[CNW:Counter]

Stodola plná automatů
(další povídání ze San Francisca)

Naposledy jsme opustili před několika týdny pier, kde bylo k shlédnutí hnízdo vojenských plavidel, a kde statečný bezdomovec zachránil bitevní loď, protože jí správně přivázal motouzem k té bambuli, které se určitě nějak odborně říká. Nohy nás sice bolely, protože jsme toho už od rána nachodili jak himálajští pošťáci. Ale těch lákadel, na konci, tedy přesněji na začátku mola, ale na konci naší procházky po něm nás zaujala zvonková pouťová vřava. V jednom z obrovských doků tam byla obrovská sbírka hracích automatů. Vstupné bylo nulové, lidí hodně, ale výtečná atmoška. Vlezli jsme dovnitř. Stovky a stovky atrakcí se tu vrtěly a kroutily a vydávaly zvuky řinčivé, většina z nich fungovala na čtvrťáky. Vhodíš minci a může zápasit se strojem. Vhodíš minci a pitomý námořník ti zatancuje. Vhodíš minci a krejčí ti ušije blůzičku, ale nedá. Některé vzácné atrakce jsou za sklem jako rybky v akvárku. Je až neuvěřitelné, co všecko může konstruktéry napadnout při vynalézání těch hracích strojů. Tu padá na tlamu z divokého koníka nešikovný kovboj. Jinde zase vojenský orchestr kutá do svých nástrojů. Těch atrakcí

Hned ve vstupních dveřích si to můžete rozdat se silákem. Vždycky za ten čtvrťák vyhraje.

Za čvrťák si můžete nechat vyrvat ruku z pantu. A pak někoho žalovat.

Mechanické mašinky, ozubená kolečka, páčky a táhla a obtloustlý lampasák tančí waltz.

Prosté příběhy ze života majitelů ropných vrtů. Tihle panáčci se sice nehejbali, ale věž dojila naftu jako vzteklá.

A nebo hodně starej film s několika podrbanými obrázky za vteřinu, dojem pohybu přímo dojemně přesvědčivý.

Kdo ví, co je vevnitř za pohádku...

A co dělali tihle panáci, to vám fakt neřeknu, protože se mi nechtělo utrácet čtvrťák.

Příběhy z krejčovství. Tenhle krejčí stříhá na šatky z květované látky,

Jeho kolega je pak šije na starém šlapacím šicím stroji značky PFAFF.

Předčítač veselých příběhů za čtvrťák listuje tlustou knihou.

Krásných mechanický pián tu bylo přímo několik, ale do tohle bylo vidět. Důmyslný.

Pan letecký inženýr míchá barvu.

Dramatický příběh z večerního předčítání z deníku Herald Tribune.

A zde zase legální prasárna. Pod záminkou studia malířských technik si můžete prohlídnout nahou dámu ze všech stran. Za čtvrťák.

Na zdivočelém koni si tu kovboj může za čvrťák končetiny nechat zpřerážet.

Šikovného kašpárka můžete ovládat čtyřmi knoflíčky. A on vás poslouchá.

Hrůzný flašinetář.

Zde vycvičené stádo opičáků zahraje na flétničky z Mozarta Papagéra.

A zde zase děsivé výjevy z lochu, kam se dostali, kvůli drogám.

Starodávné elpíčko s Beethovenem. Je to vlastně jen taková mosazná fleška do mechanickýho piána.

A zde zase za čtvrťák si můžete nechat vyvěštit lásku. Jen to nesmíte podělat a po zaplacení zvolit správně pohlaví. Jen si ale nemyslete, že to je tak jednoduché. Spousta budoucnostichtivých zvolí žena, ač muž, protože touží po ženě. A nezvolí pohlaví své. A tak se rodí i čtyřprocentní menšina.

Tito čtyři páni mají divné huby a po zaplacení jim z té huby prý cosi leze. A nebo je to celé nějaká kravina.

Přiblblý námořní se tu za čtvrťák posere smíchy.

Dnes si lidi dávají do obýváčků rotopedy a jezdí ráno před prací několik kilometrů krajinou svýho obýváku. Kdo měl raději koně, pořídil si takový krásný koňoped. Mechanickej kůň uměl i ržát, zatímco na rotopeda si zvonek musíte dokoupit, protože ani jeden výrobce rotopedů tenhle důležitý detail nedomyslel.

A pak taky úplně klasický hrací automaty.

Nebo gymnastka, která uměla všecky toče, veletoče i výmyky.

Tahle úžasná vojenská kapela hrála řízné vojenské pochody. A za čtvrťák.

Jako děcka základní školou povinní jsme hráli takovou hru. tříkorunou jsem cvrnkali do koruny, na stole byly namalované branky a o přestávkách jsme tenhle napínavý sport provozovali jako urvaní z řetězu.

Tahle atrakce však byla profi. Deska byla skleněná, puk větší a hráč vypadal jako razítko z pošty. Rány to byly mohutný. A mělo to mantinel, ne jako za nás ta katedra.

A nebo klasickej hokej.

Zlá baba.

A babka, co zná vaši budoucnost.

V Americe je hodně lidí prostorově nepřehlédnutelných. Velice často za to může životní styl a mekáčí stravování. Jo a hlavně, obrovské hromady žrádel. Americký porce jsou stejně nepřehlédnutelné jako američtí tlouštíci.

A protože je stodola jak v úle, hemží se to tu hráči a cvrkot obrovský, je potřeba neustále vybírat drobásky a vracet je zpět do měníčů peněz. Aby se obsluha neuštvala k smrti, jezdí mezi automaty na kolečkových bruslích.

Tragédie z osidlování Ameriky. Kostry mrtvých krytých vozů vyšisované sluncem.

Tihle pánové s dřevěnejma nohama prý tančí a křepčí.

Za čtvrťák se stanete kormidelníkem velkého parníku.

Krásné staré stroje. Tohle je kurvítko pencí. Zaplatíš čtvrťák, vložíš penci a vypadne ti ven dodrbana na památku.

Bylo to tam fajn, ale bylo toho hodně, vyšli jsme zase ven, máme hlad. Tenhle chlapík se o jídlo už postaral, ukradl napůl vyzobanej chleba rackům a jde si ho v klídku někam sníst.

A Americe se skoro všude a skoro pořád žere. Mají jídlo rádi. A my máme hlad a taky bysme si něco dali. Nějakou prasárnu. Když už máme ty všecky mola za sebou, tak si zasloužíme něco nezdravýho.

A zase se tu žere.

A žere...

...a žere.

San Francisco na nás zatím udělalo dobrej dojem.

Náš první výlet po SF se vydařil, za pár minut už budeme sedět u stolu a cpát se mořskejma potvorama a k tomu děsně nezdravý hranolky.

Kolem mol to tepe. Cvrkot nepřehlédnutelný.

Jsme po jídle a za chvíli zjistíme, že za zatáčkou je ještě jedno molo.

A furt se tu žerou mekáče.

Abbey Road po San Franciscu.

Poslední molo je plné starých parníků. Přestože nás bolí nohy, nemůžeme si ho nechat ujít. Ale o tom až někdy příště.

bazar


Žerte kraby a parkujte.

  • Vědci z Duke University v Durhamu (Severní Karolína) zjistili, že lemurové sifaka zrcadlí své značkovací chování a začínají vonět stejně poté, co se spáří. Podle výzkumníků jde o způsob, jak spojit obranu teritoria nebo ukázat svůj vztah zbytku skupiny. Plynová chromatografie ukázala, že sekret sifaky obsahuje více než 250 pachových látek.

  • Japonská kosmická agentura přišla s plánem, jak se vypořádat s množstvím úlomků družic a raket, které se hromadí na oběžné dráze kolem Země. Řešení má podobu vlečné sítě z nerezové oceli. Jeden konec bude přichycen na servisní družici, která ji vynese na oběžnou dráhu, druhý konec se uchytí k většímu kusu mrtvé družice. Síť bude pomocí elektromagnetického pole lapat smetí a když bude plná, družice sestoupí na nižší oběžnou dráhu a vše tak shoří v atmosféře.

australia


V roce 2010, kdy jsme byli za svými australskými vňoučátky poprvé, vznikla uprostřed buše
nekonečná sága o strašidlu BablBiblBablovi. Minulý víkend se BBBabl znova probudil po roce
a půl spánku.


australia

 

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Z diskuze okolo úpravy fotek:
"Upravil jsem si trochu fotografii pomocí žehličky a teď nevím, jak to dát do photoshopu. Jde to vůbec? Klonovacím razítkem mi to moc nejde :/ Děkuju za vaše ...


Salmovský palác - (do 6.4.2014)
Ludvík Kuba - Poslední impresionista.

Marek Waic: Tělovýchova a sport ve službách české národní emancipace
Monografie je věnovaná přínosu tělesné výchovy a sportu české národní emancipaci v období od vzniku sokolské organizace v roce 1862 až do první světové války, kdy byla zakázaná činnost České obce sokolské, Českého olympijského výboru a fotbalové asociace. Ke konci 19. století již Sokol dominuje českému spolkovému životu a díky široké členské základně a mnohostranné činnosti je jeho přínos k vytváření české národní společnosti zcela mimořádný. Podobně ojedinělá je také od přelomu 19. a 20. století mise českých olympioniků, kterým se podařilo důstojně a úspěšně prezentovat na celosvětové scéně český národ jako samostatný a rovnocenný s velkými národy reprezentujícími mocné státy. Český sport od svých počátků udává ve stálém soutěžení i hašteření s rakouskoněmeckými sportovci tón sportovnímu životu podunajské monarchie a čtenáři jsou přiblížena jeho stěžejní odvětví. Jedná se o veslování, přičemž veslaři jsou průkopníky nejen národně laděného sportu, ale také klubové identity, cyklistiku, která na konci 19. století překračuje klubový rámec a kolo láká k turistice tisíce neorganizovaných sportovců, a fotbalu, jenž ve stejné době proniká na výsluní divácké popularity.

 

  •  „Znalost vlastní temnoty je nejlepší způsob, jak si poradit s temnou stránkou druhých.“ (Carl G. Jung)
  • Divadlo:
    Brněnští divadelníci vyslovili podporu Činohernímu studiu, které má podle prorektora Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Václava Cejpka nezastupitelné místo na české divadelní scéně. Jeho případný vynucený konec by považoval za skandální. Činoherní studio dočasně ukončilo provoz kvůli změně podmínek podpory ze strany města.
  • Od 4. do 9. února bude v newyorském klubu Blue Note hrát kvartet amerického jazzového kontrabasisty Rona Cartera.

Pet Metheny Unity Group vydává desku nazvanou Kin (←→). Kromě Peta Methenyho (elektrické a akustické kytary, syntetizátory) na ní hraje Chris Potter (saxofony, basklarinet, klarinet, flétny), Antonio Sanchez (bicí, cajón), Ben Williams (kontrabas, baskytara), ale také multiinstrumentalista Guilio Carmassi, který tradičně stavěné kapele dodává další barvy (piano, druhý dechový nástroj, vibrafon…)



 

V PÁTEK VE VÍDNI

koncertoval Originalklang!orchester ve velkém sále Altes Rathaus.

Vede ho Petřina kamarádka Esther. Chtěla, aby Jirka pořídil nahrávku a tak vznikla záminka k výletu.

Přijeli jsme tak akorát, že se dalo ještě všechno v pohodě nastavit, protože zkoušeli skoro až do oficiálního začátku koncertu.

Pavel mě pověřil focením a svěřil mi pořádnej foťák. To mě bavilo!

To je Estherka. Sám to točil na půjčenou kameru.

Během zkoušky ještě všichni umělci pózovali pro objednanou fotografku na skupinové foto a tak jsem si mohla fotit výřezy.

Pan kontratenorista Armin Gramer je hvězda, intonuje bezchybně, zpívá s výrazem, síla veliká!

Koncert byl nádhernej, měli jsme z toho všichni zážitek. Původně jsme měli ve Vídni přespat. Bylo kde – Estherka nám zařídila nocleh ve studiu. Ale zjistili jsme, že tam není kde zaparkovat a po velikém zkoušení nejrůznějších slepých uliček jsme zvolili radši Brno a přespání doma.

 

V SOBOTU RÁNO

jsme vyjeli ve stejném obsazení na Vláru. Pavel si totiž zvolil Svatý Štěpán a lidičky tam žijící jako jedno ze dvou témat absolventského projektu. Postupně pak téma zúžil na Jaryna. Tomu jsme to ale neprozradili. Návštěva byla tentokrát ohlášená i s kamerou. Dojeli jsme okolo 14:00, Jarek zrovna sekal dřevo, Jarka měla připravenou vynikající polívku a kotrńáka (to je po valašsku králík). Od začátku byli úžasní – jako kdyby tam kamera ani foťák a mikrofon nebyly. Jarek je naprosto spontánní, kecá zajímavě ať ho člověk filmuje, natáčí a nebo ne.

Po obědě jsme vyjeli autem na pajtu. Fujavica nahoře byla kapitální, cloumalo to s náma a Jirka dokonce musel nasazovat řetězy, aby se zvládlo posledních cca 500m.

Pečimuta nebylo, prý zrovna ten den pálí kořalku, takže pajta byla zaryglovaná. Jarka s Jarkem rozhodli, že navštívíme Felďáka, kterého ještě neznáme. Má chaloupku kousek pod pajtou a žije tam se ženou a dětmi úplně na samotě.

Krásní lidi, tam se nám líbilo!

A dokonce se objevil Jožka Štěpančík alias Pečimut. Dostali jsme vynikající slivovicu a moudře usoudili, že od návštěvy v Pečimutově domě raději upustíme.

Jerka ztratil čepicu a tak Jarka vyprosila ručně tkanej špagát z ovčí vlny a zabezpečila ho proti větrům.

Pavel chtěl natočit ještě Jaryna v hospodě a to by se asi dohromady nedalo zvládnout. Vichr sílil a byli jsme rádi, že jsme dojeli do tepla. Jarčina horká polívka, to byla medicína!

V hospodě se mudrovalo, nejvíc samozřejmě Jarek.

Jsem docela zvědavá, co z toho Pavel vybere.

Takhle nás vyfotila Jarka!

Hostinský Luboš byl asi rád, že přišli lidi.

V neděli po Jarčině valašské snídani jsme ještě navštívili Lojzíka.

Okolo poledne... Měl po zabíjačce a pozval na ochutnávku škvarků a slivovice – tady to snad ani jinak nejde.

Lojzíkova maminka oslavila loni osmdesátiny. Krásná stará paní, má ráda muziku a lidi. Slivovicu moc nemusí, ale ráda na ni sbírá trnky (švestky...). Když jsem viděla tu zahradu, která je na prudkým svahu až k lesu, musela jsem se jí poklonit, že to zvládá. Ale ona mně vysvětlila, že právě ten svah je vlastně výhoda, protože se pro ty trnky nemusí tolik ohýbat! Ale jak to pak sejde dolů – to musí být výkon.

Když jsme koukali na jejich ovce a jehňátka, nosila jim seno. Říkala pak, že děkuje vždycky Bohu za to, že může ráno vstát a něco dělat. K tomu není vůbec co dodat.

Po návštěve u Lojzíka nám Jarka ještě udělala výbornej oběd a došlo na poslední atrakci – výběh prasátek.

Jara musel zavřít slepice (Kleopatry) i s kohoutem Pepanem.

Koťátko Čert si vystačilo samo a pak byl fofr.

Kača s Vaškem prošmejdili výběh, Pavel filmoval a my jsme radši očumovali za plotem i s foťákem a mikrofonem. Byl to výživnej víkend, jako vždycky, když tam zavítáme. Zážitků nejmíň jako za týden. Děkujeme, že se nám poštěstilo potkat tak krásný lidi!

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

3.2. 2014 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš