Maraton
(takovej soukromej a rodinnej)


Studna ve Vraným je zatím zcela mimo provoz.

Ratanovej stoleček umytej a oběd na zahradě ale už možný je. K jídlu byla sekaná, kterou Olina napekla doma a do Vranýho zavlekla.

Na neděli jsem měl v kalendáříčku zaškrtnutý, že poběžím maraton. Ne nějakej ofiko, na to mě neužije, protože bych se moc snažil a soupeřil a třeba bych to ani neuběhl. Tenhle stařeckej soukromej jsem si vysnil už dřív a dnešní neděle byla dlouhodobě ideální. Předpovědci počasí slibovali sluníčko a pohodu. Nejen to počasí, ale i to, že náš Honza, bejvalej irskej, ale teď už od února sanfranciskej totiž taky běžel maraton. A vycházelo nám to tak, že já doběhnu a on vyrazí. Teoreticky. S tím běháním se to má asi tak. Kdysi ve dvaceti mi opravil pan docent Bozděch polámaný koleno a pronesl neprozřetelně pro mě památnou větu: Operace dopadla dobře, budete normálně chodit.

V lese se běhá moc dobře.

Což bylo pro mě, tehdy vrcholovýho sportovce docela nepřijatelné a tak jsem byl asi rok hodnej a pak začal poprvé ve svým životě běhat. Do té doby mě běhání více než sralo. Fakt běh a já, to bylo šílený. Nerad. A po té operaci se něco stalo a mě to začalo bavit. To mi pak vydrželo až do pětatřiceti, pak jsem se z té blbé závislosti vymanil. A začal jsem znova až v pětapadesáti, protože se mi začalo ozývat zase to spravované koleno a po zkušenostech z mlada jsem si říkal, že běh je jediný správný způsob, jak si zase nohu spravit. Pan docent už byl dávno po smrti, k jinejm doktorům nechodím (stejně bych nešel ani k němu) a kdybych jim svý koleno ukázal, řekli by mi, že to je v mým věku normální a osteoporóza a tak. No tak jsem začal znova běhat. Běhám pomalu a hnusně a blbě, ale noze to moc pomáhá, když mě bolí noha, běžím, protože při běhu mě to bolí míň nebo vůbec. A styl jsem celý podřídil možnostem kloubu.

Uběhnout dvacku, to dokáže každej, to není nic zásadního, ale stále se mi v hlavě motala taková stupidní myšlenka, dát si maratonek jako starej, těšil jsem se na to, že se mi to podaří jednou zrealizovat. A samo se vyvrbilo. Zase šlo o rodinnou akci, Honza v Americe a Helča v Austrálii se přihlásili na místní maratony, Honzovi ty vycházelo na jejich neděli, a Heleně asi o tejden později. Takže jsem to navlíkl taky na neděli, na tu mou českou zaprděnou. Všechno by to mohlo vyjít tak, že jen co doběhnu, Honza vyběhne. Původně jsem chtěl běžet v sobotu a v neděli si lízat rány, ale povodně s tím zamávaly, vyplavená tchyně potřebuje každou chvíli nějakou pomoc, třeba spravit zavlhlýho notebooka, zkontrolovat zásuvky, udělat generálku sekačky na trávu a další hovadinky. Na to padla sobota. Taková rozcvička před maratonem.

Není to tak dramatické, jako na obrázku.

Opouštím jeden okres a vbíhám do druhýho.

Na svůj maratonek jsem se důkladně připravil. Tím myslím to, že jsem si koupil v interšpáru gumový medvídky a pro jistotu ještě tyčinku margot, na kterou jsem teda ani trošku neměl chuť, ale kdyby mě přepadla nějaké krize, mohla by se sladká tyčka hodit. Na energetické přípravky si moc nepotrpím, protože nepotřebuju vítězit, jen sám nad sebou a to se mi stejně nikdy nepodaří, Vždycky sám se sebou prohraju, protože se dobře znám. Pak jsem si taky pěkně natrasoval celý běh, měl jsem dvě možnosti, uběhnout těch 42, nebo o maličko dál asi 45, ale hezčí cestičkou. Skoro jsem si byl jistý, že to bude ta delší, ale to jsem měl v hlavě zasuté jen já a nikdo to nevěděl.

Nikdo nikde, ani na silnicích žádný auta, prostě takovej krásně opuštěnej maratonek.

Olina ráno zase jela do Vraného odpovodňovávat, já jsem se chviličku mrcasil po bytě, ale pak jsem taky vyrazil. Bylo krásně, svěže a hlavně těch prvních 15 kiláčků bylo lesem a loukama, paráda. Poslouchal jsem si knížku Skleněný pokoj, což mi někdy pomáhalo nemyslet na běžení. Jakmile se vám z hlavy to běžení vytratí, je to ten nejkrásnější pohyb. Překvápko je pak jen to, kolik kiláčků člověk v téhle euforii uběhne.

Tahle vesnice měla nejhezčí název.

Pokus o změnu z 3D na 2D úplně nevyšel.

Pak jsem chvíli běžel i po asfaltce, ale žádnej provoz, docela příjemná trasa, jenže se mi vypnul chytrej telefon a bylo po čtení i po navigaci. A tak jsem udělal svou první chybu a místo naplánované trasy jsem si přidal ještě vesničku Břežany II, Slunko už docela žhnulo a já jako obvykle, to mi zase Olina vynadá, jsem se nenamazal ochranným krémem a nevzal si čepičku.

Do téhle vesnice jsem vůbec nechtěl, ale nelituju, naskočilo mi tím pádem pár kiláčků navíc, ale mně to neva. Na konci vesnice sedí chlapík v teplákách a povídá mi: "Jakej jste ročník". Když jsem mu to řekl, zakroutil hlavou a dodal: "Tak proč chodíte v kraťasech? Já jsem ročník 1939 a chodím v teplákách." Srandovní bylo, že mě napadlo, že je jedinej, kterej to moje běžení skoro správně popsal, on neřekl, proč běžím v kraťasech, on že proč chodím... Tohodle teplákovýho pána bych mohl chtít za trenéra.

Půlka je už dávno za mnou a je mi krásně, trošku mám žízeň trošku hlad, nesnídal jsem, ale mám přece medvídky. Gumový medvídky, nejlepší jídlo na dlouhý běhy a čundry po horách. Je krásný, že jsem na to běžení sám a s nikým se nemusím dělit. Medvídci jsou totiž komodita, kdy solidarita jde většinou stranou.

To jsem si myslel, že vyjde líp. Když slimák zabloudí, může to být katastrofa. Asi si budu muset zaplatit nějakej kurz, kterak fotit slimáky včetně trajektorie.

Skoro ideální střed.

Když jsem běžel jako mládě svůj první maraton, kecal mi do toho táta, sportovní doktor, jak na 28 kiláku je krize a že to je jen hlavou a takový ty kecy moudrý, tenkrát mi to docela vadilo, protože on sám nikdy maraton neběžel, ale jak byl ten doktor a sportovci mu prozrazovali pocity, dovedl se s nimi ztotožnit a v příbězích dobře zúročit. A když mě ta krize fakt pak chytla a já si sedl na patník a nechtělo se mi udělat už ani jeden krok, vzpomněl jsem si na ty jeho kecy, a proti své vůli jsem se z patníku zvedl a běžel dál a doběhl. Ale tenhle stařeckej maraton byl jakoby bez krize, nic se nedělo, trochu mě bolely nohy, začínal jsem cítit šlapky, měl jsem trochu žízeň a trochu hlad, celkově mi něco chybělo. Dal jsem si prvních pár medvídků a loka vody. Měl jsem s sebou jen půllitrovou flašku vody z vodovodu a do ní rozpuštěný magnézium, kdyby mě začaly zlobit křeče. Nezačaly, a tak jsem skoro všechno to pití dovlekl zase domů.

Dobíhám do Limuz, jsem zde podruhé v životě. Kdysi před léty jsme se tu stavovali u kamaráda Boháče. Stejně si nepamatuju, kde tu svou chaloupku má, ale napadla mě taková dobře zákeřná myšlenka, stavím se v hospodě a dám si vychlazený pivo. Výbornej nápad, pivo bylo přesně to, co mi asi chybělo. Chvíli se mi skoro nechtělo běžet, ale to se poddalo během tři sta metrů. Tahle část je asfaltová, nohy mě trochu víc pálí a já s láskou vzpomínám na to měkoučké běžení lesem. A taky se sem tam objevuje auto, který kolem mě projede, což mě nebaví. Dám si tři medvídky a napadne mě, že změním trasu a poběžím směr úvalský les a doběhnu to lesem. Bude to sice trošku dál ale lesem, což je lepší. V lese se mi podaří překonat vzdálenost 45 km a domů to je už jen dva kiláčky.

V Limuzích má chalupu kamarád, byli jsme tu kdysi dávno. A mají tu skvělé maratonské pivo.

A pak se to stalo. Když jsem totiž kdysi za mlada byl na vojně, tak jsem ze zoufalství té atmošky a blbejch lampasáků a vojáků vyběhl na dlouhou trasu, natrasoval jsem si maraton, jenže jsem někde udělal chybu a kolem rybníka bylo hodně slepejch ramen, takže z maratonu bylo 50 kiláků. Tohle jsem už nikdy neběžel. A teď v tom lese se najednou v mé blbé hlavě zrodil nápad, že bych si mohl dát taky pade, jako tenkrát. Zdravý rozum zalezl s několika sprostými nereprodukovatelnými výrazy někam za brzlík a v s tím blbým nápadem mě nechal napospas. V lese to znám za ty roky dost dobře, zabočím doprava a běžím jinudy, pak přes trať a domů. Celkem to bylo 51 kiláčků za 6 hodin a 6 minut. Já vím, nic moc, žádnej maratonskej čas, ale mě to stačí, protože mě to baví. Ten jeden kilásek navíc, to byla už jen taková debilní, téměř orgastická hovadina, jakože mám na dosah překonání svýho rekordu, běžel jsem skoro stejně rychle, jako bych šel, ale všecky ty samčí přiblbé pudy mi nahrávaly. To dáš, vole, a Meresjev z knížky Příběh opravdovýho člověka a samý takový kraviny. To jediné, co mě na tom posledním kilometru bavilo bylo, že jde o úplnou hovadinu, která mi bude vzadu v hlavě dělat teplíčko, i když vepředu v hlavě to bude potlačený přirozenou jedovatostí a ironií, že jako aby ses z toho Rouši neposral. Já vím, mami, promiň.

Většina vesniček je plná svěží zeleně a vymlácených silnic a zanedbaných stavení, ale vůbec to nmení odpudivé.

I v Hradešíně mám kamarády, jenže se tam nestavím, pozvali by mě dál, chtěli nakrmit a napojit,
a z běhání by bylo hovno.

Jsem spálenej jak koblížek, všechno mě bolí, na patě se mi udělal velkoplošnej puchejř, kterej jsem si hned prostřihl, protože rybičkou proříznout nešel. Vody jako z rybníka. A pak už volá Olina, že jestli jí přijdu naproti k vlaku, vyrážím dost pozdě, takže mi nezbývá než trošku běžet. Peklo, skoro jsem se rozbrečel, ale po pár desítkách metrů se to zlomilo.

Dokonce i zde v Škvorci mám nějaké známé.

A ani všecky medvídky jsem nesežral. Deset mi jich zbylo pro Olinu, ona je taky ráda, a jednoho červenýho pro Jirku. Večer hlásí Honza, že svůj první maraton v životě taky uběhl. Za 4:32. Na nohách má hromadu puchejřů a vodřený bradavky z trika. Tak ještě Helča a rodinný štafetový maraton bude za námi. Vodřený bradavky z trika při maratonu, to vím od Helči, to byla pro mě novinka. Říká se tomu bloody eleven - krvavá jedenáctka, protože maratonec si odře o triko bradavky, začne mu téct krev a na triku se udělají dvě červené čárky, taková krvavá jedenáctka to je. Mně se to nikdy nestalo. Ale při tomhle běhu. Možná za to může tričko z bambusu, nebo mám bradavky z PVC, nevím. A nebo to bylo tím, že jsem měl baťůžek na zádech. Nevím, jak by se jmenovalo to, co se mi stalo tehdá dávno na vojně, když jsem běžel těch 50 km, takjsem měl stupidní vojenský trenky a děsně jsem si, až do krve odřel vnitřní strany stehen. Bylo to nepříjemný a bolelo to, ale protože nebyl široko daleko nikdo nikde, tak jsem si opstražitě sundal trenky a běžel nahatej. Bylo to hodně divný, takovej nenormální pocit. Konečně celá vojna byla nenormální, tak co. Furt jsem se rozhlížel kolem a dával bacha, jeslti někdo někde nečumí, když se přede mnou objevila vesnice, zase jsem si ty zelený trenky oblíkl a doběhl na základnu. Mé vojenské bloody eleven na stehnech.

Poslední žánrový roztlemný obrázek z nedělního maratonu.

S překvapením musím konstatovat, že na rozdíl od Honzy, kterej vyrážel na trasu v 5:30 a celej maraton si uběhl v příjemným chládku, tak mně počasí přálo daleko víc a celou trasu jsem běžel na docela silným sluníčku. A vedro. A pak prej žhavá Kalifornie. Pálí mě pleš a nemůžu se na ní ani poškrábat.

Nožičky moje, díky, že jste nedržkovaly a celkem v pohodě uběhly 51 kilometrů. Nikdy v životě
jste toho víc neuběhly. Ale slíbit vám, že už to nikdy neudělám, to nemůžu, protože tahle neděle byla příjemná. A ještě pár drobností, není to za peníze, ale. Ponožky z bambusu jsou skvělá pomůcka. A měl jsem i dobrej model botek. Mírně minimalistický New balance, jsou sice do terénu, ale i na asfaltu byly příjemný. Akorát když prudce zatočím, tak na asfaltu a na schodech divně pískají.

Těsně po doběhu. 51 km + tři patra. Mám šíleně usolený čelo a hlavně připečený od sluníčka.

bazar


Chvála černobílé fotky.

  • V Britský vědec Harminder Dua objevil v rohovce novou, již šestou vrstvu, která po něm byla pojmenována Duova vrstva. Ačkoliv je silná jen 15 mikrometrů, dodá tlaku až dvou barů. Tento objev může zdokonalit transplantace rohovek.
  • Hybridní vrtulník Eurocopter X3 pokořil rychlostní rekord hned dvojnásobně. V dopředném letu dosáhl rychlosti 472 km/h a v klesavém 487 km/h. Let se uskutečnil nad jižní Francií ve výšce asi 3 000 metrů. Stroj překonal svůj vlastní rekord z roku 2011, který činil 430 km/h.

  • Ve Vraným už není bláto.
  • Ale taky tam není elektřina.
  • Ani voda, takže bydlet se tu nedá.

australia

 

australia

 

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Děda se ptal vnuka po jeho návratu ze školy v přírodě, jestli dostal pohled
a co říkal na pečlivě napsaný text. Vnuk odpověděl:
"Jo, dědo, dostal, ale já jsem si vždycky jen přečetl, od koho to je."

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Galerie hlavního města Prahy - Městská knihovna (do 18.8.2013)
Vnitřní okruh v současné české fotografii
Dosud nejrozsáhlejší výstava aktuálních tendencí české fotografie a výtvarné tvorby exploatující fotografické médium z období po roce 2000 je zaměřena na širokou škálu děl s motivy „vnitřního okruhu" – autorské sebereflexe, rodiny, nejbližších lidí a věcí.

Galerie DOX (do 16. 9. 2013)
Postiženi normalitou

Největší výstava letošního jara nazvaná Postiženi normalitou, která vznikla ve spolupráci s Jedličkovým ústavem u příležitosti 100. výročí jeho založení, se snaží rozkrývat a problematizovat pojmy normality a postižení tak, jak představy o nich ovlivňují život každého z nás - limitují nás nebo naopak zvýhodňují.
Galerie FUTURA (do 30. 6. 2013)
ESSL ART AWARD CEE 2013
Výstava 10 kandidátů z České republiky
Vystavující umělci: Matěj Al-Ali, Karíma Al-Mukhtarová, Jan Brož, Terezie Foldynová, Jakub Geltner, Blanka Kirchner, Eliška Perglerová, Rudolf Samohejl, Viktor Takáč, Tomáš Werner
Galerie Josefa Sudka (do 23. 6. 2013)
MICHAL ŠEBA - Výstava fotografií

Alexis Jenni: Francouzské umění válečné Román, v roce 2011 vyznamenaný prestižní Goncourtovou cenou, má dvě dějové linie – historická rekonstrukce a současný příběh se prolínají v dvojportrétu naprosto rozdílných hrdinů: vypravěče, bezvýchodně se potulujícího lyonskými ulicemi a bary, a vysloužilého vojáka, jehož jako mladíka vtáhla do svého soukolí druhá světová válka, načež procházel dalšími boji (Alžír, Indočína), které upadající koloniální mocnost Francie vedla.  Tyto dva hrdiny spojí (a každého v určité části života zachrání) jedna sdílená vášeň – láska ke kreslení. Dobrodružný román je vyprávěný jedním mocným proudem slov, který čtenáře uchvátí a pronese od poloviny dvacátého století až do současnosti, z afrických pouští a asijských džunglí až na lyonské předměstí, kde ve jménu volnosti, rovnosti a bratrství zuří neméně urputné bitvy, jimž jedinec jen těžko uniká. Autorovo nepříjemné prohrabování se minulostí však slouží hlavně k reflektování současných problémů ve francouzské společnosti a připomínce, jak nebezpečné a nesmyslné je historii zjednodušovat.

Tom Jones vydává novou desku nazvanou Spirit in the Room. Na desce zazní skladby Paula McCartneyho, Toma Waitse, Paula Simona, Leonarda Cohena, ale také Richarda Thompsona, to vše v ojedinělém Jonesově soulovém podání. Produkčně se na desce podílel Ethan Jones, který si z posledních Brit Awards odnesl cenu za nejlepšího producenta.

  •  „Nezdá se vám, že všechno se odvíjí od naší interpretace významu ticha kolem nás?“ (Lawrence Durrell)
  • Kina:
    17.6. – Aero – Rozkoš v oblacích (režie: Pedro Almodóvar, Španělsko 2013, 90 min. Komedie) (Děj nejnovější komedie Pedra Almodóvara se odehrává v letadle mířícím do Mexika. Někde nad Mexickým zálivem se letadlo porouchá a pilotům, letušákům i pasažérům nezbývá, než si naposledy pořádně užít života.) (20:30)
    19.6. – Aero – Přehlídky – Děti flamenka (20:30)
    22.-23.6.  – Atlas – Vedlejší účinky (režie: Steen Soderbergh, USA, 2013, 106 min. Drama) (Emily a Martin Taylorovi jsou dokonalý a úspěšný mladý pár, který má vše, nač si vzpomene. Pak si však jde Martin sednout na čtyři roky do basy za zneužívání informací v obchodním styku a jeho život se promění v peklo. Stejně je na tom i Emily, která zůstává v relativním přepychu jejich manhattanského bytu, ale celou tu dobu se utápí v příšerných depresích. Když se nakonec pokusí o sebevraždu, nastupuje na scénu psychiatr Jonathan Banks. Protože se Emily zuby nehty brání zvažované hospitalizaci, dohodnou se na sérii terapeutických setkání a na užívání antidepresiv. Aniž to tuší, právě tohle rozhodnutí oběma zásadně změní život. Emilina léčba totiž nepokračuje, jak by podle lékařových plánů měla, a tak jí předepíše nové léky, jež by měly její psychické potíže minimalizovat. Tyhle pilulky však mají děsivé vedlejší účinky – mají moc zničit manželství, pověst do té doby respektovaného lékaře, mohou dokonce zabíjet – ale kdo za to bude zodpovědný?) (15:30)
    17.6. – Oko – Hledá se prezident (režie: Tomáš Kudrna, ČR, 2013, 110 min. Dokument) (Jeden z historických okamžiků novodobých českých dějin – první přímou volbu hlavy státu v České republice – zachytil režisér Tomáš Kudrna v novém dokumentárním filmu Hledá se prezident v produkci společnosti Negativ a v kinech se objeví dva týdny po inauguraci nového prezidenta. Na pozadí dramatických událostí doprovázejících první prezidentské volby se tvůrcům podařilo zachytit obraz jednotlivých kandidátů tak, jak je nebylo možné poznat prostřednictvím zpravodajských médií. Film přináší řadu pohnutých i humorných momentů z volebního zákulisí a přibližuje divákům soukromou tvář kandidátů i lidí v jejich blízkém okolí. Filmový štáb s většinou uchazečů o prezidentský úřad natáčel už od července minulého roku, zaznamenal dramatické okamžiky při shromažďování podpisů, zákulisí volebních kampaní devíti kandidátů v prvním kole i finále prezidentské volby v kole druhém . Ústřední osou filmu je cesta hlavních kandidátů od začátku jejich volební kampaně až k rozhodujícímu okamžiku volby.) (18:00)
    18.6. – Evald – Pásmo filmů – Severské kraťasy: Finské kraťasy (19:00)
    18.6. – Evald – Pásmo filmů – Severské kraťasy: Estonské kraťasy (21:00)
    19.6. – Evald – Pásmo filmů – Severské kraťasy: Dánské kraťasy  (19:00)
    19.6. – Evald – Pásmo filmů – Severské kraťasy: Islandské kraťasy (21:00)
    21.6. – Evald – Pásmo filmů – Severské kraťasy: Norské kraťasy (19:00)
    22.6. – Evald – Pásmo filmů – Severské kraťasy: Švédské kraťasy (21:00)
    18.6. – Kino 35 – Hurá na Francii (režie: Michaël Youn, Fr., 2013, 97 min. Komedie) (Muzafar a Feruz jsou dva pasáci ovcí z Taboulistanu...malé zemičky ve střední Asii, o které nikdy nikdo neslyšel. Aby se o ní konečně svět dozvěděl, rozhodne se ji syn prezidenta kapičku zpropagovat a povolá tyto dva dobráky na jejich životní misi: zničit Eiffelovku! Aby dosáhli svého, musí se prodrat tím nejnepřátelštějším územím, jaké si vůbec dokážete představit: Francií! Zemí plnou nenávisti, korsických nacionalistů, až moc horlivých policistů, podvodných taxikářů, nepříjemných číšníků a otrávených zaměstnanců. ) (18:30)
    19.6. – Kino 35 – Na dřeň (režie: Jacques Audiard, Fr./Bel., 2012, 120 min. Romantický) (Alimu byl do péče svěřen jeho pětiletý syn, ale se Samem se sotva znají a ocitají se bez domova, bez peněz a bez přátel. A tak se Ali uchýlí ke své sestře do jihofrancouzského města Antibes. Tam najednou život vypadá snadnější a zalitý sluncem. Ali, muž impozantní velikosti a síly, dostane práci jako vyhazovač v nočním klubu a Sam začne chodit do školy. V klubu se Ali seznámí s rezervovanou Stephanie, která ve vodním parku vystupuje s kosatkami. Ani Stephanie, ani Ali zatím netuší, že každému z nich se vlastní svět již brzy zhroutí a jediné, co je může zachránit, je vzájemná blízkost.) (18:30)
    21.6. – Mat – Velký Gatsby (režie: Baz Luhrmann,  Austrálie/USA, 2013, 142 min. Romantický) (Velký Gatsby sleduje příběh Nicka Carrawaye, který opustí středozápad a na jaře roku 1922 se vydává do New Yorku, města ztělesňujícího uvolňující se morálku a populární jazz. Carraway hledá svou vlastní verzi amerického snu a usadí se nedaleko domu záhadného a časté večírky pořádajícího Jaye Gatsbyho a také kousek od své sestřenice Daisy a jejího záletného manžela s modrou krví Toma Buchanana. Nick se postupně stane součástí světa mimořádně bohatých lidí, jejich iluzí, lásek a zklamání. Nick jako svědek tohoto světa píše příběh nemožné lásky, věčných snů a automobilové tragédie, a nastavuje zrcadlo moderní době a jejím soubojům.) (14:00)
    18.6. – Ponrepo – Přehlídky – Giovanni Boccaccio – 700, pásmo kuriozit (17:30)
    20.6. – Ponrepo – Pásmo filmů – Britské válečné filmy (17:30)
    21.6. – Ponrepo – Přehlídky – Animace v českém amatérském filmu (18:30)
    22.6. – Ponrepo – Pásmo filmů – Povídky z G20 (17:30)
    17.6. – Světozor – Dokumentární pondělí – Resettlement (režie: Filip Angoni Malinowski, Rak./Pol./Švýc., 2012, 73 min. Dokument) (Polský manželský pár kolem 80. Po 66 letech se musí přestěhovat a opustit byt, ve kterém celou dobu žili. Zatímco Maria je neuvěřitelná duše plná optimismu a vitality, Tadeusz je klidný vědec a fatalista. Nyní se musí vypořádat s existenčními problémy, což odhaluje poutavé příběhy z jejich života a zároveň vrhá stín nejistoty na současnost. Film o spravedlnosti a rovnosti - krizi morálky tehdy a dnes, a také o stárnutí - věčném mládí.) (20:45)
  • Hudební festivaly:
    do 30.6. – Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl (info: http://www.smetanovalitomysl.cz)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    17.6. – Agharta – Limited Edition (21:00)
    18.6. – Agharta – Ondřej Kabrna trio (21:00)
    19.-20.6. – Agharta – Luboš Andršt Group (21:00)
    21.-22.6. – Agharta – Agharta Gang feat. Štěpán Markovič (21:00)
    20.6. – Balbínova poetická hospůdka – Radek Tomášek (20:00)
    21.6. – Balbínova poetická hospůdka – Pavel Jakub Ryba & band (20:00)
    17.6. – Blues sklep – Greyhound Bus(21:00)
    18.6. – Blues sklep – Original Alva Vinariko Orchestra (21:00)
    19.6. – Blues sklep – Circus Problem (21:00)
    20.6. – Blues sklep – Alo Trio (21:00)
    21.6. – Blues sklep – My3.avi (21:00)
    22.6. – Blues sklep – Ivan Vrána Blues Band (21:00)
    17.6. – Jazzboat – Hanelle Blue´s Band (20:30)
    18.6. – Jazzboat – Jazz Revue (20:30)
    17.6. – Jazz Dock – Iva Korgerová (22:00)
    18.6. – Jazz Dock – Steve Walsh Trio ft. Dano Šoltis / Lukáš Kalivoška (20:00)
    19.6. – Jazz Dock – Matej Benko Quintet (22:00)
    20.6. – Jazz Dock – Voilá, B4 (22:00)
    21.6. – Reduta – Tonny Blue Band & Jaya (21:30)
    22.6. – Reduta – Rene Trossman Band (21:30)
    17.6. – Stará Pekárna, Brno – Jitka Šuranská (20:00)
    19.6.  – Stará Pekárna, Brno – Benefiční koncert ve prospěch spřáteleného jazzového klubu Jazz Dock (20:00)
  • Kluby - cizina:
    17.6. – Blue Note New York, USA – Gato Barbieri (20:00, 22:30)
    19.6. – Twins Jazz, Washington, USA – Joe Herrera (20:00, 22:00)
    17.-21.6. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Curtis Stigers (21:30)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    18.6. – Alfred ve dvoře, hostuje Frama v jeskyni – Cesta (Komponovaný večer složený z částí různých inscenací Farmy v jeskyni.) (20:00)
    19.6. – Alfred ve dvoře – Pan Roman (Found footage.) (20:00)
    20.-21.6. – Alfred ve dvoře – Koupelny part II: krása (Jedinečná podívaní do jiných světů a cizích bytů.) (20:00)   
    17.6. – Divadlo Ponec – Claudio Stellato, Lia Haraki (20:00)
    20.6. – Divadlo Ponec – The Hill, Two Room Apartment (20:00)
  • Festivaly tance a experimentu:
    do 4.7. – Tanec Praha 2013 (info: http://www.tanecpraha.cz)
  • Divadla:
    18.6. – Divadlo ABC – Leo Rosten: Pan Kaplan má třídu rád (režie: Miroslav Hanuš) (Příběh o zdolávání neuvěřitelných zákrut cizího jazyka ve třídě plné lidí, kteří už dávno překročili školní léta.) (19:00)
    19.6. – Divadlo ABC – Zdeněk Jirotka: Saturnin (režie: Ondřej Havelka) (Hudební féerie na motivy slavného humoristického románu Zdeňka Jirotky vypráví o sluhovi, který způsobí v poklidném životě svého zaměstnavatele řadu překvapivých zvratů.) (19:00)
    22.6. – Divadlo ABC – Willy Russell: Shirley Valentine (režie: Zdeněk Kaloč) (One woman show Simony Stašové. Shirley Valentine je jméno dívky, kterou ta současná, čtyřicetiletá matka rodiny a manželka počestného občana, už dávno není. Odjede na dovolenou do míst, kde se pěstuje vinná réva a tam začíná nový život…) (19:00)
    17.6. – Divadlo Bez zábradlí – Milan Kundera: Jakub a jeho pán (režie: Ivan Rajmont) )(Vtipná, hravá, moudrá komedie, jízlivá variace na Diderotův román Jakub Fatalista. Setkání dvou epoch, dvou žánrů, dvou autorů, nezapomenutelného sluhy Jakuba a jeho pána. Příběh o přátelství, lásce, zradě a také o cestě. Putování za tím, kdo jsme a co určuje naše kroky.) (19:00)
    19.6. – Divadlo Bez zábradlí – Sébastien Thiéry: Indická banka (Alain Kraft, realitní makléř si chce ve své bance vyzvednout peníze. Dozvídá se, že banka byla odkoupena indickou  společností Bank of India, a že jeho účty jsou zablokovány v Dillí. Kafkovská komedie na půdorysu absurdní francouzské grotesky skvěle rozvádí původní nevinnou zápletku a dohání hlavní postavu téměř k šílenství.) (19:00)
    20.6. – Divadlo Bez zábradlí – Francis Veber: Blbec k večeři (režie: Jiří Menzel) (Při srážce s blbcem se může rozsvítit i tzv. "inteligentovi". Přesto si raději dvakrát rozmyslete, než někoho prohlásíte za blbce. Může se vám stát, tak jako v této bláznivé komedii, že se na váš účet bude bavit někdo jiný.) (19:00)
    20.6. – Divadlo na Vinohradech – Oscar Wilde: Ideální manžel (režie: Václav Renč) (Hlavní postavou je Lord Arthr Goring, vtipný a obratný glosátor světa "duchaprázdných krasavců", společenské smetánky, která ho obklopuje a na které je svým společenským postavením víceméně závislý. Přestože on sám je okolím vnímán jako ohromně zábavný a duchaplný společník, velice jasně si uvědomuje přetvářku a omezenost postojů i chování lidí, kteří svět intikánů a intrikaření tvoří.Wilde měl neobyčejný talent a nevšední schopnost obratně rozvíjet komediální situace, které navíc naplňuje osobitým, nezaměnitelným humorem, v případě Ideálního manžela velice ironickým až sarkastickým. Wilde se geniálně dokáže vysmát všemu pokrytectví a dodnes nám tím poskytuje úlevný, léčivý smích.) (19:00)
    22.6. – Divadlo na Vinohradech – J. Lynn, A. Jay: Jistě, pane ministře (režie: Martin Stropnický) (Děj se skládá z řady epizod, které spojuje prostředí vysoké britské politiky se všemi jeho zákulisními intrikami a manévry. Situace, charaktery a vztahy jsou však natolik typické, že českému divákovi nemohou nepřipomenout komické aspekty "tolik blízké reality" české politické scény.) (19:00)
  • Divadelní festivaly:
    21.-30.6. – Divadlo evropských regionů, Hradec Králové (info: http://www.klicperovodivadlo.cz)



Big band Jazz Archiv opět v Meto music baru! Přijďte se pobavit již v pondělí 17.června
Otevřeno od 19,00 hodin
Srdečně zve
Pavel Salamon

 

DIVADELNÍ SVĚT BRNO

skončil v pátek průvodem masek.
Než se začaly masky na Zelňáku shromažďovat, na Svoboďáku se scházeli lidi. A divadlo Radost vyslalo tetu Evu s kolegou Daliborem Dufkem jako předvoj za účelem zabavení diváků.




Než to vypukne.



Slušelo jim to! I panu kolegovi Zdeňku Ševčíkovi – ten to všechno filmoval.



Rojili jsme se okolo a teta Eva byla na roztrhání.



Takový klobouk se musí umět nosit!



Jerka stihnul zatím zpracovat jen foto ze Svoboďáku, kde teta Eva, náčelnice odštěpného úřadu NECEKAJ, vítězí!



Možná nám jednou napíše svoje zážitky.

Jerka svůj fotografický průjem zpracuje ještě za týden a tak se k maskám vrátíme. Odjíždíme dnes na pár dnů někam čistit hlavu, než vypukne poslední koncert na Čartáku a potom Letní sborová dílna v Lomnici.

Pavel fotil taky a reportáž má už hotovou. Mám povolení k uveřejnění:


Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

16. 6. 2013 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš