Druhé prase Annapurní
(putování I.)


Písňový hit minulého zájezdu Resham Firiri je, jak jsem se dozvěděl v Pokhaře od hráče na housle sarangi, zároveň jejich prodavače a propagátora, stále živou trekařskou písničkou do kroku. V první sloce se přeneseně zpívá ´já jsem osel a ty jsi opice´. Má to být jakýsi povzdech nosiče vlekoucího náklad za poskakujícím turistou s lehkým batohem. Trekař bez nosiče se blíží spíš k tomu oslíkovi na fotce, který si chodí po horách bez dozoru a zdánlivě i bez cíle, a skutečnost se od zmíněného textu liší, jak vyplyne z dalšího textu.

Je to ve skutečnosti ´finta na diváci´, protože se všeobecně taktně zamlčuje, že ze zkráceného treku mezi Bhulbule a Jomsomem, jak se dnes nejčastěji provozuje, vůbec není možné vidět nejvyšší z hřebene, tj. Annapurnu I (8091 m) – takto 10. nejvyšší horu světa. Nemohli jsme tomu zprvu uvěřit a ve volných chvílích jsme prováděli opakovaná praktická cvičení s buzolou a mapou, na níž jsme spojovali vrchol AI pomocí jakýchkoli pomůcek s rovnou hranou s místy našeho pochodu a ve vrstevnicích hledali ty, které jsou v takto vytvořeném řezu pohledovou překážkou. Přestože jsme byli kolikrát přesvědčeni, že by se mohlo zadařit a špičičku zahlédnout, touto cestou jsme neuspěli a museli hledat řešení jiné, neboť jsme odmítli odjet z úspěšně absolvovaného treku jako pitomci.

Zkracování treku má paradoxně na svědomí snaha Nepálců zpřístupnit krajinu vybudováním štěrkových cest mnohdy odvážně, vždy však bezohledně vylámaných do skal. Dá se říci, že trek kolem Annapuren v tradičním pojetí uhnívá od nohou. Kdo si ho chce ještě užít, má nejvyšší čas. Příště tu možná najde rozvinutější infrastrukturu, víc raftařů, lidí s horským kolem, lufťáků v džípu, paraglajdistů, kdežto nosičů s nůší na zádech a popruhem přes čelo či potem zbrocených lidí s batohem a hůlkami čím dál méně. Zbytky těch posledně jmenovaných se budou zmatně potácet po prašné silnici a zoufale hledat zbytky cest nedotčenou krajinou. Tyto cesty byly logicky udržovány pro potřebu pohybu místních obyvatel. Pokud se oni a náklady budou přemisťovat pohodlněji jinudy, tyto staré cesty záhy zarostou a zaniknou. Už dnes to místy vypadá tak, že kolem snaživého trekaře kdesi po trase etapy projede džíp s jeho guidem či porterem a batohem a napráší mu do obličeje. Dost sentimentálního kňourání, oni jsou tu doma, oni si rozhodnou. My můžeme, ale nemusíme přijet.

Na našem putování nebylo nic vyjímečného ve srovnání s nabídkami agentur. V době počátečních příprav měla naše skupina až 8 členů. Pak schudla natolik, že jsme dostali strach a objednali cestovku. Ani ta však nenalákala dostatek lidí (celkem i s námi 4 a z toho 2 překecali na podzimní termín), tak zájezd zrušila. Zbylí 2 trosečníci jsme nakonec zvolili formu individuálního pobytu bez průvodce a nosičů s tím, že jsme jistou podporu měli v místní cestovní agentuře v Kathmandu (KTM).  

Z KTM do Besisaharu jsme jeli vozidlem, které označují jako minibus. Mini tedy byl, i pro postavami malé Nepálce. Je s podivem, že se lidé dají stlačovat podobně jako meruňky při kompotování. Podobnou zkušenost jsme si ověřili později ještě několikrát. Pořádek jistého druhu tu však vládne, schválně, jestli někdo na lístku pozná, že jsme měli místenky na dvě sedadla v poslední řadě (čísla 14 a 15).

V pravé dolní části jízdenky je zasedací pořádek, vpředu vpravo má být šofér, je ovšem zřejmé, že polovinu svého dvojmísta přepustil jednomu z cestujících, dále nesouhlasí počet řad, ale to je vedlejší, když sedíme a jedeme i s našimi batohy na střeše.

Sedmihodinová cesta rychle uběhla jako mávnutím kouzelného proutku, jen mi z ní na nějakou dobu zůstal pocit zkrácených stehenních kostí. Ještě se na moment vrátím k tomu srovnávání a vzpomínání. Z minulé cesty busem z KTM do Jiri před 15 lety jsem si napsal: „Těsný prostor, spousta zatáček, vedro a zákruty silnice, stoupání a klesání, to jsou dobré podmínky pro to, aby lidem začalo být blbě. Jsou však na to připravení a bez zábran blijí z okénka nebo i po sobě. Začalo to jedno miminko, které poblilo maminku i blízké spolucestující. Postupně se přidávali další“. Když se letos v zatáčkách nedaleko Kathmandu poblila asi 3letá dívenka, říkal jsem si, už to zase začíná. Naštěstí se dále poblila už jen její maminka, vše odchytla do igeliťáčku, který obratně upustila na silnici z téhož okýnka, z něhož si do té doby elegantně odplivávala a ještě na nádraží v hlavním městě úspěšně od pouličního prodavače odkoupila dvoje dětské náramkové hodinky. Zajímavé bylo, že transakci zahájili těsně před oficiálním výjezdem, pokračovali při pomalém vyjíždění z ucpaného nádraží a obchod završili až současně s ostrým startem. 

V Besisaharu jsme obratem přestoupili na místní autobus do Bhulbule. Asi 10 km jel dvě hodiny. Sama cesta je skoro na samostatné vyprávění. Průvodčí, stejně důležitá součást tandemu jako řidič, měl nejdřív na starosti sehnat pasažéry. Proto jsme okružně projeli centrum obce a po 10 minutách se ocitli na tomtéž místě. Větší zavazadla včetně našich 15 kilových batohů se vozí na střeše, kam během cesty musí průvodčí vylézt nepočítaněkrát. To, čemu říkají silnice, se u nás považuje za obtížně průjezdné terénním vozem s náhonem na všechna kola včetně rezervy. Někde u obce Khudi přišla přeháňka, která postupně sílila. Seděli jsme jako obvykle v poslední řadě, kam nás umístil průvodčí a veřejné mínění, při sílícím dešti byly však naše batohy automaticky staženy do bezpečí. Naproti tomu jsem se dešti nevyhnul já, protože natlačen na okýnko nevybavené sklem jsem na levé rameno a část zad chytal proudy deště valící se se střechy do bazénku vytvořeného tíhou mé osoby v koženkové sedačce. Nemohl jsem se víceméně ani otočit, natož nějak bránit. Vystoupili jsme na konečné za pokračujícího slejváku. Lilo nepřetržitě 6 hodin, dojem umocňovaly blesky a zvuk hromů a kapek dopadajících na plechové střechy. Tož říkali jsme si, že ten výlet pěkně začíná.

Ráno bylo naštěstí slunečné, a tak jsme po snídani mohli po lanovém mostě přes řeku Marsyangdi Khola vyrazit na první z celkem 12 denních etap treku. V nadmořské výšce mezi 800 a 900 m bylo vedro, a když jsme kousek za vesnicí viděli ve směru pochodu nějaké zasněžené kopce, věnovali jsme jim jen nepatřičně malou pozornost. Přitom jsme měli před sebou Himalchuli (7893 m) a s trochou fantazie na druhé fotce vlevo za mrakem i Manaslu (8163 m). Fotografování se moc nedařilo pro velké vzdálenosti a výškové rozdíly, opar a amatérismus.

Snad pro pořádek bychom měli umístit naše putování na glóbus (mapka převzata z internetu) a na řezu (poskytnut laskavě informační kanceláří ACAP v Manangu) ukázat ošidnost přechodu přes tu špičku zhruba uprostřed.

Další dny jsme postupně nabírali výšku v měnící se krajině a, bohužel, zhoršujícím se počasí, jak jsem již psal. Stále však provázeni společností družných Nepálců. Fotky snad nepotřebují podrobnější komentář.

Kuličky jsou oblíbená hra, občas ty kulaté předměty musí nahradit nějaký méně hranatý kamínek.

Při předávání jakýchkoli informací mají místní neodbytný pocit vlastní důležitosti.

Prales a konečně ty kvetoucí roďáky, i když množstvím nepřesvědčily. Až z letadla z Jomsomu jsme viděli rozsáhlé červené fleky ve svazích – mohlo by být.

Fotbalistů málo, mičudy prokopnuté, góly takové utrápené, místní diváci žádní. Takhle se v dohledné době Nepál na nějaké mistrovství nepodívá.

Někde ještě nezaseli, někde je před sklizní. Ale jabloně a meruňky kvetou. Tak kdo se v tom má vyznat?

Podestýlá se borovým jehličím z okolních lesů.

 

Hladká stěna jako v Josemitech.

Cestou v serpentinách před Gyaru jsme potkali dva Nepálce, jak se fotí proti zasněženému skalisku vydávaje ho za Annapurnu II (7932 m). Evidentní nesmysl dokládali údajnými informacemi od příbuzných ze vsi. Ne, že by tam tem kopec nebyl, ale dnes určitě nebyl k vidění (ta zasněžená skála focená z hospody – viz první díl – určitě není druhá nejvyšší z Annapuren). Ptali se, jako skoro každý, odkud jsme. Když se to dozvěděli, jeden povídá: „Mílan Baros, Petr Cech. Jsem fanoušek Chelsea“. Rád bych touto cestou sdělil Petru Čechovi, že jeho klub má v Kathmandu aspoň dva fanoušky.

 

Za tímhle můstkem jsme již po několikáté ten den potkali šestici mladých Rusů z Krasnodaru a Rostova na Donu, jak si na vařiči připravují čaj a přes drobné pršení si k tomu hrají na balalajku (vážně). Turisti mají v postupech podobné plány i podobné tempo. Tak se občas skupinky opakovaně setkávají několik dnů po sobě, aby následně zmizely do svého vesmíru tak rychle, jak se objevily. Nám tihle slovanští příbuzní vydrželi ze všech nejdéle. Také dlouho vydržela skupina s chlápkem přezdívaným Krchel nebo přesněji Dávivý Krchel. Pokud právě svačíte, tak dobrou chuť.

Staré a nové se potkává stále častěji.

V Horním Pisangu.

Dolní Pisang.

Když nejsou peníze na drahé modlitební mlýnky, musí se vystačit s pikslami od práškové smetany. A ono to půjde.

Cesta vedoucí traverzem z vesnice Gyaru je přibližně dolní hranice sněhu pro tento den. Sedlo Thorong La, ke kterému pomalu směřujeme, je téměř o 1800 m výš. V tuto chvíli tedy opouštíme provlhlou a zimomřivou výpravu v nezáviděníhodné situaci. Jak to všechno dopadne, se dozvíme až někdy příště.

bazar



  • Vědci z univerzity v Los Angeles vedení Emeranem Mayerem přišli se zjištěním, že činnost našeho mozku ovlivňují baktérie, které se dostávají do střev společně s jídlem. Výzkum se týkal zdravých žen, rozdělených do skupin, z nichž jedna pravidelně konzumovala kysané mléčné výrobky, zatímco druhá nikoliv. Mezi skupinami byly nalezeny rozdíly v činnosti mozku, což vzbudilo další pozornost odborníků. Ukazuje se totiž, že proměny ve složení střevní mikroflóry, způsobené např. antibiotiky, se mohou odrážet ve vývoji mozku.
  • Karen Wynnová, psychloložka z Yaleské univerzity v americkém Connecticutu provedla výzkum, který ukázal, že již tříměsíční miminka dokáží odlišit „dobré“ a “špatné“ chování. Podle ní nejde o naučené chování, ale o chování, které je lidem vrozené a je důsledkem společné sociální struktury lidské společnosti.  

  • Byli jsme se podívat na škody u Olininé maminky
  • Hodnej František hasič nám půjčil holínky
  • Přestože je voda na polovině roku 2002, kdy se narodila Bea, tak škody jsou více méně stejné. Baráček je neobyvatelnej, oblečení i nábytek v prdeli, a spotřebiče taky.
  • Začínáme od začátku.
  • Jak už to tak u začátků bejvá.
  • V sobotu jsme si dali úklidovou akci.
  • Nic moc teda.
  • V neděli jela Olina sama. A přivezla dvě plný mokrý smradlavý kabele máminýho oblečení na vyprání.

australia

foto: Milan

australia

 

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Jedna z našich nejúspěšnějších modelek řekla Super.cz:
"Dress code byl rock, tak jsem se toho při výběru outfitu držela."

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Galerie hlavního města Prahy - Městská knihovna (do 18.8.2013)
Vnitřní okruh v současné české fotografii
Dosud nejrozsáhlejší výstava aktuálních tendencí české fotografie a výtvarné tvorby exploatující fotografické médium z období po roce 2000 je zaměřena na širokou škálu děl s motivy „vnitřního okruhu" – autorské sebereflexe, rodiny, nejbližších lidí a věcí.

Galerie DOX (do 16. 9. 2013)
Postiženi normalitou

Největší výstava letošního jara nazvaná Postiženi normalitou, která vznikla ve spolupráci s Jedličkovým ústavem u příležitosti 100. výročí jeho založení, se snaží rozkrývat a problematizovat pojmy normality a postižení tak, jak představy o nich ovlivňují život každého z nás - limitují nás nebo naopak zvýhodňují.
Galerie FUTURA (do 30. 6. 2013)
ESSL ART AWARD CEE 2013
Výstava 10 kandidátů z České republiky
Vystavující umělci: Matěj Al-Ali, Karíma Al-Mukhtarová, Jan Brož, Terezie Foldynová, Jakub Geltner, Blanka Kirchner, Eliška Perglerová, Rudolf Samohejl, Viktor Takáč, Tomáš Werner
Galerie Josefa Sudka (do 23. 6. 2013)
MICHAL ŠEBA - Výstava fotografií

Obálka titulu Barokní afektová teorieSylvia Georgieva: Barokní afektová teorie
Barokní afektová teorie je jedním z hlavních pilířů barokního vnímání hudby a umění. Je to teoretický systém aplikovaný nejen na barokní hudbu, ale v mnoha ohledech i na následující období rokoka a klasicismu až po Beethovenovu éru.
Autorka ve své práci předkládá nejen interpretům hudby baroka, ale i širší čtenářské obci ucelený materiál shrnující poznatky, které při rozkrývání a studiu pojmu afekt shromáždila na základě vybraných pramenů 17. a 18. století. S respektem k dobovému názoru, kdy afekty nebyly chápány psychologicky, ale racionálně a mechanisticky, zohlednila rozdíly v jejich systematizaci a klasifikaci i jejich znázornění pomocí hudebněrétorických figur v kompoziční praxi a interpretaci. Především z historických a muzikologických podkladů pak vytvořila souhrnný přehled afektové teorie, která v době, kdy se různé světonázorové přístupy odrážely také v umělecké tvorbě, doplňovala technické a praktické aspekty teorie kompozice. Součástí odborníky ceněné knihy jsou dvě CD s varhanními a cembalovými nahrávkami v interpretaci autorky (Johann Sebastian Bach, Frederic Couperin, Jan Antonín Benda, William Byrd, Antonio Vivaldi, Benedetto Marcello, Domenico Scarlatti a další).

Stephane Belmondo - Ever After - Foto: Laurent SeroussiNovinka francouzského trumpetisty Stephana Belmonda Ever After je osobitou poctou soulovému zpěvákovi Donnymu Heawhawayovi. Na desce dále účinkují Kirk Lightsey (piano), Thomas Bramerie (kontrabas), Jonathan Blake (bicí), Guilhem Boudrant, Sébastien Plancade a Estelle Bartolucci (housle), Maïlyss Caïn (viola), Nicolas Saint-Yves (violoncello), Sandra Nkaké (zpěv), Gregory Porter (zpěv) a Jacky Terrasson (piano).

  • „Moře nepřekonáš, když budeš stát na břehu a hledět na vodu.“ (Rabindranath Tagore)
  • Kina:
    12.6. – Aero – Přehlídky – PechaKucha Night Prague Vol. 34 (20:20)
    15.6. – Aero – Hledá se prezident (režie: Tomáš Kudrna, ČR, 2013, 110 min. Dokument) (Jeden z historických okamžiků novodobých českých dějin – první přímou volbu hlavy státu v České republice – zachytil režisér Tomáš Kudrna v novém dokumentárním filmu Hledá se prezident v produkci společnosti Negativ a v kinech se objeví dva týdny po inauguraci nového prezidenta. Na pozadí dramatických událostí doprovázejících první prezidentské volby se tvůrcům podařilo zachytit obraz jednotlivých kandidátů tak, jak je nebylo možné poznat prostřednictvím zpravodajských médií. Film přináší řadu pohnutých i humorných momentů z volebního zákulisí a přibližuje divákům soukromou tvář kandidátů i lidí v jejich blízkém okolí. Filmový štáb s většinou uchazečů o prezidentský úřad natáčel už od července minulého roku, zaznamenal dramatické okamžiky při shromažďování podpisů, zákulisí volebních kampaní devíti kandidátů v prvním kole i finále prezidentské volby v kole druhém . Ústřední osou filmu je cesta hlavních kandidátů od začátku jejich volební kampaně až k rozhodujícímu okamžiku volby.) (18:00)
    16.6. – Velký Gatsby (režie: Baz Luhrmann,  Austrálie/USA, 2013, 142 min. Romantický) (Velký Gatsby sleduje příběh Nicka Carrawaye, který opustí středozápad a na jaře roku 1922 se vydává do New Yorku, města ztělesňujícího uvolňující se morálku a populární jazz. Carraway hledá svou vlastní verzi amerického snu a usadí se nedaleko domu záhadného a časté večírky pořádajícího Jaye Gatsbyho a také kousek od své sestřenice Daisy a jejího záletného manžela s modrou krví Toma Buchanana. Nick se postupně stane součástí světa mimořádně bohatých lidí, jejich iluzí, lásek a zklamání. Nick jako svědek tohoto světa píše příběh nemožné lásky, věčných snů a automobilové tragédie, a nastavuje zrcadlo moderní době a jejím soubojům.) (20:30)
    11.6. – Oko – Na dřeň (režie: Jacques Audiard, Fr./Bel., 2012, 120 min. Romantický) (Alimu byl do péče svěřen jeho pětiletý syn, ale se Samem se sotva znají a ocitají se bez domova, bez peněz a bez přátel. A tak se Ali uchýlí ke své sestře do jihofrancouzského města Antibes. Tam najednou život vypadá snadnější a zalitý sluncem. Ali, muž impozantní velikosti a síly, dostane práci jako vyhazovač v nočním klubu a Sam začne chodit do školy. V klubu se Ali seznámí s rezervovanou Stephanie, která ve vodním parku vystupuje s kosatkami. Ani Stephanie, ani Ali zatím netuší, že každému z nich se vlastní svět již brzy zhroutí a jediné, co je může zachránit, je vzájemná blízkost.) (18:00)
    13.6. – Oko – Vedlejší účinky (režie: Steen Soderbergh, USA, 2013, 106 min. Drama) (Emily a Martin Taylorovi jsou dokonalý a úspěšný mladý pár, který má vše, nač si vzpomene. Pak si však jde Martin sednout na čtyři roky do basy za zneužívání informací v obchodním styku a jeho život se promění v peklo. Stejně je na tom i Emily, která zůstává v relativním přepychu jejich manhattanského bytu, ale celou tu dobu se utápí v příšerných depresích. Když se nakonec pokusí o sebevraždu, nastupuje na scénu psychiatr Jonathan Banks. Protože se Emily zuby nehty brání zvažované hospitalizaci, dohodnou se na sérii terapeutických setkání a na užívání antidepresiv. Aniž to tuší, právě tohle rozhodnutí oběma zásadně změní život. Emilina léčba totiž nepokračuje, jak by podle lékařových plánů měla, a tak jí předepíše nové léky, jež by měly její psychické potíže minimalizovat. Tyhle pilulky však mají děsivé vedlejší účinky – mají moc zničit manželství, pověst do té doby respektovaného lékaře, mohou dokonce zabíjet – ale kdo za to bude zodpovědný?) (18:00)
    14.6. – Oko – Rozkoš v oblacích (režie: Pedro Almodóvar, Španělsko 2013, 90 min. Komedie) (Děj nejnovější komedie Pedra Almodóvara se odehrává v letadle mířícím do Mexika. Někde nad Mexickým zálivem se letadlo porouchá a pilotům, letušákům i pasažérům nezbývá, než si naposledy pořádně užít života.) (20:30)
    14.6. – Oko – Mistr (režie: Paul Thomas Anderson, USA, 2012, 144 min. Drama) (USA, začátek 50. let. Vojáci po návratu z fronty bojují se svými poválečnými traumaty a snaží se začlenit do běžného života. Jedním z nich je i Freddie Quell, který se marně pokouší notnými dávkami vlastnoručně namíchaného alkoholu ovládnout svoje běsy. S každým nervovým výbuchem se propadá stále níž a postupně se stává bezprizorním psancem. Shodou náhod se setkává s charismatickým Lancasterem Doddem, který je právě se svou oddanou ženou a skupinou svých věrných příznivců na cestě do New Yorku, kde hodlá světu představit své nové učení. Lancaster Dodd, svým okolím nazývaný „Mistr“, je Freddieho živelností fascinován a ujímá se jeho „léčby“ podle vlastní teorie, která se má již brzy stát impozantní vírou. Mezi oběma muži vzniká velmi silné a neobyčejné pouto.) (22:30)
    16.6. – Oko – Pátrání po Sugar Manovi (režie: Malik Bendjelloul, Šv./VB, 2012, 86 min. Hudební) (Pátrání po Sugar Manovi vypráví neuvěřitelný, ale pravdivý příběh Rodrigueze: největší rockové hvězdy 70. let, která nebyla. Dva producenti objevili Rodrigueze na konci 60. let v kouřové mlze zapadlého detroitského baru. Byli ohromeni a přesvědčeni, že mu písně plné silných melodií a prorockých textů zajistí pověst největšího hudebníka své generace. Dvě alba, která nahrál, však naprosto propadla, zpěvák se vytratil ze scény a zbyly jen historky o sebevraždě na pódiu. Pirátská kopie jedné z nahrávek se mezitím náhodou dostala do Jižní Afriky, kterou apartheid odřízl od zbytku světa. V následujících dvou desetiletích se Rodriguez v JAR stal fenoménem, jehož sláva předčila Rolling Stones. Film sleduje snahu dvou Rodriguezových fanoušků, kteří touží zjistit, co se opravdu stalo s jejich hrdinou. A tomu, co objeví, se sami nestačí divit.) (18:00)
    13.-16.6. – Mat – Velký Gatsby (režie: Baz Luhrmann,  Austrálie/USA, 2013, 142 min. Romantický) (Velký Gatsby sleduje příběh Nicka Carrawaye, který opustí středozápad a na jaře roku 1922 se vydává do New Yorku, města ztělesňujícího uvolňující se morálku a populární jazz. Carraway hledá svou vlastní verzi amerického snu a usadí se nedaleko domu záhadného a časté večírky pořádajícího Jaye Gatsbyho a také kousek od své sestřenice Daisy a jejího záletného manžela s modrou krví Toma Buchanana. Nick se postupně stane součástí světa mimořádně bohatých lidí, jejich iluzí, lásek a zklamání. Nick jako svědek tohoto světa píše příběh nemožné lásky, věčných snů a automobilové tragédie, a nastavuje zrcadlo moderní době a jejím soubojům.) (20:30)
    11.6. – Městská knihovna – Vedlejší účinky (režie: Steen Soderbergh, USA, 2013, 106 min. Drama) (Emily a Martin Taylorovi jsou dokonalý a úspěšný mladý pár, který má vše, nač si vzpomene. Pak si však jde Martin sednout na čtyři roky do basy za zneužívání informací v obchodním styku a jeho život se promění v peklo. Stejně je na tom i Emily, která zůstává v relativním přepychu jejich manhattanského bytu, ale celou tu dobu se utápí v příšerných depresích. Když se nakonec pokusí o sebevraždu, nastupuje na scénu psychiatr Jonathan Banks. Protože se Emily zuby nehty brání zvažované hospitalizaci, dohodnou se na sérii terapeutických setkání a na užívání antidepresiv. Aniž to tuší, právě tohle rozhodnutí oběma zásadně změní život. Emilina léčba totiž nepokračuje, jak by podle lékařových plánů měla, a tak jí předepíše nové léky, jež by měly její psychické potíže minimalizovat. Tyhle pilulky však mají děsivé vedlejší účinky – mají moc zničit manželství, pověst do té doby respektovaného lékaře, mohou dokonce zabíjet – ale kdo za to bude zodpovědný?) (19:00)
    14.6. – Ponrepo – Pásmo filmů – Britské dokumenty (17:30)
    10.6. – Světozor – Dokumentární pondělí – Gambler (režie: Phie Ambo, Dán., 2006, 78 min. Dokument) (Dokument o Nicolasovi Windingovi Refnovi a jeho zápase s dluhem ve výši 5,5 milionů korun, o boji za finanční zabezpečení rodiny a možnosti pohnout se v životě dál. Refn, kterého v roce 1996 proslavil jeho debut Pusher, zkrachoval potom, co jeho film Strach X v kinech propadl. Jeho jedinou nadějí na vyrovnání dluhu bylo natočit pokračování Pusher 2 a Pusher 3. Dokument humorně zobrazuje tento ambiciózní projekt.) (20:30)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    10.6. – Agharta – Jazz Efterrätt (21:00)
    11.6. – Agharta – .visit AghaRTA Prague Jazz Festival (21:00)
    12.6. – Agharta – Robert Balzar Trio (21:00)
    13.6. – Agharta – Petr Kroutil Orchestra (21:00)
    14.6. – Agharta – František Kop Quartet (21:00)
    15.6. – Agharta – Noční Optika (21:00)
    16.6. – Agharta – Petra Ernyei Quartet (21:00)
    10.6. – Balbínova poetická hospůdka – Laco Deczi & Celula N.Y. (20:00)
    11.6. – Balbínova poetická hospůdka – Vladimír Merta a Ondřej Fencl (20:00)
    10.6. – Blues sklep – Escualo kvintet (21:00)
    11.6. – Blues sklep – Christmas Brass Band (21:00)
    12.6. – Blues sklep – The Wingtips (21:00)
    13.6. – Blues sklep – Excelence (21:00)
    14.6. – Blues sklep – Tonny Blues Band & hosté (21:00)
    15.6. – Blues sklep – Tony Viktoria Group (21:00)
    11.6. – Jazzboat – Jakub Zomer Trio (20:30)
    12.6. – Jazzboat – Jana Koubková Quartet (20:30)
    13.6. – Jazzboat – Marcel Flemr Band (20:30)
    11.6. – Jazz Dock – The Bladderstones (22:30)
    12.6. – Jazz Dock – Performing Tomatoes (20:00)
    14.6. – Jazz Dock – Seattle Tribute (22:00)
    15.6. – Jazz Dock – Mezcla (22:00)
    13.6. – Reduta – Justin Echols Quartet (21:30)
    14.6. – Reduta – Senior Dixieland (21:30)
    12.6. – Stará Pekárna, Brno – Plum Dumplings, David Szmidt (20:00)
    14.6.  – Stará Pekárna, Brno – Živé kvety (20:00)
  • Kluby - cizina:
    10.6. – Blue Note New York, USA – Victor Wooten (20:00, 22:30)
    16.6. – Twins Jazz, Washington, USA – Kelly Ash (20:00, 22:00)
    10.-11.6. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Al di Meola (21:30)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    12.6. – Alfred ve dvoře – Mraky (Rodinná archeologie.) (20:00)
    13.-14.6. – Alfred ve dvoře – Langua Moribunda (Jazyk automaticky získáváme v rodině, můžeme jej ale přejmout i z prostředí, kde se pohybujeme.) (20:00)
    15.6. – Alfred ve dvoře – Město (Prezentace autorské tvorby dětí z Alfreda Juniora.) (14:00)
    10.6. – Divadlo Ponec – Granhoj Dans (20:00)
    13.6. – Divadlo Ponec – Fabián Barba / Mary Wigman (20:00)
    16.6. – Divadlo Ponec – Claudio Stellato, Lia Haraki (20:00)
  • Divadla:
    10.6. – Činoherní klub – Milan Kundera: Ptákovina – (režie: Ladislav Smoček) (Moc je nejsladší, když je úplně nepřiměřená. Když blbec vládne moudrému, slabý silnému, ohavná krásnému… Pravda je ukryta tak hluboko, že je úplně neškodná a nemusí nám na ní vůbec záležet…) (19:30)
    12.6. – Činoherní klub – Yasmina Reza: Bůh masakru (režie: Ondřej Sokol) (Dva manželské páry se setkají, aby vyřešily nedávný fyzický konflikt svých dětí. Komedie o živlech v lidském nitru.) (19:30)
    12.6. – Dejvické divadlo – Irvine Welsh: Ucpanej systém (režie: Michal Vajdička) (Inscenace vznikla na základě díla známého skotského spisovatele Irvina Welshe Acid House. V anotaci k českému vydání knihy v roce 2008 se doslova píše: … Jedná se o Welshovu druhou knihou, plnou „obrázků ze společenského života spodiny", v níž autor nezůstává nic dlužen své pověsti; jeho texty opět zkoumají temná zákoutí světa i duše. … Vypravěčem je zástupce edinburské ulice, jehož mluva je děsivá, plná vulgarismů, siláckých výroků, slangových obratů, zkomolenin a patvarů, ale rozhodně není fádní a nudná. To proto, že je v ní obsažen humor, sice hodně černý, cynický a brutální, ale jak jinak pravdivě popsat skutečný život, který se taky s nikým nepáře? A pak pravidlo, že žádná povídka neskončí happy endem a že ještě nikdy nebylo tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůř.) (19:30)
    16.6. – Divadlo Bez zábradlí – Francis Veber: Blbec k večeři (režie: Jiří Menzel) (Při srážce s blbcem se může rozsvítit i tzv. "inteligentovi". Přesto si raději dvakrát rozmyslete, než někoho prohlásíte za blbce. Může se vám stát, tak jako v této bláznivé komedii, že se na váš účet bude bavit někdo jiný.) (19:00)
    12.6. – Divadlo Na zábradlí – Nathanael West / David Jařab: Osamělá srdce (režie: David Jařab) (Někteří lidé jsou příliš křehcí na to, aby svému okolí neubližovali. Někteří lidé mají v sobě tolik dobré vůle a ochoty pomáhat ostatním, až jsou světu přímo nebezpeční. Osamělá srdce, obklopená miliony lidí, touží po troše lidského tepla nebo alespoň vlídném hlase. Touží po slovech utěšitele. Co ovšem dělat, je-li utěšitel sám v bezvýchodném stavu a zcela neschopný každodenní existence. Divadlo Na zábradlí uvádí scénickou adaptaci groteskní novely významné osobnosti americké meziválečné literatury.) (19:00)
    12.6. – Divadlo Ungelt – Edward Albee: Hra o manželství (režie: Ladislav Smoček) (O nelítostném manželském ringu, s Chantal Poullain a Jiřím Schmitzerem. Hra o manželství proslulého amerického autora Edwarda Albeeho.) (19:00)



 

Milí příznivci Zimouru a spřátelených kapel,
moc se omlouvám, ale musíme zrušit akci, na kterou jsem vás zval minulý týden. Chystali jsme koncert naší country kapely Zimour na tuto sobotu 15.6. Bohužel náš basista Pavel Putna měl v neděli ráno vážnou nehodu na motorce a je v nemocnici. Rozhodli jsme se proto sobotní koncert odložit, slavit 30 let bez Pavla nám nepřipadá moc vhodné, počkáme, až bude zase fit. Ideální by to bylo někdy v září, ale ještě je moc brzo na nějaké přesnější termíny.
Za Zimour zdraví a ještě jednou se omlouvá Tomáš Drtílek

 

Vážení hudební přátelé,
rok se s rokem sešel a já vás opět zvu na koncert pro Tibet.
Zdeněk Němeček - Quanti Minoris
www.quantiminoris.cz

 

Milí příznivci,
rádi bychom vás pozvali na náš poslední předprázdninový koncert. Tentokrát do budeme zpívat jen tak bez ozvučení, čili "na sucho".
Kdy? Středa 12. 6. 2013 v 19:30
Kde? Café Práh, Ve Vaňkovce 1 vedle obchodního centra,
http://www.cafeprah.cz/kontakt
Kdo? http://www.buch.cz

Za Black Uganda Choir zvou
Richard Lank a Tomáš Drtílek

Příští sobotu a neděli, tedy 15. a 16. června 2013, budete mít možnost potěšit se pohledem na více než 270 historických fotografií Bílovic nad Svitavou. Výstava se koná v sále Obecní hospody a otevřeno je vždy od 10 do 17 hod. Nenechte si tuto příležitost ujít.

Začal festival Divadelní svět Brno. Nevím, jak je to s reklamou, ale v KAMu se o tom nic moc nedozvíte. U většiny divadel mají uvedeno zkratku DSB u představení, která jsou součástí festivalu. Ale třeba Divadlo na Orlí, které poskytlo prostory, v KAMu pro jistotu úplně chybí.
A ještě ke všemu se hraje v docela nevhodných časech, proto tady činím reklamu představením:

10. 6. v 16:00 PISUM SATIVUM (fyzické divadlo, hrají studenti Ateliéru klaunské, scénické s filmové tvorby DIFA JAMU)
11. 6. v 16:00 POKREVNÍ SESTRY (poslední uvedení autorského muzikálu, hrají studenti Ateliéru Jany Janěkové)
12. 6. v 16:00 HODINY JDOU POZPÁTKU (Divadlo SEMAFOR, Jiří Suchý, Jitka Molavcová a další)

Dnes jsme byli na Kytici v Radosti, krásný, dynamický, výborná režie i hudba, zážitek! Představení bylo uvedeno taky v rámci festivalu a v divadle byla neobsazená cca třetina míst. Škoda, propagace asi opravdu pokulhávala.

NEDĚLE BYLA U NÁS

horká. Nastala vedra, ale na jak dlouho?
Během návštěvy hospody se Kiara občas starala o brášku.


Líbily se jí vodotrysky.


Lukáš s Lenkou se naučili foukat obří bubliny.


Dětem se ale těžko dá vysvětlit, že do bublin se nemusí zrovna píchat klackem.


Spíš se musí zabavit jinak. Zuzi, takhle se přece nefouká!


Zuzanka našla Lenčiny boty a s Kiarou se rozdělila.


A jdem!

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

9. 6. 2013 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš