Čtvrté prase Annapurní
(kolem Kathmandu a Pokhary)


Vím, že se opakuji, že nejdříve jsou pro mě města jako nutné zlo, a pak je vezmu na milost. Kathmandu a Pokhara jsou místa sama o sobě natolik zajímavá, že bych snad udělal výjimku a poznámku o ´nutném zlu´ rovnou vynechal. Samotné Kathmandu nabízí kromě Thamelu, starého centra, kde obvykle výpravy bydlí, stravují se a žijí společenským životem, také Swayambunath, který jsme navštívili v prvním dílu a Durbar Square (byli jsme poučeni, že si toto náměstí nemáme plést s Patan Durbar Square (později) a rovněž s Bhaktapur Durbar Square (zatím ne)). Z KTM Durbar Square jsme již poznali Kumari House, a protože se můžeme vymluvit na časovou posloupnost, přejděme rovnou k Pokhaře, abychom se do údolí Kathmandu mohli na závěr vrátit.

 

 

Pokhara od západu.

 

 Nedílnou součástí Pokhary je Phewa Lake, umělý rybník na říčce Pardi Khola. Je lákadlem pro turisty, v přiléhající čtvrti Lake Side jsou prakticky všechny hotely a i dál podle východního břehu je spousta příjemného ubytování a stravování. Na vypůjčených plečkách jsme absolvovali plečkovýlet po východním břehu, kde se to hemží přistávajícími paraglajdisty startujícími z nedaleké vyvýšeniny Sarangkot. Ta je také za příznivého počasí vyhlídkovým místem na Annapurnu I, Annapurnu South a posvátnou horu Machhapuchhre (6993 m) – známý Rybí Ocas pro svůj neobvyklý tvar.

 Paraglajdisti.

Mach... s rogalem, s mraky a Annapurny.

V rámci cesty na kole jsme také posloužili jako rozvoz odvážnějších školáků na štangli po odpoledním vyučování. Ale jenom po rovině a s kopce, do kopce to šlapat nešlo, protože překážely nabité školní brašny.

Velké prádlo pokharské.

 Přes zjevnou snahu nešly dnes opékané kukuřičné klasy na odbyt.

Mírová pagoda (Shanti Stupa). Je na kopci nad západním břehem. Nechtělo se nám obcházet zdlouhavě jezero, tak jsme využili přívozu v místě zvaném Fishtail Lodge a měli od začátku tušit, že je to past. Převozník byl totiž přeuctivý, nechtěl žádné peníze a doprovázela ho uniformovaná ochranka. Fishtail Lodge je totiž izolované ubytování převážně pro Japonce, z něhož na první pohled žádná cesta po souši nevede. Vypadalo to, že v zájmu utajení si budeme muset dát v restauraci čaj a zbaběle místo opustit zase za asistence převozníka. Na břehu jsme ale objevili skupinku chlapíků, kteří něco opravovali nebo předstírali opravování a ti nám ukázali nenápadnou pěšinku mizící v pralese. V pohorkách a dlouhých kalhotách jsme se po ní odvážně vydali, a sice upoceně, ale překvapivě bez bloudění jsme stoupali stoupali, až jsme se napojili na oficiální cestu. Před stúpou vyžaduje místní zvyk se zout. Jaké bylo naše překvapení, když jsme při zouvání zjistili, že z drobných ranek na nohou nám teče krev a nemá tendenci se zastavit. Protože jsem měl jen jedno krvácející místo (v botě a pod ponožkou, nevím, jak se tam nějaká svině mohla dostat) a Martin tři (také v místech zdánlivě nepřístupných), sobecky jsem ho zkoumavě sledoval, jestli neomdlívá nebo nějak nekolabuje, abych věděl, co mě čeká. Nejspíš to byly pijavice a zatím neneseme žádné zjevné následky.

 Vodní buffalo.

V přenášení nejrůznějších předmětů se Nepálci cvičí od mala, aby dosáhli mistrovství.
Tohle si vyslechněte, to fakt za to stojí. Věděli jsme z průvodce, že na jihozápadním předměstí má být na říčce Pardi Khola vodopád a kousek dál jeskyně. Měli jsme na to čas a chuť a v rámci cyklovýletu jsme se přesunuli do místa zvaného Davi´s Fall (někde David´s Fall). Hledali jsme logicky nějaký z dáli viditelný, nápadný terénní stupeň, z něhož by padala voda. Absolvovali jsme několik zajížděk do slepých uliček, vyslechli si nejhorší nepálské nadávky od člověka, který chtěl za radu peníze a žádné nedostal, až jsme se dostali před nápadnou ceduli přímo na domě, že jako za ní je ten vodopád. Ve skutečnosti je to tržiště, za ním naučný parčík s betonovým a na bílo natřeným modelem horského obzoru na severu s vyčnívajícím Rybím Ocasem konečně s klandrem, za nímž Pardi Khola mizí v hluboké soutěsce jako Punkva v Macoše. Omluvil jsem se za pochybnosti o existenci vodopádu na rovině.

Zapomněl jsem dodat, že po dobu exkurze k vodopádu jsme měli vypůjčená kola zamčená a bezpečně hlídaná na placeném parkovišti před vstupem, ovšem za tu cenu parkovného ( 5 rupií, to je asi 1 koruna a něco) jsme nemohli čekat dokonalé služby. Po návratu od vodopádu tu sice hlídač nebyl, ale kola naštěstí ano. Ale to ještě není všechno. Druhý den cestou od Mírové Pagody jsme se ještě rozhodli prozkoumat tu jeskyni. Jmenuje se Mahadev Gupha a měla se nacházet někde v blízkosti vodopádu. Již poučenější jsme na druhé straně ulice od Davi´s Fall objevili podobnou ceduli, ovšem inzerující jeskyni. Opět přes tržiště ke vstupu, spirálovitému schodišti mizícímu v zemi. Prvotní podceňování této přírodní atrakce se změnilo v překvapení nejdříve jejími rozměry, a posléze i propojením s vodopádem. Jeskynní chodba se totiž ubírala pod silnicí, až ústila na dně té Macochy z předcházejícího dne.

Někoho by to propojení napadlo hned, někoho by museli nakopnout. Tolik k Pokhaře.

Letadla zajišťující provoz mezi Pokharou a KTM jsou větší než ta, co létají z Jomsomu do Pokhary. Ale jen o málo.
Kathmandu má dnes podle Wikipedie kolem 2 miliónů obyvatel. Ovšem úplně tatáž stránka v tabulce vpravo udává počet obyvatel v roce 2012 přesně 1 006 656. I z toho je vidět, jak neostré jsou hranice toho, co ještě je, a co už není Kathmandu.

Swayambunath se tak nějak počítá ještě k městu, ta fialově zakroužkovaná místa už jsou jako předměstí nebo mimo.
Ještě několik snímků z Durbar Square:


Místní bozi nejsou vždy laskaví


Boudhanat. Velmi sugestivní místo. Působilo tak i na jiné lidi, s nimiž jsem si o tom povídal.


Patan. Půlden na Patan Tour je skoro málo. Zvláště, připočteme-li časté bloudění díky způsobu značení výletní trasy.

Tohle má být lvice. Pozná se podle prsou zvýrazněných červenou barvou. Hlídá vždy vpravo od vchodu do svatyně nebo tak. Vlevo hlídá lev. Pozná se podle červeně natřeného pinďáska. Nicméně přes opakované ujišťování, že se jedná o lvy, si tím úplně jist nejsem. Ve Vietnamu měli podobné sochy, které ztvárňovaly nějaká mýtická zvířata

.

 Také hlídali vchody ve dvojici. Jejich jméno jsem si sice poznamenal, ale už mu sám nevěřím. Jsem věčný pochybovač.

Ovšem slon je slon.


Pashupatinath. Trochu zklamání pro člověka, který toto místo na břehu silně zaneřáděné Bagmati River nevnímá jako nejvhodnější pro zpopelnění

Lingamy – mužské symboly.

Hlavní Temple. Před ním jsou protekční místa ke zpopelňování (též druhá následující fotka), pro obyčejné lidi jsou místa jinde (po proudu od mostku  - třetí následující fotka)


A ještě centrum

Velké prádlo kathmandské.


Převoz pozlacených soch.


Asi proti zcizení se peněžní dary přibíjejí hřebíkem jeden na druhý, až vzniká donátorská skulptura.


Když je prachu příliš.

Píšťalkář.

Přeprava nákladů a osob.
Tolik ke Kathmandu.

bazar


Jojo Lívie to má téměř jistý...

  • Po deseti letech zkoumání fosilních pozůstatků jednoho z našich předchůdců Homo floresiensis, tedy člověka floreského, familiárně zvaného hobit, přicházejí vědci se závěry o původu tohoto pralidského jedince. Vědci se totiž přeli, zda má člověk floreský kořeny u příslušníků hominidní větve Homo erektus či je samostatným druhem rodu Homo. Za pomoci 3D geometrické morfometrie zjistili, že Homo floresiensis vykazuje shodné znaky s dalšími fosiliemi vymřelých druhů člověka a nemá tedy žádnou návaznost na pozdnějšího člověka moderního typu. Hobit tedy není z rodiny moderního člověka.
  • Vědci dokáží získat pavoučí lano z mléka koz. Surovinu pro výrobu materiálu produkují transgenní kozy, kterým byl do dědičné informace zabudován gen pro výrobu pavoučího vlákna. V mléce se nachází v rozpuštěném stavu a k vysrážení „pavučiny“ dojde po snížení pH mléka.

  • A jsme v té Americe.
  • Je tu zatím skoro stejná kosa jako v Austrálii

australia

foto: Sonja Osborn

australia

 

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Olina před odletem do SF:
"Bojím se, že začínám mít strach."

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Galerie hlavního města Prahy - Městská knihovna (do 18.8.2013)
Vnitřní okruh v současné české fotografii
Dosud nejrozsáhlejší výstava aktuálních tendencí české fotografie a výtvarné tvorby exploatující fotografické médium z období po roce 2000 je zaměřena na širokou škálu děl s motivy „vnitřního okruhu" – autorské sebereflexe, rodiny, nejbližších lidí a věcí.

Galerie DOX (do 16. 9. 2013)
Postiženi normalitou, která vznikla ve spolupráci s Jedličkovým ústavem a školami u příležitosti 100. výročí jejich založení, se snaží rozkrývat a problematizovat pojmy normality a postižení tak, jak představy o nich ovlivňují život každého z nás -  limitují nás nebo naopak zvýhodňují.

Gabriel Garcia Márquez: Dvanáct povídek o poutnících
Dvanáct brilantních krátkých příběhů s latinsko-americkou tématikou volně spojuje motiv poutníka a sevřený, jednotný styl. Autor nás vtahuje do děje prostřednictvím nečekaných a nevšedních situací a na malém prostoru rozvíjí lidské osudy. Ukazuje nám život bez příkras, jeho krutost a jeho krásu. Márquez tyto působivé povídky cizeloval mnoho let a jsou považovány za jedno z jeho vrcholných děl.

Finský pianista Alexi Tuomarila vydává nové album, které nazval Seven Hills. Na novince se představuje jako leader vlastního tria, stavícího na silně melodické práci a výrazně skupinové alchymii, podpořené dlouhodobým přátelstvím všech zúčastněných. Na desce dále hrají Mats Eilersten (kontrabas), Olavi Louhivuori (bicí) a jako host André Fernandes (kytara).

 

 

  • „Osudem jsme předurčeni k jedinému – stát se tím, kým se sami rozhodneme být.“ (Ralph Waldo Emerson)
  • Kina:
    16.7. – Aero – Pěna dní (režie: Michel Gondry, Fr./Belgie, 2013, 125 min. Dokument) (Ve městě, kde auta mají volant v kufru, lidé bruslí pozpátku a klavír míchá koktejly, žije idealistický a vynalézavý Colin (Romain Duris) pouze v kruhu svých přátel Nicolase (Omar Sy) a Chicka (Gad Elmaleh). Jednoho dne Colin potká svou osudovou lásku Chloé (Audrey Tautou). Křehká Chloé, která Colinovi připomíná jeho milované blues od Dukea Ellingtona, však onemocní záhadnou nemocí: v plicích jí vykvete leknín. Bezstarostný svět milenců je nemocí fatálně zasažen. Francouzský spisovatel a bohém Boris Vian vytvořil v románu Pěna dní obraz čisté lásky, který učaroval několika generacím čtenářů. Filmová adaptace Michela Gondryho (Věčný svit neposkvrněné mysli, Nauka o snech) staví na režisérově typicky hravém vizuálním stylu.) (10:00)
    16.7. – Aero – Šmejdi (režie: Silvie Dymáková, ČR, 2013, 74 min. Dokument) (Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby.) (18:00)
    18.7. – Aero – Jen Bůh odpouští (režie: Nicolas Winding Refn, Thajsko/USA/Fr./Šv., 2013, 90 min. Thriller) (Před deseti lety Julian zabil policajta, ale podařilo se mu utéct. Dnes je z něj jeden z největších drogových dealerů v Bangkoku. Když Julianův bratr zabije prostitutku, policie si pozve na pomoc Changa – Anděla pomsty, který dovolí otci zavražděné, aby ho osobně zabil. Tím však rozpoutá peklo, protože do situace se vloží Julianova matka, šéfka jedné z nejmocnějších kriminálních organizací, která Juliana vysílá pomstít svého bratra.) (18:00)
    20.7. – Aero - Vedlejší účinky (režie: Steen Soderbergh, USA, 2013, 106 min. Drama) (Emily a Martin Taylorovi jsou dokonalý a úspěšný mladý pár, který má vše, nač si vzpomene. Pak si však jde Martin sednout na čtyři roky do basy za zneužívání informací v obchodním styku a jeho život se promění v peklo. Stejně je na tom i Emily, která zůstává v relativním přepychu jejich manhattanského bytu, ale celou tu dobu se utápí v příšerných depresích. Když se nakonec pokusí o sebevraždu, nastupuje na scénu psychiatr Jonathan Banks. Protože se Emily zuby nehty brání zvažované hospitalizaci, dohodnou se na sérii terapeutických setkání a na užívání antidepresiv. Aniž to tuší, právě tohle rozhodnutí oběma zásadně změní život. Emilina léčba totiž nepokračuje, jak by podle lékařových plánů měla, a tak jí předepíše nové léky, jež by měly její psychické potíže minimalizovat. Tyhle pilulky však mají děsivé vedlejší účinky – mají moc zničit manželství, pověst do té doby respektovaného lékaře, mohou dokonce zabíjet – ale kdo za to bude zodpovědný?)
    15.7. – Oko – Do Říma s láskou (režie: Woody Allen, USA/It./Šp, 2012, 102 min.) (Režisér Woody Allen při své cestě po Evropě tentokrát doputoval do hlavního města Itálie, kde si zahrál s osudy několika různých lidí. Film je složen ze čtyř povídek. V prvním příběhu přijíždí postarší manželský pár (Judy Davis a Woody Allen) do Říma, aby poznal nastávajícího své dcery, z něhož není její neurotický otec zrovna nadšený. Další příběh filmu je o prostituce (Penélope Cruz), která má za úkol splnit jakékoliv přání klientovi, jenž moc netuší, co po něm ta podivná žena chce. V následující části si italský dav splete muže (Roberto Benigni) s filmovou hvězdou a jeho život se otočí o 180°. V poslední povídce navštívíme mladý americký pár (Greta Gerwig a Jesse Eisenberg), jehož životem zamíchají dvě nenadálé návštěvy v podání Ellen Page a Aleca Baldwina.) (18:00)
    16.7. – Oko – Pátrání po Sugar Manovi (režie: Malik Bendjelloul, Šv./VB, 2012, 86 min. Hudební) (Pátrání po Sugar Manovi vypráví neuvěřitelný, ale pravdivý příběh Rodrigueze: největší rockové hvězdy 70. let, která nebyla. Dva producenti objevili Rodrigueze na konci 60. let v kouřové mlze zapadlého detroitského baru. Byli ohromeni a přesvědčeni, že mu písně plné silných melodií a prorockých textů zajistí pověst největšího hudebníka své generace. Dvě alba, která nahrál, však naprosto propadla, zpěvák se vytratil ze scény a zbyly jen historky o sebevraždě na pódiu. Pirátská kopie jedné z nahrávek se mezitím náhodou dostala do Jižní Afriky, kterou apartheid odřízl od zbytku světa. V následujících dvou desetiletích se Rodriguez v JAR stal fenoménem, jehož sláva předčila Rolling Stones. Film sleduje snahu dvou Rodriguezových fanoušků, kteří touží zjistit, co se opravdu stalo s jejich hrdinou. A tomu, co objeví, se sami nestačí divit.) (18:00)
    16.7. – Oko – Přehlídky a projekce – Postiženi normalitou – DOX projekce (20:30)
    17.7. – Oko – Na dřeň (režie: Jacques Audiard, Fr./Bel., 2012, 120 min. Romantický) (Alimu byl do péče svěřen jeho pětiletý syn, ale se Samem se sotva znají a ocitají se bez domova, bez peněz a bez přátel. A tak se Ali uchýlí ke své sestře do jihofrancouzského města Antibes. Tam najednou život vypadá snadnější a zalitý sluncem. Ali, muž impozantní velikosti a síly, dostane práci jako vyhazovač v nočním klubu a Sam začne chodit do školy. V klubu se Ali seznámí s rezervovanou Stephanie, která ve vodním parku vystupuje s kosatkami. Ani Stephanie, ani Ali zatím netuší, že každému z nich se vlastní svět již brzy zhroutí a jediné, co je může zachránit, je vzájemná blízkost.) (18:00)
    20.7. – Oko – Vedlejší účinky (režie: Steen Soderbergh, USA, 2013, 106 min. Drama) (Emily a Martin Taylorovi jsou dokonalý a úspěšný mladý pár, který má vše, nač si vzpomene. Pak si však jde Martin sednout na čtyři roky do basy za zneužívání informací v obchodním styku a jeho život se promění v peklo. Stejně je na tom i Emily, která zůstává v relativním přepychu jejich manhattanského bytu, ale celou tu dobu se utápí v příšerných depresích. Když se nakonec pokusí o sebevraždu, nastupuje na scénu psychiatr Jonathan Banks. Protože se Emily zuby nehty brání zvažované hospitalizaci, dohodnou se na sérii terapeutických setkání a na užívání antidepresiv. Aniž to tuší, právě tohle rozhodnutí oběma zásadně změní život. Emilina léčba totiž nepokračuje, jak by podle lékařových plánů měla, a tak jí předepíše nové léky, jež by měly její psychické potíže minimalizovat. Tyhle pilulky však mají děsivé vedlejší účinky – mají moc zničit manželství, pověst do té doby respektovaného lékaře, mohou dokonce zabíjet – ale kdo za to bude zodpovědný?) (11:30)
    17.7. – Evald – Rozkoš v oblacích (režie: Pedro Almodóvar, Španělsko 2013, 90 min. Komedie) (Děj nejnovější komedie Pedra Almodóvara se odehrává v letadle mířícím do Mexika. Někde nad Mexickým zálivem se letadlo porouchá a pilotům, letušákům i pasažérům nezbývá, než si naposledy pořádně užít života.) (18:15)
    17.7. – Mat – Ve stínu (režie: David Ondříček, ČR/SR/Pol., 2012, 106 min. Drama) (V bývalém Československu 50. let se odehrává napínavý kriminální příběh, který ve svém důsledku zasáhne do osobních osudů aktérů i jejich blízkých. Kapitán Hakl (Ivan Trojan) vyšetřuje krádež v klenotnictví. Z běžné vloupačky se ale vlivem zákulisních intrik tajné policie začíná stávat politická kauza. Z nařízení Státní bezpečnosti přebírá Haklovo vyšetřování major Zenke (Sebastian Koch), policejní specialista z NDR, pod jehož vedením se vyšetřování ubírá jiným směrem, než Haklovi napovídá instinkt zkušeného kriminalisty. Na vlastní pěst pokračuje ve vyšetřování. Může jediný spravedlivý obstát v boji s dobře propojenou sítí komunistické policie? Protivník je silný a Hakl se brzy přesvědčuje, že věřit nelze nikomu a ničemu. Každý má svůj stín minulosti, své slabé místo, které dokáže z obětí udělat viníky a z viníků hrdiny.) (16:15)
    17.7. – Mat – Velký Gatsby (režie: Baz Luhrmann,  Austrálie/USA, 2013, 142 min. Romantický) (Velký Gatsby sleduje příběh Nicka Carrawaye, který opustí středozápad a na jaře roku 1922 se vydává do New Yorku, města ztělesňujícího uvolňující se morálku a populární jazz. Carraway hledá svou vlastní verzi amerického snu a usadí se nedaleko domu záhadného a časté večírky pořádajícího Jaye Gatsbyho a také kousek od své sestřenice Daisy a jejího záletného manžela s modrou krví Toma Buchanana. Nick se postupně stane součástí světa mimořádně bohatých lidí, jejich iluzí, lásek a zklamání. Nick jako svědek tohoto světa píše příběh nemožné lásky, věčných snů a automobilové tragédie, a nastavuje zrcadlo moderní době a jejím soubojům.) (16:15)
    15.7. – Světozor – Dokumentární pondělí – Gramatika štěstí (režie: Michael O´Neal, Randall Wood, Austrálie, 2013, 52 min. Dokument) (Snímek osobitým způsobem představuje jazyk amazonského kmene Pirahã, jazyk bez číslovek, užití času či rekurze. Daniel Everett považuje tento jazyk za důkaz vyvrácení obecně přijímané teorie generativní gramatiky Noama Chomského. Snímek Gramatika štěstí není jen aktuální kritikou současné lingvistiky, ale především pak bolestivým upozorněním na způsoby kolonizace domorodých kmenů v oblasti Amazonie. Snímek obdržel ocenění za Nejlepší světový populárně-vědecký film na MFF AFO 2013.) (20:30)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    15.-16.7. – Agharta – Petr Kroutil Orchestra (21:00)
    17.7. – Agharta – AghaRTA Band (21:00)
    18.7. – Agharta – Julius Baroš Quintet (21:00)
    19.7. – Agharta – Vít Švec Trio (21:00)
    20.7. – Agharta – Jan Štolba Quartet (21:00)
    21.7. – Agharta – Latin Wave (21:00)
    16.7. – Balbínova poetická hospůdka – Sbor Břežanských Kastrátů & Mnichovo Smradiště (20:00)
    20.7. – Balbínova poetická hospůdka – Náš člověk v Havaně (20:00)
    15.7. – Blues sklep – Greyhound Bus (21:00)
    16.7. – Blues sklep – Original Alva Vinariko Orchestra (21:00)
    17.7. – Blues sklep – Voras Band (21:00)
    18.7. – Blues sklep – Alo Trio (21:00)
    19.7. – Blues sklep – Tonny Blues Band & Kaia Brown (21:00)
    20.7. – Blues sklep – Tony Viktoria Group (21:00)
    21.7. – Blues sklep – Moody rain (21:00)
    15.7. – Jazz klub Ungelt – Adam Tvrdý Crossover (21:15)
    16.7. – Jazz klub Ungelt – Marcel Flemr Band (21:15)
    17.7. – Jazz klub Ungelt – Blues Bond (21:15)
    18.7. – Jazz klub Ungelt – Petr Zeman Jazz Quintet (21:15)
    19.7. – Jazz klub Ungelt – Adam Tvrdý Crossover (21:15)
    21.7. – Jazz klub Ungelt – Petr Zeman Jazz Quintet (21:15)
    15.7. – Jazzboat – Marcel Flemr Band (20:30)
    16.7. – Jazzboat – Jazz Revue (20:30)
    17.7. – Jazzboat – Julius Baroš Quartet (20:30)
    18.7. – Jazzboat – Stan the man (20:30)
    19.7. – Jazzboat – Eva Emingerová Quartet (20:30)
    20.7. – Jazzboat – Jana Koubková Quartet (20:30)
    21.7. – Jazzboat – František Kop Quartet (20:30)
    18.7. – Reduta – Big Band Theory (21:30)
    19.7. – Reduta – Karel Růžička jr. & Karel Růžička sr. (21:30)
  • Kluby - cizina:
    17.-18.7. – Blue Note New York, USA – Seu Jorge (20:00, 22:30)
    16.7. – Twins Jazz, Washington, USA – Marty Nau (20:00, 22:00)
    17.-19.7. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Hermeto Pascoal (18:00, 22:30) Hudební festivaly:
    18.-21.7. – Colours of Ostrava (info: http://www.colours.cz/)
    do 28.7. – Hudební festival Znojmo (info: http://www.hudbaznojmo.cz/)
  •  Tanec a experimentální divadlo:
    18.7. – Divadlo V Celetné, hostuje Nultý bod – Tanec magnetické balerínky, /In/finity (Pohyb v kontextu obrazu a zvuku – obraz a zvuk v pohybu. Magnetická balerínka těká uprostřed minimálního, avšak mnohodimenziálního prostoru, který umožňuje rozšířené vnímání a prožívání tance. Intenzivní pohybové sekvence ve spojení se zvukovou koláží aúzce napojeným, pohyblivým světelným designem, předkládají nenásilné, místy iritující, jindy zranitelné osobní svědectví o urputné obsesi pohybem, o něžné vzpomínce na dětství, o věčném plameni, který v člověku hoří, dokud ho nespálí na prach…) (19:30) Multimediální festivaly:
    do 31.8. – České hrady.cz (info: http://www.ceskehrady.cz/)
    do 31.8. – Moravské hrady.cz (info: http://www.moravskehrady.cz/)  
  • Divadlo:
    15.-20.7. – AMU Praha – Zkrocení zlé ženy (Jiskřivá komedie o věčném souboji mužů a žen.) (20:30)
  • Divadelní festivaly:
    do 7.9. – Letní shakespearovské slavnosti, Praha, Ostrava, Brno, Slovensko (info: http://www.shakespeare.cz/)



 

NOVÍ OBYVATELÉ ÚŘADU CKK SLATINA

se jmenují Venca. Ještě nevíme, kdo je kluk a kdo je holka. Možná jsou oba kluci, v horším případě obě holky, to by bylo nadělení.

Dostali jsme je od stréca a tety Klementových z Bučovic a když jsme si je před týdnem přivezli v kočičí tašce, vypadalo to všelijak.

Báli se, byli nervózní, zrzavé Venca se poblilo ještě v autě a než jsme dorazili na Tuřanku, stačili se v tom oba docela slušně vyválet.



Za týden si ale zvykli, bydlí zatím na chodbě a už se nás nebojí, poněvadž dostávají žrádlo a necháváme je v klidu.Pavel je fotil asi druhý den po příjezdu.



Uvidíme, co bude za týden. Dnes jsem je poprvé pustila na balkon a koukám, že kytky možná jejich průzkumy nepřežijí, některý...

DĚD MILOŠ SLAVIL SLAVNÉ VÝROČÍ,
rovných devadesát!



Na setkání rodiny a přátel jsme zjistili, že je nás poměrně dost.



Všechny okouzlila dědečkova sestřenice Jiřina, která se dopracovala ke stejnému věku. Krásná dáma, jako vystřižená z nějaké detektivky paní Christie.



Inspirovala tetinu Beránkovou k rozhodnutí, že tato se dopracuje taktéž k devadesátinám a pak si koupí nějaký nádherný klobouk a uspořádá podobné setkání. Už se těším, i když to bude trvat ještě hodně dlouho.



Oslavenec pojal narozeninové datum velkoryse a důstojně. A taky neformálně, ba přímo geniálně.
Zřekl se dopředu všech darů, včetně květinových. V pozvánce uvedl, že místo věcí a květin by uvítal raději příspěvek na dobročinné účely. Je pravda, že květinové dary stojí spoustu peněz a v krátké době jsou k ničemu. Všichni uvítali tento pokyn s velikým nadšením a vybrala se slušná částka, která bude použita jako příspěvek na opravy skvělého renesančního zámku v Bučovicích (tam se dědeček narodil a tudíž má k tomu místu vztah).



Všeho bylo akorát, nikdo nikoho do ničeho nenutil, příchody i odchody byly zcela volné.



Děd Miloš určil hlavní motiv setkání: „povídali, jedli, pili, dobrou vůli spolu měli“.
A tak nějak to vlastně bylo.


 

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

14.7. 2013 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš