Bretaní
(na šaška II.)


 

Sušenky v krabičce s bretonskými symboly a vlajkou

Ještě k té bretonštině. Nápadně mnoho osad, vesnic a měst má název začínající na Plou... nebo Ker... Plou značí farnost nebo faru, Ker znamená vesnice, tábor, dům. Tolik na vysvětlenou. A k tomu Lidlu. Před časem jsme dostali dárkem opravdu velkou konzervu s kachním masem v kachním sádle. Dlouho jsme nevěděli, co je doopravdy uvnitř a kdy ji otevřít, až se to událo na jednom hromadném výletě někdy před rokem a maso i sádlo se setkalo s vřelým přijetím. Stejné konzervy jsme objevili letos v Lidlu. Několik jsme jich snědli na místě, několik dalších jsme postupně nakoupili jako praktické dárky domů. Představujeme si, že stopa zvýšeného prodeje kachních konzerv vinoucí se klikatě Bretaní určitě zamotala hlavy manažerům Lidlu. Ještě poznámka: Nevyplácí se jednorázová nadměrná konzumace této potraviny, podle skutečné doložené události to může vyvolat žlučníkový záchvat. A ještě jedna poznámka: Přestože je údajně bez cholesterolu, dá se sádlo využít i na opruzená místa kontaktu lidského těla se sedlem od kola. Zhruba v polovině dovolené jsme se dostali do okolí města Camaret-sur-Mer, kde, jak jinak, maloval Jan Zrzavý.

Pobřeží Bretaně a obzvláště Normandie je místem významného kolísání mořské hladiny vlivem přílivu a odlivu. Jak jsem se dočetl na chytré wikipedii je zátoka Mont-Saint-Michel dokonce místem největšího kolísání hladiny v Evropě, dosahuje tu 13 m (světový rekord z Kanady je 20 m). Příliv a odliv se jedním slovem označuje jako dmutí mořské hladiny. Ještě, že nejde o nadmutí. Ví se, že dmutí je působeno přitažlivými, potažmo slapovými (což je něco jiného) silami Měsíce. Svůj vliv má i Slunce, je sice větší, ale je dál, takže slapové síly dosahují ve srovnání s Měsícem 4/9 velikosti. I to má význam. Když jsou Měsíc a Slunce vůči Zemi v jedné lajně (za novu a úplňku), síly se sečtou a nastává skočné dmutí. Když jsou v pozici k Zemi kolmo, bijou se a nastává méně významné hluché dmutí. Protože zeměkoule má také svou velikost, je vliv na její přivrácenou stranu větší (protože je blíž) než na odvrácenou a všechny mezilehlé. A to je důvodem vzniku slapových sil. Zajímavé je, že dochází nejen k deformaci mořské hladiny, ale v menší míře i pevniny. Kolik to přesně dělá, jsem zatím nezjistil. A doprčic. Doteď mi to bylo jasné, ale podíval jsem se do internetu a koukám, že jsem slapové síly asi nějak nechápal správně a už vůbec, proč někde vzniká jednodenní dmutí s intervalem 12 hodin 25 minut a 14 sekund, jinde půldenní s intervalem mezi přílivem a odlivem na stejném místě 6 hodin, 12 minut a 37 sekund. Asi osvětu protentokrát opustím.

Garáže pro německé ponorky v Brestu

Îlot des Capucins – pevnost z 19. století u pobřeží poloostrova Roscanvel

Sizun Nejvyšší „hora“ Bretaně je Roc´h Trévezel vysoká 383 m. Výstup na ni nebyl přes přeháňkové počasí obtížný, protože se z větší části odehrál v osobním automobilu.

Ve městě Pleyben je kromě žulové katedrály i jedna ze sedmi nejvýznamnějších kalvárií, za nimiž sem míří turisté zdaleka.

 Těch psů bylo ve vozíku a v autě asi 7. Mířili se svými pány na hon a radost z toho podle výrazu mord neměli.

 Pěstírna mušlí za odlivu a místní na sběru. Člověk si na ty mořské lahody na talíři musí zvyknout, ale ono to jde.

 U plavebního kanálu Rennes-Brest.

Vede tu krásná klikatá, ale rovinatá cyklostezka. Naneštěstí skoro celý den lilo. Výjezd byl, ale žádné velké radování. Oblast růžových žul na severním pobřeží v okolí městeček Ploumanac´h a Trégastel je jedinečná. Tedy spíš trojjedinečná, protože podobné horniny je prý možné spatřit už jen na Korsice a v Číně. Kdy je růžová dost růžová, je ale věc názoru.

 V Yoshua parku v Kalifornii se pyšní jednou skalní lebkou zvanou Skull Rock. Tady by se jich našlo asi víc.

 Bottle - flaška

Jeden z megalitických menhirů přetvořil jistý duchovní do křesťanské podoby. Zkazil ho nebo vylepšil?

Přístav Saint-Malo – jsme nenavštívili. Pokud se nepočítá, že jsme objeli všechna parkoviště na vnější straně uzavřeného komplexu (která byla vybavena tentokrát bytelnými omezovači výšky pro vjezd), vjeli na pěší zónu dovnitř a raději hned vycouvali a projeli několik nevzhledných zón se sklady a průmyslem. Že stavby nejsou původní, město bylo postaveno nově po světové válce a že jsme spěchali, byla trochu slabá útěcha. Co naděláš. Poznámka: Otevřeš si na internetu informace k Saint-Malo a hned se dozvíš, že tu rozdíl mezi přílivem a odlivem dosahuje až 15 metrů. Takže ruším informaci z úvodu a napříště se budu řídit pravidlem, že budu méně věřit televizi, novinám a internetu. A po nedávných událostech bych měl možná přestat věřit i některým politikům.

Saint-Malo

Ke komplexu Mont-Saint-Michel se vždy na úvod uvádí, že tedy není v Bretani, ale už v Normandii, ale že návštěva je povinná. Auta se nechávají na několik kilometrů vzdáleném parkovišti a pokračuje se kyvadlově busy, takže zdržení přijatelné. Přes pokročilou sezónu byly úzké uličky narvané lidmi a po pár desítkách minut jsme odcházeli s pocitem, že je to monument, že jsme to viděli a je fajn, že už sem nemusíme.

 Organizované skupiny turistů odvážně využívají odlivu a vyrážejí na odkryté části pobřeží, aby pak asi mohly prchat před blížící se vodou.

„Veselá“ příhoda na závěr. Dlouhá zpáteční cesta na konci dovolené je vždy spojená se zvýšenou nervozitou. Někdo to chce natáhnout a dojet domů dříve, jiný nechce přemáhat únavu za volantem a v klidu přespat. Nakonec zvítězil názor, že přespíme. Celkem úspěšně jsme po celou dovolenou využívali navigaci mimo jiné k tomu, že před cílovým místem nám vyhledala nejbližší kemping. Chtěli jsme totéž udělat i pro tuto poslední noc, jenže jsme moc machrovali a slepě se řídili jejími radami. Ve Francii jsme projeli posledním mýtem, přejeli hranice do SRN a zadali vyhledání kempu. Měl být asi 20 km od nás, tak jsme zadali navigovat a jeli. Sjeli jsme nejprve z dálnice, podjeli jí a najeli na opačný směr. Nebudu detailně pitvat okolnosti, určitě bylo možné zareagovat lépe, ale výsledek byl ten, že po dálnici jsme se vrátili do Francie, znovu najeli na placený úsek a přespali ještě jednou ve francouzském kempu. Na dobré atmosféře v týmu tato avantýrka v daném okamžiku určitě nepřidala, ale celkové hodnocení dovolené ovlivnit nemohla.

Lehce alkoholizovaný jablečný nápoj cidre má být kromě sušenek a palačinek chuťovým lákadlem Bretaně. V tomto bodě jsme přípravu nepodcenili a zkoušeli cidre už v Čechách. Žádné velké nadšení ani v jednom případě. Napadá mě jen dvojí možné vysvětlení. Chutě člověka se časem mění. Sám jsem v dětství nesnášel kopr a koprovou omáčku a teď je to jiné. Možná, že jsem o pozitivní vztah k cidre už přišel, nebo se ho teprve dočkám. Druhá možnost plyne z pochybností, z čeho nápoj vlastně vyrábějí. Po celé Bretani včetně okolí vyhlášených cidrérií jsme až na výjimky žádné jabloně neviděli.

fotky H.+A.

 
bazar


Metro

  • Archeologové na základě morfologické a genetické analýzy fosilních nálezů ze severní Číny objevili důkazy o místní domestikaci dobytka před 10 660 lety. To však odporuje teorii, že se domestikace objevila v této době na Blízkém východě, odkud se rozšířila. Je tady otázkou, zda se tato dovednost objevila již dříve anebo, jestli ji člověk objevil na více místech současně zhruba ve stejném okamžiku. 
  • Američtí vědci pracují na podmořských robotech, jejichž pohyb bude inspirován rejnoky, kteří se třepotají jako vlajka ve větru. Vytvářejí si tak pomocné vodní víry a nemusejí prorážet prostor před sebou s plnou energií.

  • Přijela Dana na návštěvu Prahy
  • Byli jsme ve Vraným u babičky
  • Přišroubovali světlo
  • v hospodě sežrali pčenou kachnu
  • V přehradění nádrži vyfotili vodní krysu
  • a jeli zase domů

australia

foto:Sonya Osborne


australia

 

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Honza K. se pochlubil:
Dnes jsem udělal dobře jen jednu věc. Ála mě pochválila:
"Ty jsi ale dnes dobře nachcípanej!"


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Veletržní palác
Jan Kotík - Retrospektiva
Ve Veletržním paláci v pátek 18. října začala výstava Jan Kotík 1916-2002. Retrospektiva je pokračováním cyklu Národní galerie mapující tvorbu českých autorů druhé poloviny 20. století.

Novoměstská radnice (do 1. 12. 2013)
EMA DESTINNOVÁ – VITA SOMNIUM BREVE
Retrospektiva volné i užité tvorby fotografa Tarase Kuščynského je průřezem jeho osobitým dílem a zároveň představuje mnoho nedostupných autorských originálů.

Karel Čapek - Italské listy e-kniha
Cestopisné fejetony z dvouměsíční cesty autora za slunnou oblohou a klasickou výtvarnou kulturou jsou nabity kulturně historickými podněty, narážkami, suverénní hrou s ironií a jazykovým humorem. Čapek zde nenuceně přechází od věcí trvalých k okamžitým dojmům, střídá detaily a žánrové obrázky, konfrontuje nejslavnější památky s momentkami z ulice. Mistrně kombinuje názory poučeného cestovatele s výkladem jakoby naivním. Výsledkem je jeden z nejosobitějších pohledů na Itálii.

Polský pianista Leszek Możdżer vydává desku nazvanou Polska. Ve své zemi se proslavil sólovými recitály a láskou k Chopinovi či Komedovi. Spolupracoval také s Ivou Bittovou. Możdżerovo mezinárodní trio si vytvořilo specifický jazyk odlišný od jiných trií. V osobnostech tří hráčů se protínají tři hudební tradice. V Możdżerových klavírních linkách rozpoznáme klasickou průpravu a odkaz slovanských skladatelů. Švéd Lars Danielsson (kontrabas) vyrostl na progresivním rocku a k jazzu se dostal až později. Zohar Fresco (perkuse) je zase průkopníkem spojení arabské a židovské hudby.

 

  •  „Chyby jsou brány k objevům.“ (James Joyce)
  • Kina:
    27.11. – Aero – Přehlídky a projekce – PechaKucha Night Prague Vol. 36 (20:20)
    28.11. – Aero – Rozbitý svět (režie: Rufus Norris, VB, 2012, 91 min. Drama) (Skunk je 11 let, je diabetička a je dost cool. Letní prázdniny právě začaly a její dny jsou plné bezstarostných nadějí. Pak ale pan Oswald, hnusný chlápek, který žije přes ulici, zbije Ricka, milého, ale labilního kluka odvedle, a Skunk začne ztrácet svou nevinnost takovou rychlostí a takovým způsobem, že se jí to vymyká z rukou. Její domov, její okolí i její škola se stávají místy zrady, kde se šťastné jistoty dětství začnou ztrácet před pochybnostmi plnými strachu, a složitý, rozbitý svět naplňuje její budoucnost. Skunk hledá záchranu na tom posledním místě, které jí zbývá a kde ví, že ji může najít – v  nevysloveném přátelství s milým, zraněným Rickem – a upadne do zmatku, který jí nečekaně a vesele znovu nabídne možnost volby. Možnost volby zůstat na místě, které jí nikdy nepatřilo, anebo ho navždy opustit – žít, nebo zemřít.) (18:00)
    1.12. – Aero – Žena v kleci (režie: Mikkel Nørgaard, Dán, 2013, 97 min. Thriller) (Po tragické přestřelce, při níž jeden z jeho kolegů přišel o život a další ochrnul, je komisař Carl Mørck přeložen do sklepní kanceláře nově zřízeného Oddělení Q, jež má za úkol protřídit nedořešené a odložené případy a jehož jedinými zaměstnanci jsou komisař Mørck a jeho nový asistent Assad. Stačí jediný den a paličatý komisař se přes výslovný zákaz střemhlav vrhá do řešení případu Merete Lynggaardové, populární političky, která před pěti lety záhadně zmizela při plavbě na trajektu. Jediným svědkem je její duševně nemocný bratr, který byl po události nalezen v podpalubí. Případ byl uzavřen jako jednoznačná sebevražda. Dvojici vyšetřovatelů se však takové vysvětlení nezdá a vydávají se na cestu, která je zavede hluboko do podsvětí plného násilí a zášti, jež se skrývá za kultivovanou tváří Skandinávie. Strhující dánský thriller z pera scénáristy filmového hitu Muži, kteří nenávidí ženy je prvním dílem filmové série o Oddělení Q podle bestsellerů Jussiho Adlera-Olsena.) (20:30)
    1.12. – Oko – Pěna dní (režie: Michel Gondry, Fr./Belgie, 2013, 125 min. Dokument) (Ve městě, kde auta mají volant v kufru, lidé bruslí pozpátku a klavír míchá koktejly, žije idealistický a vynalézavý Colin (Romain Duris) pouze v kruhu svých přátel Nicolase (Omar Sy) a Chicka (Gad Elmaleh). Jednoho dne Colin potká svou osudovou lásku Chloé (Audrey Tautou). Křehká Chloé, která Colinovi připomíná jeho milované blues od Dukea Ellingtona, však onemocní záhadnou nemocí: v plicích jí vykvete leknín. Bezstarostný svět milenců je nemocí fatálně zasažen. Francouzský spisovatel a bohém Boris Vian vytvořil v románu Pěna dní obraz čisté lásky, který učaroval několika generacím čtenářů. Filmová adaptace Michela Gondryho (Věčný svit neposkvrněné mysli, Nauka o snech) staví na režisérově typicky hravém vizuálním stylu.) (18:00)
    25.-27.11. – Mat – Jasmíniny slzy (režie: Woody Allen, USA, 2013, 98 min. Drama) (Jasmine je elegantní, okouzlující a zhýčkaná dáma, která má vše, nač si vzpomene. Její zdánlivě idylické manželství s bohatým podnikatelem Halem i bezstarostný život se v jediný okamžik rozpadnou na kousky. Jasmine se stěhuje ke své sestře Ginger, která má skromný byt v San Francisku. Jenže útěk z pohádkového stereotypu není tak jednoduchý. Jasmine s nechutí přijímá práci recepční v zubní ordinaci, kde přitahuje nechtěnou pozornost svého šéfa. Přes všechno si hodlá i nadále zachovat aristokratické způsoby, i když je emocionálně na dně a jejím nejlepším přítelem je koktejl antidepresiv a alkoholu. Když potkává Dwighta, šarmantního diplomata, který je uchvácen její krásou, oduševnělostí a stylem, má dojem, že nachází novou životní cestu. Jenže co vlastně Jasmine od svého života opravdu čeká?) (16:30)
    27.11. – Mat – Pěna dní (režie: Michel Gondry, Fr./Belgie, 2013, 125 min. Dokument) (Ve městě, kde auta mají volant v kufru, lidé bruslí pozpátku a klavír míchá koktejly, žije idealistický a vynalézavý Colin (Romain Duris) pouze v kruhu svých přátel Nicolase (Omar Sy) a Chicka (Gad Elmaleh). Jednoho dne Colin potká svou osudovou lásku Chloé (Audrey Tautou). Křehká Chloé, která Colinovi připomíná jeho milované blues od Dukea Ellingtona, však onemocní záhadnou nemocí: v plicích jí vykvete leknín. Bezstarostný svět milenců je nemocí fatálně zasažen. Francouzský spisovatel a bohém Boris Vian vytvořil v románu Pěna dní obraz čisté lásky, který učaroval několika generacím čtenářů. Filmová adaptace Michela Gondryho (Věčný svit neposkvrněné mysli, Nauka o snech) staví na režisérově typicky hravém vizuálním stylu.) (20:30)
    28.11. – Městská knihovna – Pásmo filmů – Edvard Munch (19:00)
    26.11. – Ponrepo – Pásmo filmů – Setkání s Davidem Gattenem (Pásmo experimentálních filmů za účasti autora.) (20:00)
    30.11. – Ponrepo – Přehlídky a projekce – Avantgarda třicátých let (17:30)
    1.12. – Rock Café – Přehlídky a projekce – Benešův palouček premiéra videoartu (20:00)
    25.11. – Světozor – Dokumentární pondělí – 727 dnů bez Karama (režie: Anja Salomonowitz, Rak. 2013, 80 min. Dokument) (Láska nezná hranic - a někdy tomu tak doslova je. Již 727 dní je jedna Rakušanka odtržena od manžela kvůli jeho deportaci. Čínská žena čeká na svůj návrat do Vídně. Mnoho mezinárodních vztahů se rozpadlo kvůli tvrdosti systému. Režisérka Anja Salomonowitz natočila emocionálně i umělecky silný dokument, který dává nahlédnout do rozličných lidských životů. Odvážný portrét lásky čelící zvůli státního aparátu.) (20:45)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    25.11. – Agharta – Adam Tvrdý Crossover  (21:00)
    26.11. – Agharta – AghaRTA Band (21:00)
    27.11. – Agharta – Hot Line (21:00)
    28.11. – Agharta – Jazz Efterätt (21:00)
    29.11. – Agharta – Jan Štolba Quartet (21:00)
    30.11. – Agharta – František Uhlíř Team (21:00)
    1.12. – Agharta – Hot Line (21:00)
    26.11. – Blues sklep – Big Band Trumpets (21:00)
    27.11. – Blues sklep – Fram Beat (21:00)
    28.11. – Blues sklep – Johnny´s Blues (21:00)
    29.11. – Blues sklep – Tonny Blues Band & Kaia Brosn (21:00)
    30.11. – Blues sklep – Eric Stanglin & the Juke Joint Heroes (21:00)
    1.12. – Blues sklep – Ze Be Ka Blues (21:00)
    25.11. – Jazz Dock – Štěpán Rak (19:00)
    26.11. – Jazz Dock – Luboš Andršt Blues Band (22:00)
    27.11. – Jazz Dock – Norská jazzová scéna (19:00)
    30.11. – Jazz Dock – Yvonne Sanchez & band (22:00)
    1.12. – Jazz Dock – Old Timers Jazz Band (17:00)
    26.11. – Jazz klub Ungelt – Císař Band (21:15)
    27.11. – Jazz klub Ungelt – Jakub Doležal Quartet (21:15)
    29.-30.11. – Jazz klub Ungelt – Luboš Andršt Blues Band (21:15)
    1.12. – Jazz klub Ungelt – Jakub Doležal Quartet (21:15)
    26.11. – Jazzboat – Jakub Šafr Quartet (20:00)
    27.11. – Jazzboat – Jana Koubková Quartet (20:00)
    29.11. – Jazzboat – Adéla Zajfartová & Sunny Swing Trio (20:00)
    1.12. – Jazzboat – Svatobor Macák Quartet (20:00)
    1.12 – U malého Glena – UMG Jazz Jam Session (21:30)
    2.12. – U malého Glena – Stan the Mans Bohemian Blues Band (21:30)
  • Kluby - cizina:
    25.-27.11. – Blue Note, New York – Fred Hersch & Julian Lage (20:00, 22:30)
    1.12. – Twins Jazz, Washington, USA – Anthony Pirog Trio  (20:00, 22:00)
    25.11. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Flavia Coelho(18:00, 22:30)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    26.11. – Alfred ve dvoře – (Anti)aging (Smířlivě přijmout přítomnost a zachovat ji pro budoucnost je záměrem performance, která byla od počátku vytvořena s úmyslem ji zopakovat v roce 2014, 30 let po premiéře.) (20:00) 
    28.-29.11. – Alfred ve dvoře – Flashback (Pohybová exprese a živá hudba.) (16:30)
    30.11. – Alfred ve dvoře – Mraky (Rodinná archeologie.) (20:00)
    28.11. – Divadlo Ponec, hostuje Farma v jeskyni – Divadlo / The Theater (Hra na herce a diváky, která své hráče může přehrát, ale také které se nemůžeme nezúčastnit.) (15:00, 20:00)
    28.11. – Divadlo Ponec, hostuje Pražský komorní balet Pavla Šmoka – Kdo je na světě nejmocnější? (Inspirací k novému zpracování baletní pohádky.) (10_00)
    1.12. – Divadlo Ponec – Karneval zvířat (Interaktivní inscenace na motivy stejnojmenné hudební suity propojující tanec s videoprojekcemi.) (9:00, 11:00)
  • Divadlo:
    27.11. – Činoherní klub – Martin McDonagh: Pan Polštář (režie: Ondřej Sokol) (Děj se odehrává v jakési totalitní zemi, v městečku, které se v originále jmenuje Kamenice Kruté pohádky, krutý policejní výslech, kruté dějství. Krutý příběh pro otrlé.) (19:30)
    28.11. – Divadlo ABC – Willy Russell: Shirley Valentine (režie: Zdeněk Kaloč) (One woman show Simony Stašové. Shirley Valentine je jméno dívky, kterou ta současná, čtyřicetiletá matka rodiny a manželka počestného občana, už dávno není. Odjede na dovolenou do míst, kde se pěstuje vinná réva a tam začíná nový život…) (19:00)
    25.11. – Divadlo Bez zábradlí – Francis Veber: Blbec k večeři (režie: Jiří Menzel) (Při srážce s blbcem se může rozsvítit i tzv. "inteligentovi". Přesto si raději dvakrát rozmyslete, než někoho prohlásíte za blbce. Může se vám stát, tak jako v této bláznivé komedii, že se na váš účet bude bavit někdo jiný.) (19:00)
    25.11. – Divadlo Komedie – Testosteron (Komedie o mužích nejen pro ženy. Sedm chlapů na pokažené svatbě nahlédne pod pokličku svého libida.) (19:30)
    26.11. – Divadlo na Vinohradech – Oscar Wilde: Ideální manžel (režie: Václav Renč) (Hlavní postavou je Lord Arthr Goring, vtipný a obratný glosátor světa "duchaprázdných krasavců", společenské smetánky, která ho obklopuje a na které je svým společenským postavením víceméně závislý. Přestože on sám je okolím vnímán jako ohromně zábavný a duchaplný společník, velice jasně si uvědomuje přetvářku a omezenost postojů i chování lidí, kteří svět intikánů a intrikaření tvoří.Wilde měl neobyčejný talent a nevšední schopnost obratně rozvíjet komediální situace, které navíc naplňuje osobitým, nezaměnitelným humorem, v případě Ideálního manžela velice ironickým až sarkastickým. Wilde se geniálně dokáže vysmát všemu pokrytectví a dodnes nám tím poskytuje úlevný, léčivý smích.) (19:00)
    27.11. – Divadlo Na zábradlí – Jiří Havelka: Ubu se baví (režie: Jiří Havelka) (Ekolog, lékař, byznysmen, muslimka, matka se synem, tajemná dívka a dva páry rozjařených turistů plus palubní personál pod vedením kapitána letadla. Budete s nimi cestovat na křídlech bezpečí a v teple, dostanete najíst, napít i humor. Ubavíte se v přátelské atmosféře plné dobré nálady.) (19:00)
    26.11. – Divadlo Ungelt – Edward Albee: Hra o manželství (režie: Ladislav Smoček) (O nelítostném manželském ringu, s Chantal Poullain a Jiřím Schmitzerem. Hra o manželství proslulého amerického autora Edwarda Albeeho.) (19:00)
    27.11. – Divadlo Ungelt – Richard Alfieri: Šest tanečních hodin v šesti týdnech (režie: Zdeněk Dušek) (Strhující herecký duet o lidské opuštěnosti a nikdy neumírající naději.) (19:00)
    28.11. – Divadlo Ungelt – Na útěku (režie: Ladislav Smoček) (Nezdolnou energií a nadějí nabitá komedie o náhodném setkání dvou obyčejných žen vydávajících se na cestu za svobodou, dobrodružstvím a životem prožitým naplno.) (19:00)
    1.12. – Divadlo Ungelt – William Douglas Home: Ledňáček (režie: Ladislav Smoček) (Stylová anglická komedie o vdově, sirovi a jeho komorníkovi. Po padesáti letech se setkává slavný spisovatel se svou dávnou láskou. Je tu ale ještě jeho komorník...) (19:00)



 

 

ZPRÁVA OD LUCIE:

 

Hola hola, ještě opožděně posílám (jen tak pro zajímavost) hlášení, že jsme v neděli 10.11. s kamarády důstojně oslavili letošní 25. výročí odhalení plostiky Járy da Cimrmana! Foto přiloženo! Lucie

Pozor! Šujanoviny v Dělňáku (Jamborova 65) budou ve středu 27.11.2013 v 19°° Vstupné: 149,-/držitelé Š karty, studenti, senioři a jinak sympatičtí posluchači 99,-Kč Nepravidelné periodikum Neznámého písničkáře Víta Šujana (NpVŠ), také ve formaci Two Ksichties, a se vzpomínkou na barda nejen country music, zpěváka Pavla Bobka

Zrovna když bude v Kyjově mít koncert cimbálová muzika Friška, kde vystoupí i Vašek Horák, budeme s CKK Bandem zahajovat advent v Račicích u Vyškova. 30. liostopadu v 16:00 v místní Sokolovně zahrajeme koledy a tradiční vánoční „šlitrovky“.

ANJELI, KTORÝCH STRETÁVAM

se v Dělňáku vydařili. Přišlo tak akorát dost lidí, aby vytvořili krásnou atmosféru.

Soňa absolvovala návštěvní maraton, v Dolnom Kubíně nechala u rodičů Jasmínku a stihla za 4 dny Třinec, Bratislavu, Brno (to jsme v pátek trochu zkoušeli), Prahu a v neděli dojela zpět do Brna přímo na vystoupení.

Víťa Šujan, kromě toho, že s námi hrál na kontrabas, dělal pořadatele, topiče, osvětlovače, dramaturga a kdovíco ještě.

Dokonce vystoupil i jako host NpVŠ (Neznámý písničkář VŠ) a pozval nás na středeční Šujanoviny. Pavel tentokrát kromě focení absolvoval poprvé vystoupení s kytarou – zahrál si s námi Čerešně a taky Manha de Carnaval (jejíž název jsem si přeložila jako Máňa de z karnevalu).

Jeho kytarová premiéra dopadla dobře! Když hrál, tak samozřejmě nemohl fotit, důstojně ho ale zastoupila z druhé řady Lucka a díky ní máme další dokumenty. O překvapení nebyla nouze – jedno z nejpěknějších obstarali Katka a Dalibor Štruncovi, kteří se vrátili ze zájezdu na Slovensko a nelitovali přijet i s cimbálem a houslemi kvůli jediné písni. Dozvěděli jsme se to ani ne hodinu před začátkem.

 

Jirka to všechno pohotově a perfektně zvučil, jen si tak trochu povzdechl „...jako vždycky, na začátku se řeklo, že budou stačit 4 mikrofony a najednou je z toho woodstock.“

Když jsme končili Bulisovým Andělem radosti a všichni zpívali „..v této bláznivé době při mně stůj“, šel z toho mráz po zádech. Slováci pro to mají hezčí výraz – zimomriavky. Soňo, děkujeme!!!


Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

24.11. 2013 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš