Třetí Annapurní
(příběhy)


Manang: Kluk a prkno
Aklimatizujíce se pivem v hospodě jsme přes okno pozorovali příběh. Hlavní hrdina (na fotce) provozoval hru s prknem.


Dojídal svačinu a přecházel z jedné jeho strany na druhou. Zjevně ho zaujalo, jak prkno pěkně pruží. Na jeho jeden konec začal nosit kameny a přes drobné zranění doprovázené lehkým pláčem (nebylo, komu se předvádět, aby byl politován) a zvětšením věčné nudle u nosu dosáhl toho, že druhý konec prkna trčel pěkně do výšky.



Rozvíjel svůj talent dál a zatížil i tento druhý konec. Tím však prkno ztratilo na zajímavosti, tak druhý konec zase uvolnil. Příběh dostal nečekané finále a dílo nečekané završení, když se po krátkém rozhlédnutí po případných divácích (žádaných či nežádaných?) na ty nanošené kameny vyčůral.

 

Letdar: Rozhovor

V Letdaru u večeře si s místní, asi 4letou Nepálkou hrála jedna z ubytovaných Francouzek. Pak šla F. spát a děvče se obrátilo na nás. Nejdřív jsme se představili. Ukázal jsem na Martina a řekl: Martin. Opakovala. Ukázal jsem na sebe: Honza. Ukázali jsme na ni a ona řekla něco jako Jantse. Myslím, že se tak jmenovala. Pak jsme ukazovali na různé věci, nazývali je po česku talíř, lžíce ... a ona všechno celkem srozumitelně opakovala. Rozhovor pokračoval ráno u snídaně. Přišla k našemu stolu a pochlubila se, že má chewing gum. V bundě měla zapíchnutou zichrhajsku. Stejnou jsem já měl připravenou pro případ nouze (neurčitého druhu) na poutku u kalhot. Na té bundě pod, no dobře, zavíracím špendlíkem měla vyšité logo North Face stejně originální, jako jsem já měl na příručním batohu zakoupeném ve Vietnamu. Pak už z toho byla taková hra, spíš blbnutí, že se ukazovalo na všechno možné. Před naším odchodem jsem naznačil, že bych ji chtěl vyfotit. Odpovědí bylo jasné ´No foto´. Četl jsem právě v tu dobu po večerech z Kindla od Kundery Nesmrtelnost, kde se různými gesty podrobně zaobírá a ta jsou jednou z nosných součástí textu. To gesto, kterým ona s klidem a nadhledem doprovodila odmítnutí fotografování, bylo nepopsatelné, ale srozumitelné nad všechny jazyky světa. Tady Martina si klidně vyfoť kolikrát chceš, ale mě ne. Rozloučili jsme se jako přátelé.
Poznámka: Tento příběh není z pochopitelných důvodů doprovázen autentickými, nýbrž pouze ilustračními fotografiemi hlavně o mých oblíbených yacích.


 


Kagbeni: Chlápek a náklad


Když jsme prošli neuvěřitelným centrem Kagbeni na výhled severním směrem k Mustangu do štěrkové nivy Kálí Gandakí, uviděli jsme, že pod strmým břehem, na němž jsme stáli, a který řeka každou povodní podhlodává, se staví ochranná zeď. Parta pracovala na výztuži do betonu, osamělý chlápek se potýkal s nákladem. Zjevně nemohl neforemný a přetěžký pytel dostat na záda a přes čelový popruh zavěsit do pozice, kterou zvládá. Vyvlekl pytel na modrý sud, ale než operaci završil, pytel mu spadl se sudu na zem.



Od party se oddělila postava, které chlápkovi vypomohla. Když byl pytel správně umístěný na popruhu, postava zvedla ještě další pytel a umístila ho chlápkovi nad první náklad. Chlápek odkráčel k severu.



Poznámka: foceno na 18ti násobný optický zoom.

Prémie:

bazar




  • Vědci z Harvardovy univerzity a univerzity v Urbana-Champaign dali hlavy dohromady a vynalezli vytisknutelné mikrobaterie. Je to nejen první lithium iontová baterie vytištěná na 3D tiskárně, ale zároveň také vůbec nejmenší taková bateria, která kdy spatřila světlo světa. Má rozměr zhruba zrnka písku.
  • Město Mahendraparvata patřilo k chloubám nejvýznamnějšího státního útvaru středověké jihovýchodní Asie, Khmerského království. Nacházelo se nedaleko hlavního města říše Angkoru. Z mapy tehdejší světa však zmizelo poměrně záhy, již počátkem 9. století n.l. – pohltila ho džungle. O tom, že vůbec existovalo, věděli archeologové doposud pouze z nápisů objevených právě v Angkoru. Nyní se město podařilo s využitím laserového leteckého snímkování znovu objevit.

  • Ve Vraným se to jaksi vleče
  • Ale elektřina už funguje
  • Voda za sklepa je téměř vypumpovaná
  • Sušáky jedou
  • Studnař už tam byl
  • Takže vlastně dobrý

australia

foto: Helča

australia

 

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Dívka z facebooku:
"Je takový vedro, že to chce sednout si pod strom a jen tak tam ležet."

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Galerie hlavního města Prahy - Městská knihovna (do 18.8.2013)
Vnitřní okruh v současné české fotografii
Dosud nejrozsáhlejší výstava aktuálních tendencí české fotografie a výtvarné tvorby exploatující fotografické médium z období po roce 2000 je zaměřena na širokou škálu děl s motivy „vnitřního okruhu" – autorské sebereflexe, rodiny, nejbližších lidí a věcí.

Galerie DOX (do 16. 9. 2013)
Postiženi normalitou

Největší výstava letošního jara nazvaná Postiženi normalitou, která vznikla ve spolupráci s Jedličkovým ústavem u příležitosti 100. výročí jeho založení, se snaží rozkrývat a problematizovat pojmy normality a postižení tak, jak představy o nich ovlivňují život každého z nás - limitují nás nebo naopak zvýhodňují.
Galerie FUTURA (do 30. 6. 2013)
ESSL ART AWARD CEE 2013
Výstava 10 kandidátů z České republiky
Vystavující umělci: Matěj Al-Ali, Karíma Al-Mukhtarová, Jan Brož, Terezie Foldynová, Jakub Geltner, Blanka Kirchner, Eliška Perglerová, Rudolf Samohejl, Viktor Takáč, Tomáš Werner
Galerie Josefa Sudka (do 23. 6. 2013)
MICHAL ŠEBA - Výstava fotografií

Marc Chagall: Můj život Autobiografická kniha Můj život je psána slovy básnickými v jejich nejprostší, čisté podobě. Muzikanti, chudinské figurky, židovští sousedé na střechách, krávy létající stejně jako vousatí rabíni, to všechno na jeho obrazech stoupá k nebesům. Jsou to andělští poslové, mířící vzhůru ze všech kontinentů. Před očima ožívají rázovité postavy malířových mladých let, dojemné vzpomínky na rodiče, abychom se s ním vypravili do Petrohradu a posléze do Paříže, plné nových malířů, od Picassa až po Modiglianiho, kam ho přivedla jeho největší touha: malovat. Touha být svůj a ukázat svůj svět. Chagall lačně hltá všechny pařížské dojmy a přetavuje je do obrazů.

Francouzský trumpetista Vincent Payen vzdal poctu hard-bopové legendě Lee Morganovi. Payen již byl součástí několika dechových sekcí známějších uskupen, např. Hocus Pocus, C2C či Electrodeluxe. Na nové desce dokazuje, jak je stále duší jazzmen, ovšem z populárních vod si přinesl solidní poznatky o groovu. Da desce nazvané On the Road to Lee Morgan dále hrají Olivier Laundrain (saxofony), Laurian Daire (piano), Sebastien Maire (kontrabas) a Laurent Locuratolo (bicí). Mezi hosty se objeví Philippe Brohet a Thomas Faure (alt saxofon), 20 syl (rap), Philippe Davin (kytara), Christophe Panzani (tenor saxofon) a Romain Darbon (perkuse).

  •  „Dovolené nás tak stresují, protože si myslíme, že by nám najednou mělo být lépe. Ale není.“ (Craig Ferguson)
  • Kina:
    25.6. – Aero – Aero naslepo (Filmové překvapení.) (20:30)
    26.6. – Aero – Velký Gatsby (režie: Baz Luhrmann,  Austrálie/USA, 2013, 142 min. Romantický) (Velký Gatsby sleduje příběh Nicka Carrawaye, který opustí středozápad a na jaře roku 1922 se vydává do New Yorku, města ztělesňujícího uvolňující se morálku a populární jazz. Carraway hledá svou vlastní verzi amerického snu a usadí se nedaleko domu záhadného a časté večírky pořádajícího Jaye Gatsbyho a také kousek od své sestřenice Daisy a jejího záletného manžela s modrou krví Toma Buchanana. Nick se postupně stane součástí světa mimořádně bohatých lidí, jejich iluzí, lásek a zklamání. Nick jako svědek tohoto světa píše příběh nemožné lásky, věčných snů a automobilové tragédie, a nastavuje zrcadlo moderní době a jejím soubojům.) (18:00)
    27.6. –Aero – Přehlídky – Exhibition: Munch 150 (20:00)
    24.6. – Oko – Přehlídky – Živě: Royal Opera House – Gloriana (19:45)
    25.6. – Oko – Přehlídky – Muž, který sází stromy (20:30)
    24.-26.6. – Evald – Pátrání po Sugar Manovi (režie: Malik Bendjelloul, Šv./VB, 2012, 86 min. Hudební) (Pátrání po Sugar Manovi vypráví neuvěřitelný, ale pravdivý příběh Rodrigueze: největší rockové hvězdy 70. let, která nebyla. Dva producenti objevili Rodrigueze na konci 60. let v kouřové mlze zapadlého detroitského baru. Byli ohromeni a přesvědčeni, že mu písně plné silných melodií a prorockých textů zajistí pověst největšího hudebníka své generace. Dvě alba, která nahrál, však naprosto propadla, zpěvák se vytratil ze scény a zbyly jen historky o sebevraždě na pódiu. Pirátská kopie jedné z nahrávek se mezitím náhodou dostala do Jižní Afriky, kterou apartheid odřízl od zbytku světa. V následujících dvou desetiletích se Rodriguez v JAR stal fenoménem, jehož sláva předčila Rolling Stones. Film sleduje snahu dvou Rodriguezových fanoušků, kteří touží zjistit, co se opravdu stalo s jejich hrdinou. A tomu, co objeví, se sami nestačí divit.) (17:00)
    27.-30.6. – Evald - Reonir (režie: Gilles Bourdos, Fr., 2012, 101 min. Drama) (Azurové pobřeží, 1915. Na sklonku svého života je Pierre-Auguste Renoir zasažen ztrátou své milované ženy, artritickými bolestmi vysokého věku a děsivými zprávami, že jeho syn Jean byl zraněn v boji. Jako zázrakem pak do jeho života vstoupí mladá dívka a starý malíř je naplněn novou, zcela nečekanou energií. Živelná a překrásná Andrée se stane jeho poslední modelkou a pramenem pozoruhodného omlazení. Jean se vrací domů na rekonvalescenci a stejně jako jeho otec podléhá nové, zrzavé hvězdě na Renoirově obloze. V středomořském ráji – a tváří tvář otcově přísnému odporu – podlehne této divoké a nezkrotné vášni… a postupně se v slabošském a válkou otřeseném Jeanovi začíná probouzet filmař.) (17:00)
    27.-30.6. – Evald –  Vedlejší účinky (režie: Steen Soderbergh, USA, 2013, 106 min. Drama) (Emily a Martin Taylorovi jsou dokonalý a úspěšný mladý pár, který má vše, nač si vzpomene. Pak si však jde Martin sednout na čtyři roky do basy za zneužívání informací v obchodním styku a jeho život se promění v peklo. Stejně je na tom i Emily, která zůstává v relativním přepychu jejich manhattanského bytu, ale celou tu dobu se utápí v příšerných depresích. Když se nakonec pokusí o sebevraždu, nastupuje na scénu psychiatr Jonathan Banks. Protože se Emily zuby nehty brání zvažované hospitalizaci, dohodnou se na sérii terapeutických setkání a na užívání antidepresiv. Aniž to tuší, právě tohle rozhodnutí oběma zásadně změní život. Emilina léčba totiž nepokračuje, jak by podle lékařových plánů měla, a tak jí předepíše nové léky, jež by měly její psychické potíže minimalizovat. Tyhle pilulky však mají děsivé vedlejší účinky – mají moc zničit manželství, pověst do té doby respektovaného lékaře, mohou dokonce zabíjet – ale kdo za to bude zodpovědný?) (21:00)
    25.6. – Mat – Rozkoš v oblacích (režie: Pedro Almodóvar, Španělsko 2013, 90 min. Komedie) (Děj nejnovější komedie Pedra Almodóvara se odehrává v letadle mířícím do Mexika. Někde nad Mexickým zálivem se letadlo porouchá a pilotům, letušákům i pasažérům nezbývá, než si naposledy pořádně užít života.) (14:00)
    28.6. – Mat – Co kdybychom žili společně? (režie: Stéphane Robelin, Fr./Něm., 2011, 96 min. Komedie) (Annie, Jean, Claude, Albert a Jeanne jsou nerozlučnými přáteli více než čtyřicet let. Když jim paměť i srdce začínají pomalu vypovídat službu a na obzoru je přízrak domova důchodců, vzepřou se a rozhodnou se žít společně. Nápad je to přinejmenším bláznivý. Avšak i přesto, že občasné neshody probouzí staré a zasuté vzpomínky, začíná se tu nádherné dobrodružství – společný život v komunitě. V sedmdesáti pěti letech!) (14:00)
    24.7. – Světozor – Zítra (režie: Andrey Gryazev, Rus., 2012, 90 min. Dokument) („Oni vyhlásili vojnu svobodě, my vyhlašujeme svobodu Vojně.“ Vojna vyhlásila válku putinovskému Rusku - extrémní akce výtvarné skupiny jsou součástí komplexního postoje radikálně zpochybňujícího život v pozdním kapitalismu a výrobně-společenské vztahy soukromého vlastnictví. Andrej Gryazev uvnitř umělecké skupiny sleduje pouliční akce a radikální odboj vůči hodnotám současné putinokracie, který vede až k zatčení a soudnímu procesu s členy guerillové jednotky.) (20:30)
  • Hudební festivaly:
    do 30.6. – Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl (info: http://www.smetanovalitomysl.cz)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    24.6. – Agharta – Agharta Gang feat. Štěpán Markovič (21:00)
    23.6. – Agharta – Matěj Benko Quintet (21:00)
    24.6. – Agharta – Hot Line (21:00)
    25.6. – Agharta – AghaRTA Band (21:00)
    26.-27.6. – Agharta – Rhythm Desperados (21:00)
    28.6. – Agharta – Vít Švec Trio (21:00)
    29.6. – Agharta – Jaroslav Šimíček Quartet (21:00)
    30.6. – Agharta – Markéta Zdeňková – Zdeněk Zdeněk – Štěpán Janoušek Trio (21:00)
    26.6. – Balbínova poetická hospůdka – Štěpán Rak a Jan Matěj Rak (20:00)
    30.6. – Balbínova poetická hospůdka – Balbínova Hudební Akademie (20:00)
    24.6. – Blues sklep – Pánská šatna (21:00)
    25.6. – Blues sklep – Big Band Trumpets (21:00)
    26.6. – Blues sklep – Motion Food (21:00)
    27.6. – Blues sklep – Phil Shoenfelt a Pavel Cingl (21:00)
    28.6. – Blues sklep – Blues Brothers (21:00)
    29.6. – Blues sklep – Eric Stanglin & the Juke Joint Heroes (21:00)
    24.6. – Jazz Dock – Emil Viklický (22:00)
    25.6. – Jazz Dock – Rene Trossman Band (20:00)
    26.6. – Jazz Dock – Juwana Jenkins & Her Mojo Band (22:00)
    27.6. – Jazz Dock – Laco Deczi & Cellula N.Y. (22:00)
    24.6. – Jazzboat – Gumbo a Ondřej Konrád (20:30)
    25.6. – Jazzboat – Jazz Revue (20:30)
    26.6. – Jazzboat – Elena Sonnenshine Trio (20:30
    26.6. – Reduta – Tonny Blue Band & Jaya (21:30)
    22.6. – Reduta – Rene Trossman Band (21:30)
    25.6. – Stará Pekárna, Brno – Jazzová razie (20:00)
    26.6.  – Stará Pekárna, Brno – Beze všeho (20:00)
  • Kluby - cizina:
    28.6. – Blue Note New York, USA – Wayne Shorter (20:00, 22:30)
    26.6. – Twins Jazz, Washington, USA – Joe Herrera (20:00, 22:00)
    24.-25.6. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Eddie Palmieri (21:30)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    25.-26.6. – Divadlo Ponec – Evropská taneční laboratoř (Poslední dva taneční večery festivalu Tanec Praha budou věnování mladé evropské tvorbě. V rámci jednoho večera vystoupí francouzská skupina Groupe Entorse s dílem Accidens, španělská skupina La Coja Dansa s projektem Accidia a Tabea Martin s dílem Duet for Two Dancers.) (20:00) Festivaly tance a experimentu:
    do 4.7. – Tanec Praha 2013 (info: http://www.tanecpraha.cz)
  • Divadla:
    24.6. - Činoherní klub – Tennessee Williams: Tramvaj do stanice Touha (režie: Ladislav Smoček) (Příběh naprostého vzájemného neporozumění. Příběh, v němž protipólem Smrti je Touha. „Nemám v úmyslu soustředit vinu nebo obvinění na jednu konkrétní postavu, ale chci, aby to byla tragédie nepochopení a lhostejnosti vůči ostatním.“ T. Williams) (19:30)
    25.6. – Činoherní klub – Nina Mitrovič: Tahle postel je příliš krátká aneb Jen fragmenty (režie: Martin Čičvák) (Starší muž umírá v nemocnici Milosrdných sester a rád by někomu vyprávěl svůj příběh. Inzerát. Muž. Dívka. Ti dva se setkají. Muž je na sklonku svého života. Rakovina. Dívka je na začátku, její život je ale v troskách. Bojí se příliš mnoha věcí. Ti dva se sblíží. Velmi se sblíží. Ale nevyhnutelně přichází smrt. Je to hra fragmentů, fragmentů života a lidí. Všichni ti lidé mají někde schovaná křídla, ale jsou opravdu na létání?) (19:30)
    27.6. – Činoherní klub – Milan Kundera: Ptákovina – (režie: Ladislav Smoček) (Moc je nejsladší, když je úplně nepřiměřená. Když blbec vládne moudrému, slabý silnému, ohavná krásnému… Pravda je ukryta tak hluboko, že je úplně neškodná a nemusí nám na ní vůbec záležet…) (19:30)
    26.6. – Dejvické divadlo – Irvine Welsh: Ucpanej systém (režie: Michal Vajdička) (Inscenace vznikla na základě díla známého skotského spisovatele Irvina Welshe Acid House. V anotaci k českému vydání knihy v roce 2008 se doslova píše: … Jedná se o Welshovu druhou knihou, plnou „obrázků ze společenského života spodiny", v níž autor nezůstává nic dlužen své pověsti; jeho texty opět zkoumají temná zákoutí světa i duše. … Vypravěčem je zástupce edinburské ulice, jehož mluva je děsivá, plná vulgarismů, siláckých výroků, slangových obratů, zkomolenin a patvarů, ale rozhodně není fádní a nudná. To proto, že je v ní obsažen humor, sice hodně černý, cynický a brutální, ale jak jinak pravdivě popsat skutečný život, který se taky s nikým nepáře? A pak pravidlo, že žádná povídka neskončí happy endem a že ještě nikdy nebylo tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůř.) (19:30)
    24.-25.6. – Divadlo ABC – Willy Russell: Shirley Valentine (režie: Zdeněk Kaloč) (One woman show Simony Stašové. Shirley Valentine je jméno dívky, kterou ta současná, čtyřicetiletá matka rodiny a manželka počestného občana, už dávno není. Odjede na dovolenou do míst, kde se pěstuje vinná réva a tam začíná nový život…) (19:00)
    27.-27.6. – Divadlo ABC – Leo Rosten: Pan Kaplan má třídu rád (režie: Miroslav Hanuš) (Příběh o zdolávání neuvěřitelných zákrut cizího jazyka ve třídě plné lidí, kteří už dávno překročili školní léta.) (19:00)
    26.6. – Divadlo na Vinohradech – J. Lynn, A. Jay: Jistě, pane ministře (režie: Martin Stropnický) (Děj se skládá z řady epizod, které spojuje prostředí vysoké britské politiky se všemi jeho zákulisními intrikami a manévry. Situace, charaktery a vztahy jsou však natolik typické, že českému divákovi nemohou nepřipomenout komické aspekty "tolik blízké reality" české politické
  • Divadelní festivaly:
    21.-30.6. – Divadlo evropských regionů, Hradec Králové (info: http://www.klicperovodivadlo.cz)



V sobotu na Čartáku (Soláň, Beskydy) v 18:00, viz plakátek, bude poslední koncert letošních, úplně posledních absolventů Jany Janěkové. Vlastně koncert na rozloučení se všemi, i s Janou, která bohužel končí svoje působení na JAMU. Kromě inzerovaného „Co zbylo z anděla“, kde bude doprovázet kromě mě i Víťa Šujan na kontrabas a Ondřej Plhal na housle, bude další část, kde se bude dít něco, co zatím nemá jméno. Ale už teď můžu prozradit, že přijede například SOŇA JÁNY z Helsink, naši absolventi přidají některé své oblíbené písně a další překvapení vůbec nevylučujeme. Jestli máte čas a chuť, zveme Vás srdečně na výlet – bude to jedinečné a neopakovatelné.

Přijměte srdečné pozvání na koncert vokálních ansámblů Musica da camera Brno a OctOpus Brno s podtitulem "Česká sborová tvorba". Můžete se těšit na skladby J. Handla-Galla, Bohuslava Martinů, Jana Nováka a Antonína Tučapského.
Více informací najdete na stránkách: www.mdcb.cz a na facebooku: http://www.facebook.com/events/483058368431984/?fref=ts
Koncert se uskuteční v Brně (Husův sbor | Botanická 1) v úterý 25.6. v 19.30
Děkujeme za přeposlání pozvánky na koncert Vašim známým!
Na Vaši návštěvu koncertu se těší Martin Franze a účinkující

Vážení přátelé,

dovolujeme si Vás pozvat na další z řady koncertů a představení, které tradičně hostí
Společenské centrum
Dělnický dům
Jamborova 65
Brno - Židenice
548 216 927 * 777 758 220
www.delnickydumbrno.cz
www.facebook.com/ddzidenice


24.6. 19°° Neznámý písničkář na balkoně
Neznámý písničkář Vít Šujan (NpVŠ) http://www.hmmanagement.cz/artists/vit-sujan
v dialogu hudebním i jiném s hudebníkem, renomovaným písničkářem Pavlem Helanem http://www.pavelhelan.cz
vstupné 139,- Kč /předprodej a držitelé Š karty 99,- Kč

25.6. od 19°° Od ZÁPADu postupně přibývání DIVOKOSTi, místy WESTERN
V rámci akce Grilovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka proběhne na zahrádce restaurace DD nová interaktivní verze populární koláže westernových melodií, mravů a pořádků Divadelního spolku Slawjena.
Příspěvek umělcům dobroVOLNÝ, drsní cowboyové a sličné indiánky (do 5 stop výšky) obdrží navíc při vstupu welcome drink zdarma.
Děkujeme za Váš zájem,
budeme se těšit na návštěvu

 

JELI JSME TAM, NEVĚDĚLI JSME KAM,

 

měli na to týden, první večer zvítězila Klentnice na Pálavě. Jediná hospůdka tam byla otevřená, mohli jsme tudíž zavlažit a usnout v autě poblíž Café Fara. To mělo bohužel zavřeno, stejně tak i ráno. Ale Sirotčí hrádek, kde bylo cca před 11 lety představení Hamleta, je přístupný pořád. Je tam krásně obzvlášť ráno, když sluníčko ještě nepeče naplno.

Klentnice nabízí podvědomě možnost výletu do Mikulova a tak jsme tam zamířili na kontrolu. Máme to město rádi.
Dobří lidé v jednom místním hospodinci (tak trošku jakoby Jarka a Jaryn Nevrlkovi) poradili zajímavé místo k přenocování – místní lom s čistou vodou, kde jsou ryby, žáby, užovky a tak. A taky tetičku Holcovou, která prodává dobré víno.
Měli pravdu. Okolí lomu se zdálo vhodným místem k zaparkování, což jsme učinili. A vydali se na větší výlet, vedro bylo převeliké, ale krajina a lidi móc příjemní. Všude!

Po návratu jsme uvázali kola u kandelábru a šli k vodě. Když tam bylo málo lidí, koncertovaly žáby.
Pocucávali jsme vínko tetičky Holcové a čekali, až vymizí poslední návštěvníci, pak teprve začal ten správný žabí koncert. Jirka natáčel a pak jsme naznali, že je potřeba jít spát. Svítil jediný kandelábr, a to ten náš. Chtěli jsme přeparkovat – Jirka auto, já kola. A došlo k nepříjemnému zjištění: zámek přecvaknutý, Jerkovo kolo i helma v čudu a to moje i s taškama zůstalo, jen přední světlo z něj ukradli.

Poslední foto, kdy kolo ještě bylo naše. Moc z toho ale poznat není.
Druhý den jsme poněkud složitě, ale nakonec úspěšně provedli oznámení o krádeži. Městská i státní policie se chovala vstřícně, všechno si podrobně zapsali, paní úřednice s námi dokonce zajela na místo činu a všechno zdokumentovala. A říkala, že jsme to měli hlásit okamžitě, to mě překvapilo. Kdysi jsem podobnou krádež zažila ve Slatině a měla jsem pocit, že na policii otravuju, nikdo se moc nesnažil a ani moc nevyptával.
Situaci jsme nakonec vyřešili cestou zpět do Brna a koupí nového kola. Přece nebudu jezdit sama! A protože na jihu bylo horko, zkusili jsme víc na sever.


Přes Boskovice, kde mají Ivovar až do Moravské Třebové. Tam byla objevena upoutávka na Mladějovskou úzkokolejnou železnici. A zážitky se začaly množit!

Bohužel nevím jméno. Ale strýc, který provází areálem okolo železnice, vystoupil z některé knihy Bohumila Hrabala. Mám obavy, že tento typ lidiček začíná být vzácný. Vlastníma rukama opravuje starý, zrezivělý stroje a uvádí je do života. S láskou, na jeho projevu je to vidět i slyšet. A prostředků se nedostává...

Tak se nám tam líbilo, že jsme si udělali výživný výlet po okolí na kole. Trocha bloudění, ale zase jsme viděli Rezavý potok.


Při návratu čekala u muzea policie.
Když jsme odjížděli, ležel u kolejí opilý člověk a blábolil. Na tom silným sluníčku...
Zjistilo se, že jsme byli možná poslední, kdo ho viděl živýho.
A to byla poslední smutná záležitost na cestě kdovíkam.


Zamířili jsme do Orlických hor a projezdili malý kousek mapy.
Objevili jsme Bartošovice a hotel Zemská brána, odkud se dá vyjíždět na spoustu výletů, třeba do Klášterce, podél Divoké Orlice.


Ale taky nahoru, polskou stranou až do Mostowice, přes most do Orlického Záhoří a pak pozvolna vzhůru na Masarykovu chatu, kousek od Šerlichu.


A zpátky po červené, po hřebenu, vzhůru dolů.


Po cestě mimo jiné bunkry - součást opevnění, které se tu kdysi vybudovalo. Udržují to zřejmě podobní nadšenci, jako ten strýc v Mladějově.


Toto je Masarykova cesta – kdoví, jestli tudy někdy šel. Moc se nám to nezdálo...


Systém opevnění je neuvěřitelný, obnáší to soustavu spodních chodeb – na to jsme koukali jen na mapě. Vypadá to na podzemní město. Historie docela pohnutá, asi by to stálo za to navštívit.
V Bartošicích jsme potkali nádherný lidi.
Ti nás pak nasměrovali dál – třeba do chráněné dílny Kopeček.


A pak do Neratova.


Neratovský kostel a lidi okolo, to je zázrak.


Díky nim jsme se zdrželi o něco dýl, než jsme mysleli a stálo to za to.


Miluška a Petr
Právě oni nám dali tip na koncert Hradišťanu v Neratově.


A to byl nejkrásnější možný závěr celého našeho putování do neznáma. Nemám slova, jak to popsat. Někdy si do těch končin udělejte výlet a uvidíte sami.



Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

23. 6. 2013 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš