Páté prase Annapurní
(putování II., zasedlení)


O Americe tu budeme psát, až se redakce trošku zaklimatizuje a vzpamatuje. Předávám brko Honzovi:

K názvu: když se dosahuje nějakého vrcholu = vršku, jedná se o završení. V našem případě byl hlavním cílem putování přechod sedla, což nelze nazvat jinak než zasedlení.
V popisu první části putování jsme si stěžovali na nepřízeň počasí. On by se jistě sníh s mlhou na druhou stranu dal chápat jako romantická kulisa, ovšem spíš za oknem k vánoční náladě u krbu s horkým punčem. Nikoli v místech, kam člověk cestuje za výhledy na mohutnost velehor. Nebudu napínat, počínaje rozbřeskem v Manangu se nám nabízely výhledy v množství a kvalitě jeden překonávající druhý. Chtěl jsem tu napsat nějaký vtipný příměr, něco ve smyslu „jako se kdysi nabízely štětky u Dubí pod Zinnwaldem“, ale asi si to ne každý pamatuje, a ani to není moc vtipné, tak příměr vynechávám.

Hřeben Annapuren II, IV, III, Gangapurna (s ledovcem) a Glacier Peak (špička) – pohled od Manangu.
Po příchodu do Manangu jsme ubytování dlouho nevybírali. Nechtěli jsme jen do žádného z větších baráků, tak jsme zvolili nepříliš vzhlednou, menší lodge na hlavní třídě. Volba to nebyla špatná, první noc jsme měli jen dva sousedy a druhou žádného. Jen tady bylo trochu neuklízeno, jelikož veškerá údržba spočívala v nepříliš častém zametání rýžovým koštětem (spíš prachovým viřičem). Nejčistější místností byla tedy dřevěná kadibudka postavená na střeše části směrem k ulici tak, že byla nepřehlédnutelnou dominantou usnadňující vyhledání našeho dočasného domova z ulice i ze všech výhledových míst v okolí.


Pro aklimatizační přestávku v Manangu se nabízí velká řada kratších či delších výletů s různým převýšením. My jsme zvolili výstup k vyhlídce Praken Gompa se skromným obydlím vyhloubeným do skalní stěny. Mimo již popsaného hřebene Annapuren je odtud vidět jezírko vytvořené za morénou ledovce Gangapurny.

 Manang z pohledu od jihu přes Marsyangdi River.

Jarní zemědělské práce jsou nejen potřebné a užitečné, ale i krásné na pohled.

Praken Gompa.

Lavinka.

Za Manangem přes Yak Kharka a Letdar stále výš a výš.

Sesuvná území jsou na strmých svazích častým jevem.

Před Thorong Phedi, dříve poslední možností přespání před sedlem (4450 m n.m).

Přes úbytek návštěvníků se v Thorong Phedi stále usilovně staví.

Blížíme se k High Campu (4850 m n.m.).

Vyhlídka nad High Campem.

V pátek 26.5.2013 jdeme do finále. Všude plno sněhu, počasí exkluzivní.

 Předposlední čajovna před sedlem, ta poslední je přímo v sedle.

Nad čajovnou.

Zasedlení (Throng La - 5417 m n.m.).

Západně od Thorong La je úplně jiná krajina. Čeká nás dnes ještě sestup o 1600 výškových metrů.

Vlevo na obzoru se objevuje Dhaulagiri

Cesty pro terénní auta se nezadržitelně blíží z obou stran k sedlu.
Tak jsme všechno do tohoto dílu nevměstnali a budeme muset ještě jednou pokračovat.


bazar


Já vím, je to trochu vyčuchlej vtip, ale stejně...
Víte jaký je rozdíl mezi Prodanou nevěstou a posranou nevěstou?
Prodaná je od Smetany.

 • Supermateriál resilin, který umožňuje blechám skákat, cvrčkům cvrkat či vážkám létat, nabízí nové využití v medicíně. Tým z univerzity Delaware v americkém Newarku upravil komáří resilin, který by mohl jednou nahradit lidské chrupavky a dále pak vyvíjí materiál pro léčbu cévních a srdečních chorob. Pokoušejí se vyrobit pružné cévy, které by mohly vyřešit řadu komplikací při umělém nahrazování.
 • Španělští vědci objevili způsob, jak vytvořit novou kost pomocí kmenových buněk z pupečníkové krve. Tento výzkum je nadějí pro ty, kteří trpí degenerativním onemocněním kostí nebo chrupavek, ale může se využít i k léčbě úrazů.

 • Nechápu, proč jsem měl předsudky proti Americe (teda ne jako před rokem 89, ale až když jsem si mohl jet kamkoliv se mi zlíbilo)
 • Bylo to tam skvělý a jsem nadšený.
 • A Olina taky.

australia


australia

 

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Když jsem pomalu klusal ve svých nových pětiprsťákách kolem fotbalovýho hřiště, jeden přiožralý fotbalový fanda na mě ukazoval a na své přiožralé spolufandy volal:
"Ty pičovole, to je dobrý, von nemá nohy, von má ruce."

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Galerie hlavního města Prahy - Městská knihovna (do 18.8.2013)
Vnitřní okruh v současné české fotografii
Dosud nejrozsáhlejší výstava aktuálních tendencí české fotografie a výtvarné tvorby exploatující fotografické médium z období po roce 2000 je zaměřena na širokou škálu děl s motivy „vnitřního okruhu" – autorské sebereflexe, rodiny, nejbližších lidí a věcí.

Galerie DOX (do 16. 9. 2013)
Postiženi normalitou, která vznikla ve spolupráci s Jedličkovým ústavem a školami u příležitosti 100. výročí jejich založení, se snaží rozkrývat a problematizovat pojmy normality a postižení tak, jak představy o nich ovlivňují život každého z nás -  limitují nás nebo naopak zvýhodňují.

Andrus Kivirahk: Muž, který rozuměl hadí řeči
V románu Muž, který rozuměl hadí řeči uvádí Kivirähk čtenáře do 13. století, do doby christianizace Estonska. Líčí tu komunitu lesních lidí, která se postupně rozpadá, neboť její členové odcházejí do vesnice, aby se tu dali pokřtít a žili jako křesťané. Nakonec zůstane poslední muž, který rozuměl hadí řeči a dovedl komunikovat s živočichy. Autor hojně čerpá z estonské mytologie, jíž je poznamenán život lesních lidí, drsný, ale svobodný. Děj románu má prudký spád, některé výjevy jsou kruté, až hororové, např. fanatismus pohanského kněze Ülgase. Kivirähk charakterizoval tento svůj román jako příběh jednoho vymírajícího národa a jazyka a vyslovil obavu, aby za nějakých sto let nebyl posledním mužem ten, kdo rozuměl estonské řeči.

Michiganské trio Organissimo vydává desku Dedicated. Funguje od roku 2000 a se svými pěti alby získalo řadu příznivců po celém světě. Jejich hudbu lze charakterizovat jako moderní souljazz, aktualizovaný inspiracemi z funku i rocku.

 

 • „Domov není tam, kde žijete, ale kde vám rozumějí.“ (Christian Morgenstern)
 • Kina:
  6.8. – Aero – Pěna dní (režie: Michel Gondry, Fr./Belgie, 2013, 125 min. Dokument) (Ve městě, kde auta mají volant v kufru, lidé bruslí pozpátku a klavír míchá koktejly, žije idealistický a vynalézavý Colin pouze v kruhu svých přátel Nicolase a Chicka. Jednoho dne Colin potká svou osudovou lásku Chloé. Křehká Chloé, která Colinovi připomíná jeho milované blues od Dukea Ellingtona, však onemocní záhadnou nemocí: v plicích jí vykvete leknín. Bezstarostný svět milenců je nemocí fatálně zasažen. Francouzský spisovatel a bohém Boris Vian vytvořil v románu Pěna dní obraz čisté lásky, který učaroval několika generacím čtenářů. Filmová adaptace Michela Gondryho (Věčný svit neposkvrněné mysli, Nauka o snech) staví na režisérově typicky hravém vizuálním stylu.) (20:30)
  8.8. – Aero – Velký Gatsby (režie: Baz Luhrmann,  Austrálie/USA, 2013, 142 min. Romantický) (Velký Gatsby sleduje příběh Nicka Carrawaye, který opustí středozápad a na jaře roku 1922 se vydává do New Yorku, města ztělesňujícího uvolňující se morálku a populární jazz. Carraway hledá svou vlastní verzi amerického snu a usadí se nedaleko domu záhadného a časté večírky pořádajícího Jaye Gatsbyho a také kousek od své sestřenice Daisy a jejího záletného manžela s modrou krví Toma Buchanana. Nick se postupně stane součástí světa mimořádně bohatých lidí, jejich iluzí, lásek a zklamání. Nick jako svědek tohoto světa píše příběh nemožné lásky, věčných snů a automobilové tragédie, a nastavuje zrcadlo moderní době a jejím soubojům.) (18:00)
  9.8. – Aero – Samsara (režie: Ron Fricke, USA, 2011, 102 min. Dokumentární) (Připravte se na zážitek a zkušenost smyslů, které nemají obdobu. SAMSARA opět spojuje režiséra Rona Frickeho s producentem Markem Magidsonem, jejíchž filmařské a hudební umění bylo potvrzeno již mnohokrát oceněnými filmy BARAKA a CHRONOS. SAMSARA ve starodávném sanskrtu znamená "věčně se otáčející kolo života“ a tvůrci se v něm snaží zachytit prchavé okamžiky, které utvářejí náš život. Film, který vznikal přes pět let ve dvaceti pěti zemích nás zavádí na posvátná místa, do postižených oblastí, průmyslových zón a míst přírodních zázraků. SAMSARA, která se vzdává dialogů a popisných textů, úplně rozvrací naše očekávání tradičního dokumentu. Namísto toho podněcuje naše niterné interpretace obrazem a hudbou, které do starého chápaní přináší nové prvky.) (18:00)
  11.8. – Aero – Rozkoš v oblacích (režie: Pedro Almodóvar, Španělsko 2013, 90 min. Komedie) (Děj nejnovější komedie Pedra Almodóvara se odehrává v letadle mířícím do Mexika. Někde nad Mexickým zálivem se letadlo porouchá a pilotům, letušákům i pasažérům nezbývá, než si naposledy pořádně užít života.) (20:30)
  6.8. – Oko – Přehlídky – Postiženi normalitou – DOX projekce (20:30)
  7.8. – Oko – Rozkoš v oblacích (režie: Pedro Almodóvar, Španělsko 2013, 90 min. Komedie) (Děj nejnovější komedie Pedra Almodóvara se odehrává v letadle mířícím do Mexika. Někde nad Mexickým zálivem se letadlo porouchá a pilotům, letušákům i pasažérům nezbývá, než si naposledy pořádně užít života.) (17:30)
  11.8. – Oko – Jasmíniny slzy (režie: Woody Allen, USA, 2013, 98 min. Drama) (Jasmine je elegantní, okouzlující a zhýčkaná dáma, která má vše, nač si vzpomene. Její zdánlivě idylické manželství s bohatým podnikatelem Halem i bezstarostný život se v jediný okamžik rozpadnou na kousky. Jasmine se stěhuje ke své sestře Ginger, která má skromný byt v San Francisku. Jenže útěk z pohádkového stereotypu není tak jednoduchý. Jasmine s nechutí přijímá práci recepční v zubní ordinaci, kde přitahuje nechtěnou pozornost svého šéfa. Přes všechno si hodlá i nadále zachovat aristokratické způsoby, i když je emocionálně na dně a jejím nejlepším přítelem je koktejl antidepresiv a alkoholu. Když potkává Dwighta, šarmantního diplomata, který je uchvácen její krásou, oduševnělostí a stylem, má dojem, že nachází novou životní cestu. Jenže co vlastně Jasmine od svého života opravdu čeká?) (20:30)
  6.-8.8. – Evald – Jasmíniny slzy (21:00)
  7.8. – Evald – Velký Gatsby (režie: Baz Luhrmann,  Austrálie/USA, 2013, 142 min. Romantický) (Velký Gatsby sleduje příběh Nicka Carrawaye, který opustí středozápad a na jaře roku 1922 se vydává do New Yorku, města ztělesňujícího uvolňující se morálku a populární jazz. Carraway hledá svou vlastní verzi amerického snu a usadí se nedaleko domu záhadného a časté večírky pořádajícího Jaye Gatsbyho a také kousek od své sestřenice Daisy a jejího záletného manžela s modrou krví Toma Buchanana. Nick se postupně stane součástí světa mimořádně bohatých lidí, jejich iluzí, lásek a zklamání. Nick jako svědek tohoto světa píše příběh nemožné lásky, věčných snů a automobilové tragédie, a nastavuje zrcadlo moderní době a jejím soubojům.) (18:00)
  9.8. – Aero – Samsara (režie: Ron Fricke, USA, 2011, 102 min. Dokumentární) (Připravte se na zážitek a zkušenost smyslů, které nemají obdobu. SAMSARA opět spojuje režiséra Rona Frickeho s producentem Markem Magidsonem, jejíchž filmařské a hudební umění bylo potvrzeno již mnohokrát oceněnými filmy BARAKA a CHRONOS. SAMSARA ve starodávném sanskrtu znamená "věčně se otáčející kolo života“ a tvůrci se v něm snaží zachytit prchavé okamžiky, které utvářejí náš život. Film, který vznikal přes pět let ve dvaceti pěti zemích nás zavádí na posvátná místa, do postižených oblastí, průmyslových zón a míst přírodních zázraků. SAMSARA, která se vzdává dialogů a popisných textů, úplně rozvrací naše očekávání tradičního dokumentu. Namísto toho podněcuje naše niterné interpretace obrazem a hudbou, které do starého chápaní přináší nové prvky.) (18:00)
  9.8. – Lucerna – Projekce – Pákistánský večer s projekcí filmu (20:00)
  9.8 – Mat – Vedlejší účinky (režie: Steen Soderbergh, USA, 2013, 106 min. Drama) (Emily a Martin Taylorovi jsou dokonalý a úspěšný mladý pár, který má vše, nač si vzpomene. Pak si však jde Martin sednout na čtyři roky do basy za zneužívání informací v obchodním styku a jeho život se promění v peklo. Stejně je na tom i Emily, která zůstává v relativním přepychu jejich manhattanského bytu, ale celou tu dobu se utápí v příšerných depresích. Když se nakonec pokusí o sebevraždu, nastupuje na scénu psychiatr Jonathan Banks. Protože se Emily zuby nehty brání zvažované hospitalizaci, dohodnou se na sérii terapeutických setkání a na užívání antidepresiv. Aniž to tuší, právě tohle rozhodnutí oběma zásadně změní život. Emilina léčba totiž nepokračuje, jak by podle lékařových plánů měla, a tak jí předepíše nové léky, jež by měly její psychické potíže minimalizovat. Tyhle pilulky však mají děsivé vedlejší účinky – mají moc zničit manželství, pověst do té doby respektovaného lékaře, mohou dokonce zabíjet – ale kdo za to bude zodpovědný?) (16:30)
  10.8. – Mat – Do Říma s láskou (režie: Woody Allen, USA/It./Šp, 2012, 102 min.) (Režisér Woody Allen při své cestě po Evropě tentokrát doputoval do hlavního města Itálie, kde si zahrál s osudy několika různých lidí. Film je složen ze čtyř povídek. V prvním příběhu přijíždí postarší manželský pár (Judy Davis a Woody Allen) do Říma, aby poznal nastávajícího své dcery, z něhož není její neurotický otec zrovna nadšený. Další příběh filmu je o prostituce (Penélope Cruz), která má za úkol splnit jakékoliv přání klientovi, jenž moc netuší, co po něm ta podivná žena chce. V následující části si italský dav splete muže (Roberto Benigni) s filmovou hvězdou a jeho život se otočí o 180°. V poslední povídce navštívíme mladý americký pár (Greta Gerwig a Jesse Eisenberg), jehož životem zamíchají dvě nenadálé návštěvy v podání Ellen Page a Aleca Baldwina.) (20:30)
 • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
  6.8. – Agharta – Rhythm Desperados (21:00)
  7.8. – Agharta – Latin Wave (21:00)
  8.8. – Agharta – Matej Benko Quintet (21:00)
  9.8. – Agharta – František Uhlíř & Skip Wilkins Trio (21:00)
  10.8. – Agharta – Petra Ernyei Quartet (21:00)
  11.8. – Agharta – AthaRTA Band (21:00)
  7.8. – Blues sklep – Umg Blues Jam Session (21:00)
  8.8. – Blues sklep – Ploy (21:00)
  9.8. – Blues sklep – Eric Stanglin & the Juke Joint Heroes (21:00)
  10.8. – Blues sklep – Tonny Blues Band & Kaia Brown (21:00)
  11.8. – Blues sklep – Charlie Band (21:00)
  12.8. – Blues sklep – Fabric relations (21:00)
  7.8. – Jazz klub Ungelt – Los quemados (21:15)
  8.8. – Jazz klub Ungelt – Prague Connection (21:15)
  9.8. – Jazz klub Ungelt – Adam Tvrdý Crossover (21:15)
  10.8. – Jazz klub Ungelt – Luboš Andršt Blues Band (21:15)
  11.8. – Jazz klub Ungelt – Eric Stanglin and the Juke Joint Heroes (21:15)
  7.8. – Jazzboat – Jana Koubková Quartet (20:30)
  8.8. – Jazzboat – Stan the man (20:30)
  9.8. – Jazzboat – Adéla Zajfartová & Sunny Swint Trio (20:30)
  10.8. – Jazzboat – Eva Emingerová Quartet (20:30)
  11.8. – Jazzboat – František Kop Quartet (20:30)
  7.8. – Reduta – Petra Vlková Band: Beatles in Jazz (21:30)
  8.8. – Reduta – Aretha Franklin, Lucía Jazz Q (21:30)
 • Kluby - cizina:
  6.-11.8. – Blue Note New York, USA – Paquito D´Rivera (20:00, 22:30)
  11.8. – Twins Jazz, Washington, USA – Herb Spice and Cinnamon Stix (20:00, 22:00)
  6.-8.8. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Jon Hendricks (18:00, 22:30)
 • Hudební festivaly:
  do 19.9. – Mezinárodní varhanní festival v Praze (info: http://www.auditeorganum.cz/)
  do 17.8. – Mezinárodní hudební festival Český Krumluv 2013 (info: http://www.festivalkrumlov.cz/)

 • Multimediální festivaly:
  do 31.8. – České hrady.cz (info: http://www.ceskehrady.cz/)
  do 31.8. – Moravské hrady.cz (info: http://www.moravskehrady.cz/)  
 • Divadlo:
  10.-11.8. – Divadlo V Celetné, hostuje OLDstars – PREMIÉRATvář v plameni („Nechci mít s celým tím svinstvem nic společného.“ Neúprosný obraz rozkladu jedné rodiny.) (19:30)
  6.-11.8. – Národní divadlo Marionet – Don Giovanni (České marionety v opeře oper!) (20:00)
  6.-11.8. – Pražský hrad – Richard II (Napínavý příběh Richarda, vévody z Glostru – nejdokonalejšího ze všech Skahespearovských padouchů.) (20:30)
 • Divadelní festivaly:
  do 10.8. – Jiráskův Hronov 2013, Hronov (info: http://www.jiraskuvhronov.cz/)
  do 7.9. – Letní shakespearovské slavnosti, Praha, Ostrava, Brno, Slovensko (info: http://www.shakespeare.cz/)Milí přátelé, už příští týden se chystá v krásném prostředí Mendelova muzea v Brně (v zahradách i vnitřních prostorách) bezvadná výtvarná dílna pro děti. Budu se těšit na všechny děti, které by si rády zakreslily, zamalovaly, také se naučily jednu z nejstarších fotografických technik a udělaly si v ní vlastní herbáře, kulinařily v klasické černobílé fotokomoře nebo se naučily jednoduché japonské knižní vazby. Budeme také kreslit podle zvuků ptáků nebo vlastnoručně vyrábět květinové krasohledy a mnoho dalšího. Výtvarná dílna je určena pro děti ve věkovém rozmezí 7 - 13 let a bude probíhat během po - pá 5.8. - 9.8. 2013. Kapacita dílny je omezena, takže neváhejte! Více informací najdete v přiloženém letáčku. Pokud víte o někom, koho by dílna mohla zajímat, prosím, šiřte s rozumem dál. Krásné tvořivé léto... Srdečně, Gabriela Kolčavová

... hrajeme pro Vás i o prázninách...
Milí diváci a příznivci Divadla Radost! Přiblížil se týden našeho hraní na Letní scéně v atriu našeho divadla. Pokud nejste na dovolených, nenechte si ujít naše skvělé komedie. Těšíme se na Vaši návštěvu! Program
1. 8. 2013 od 20:00 LUMPACIVAGABUNDUS
2. 8. 2013 od 20:00 LUMPACIVAGABUNDUS
5. 8. 2013 od 20:00 HNÍZDEČKO A ŠUNKOFLEKY
6. 8. 2013 od 20:00 HNÍZDEČKO A ŠUNKOFLEKY
Předprodej vstupenek na pokladnách divadla nebo ZDE.
Po celé léto je také otevřeno Muzeum loutek! Denně kromě soboty od 9:00 do 18:00 hodin.

 

V BERLÍNĚ TO FUNGUJE

Jon rozumí všechno, co se mu řekne česky, nebo německy. Zatím nic moc neříká, asi si to rovná v hlavě.

Je to správný hasič průzkumník.

Vlastně si rozumí i s kocourem Heinrichem.

Absolvovali jsme spolu dva samostatné velké výlety na kole. Povýšil mě do rodiny tím, že mi říkal „mama“ - tak zatím oslovuje většinou Petru i Janneho.

 

Líbilo se mu, když jsme se honili okolo trampolíny. Myslela jsem, že už je unavenej, poněvadž padal na hubu, ale ukázal mi ručičkou po zemi utíkání – a bylo jasno. Vydržel hrát na hoňku snad půl hodiny.

Janne mě přemluvil k testu na ovládání svalů na ruce pro výzkum, který právě provádí.

V srpnu tam pojedem s Jerkou oba držet hlídku, kdyby náhodou se chtělo tomu novýmu miminku na svět dřív. Pavel nafotil Vencu a Vencu.

Už jsou tady doma, ovládli celou terasu a postupně si rozšiřují obzory.

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

5.8. 2013 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš