje oddechnout od
stavu „neustále ve střehu" a dítě má přitom docela
slušnej prostor pro zkoumání.
Pavel umožnil Josefovi průzkum z neobvyklých úhlů.



Zdá se, že to mladej přijal, stihnul i ochutnat šprušli!
Ohrádku si odvezli a doufáme, že slouží...
Bylo to v pondělí, kdy přijela i Vlasta s violoncellem,
takže jsme stihly nazkoušet nové party na zájezd
a ještě se společně sejít.
ZÁZRAČNÝ ORIEŠOK ZAHAJOVAL
v úterý 16. června. První vystoupení nám naplánovali
na středu hned v 9:45 ráno, před tím ale bylo potřeba
zorganizovat zkoušku. Nejen zvukovou, ale i paměťovou.
Přece jen jsme se se studenty neviděli od skončení semestru
víc než dva týdny, což je dlouho. Díky vstřícnosti
paní ředitelky Domu umenia PhDr Edity Bjeloševičové
jsme se mohli v úterý už od 14:00 nastěhovat na místo
i s technikou, zkoušet podle potřeby a ještě si nechat
všechno rovnou tam, kde ráno začne akce. Velká pomoc!!!

Dom umenia z mostu přes jedno rameno Váhu. Odsud
vypadá docela impozantně. Při bližším pohledu je jeho
fasáda dost omšelá, ale uvnitř vypadá parádně!
Jelikož se studenti sjížděli ze všech možných krajů
Česka i Slovenska, byla jsem dostatečně nervózní.
Nezklamali! Jakmile jsem je měla všechny pohromadě,
bylo jasno. Všechno bude v pohodě – a bylo!

Zkouška byla užitečná, projeli jsme si všechno i s Vlastou
a hlavně na mikrofony s odborným výkladem pana Jiřího.




Každý měl možnost si vyzkoušet sám za sebe jak se slyší,
co to dělá, jak to zní...




Budoucí profíci! Srovnali se se vším docela bravurně...




Zkouška byla dost užitečná, čas jsme využili maximálně
a v klidu pak stihli i slavnostní zahájení s následnou recepcí.
Trošku jsem trnula, v jakém rozpoložení se ráno objeví,
ale fungovali spolehlivě!
První vystoupení bylo spojeno s vernisáží výtvarníků
a zúčastnili se ho i redaktoři slovenského rozhlasu Regina.

Studenti uplatnili jamácká trička, působili bezprostředně
a zdá se, že zaujali i studenty gymnázia, kteří přišli i se svými
pedagogy. Bohužel je nemáme na fotce, ale reagovali hezky.
Úklid po akci vzal cca hodinu a půl, paní riaditeľka nás
ještě pozvala na kafe, takže nám na vydechnutí zbyla hodina.
Následoval přesun do hotelu Ensana jehož hledání bylo
tak komplikované, že nám to trvalo snad třičtvrtě hodiny...



Studenti přišli podle instrukcí v příjemně společenském oděvu.
Slušelo jim to a Vlastě taky!

Zvuková zkouška proběhla jako s profesionály!


Relax před vystoupením – to už začali chodit lidi.

Slovenská herečka Lucia Hurajová přišla s průvodním
slovem, byla moc příjemná.
Koncert měl až nečekaný úspěch, lidi byli nadšení
a dokonce chtěli přídavek! Na ten jsme nepomysleli...
Teď to všechno zase natahat do auta, abychom mohli
ve čtvrtek vystoupit v dalším hotelu...

Paní ředitelka festivalu Margita Galová se přišla podívat,
donesla studentům dobroty v krabici a objednala i fotografa.
Požádali jsme ji o dokumentární foto a tak ji konečně
máme zvěčněnou!

Ještě před oficiálním focením, kdy nás pan fotograf rovnal
do lajny. Trochu nás přeorganizoval, takhle byl spokojenej...

Čtvrtek jsme si užili možnosti delšího spaní, koncert
v hotelu Thermia totiž začínal až v 16:30!
Udělali jsme účelovou vycházku po Piešťanech, Jerka
si nechal namontovat nový sklo na mobil a dokonce jsme
si dali lehkej oběd u Černé paní. My s Vlastou kapustovú
polievku (takže zelnou!) a Jirka lokše s kachními játry.
To jeho jídlo obnášelo 3 lokše, jednu jsem ochutnala
a ještě nám zbylo pro Vlada! Byly výborný.
Hotel Thermia už známe z minulého ročníku Zázračného
oriešku, mimochodem, tento byl čtrnáctý!
Tentokrát nám cesta na místo trvala ani ne deset minut.


Všechno měli zorganizované, Jirka dokonce dostal vozík
k převážení aparatury. V průběhu našeho stěhování technici
navozili praktikábly a postavili pódium, pak dovezli židle
a bylo vystaráno. Všechno připraveno, jdeme zkoušet zvuk!


Při zkoušení se dá ještě třeba i dokončovat výzdoba exteriéru.
Jako šatnu měli studenti k dispozici docela pěknej salonek.
Pohled do zákulisí:




Páni zdatně předvádějí soustředění při šachu.


Ještě společné foto a jdeme zpívat!

Pro pořadatele nastala ten den hodně dramatická situace.
Součástí koncertu měla být beseda s hercem Vladimírem
Kobielskym, který se o čase konání dozvěděl pozdě.
Přesto, že byl v Holandsku ( v Groningenu, kde studuje
jeho syn!), přebukoval si letenku a v den koncertu letěl
z Amsterodamu do Bratislavy. Přílet vyšel tak, že mu na
letiště objednali taxi, které ho přivezlo do bytu v Bratislavě.
Tam si vzal auto a jel do Piešťan. Bylo to načasované tak,
že my začneme zpívat v 16:40 a vydržíme do jeho příchodu.
Zpívali jsme a už jsme věděli, že mu to vychází na 16:49!
Aby to Margita Galová neměla jednoduché, odřekl jí ještě
moderátor, ale jeho role se obětavě ujaly Barbora Krajč
Zamišková a Kristína Sviteková. Zvládly to parádně,
v obecenstvu nikdo nic nepoznal a program běžel,
jakoby to přesně tak narežíroval nějaký geniální režisér!


Podařilo se úplně všechno. Měla jsem radost ze studentů,
zdá se, že byli z Piešťan nadšení – jako všichni, které jsem
přivezla i na minulé ročníky. Reprezentovali skvěle a
koncert od koncertu byli lepší! Ten závěrečný si užili,
včetně ovací vestoje.
Díky za ty zážitky všem, kdo se na nich podíleli.
A čekají nás další! Držme si palce, ať jsme zdraví,
to ostatní přinde samo, jak už hooodně dávno prohlásil Jirka...
Dada a spol.

![]()