Expedice Tři prameny
(osmý den putování)

Minulý prase bylo narvaný fotkama, tak tohle zase bude trochu dietní. Po vydatné snídaní v penzionu v Najdeku jsme se sbalili a vyrazili na další etapu podél řeky Sázavy.

Hned blízko mamuta je jez a mostek přes Sázavu.

Nad hladinou a na kytkách kolem vody se prohání motýlice.

Dle všech indícií by tohle měla být motýlice lesklá. Motýlice lesklá (Calopteryx splendens) je takovej svítivej drahokam našich vod. Na fotce je kluk, což se dá poznat podle toho, že kovově lesklý křídla jsou domodra a na konci křídel mají takovou ozdobnou černou tečku. Holky jsou víc dozelena a jsou trošku míň nápadný a žádnou tečku. Tento druh je vážně ohroženej, protože nesnáší znečištěný vody. Sázava tu je naštěstí velmi čistá. Samci si svoje revíry furt dokola ohraničujou bzučivým letem. Pokud do revíru vnikne cizí motýlice, neváhají a napadnou ji. Jak ale ti mačové poznají, že si nepřilítla vrznout sousedka z vedlejšího revíru? Tohle vědci zatím nemají probádaný.

Za mostkem je značená cesta k přírodní památce - Rozštípené skále.

Zpočátku to byla cesta jednoduchá, ale to se záhy změnilo.


Foto Honza.

Skalní blok, ve kterém v jednom místě vznikla rozměrná puklina, dlouhá 10 metrů a široká 2 metry. Dala skále název a je dobře přístupná. Celý skalní útvar dosahuje délky 75 metrů, výšky 10-15, je tvořen rulami a vznikl působením mrazu ve starších čtvrtohorách. Svahy jsou pokryté sutěmi, na kterých rostou přirozené javorové bučiny.

Schůdky jsou sice poněkud vysoký, ale dostatečně bezpečný.

Najdete tu i Trpasličí stěnu, Sloní věž nebo třeba Mechovou stěnu.

V každým případě stojí za to, jste-li poblíž, tuhle přírodní památku navštívit.

Trpasličí stěna.

Pohled shora na lesklou Sázavu.

Gábi se rozhodla, že jí může být Roztržená skála ukradená. Měl jsem za úkol to jen nafotit a pak někdy na odpočinku jí ty fotky ukázat. Bylo to určitě pohodlnější rozhodnutí.

Bzučel a hlídal si teritorium.

A máme tu konflikt. Revír napaden jiným samečkem. Speciální operace. Docela po sobě šli. Myslel jsem si při focení, že si jen hrajou, ale až doma mi Wikipedie prozradila, že ani omylem, že k sobě necítí žádnou náklonnost a jako sousedi si zkrátka jdou po krku. Nutně jsem potřeboval rychle přeskládat foťák na rychlý focení těch modrejch mesršmitů, ale zapomněl jsem, jak se to dělá.
Když si pořídím novej foťák, tak si s ním většinou celej večer hraju. Ne proto, že bych do něj byl zamilovanej. Ani proto, že chci zjistit, co všecko umí, ten důvod je úplně opačnej. Celej večer totiž zkoumám, co všechno se tomu chytrýmu foťáku, nabušenýmu technologiema, dá zakázat kromě spouště. On je to docela náročnej proces, protože některý věci zakázat lze, ale musíš vědět jak, a když člověk návody nečte, tak to může být běh na delší trať. Ale někdy to má svý výhody nečíst návody. Když jsem si před mnoha lety pořídil svůj vysněnej foťák, kterej jsem si dokonce jednou i vystřihl z nějakýho barevnýho imperialistickýho časopisu, že tohle bych jako někdy ve svým životě chtěl, ale připadalo mi téměř nereálný, stal se zázrak a já si ho ojetej koupil. Bez návodu. A všecko jsem se na něm musel naučit sám. Když jsem pak po letech někde ve Vídni, samozřejmě že po roce 1989, v lesklým fotosexšopu viděl tlustou a drahou knihu, Vše o Nikonu F2, a listoval jsem si v ní, tak jsem zjistil, že jsem se s ním naučil daleko víc věcí, než prozradil ten podrobnej návod. Ale to byly doby analogové, já byl mlád a zvídavej a bavilo mě, co všecko ten foťák umí. Teď je to všecko naopak, ke všemu jsou návody v mnoha jazycích, koupit si můžeš úplně co chceš. Naučit chytrej foťák, aby byl normálně blbej a jen sloužil a poslouchal, trvá někdy i několik večerů. Tady při focení lítajících vážek by se mi některé superultra vlastnosti, co Nikon ZII umí, hodily, ale já na to neměl čas, chyběl mi jeden celej večer, abych ho i sebe to zase všecko naučil.

Něco jsem pošolichal, ale pak jsem to zapomněl vrátit zpátky. Mesršmití mód mi nevyšel a vrácení zpět taky ne. Hovno profík.

Roztrženou skálu jsme museli zapít.

Oblast, kterou se plahočíme, ukrývá spousty jeskyní i uzavřenejch štol.

Přicházíme do obce Sázava.

Místní kaple.

Míříme k evangelickýmu kostelu.

Sázava (německy Sasau) je obec v okrese Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina. Žije zde 669 obyvatel. Rozkládá se po obou stranách historické zemské hranice Čech a Moravy.

Evangelický kostel v Sázavě je chrám Páně sboru Českobratrské církve evangelické v Sázavě. Stavba stojí v severní části hřbitova. Jednolodní kostel s půlkruhovým závěrem a čtyřbokou věží na čelní straně je typickou "toleranční" stavbou evangelické církve z 18. století. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Pomník na památku Mistra Jana Husa. Za ním místní hřbitov.

Kostel je k našemu překvapení otevřenej. Můžeme si ho důkladněji prohlídnout.

Liturgická knížka a bible.

Nikdo tu není, kdyby nám to nebylo blbý, klidně bysme si mohli zabrnkat na kytáru nějakou odrhovačku, nějakej ten evangelickej gospel. Ale je nám to blbý.

Sbor v Sázavě vznikl v roce 1784, kdy se sázavští evangelíci spojili s evangelíky z Horní Krupé a vznikl sbor v Sázavě a filiálka v Horní Krupé. Stavba kostela v Sázavě pak začala po získání povolení ke stavbě modlitebního domu, stavba započala 15. července 1785 a dokončena byla 13. října 1785, svěcení pak proběhlo 20. listopadu téhož roku. Tehdejší stavba neměla věž a měla pouze malá okna, byla pokryta šindelovou střechou a kostel byl vydlážděn kamennou dlažbou. V roce 1885 pak byl rozšířen, byla přistavěna věž, v témže roce byl kostel i rekonstruován a postavena márnice. Zvony byly získány již dříve z Černilova. (Wikipedia)

O místních varhanách jsem se nedozvěděl nic poutavého. Ba dokonce lze bez uzardění napsat, že vůbec nic. Ani AI mi neporadila, jen se alibisticky rozkecala obecně o varhanách v kostelích, ale to jsem po AI nechtěl. Takže prd.

Ani jakej zvuk mají nevíme.

Na konci Sázavy stojí ubrečenej slon.

Odvážně jsme se vrhli po neznačené cestě blízko řeky, ale kromě smradu z tlející mrtvoly jsme tu nic zásadního nenašli, jen cesta zpět na cyklostezku byla poněkud náročnější. Hodně kopřiv a pár komárů.

Viadukt na trase Žďár nad Sázavou - Přibyslav.

Do příkrejch svahů je zaříznutá krásná cyklostezka. Je víc oblíbena běžci než cyklisty.

Vypadá to tu docela divoce, ale asfalt na cyklostezce vás udrží v civilizaci.

Svačinářka varovala, že tu žádná hospoda po cestě není, tak odpočíváme tak trochu nasucho.

Olina a Gábi už toho mají plný kecky. Lehly si symbolicky ke křížku.

Olinu bolí achilovka.

Sázava.

Lávky přes Sázavu tu mají hezky očíslované, aby v tom nebyl bordel.

Honza mě vyfotil na lávce, podle které napsal Kurt Vonnegut, americký spisovatel, slavnou knihu Lávka číslo pět. A nebo že by to byla Jatka číslo pět? No, to je vlastně jedno.

U lávky číslo 4 odbočujeme do kopce do vesnice, kde na nás čeká nocleh.

To už je Kaple Nanebevzetí Panny Marie v Nových Dvorech. Zleva kaple je pomník rudoarmějce (blíž) a zprava (dál) Památník obětem první světové války.

Vypadá to na déšť, ale jen takovej nijakej. Vesnice je liduprázdná.

Jen veselej dřevěnej bejk z nás radostí skotačí. Hospody by tu měly být dvě, ale jedna je ještě zavřená a ta druhá je zatím daleko. Ladys telefonuje kvůli ubytování, protože jsme přišli dřív, než jsme vyhrožovali. Jednota zavřená, máme žízeň.

Pan penzioner dorazil a ubytoval nás. Nutí nás, abychom se vyzouvali do fuseklí a zkoušel na nás nějaké další poplatky, ale Ladys ho celkem elegantně usměrnil, takže na nás ani nebyl nasranej. Večer jsme se vydali na úplnej konec Novejch Dvorů do hospody Penzion Starý dvůr, kde jsme si dali dobrou večeři a několik dobrejch piv. Honza s Ladysem se v penzionu čuměli na fotbal a pak šli ještě na pivo do té druhé hospody, spíš to byl takovej místní štamgastskej truc-hostinec. Jdeme spát.

podpis




Evička a Linda v Ostružné 1983.


MOŽNÁ UŽ ROK SE DOMLOUVÁME S KATKOU

Křivánkovou, že natočíme její písně na texty
Michala Stránského. Jednou mně poslala video -
tři holky stojící u klavíru a pějící zajímavé popěvky.
Na první poslech moje krevní skupina, hned mě
to chytilo a slíbila jsem, že to s Jirkou natočíme.
Od té doby se hledal termín. Jeden už byl v září, ale
Katka onemocněla a nechtěla ostatní nakazit.
Druhej termín se podařil se vším všudy. Hledali jsme
místo s klavírem, kde by byl klid tak dlouho, až Katku
napadlo, že to natočíme u nich doma v Neslovicích.
V sobotu ráno odjela Petra s Ninou i Jonem a my jsme
se vydali hledat Neslovice. Našli jsme nejen Neslovice,
ale i dům, kde Katka žije s rodinou.
Nádherný prostředí, kousek do lesa, paráda.


Zatím, co Jirka připravoval techniku, Katka nám uvařila
kafe a přijely i další dvě členky tria.


Aneta s Katkou.

Markéta.
Holky to měly všechno perfektně nastudované, dokonce
došlo i na dvě novinky!


Dámy se všelijak střídaly u mikrofonů, ba i u klavíru.
Udělali jsme asi polovinu a přijeli očekávaní hosté
Miloš Maršálek a Michal Stránský.


Přišel i manžel Honza, jehož zásluhou byl v domě klid
k natáčení - vzal totiž malého Otíka na výlet.


Pánové za oknem dolaďovali výstup - Miloš měl
za úkol obohatit nahrávku čteným slovem.
Ze skautu přišel i starší synek František a krásně
si popovídal s Markétou.


Všichni jsme byli pozvaní na kačenu - teda na dvě!
Katka je pekla už od předešlého dne!

Dobrota veliká! K tomu červené i bílé zelí a knedlíky,
ty dodali pánové Miloš a Michal.


Všichni pochvalovali a Miloš Maršálek dokonce
zazpíval píseň!


František nás ještě zaměstnal skládáním transformerů.

Pak už se šlo dál natáčet.


Šlo to krásně, zase je nač se těšit.


Příjemný čas s příjemnými lidmi!
František nám nakonec zahrál Kočku, co leze dírou
a sklidil aplaus.


Nechybělo ani dokumentární foto na závěr!

Dada a spol.

 

Ahoj,
píšu, protože vydávám knížku – sbírku básní Přijímací zkoušky do mateřské školy. Vyjde v nakladatelství Dauphin ještě letos a jsou v ní texty střádané od roku 2019. Za tu dobu se toho u mě hodně seběhlo – stal se ze mě manžel, táta, učitel umělců, zenbuddhista, teď se vlastníma rukama snažím stavět dům (resp. podsklepenou jurtu, ale jak to říct stručně)… Všechno to a spousta dalšího si nějakým způsobem našlo cestu do veršů, které ve sbírce jsou.
Aby mohla knížka vyjít celá a pěkná, potřebuje víc peněz, než kolik jí přiklepli na Ministerstvu kultury. Proto jsem rozběhl crowdfundingovou kampaň (zbytečně matoucí pojem, je to v podstatě předplatné). Začala včera a budu moc vděčný, když si předplatíš třeba výtisk s věnováním nebo nějakou jinou odměnu. Tady:

https://donio.cz/simonpetakbasne
Výtvarný dialog s básněmi vedla Katarina Kadijević. Krásná malba na přebalu, který najdete v příloze, je taky její práce.
Díky moc a pozdravuju!
Šimon

 

 

Skrytá tvář české literatury- Zbigniew Herbert

Spolek Básníci v Česku herců Lukáše Riegera a Michala Bumbálka uvádí cyklus večerů živé poezie zaměřených na tvorbu významných duchovně orientovaných básníků dvacátého století a současnosti.

Další z večerů divadelní sezóny 2024/25 proběhne v úterý 15. 10. 2024 od 19.30. Bude věnován dílu polského básníka Zbigniewa Herberta.

Účinkují: Michal Bumbálek, Lukáš Rieger, Zuzana Černá a Michal Květák
Úvodní slovo: Josef Mlejnek
Film o autorce: Petr Baran a Anežka Šujanová
Hudba: Josef Klíč

Vstupné: 150 Kč
Studenti a senioři: 80 Kč
ZTP, ZTP/P: 80 Kč
Studenti a pedagogové uměleckých škol: 40 Kč

Bývalá káznice na brněnském Cejlu, Bratislavská 249/68, 60200

Projekt vznikl za finanční podpory statutárního města Brna.


Zbigniew Herbert
* 29. říjen 1924, Lvov - † 28. červenec 1998, Varšava

Zbigniew Herbert se narodil ve Lvově, který po první světové válce patřil k Polsku. Jeho otec byl právník a působil jako ředitel banky, babička byla Arménka, rodové kořeny však sahaly přes Rakousko až do Anglie. Lvovu se nevyhnula ani sovětská ani německá okupace. Herbert zde navštěvoval gymnázium a polonistiku na podzemní univerzitě. Po válce studoval v Krakově a Toruni výtvarné umění, právo, obchod i filosofii. Po nástupu komunismu vystřídal řadu bizarních mizerně placených technických povolání, později se stal členem Svazu polských spisovatelů a redaktorem měsíčníku Poezie. Spolu s dalšími autory vystupoval proti komunistickému režimu – podepsal mimo jiné Dopis 59, který protestoval proti změnám v polské ústavě. Po vyhlášení výjimečného stavu v roce 1981 a tvrdému potlačení Solidarity se i díky svému jednoznačnému postoji stal jedním z básníků protikomunistického odporu.

Časopisecky debutoval v roce 1950, ale literárního života se v době tvrdého stalinismu neúčastnil. První sbírka Struna światła/Struna světla mu vyšla až v době tání (1956) a o rok později druhá Hermes, pies i gwiazda/Hermes, pes a hvězda (1957), kterou je možné považovat za klíč k jeho poetice spočívající především v umění empatie. O své metodě hovořil jako o umění nevyjadřování sebe sama, ale vciťování se do druhých. Herberta inspiruje existenciální napětí plynoucí z rozporu mezi tím, čím jsme a čím bychom být měli, a mezi tím, čím chceme být a čím skutečně jsme. Dalšími sbírkami byly Studium przedmiotu/Zkoumání objektu (1961), Napis/Nápis (1969), Pan Cogito/Pan Cogito (1974), Raport z oblężonego Miasta/Zpráva z obleženého města (1983), Elegia na odejście/Žalozpěv k odchodu (1990), Rovigo/Rovigo (1992) a poslední Epilog burzy/Epilog bouře (1998), která vyšla v roce jeho smrti.

Opakovaně se mu podařilo cestovat po Evropě i Americe, nikdy se ale nerozhodl pro emigraci. Svoji zkušenost z ročního pobytu ve Francii a Itálii reflektoval v reportážních esejích Barbar v zahradě (1962), na které později navázal soubory Zátiší s udidlem (1993) a Labyrint u moře (2000).

Od sedmdesátých let byl navrhován na Nobelovu cenu, kterou ovšem nikdy nedostal. V USA vznikly dokonce dva vzájemně si konkurující překlady jeho básnického díla. V českých překladech se jeho básnické dílo objevilo poprvé už na konci padesátých let díky Vlastě Dvořáčkové a básníku Miroslavu Holubovi, který se s ním osobně znal, nebo Miroslavu Červenkovi. Některé jeho eseje byly přeloženy Janem Linkou a Josefem Mlejnkem. Letos vychází první rozsáhlý výbor z celého Herbertova básnického díla (cca sto básní) pod názvem Mám klepátko od nehlídaných zahrad (2024) – opět v překladu Josefa Mlejnka.

 

Síla vkusu
paní profesorce Izydoře Dąmbské

K tomu abychom odmítali nesouhlasili a odporovali
nebylo vůbec nutné mít kdovíjaký charakter
stačila špetka nezbytné odvahy
ale v jádru věci šlo o záležitost vkusu
Ano vkusu
jenž nepostrádá vlákna duše a chrupavku svědomí

Kdoví co by se dělo kdyby nás pokoušeli lépe a estetičtěji
vytasili se s ženami růžovými a útlými jako oplatek
nebo fantastickými tvory z obrazů Hieronyma Bosche
ale peklo v té době mělo podobu nějaké
vlhké díry uličky vrahů barabizny
pojmenované palác spravedlnosti
v samohonce naložený Mefisto s leninskou čapkou
vysílal do terénu vnoučata Aurory
chlapce s bramborovitými tvářemi
a ošklivky s narudlýma rukama

Jejich rétorika byla opravdu z pytloviny
(Marcus Tullius se obracel v hrobě)
řetězce tautologií dvojice pojmů jako cepy
vrahounská dialektika nulového rozlišování při argumentaci
syntax zbavená kouzla konjunktivu

Takže estetika může být v životě prospěšná
není moc prozíravé opomíjet vědu o krásnu
než na něco přistoupíme musíme pozorně zkoumat
architektonický tvar rytmus bubnů a píšťal
oficiální barvy pokleslý rituál pohřbů

Naše oči i uši vypověděly poslušnost
knížata našich smyslů si zvolila vznešené vyhnanství

Vůbec nebylo nutné mít kdovíjaký charakter
měli jsme špetku potřebné odvahy
neboť v jádru věci šlo o záležitost vkusu
Ano vkusu
který přikazuje vyjít zašklebit se procedit jízlivost
i kdyby za to měla padnout nenahraditelná kapitála těla
hlava

Tohle fakt stojí za těch 99 korun. Věřte mi.
https://www.supraphonline.cz/album/811270-dezkorepetice-aneb-lidovky-jinak