[CNW:Counter]

Poslední z pier..ů
(ale teď fakt fakticky, že jo)

Slibuju, že víc informací o sanfranciskejch molech už ze mě nedostanete. Možná. Během několika pokračování jsme se s Olinou nakonec doškobrtali až na poslední molo s pirátama a starejma korábama. Přestože se mi z té pouti podařilo nakonec vykřesat několik fejetonů, zvládli jsem procházku po molech za jediný den. Vypili jsme během naší pouti jedno velmi dobrý kafe hned na začátku, byli se asi třikrát vyčůrat a pak jsme si taky dali clam chowder polívku. To je taková rybí polívka, kterou jsem poprvé jedli v Irsku. A je to delikatesa, která stojí za ochutnání. Irská teda asi byla lepší než ta v SF, jenže kdo si to má pamatovat. Třeba se mýlím. Je to polívka rybí a hodně hustá. Mezi posledním a předposledním molem jsme si dali ještě v bufíku naši oblíbenou prasárnu, tak pojmenováváme dobré a nezdravé jídlo, hranolky namaštěný a k tomu osmažený dobroty z moře, kroužky chobotnic a sépie a čudly všelijaký. Vše to tone v loji, k tomu extra nezdravou tatarku. V Austrálii tohle žerou lidi otylí v takových dávkách, ž nám s Olinou by to stačilo na čtyři jídla pro dva. Dáváme si jednu dávku a sníme si to dohromady. Museli jsme trochu dávat bacha na drzé racky, kteří se hned slétli poblíž našeho stolu. Ale z Austrálie jsme už poučení, jak je důležité tu svini proradnou racčí napálit přes křídla a zakšáknout ji pryč, jinak vám to z tácku sebere. V tý Austrálii, když jsme si dali dobrotu a jedli ji u stolu u moře, tak najednou, kde se vzal tu se vzal, drzý racek, sebral mi největší kousek rybičky, protože jsem zrovna cosi zábavnýho vyprávěl Olině. Ostatní hajzlové, když viděli úspěch okřídlenýho spolubratra se slétli, že nás okradou o všechno. Zbytek jsme museli dojíst pod deštníkem, který jsme si rozevřeli, aby nám neviděli do papírovejch talířů. V Americe tak drzí nejsou a deštník nepotřebujete.

Minule, jak jsem vypadli z toho mola, kde byla stodola s hracíma automatama, jsme si mysleli, že už půjdeme z těch všech mol pryč, ale za tímhle rohem na nás číhalo ještě jedno. Molo plný pirátů s lichým počtem nohou....

Venku je docela kosa, i když je léto v plným proudu, ale takhle to prostě v San Franciscu chodí. Všude kolem moře a to zajišťuje, že v létě tu není moc vedro a v zimě zase není kosa. Ideální hlavně pro život bez domova a bez prostředků. Bezdomovectví tu je poměrně rozšířené a získat povolení pro tenhle druh života není nijak složité. No a proto je v týhle hospodě tak nenarváno.

Pirát na rohu ulice by nás mohl varovat, že tu ještě jeden pier je, ale nevaruje, jen tu tupě stojí a lelkuje.

Molo je tu, hned na začátku ho hlídá tenhle přísný jednonožec a jednoručec. Člověk dvoukončetinový.

Takový malý Abbey Road po americku. A v dáli se vzpíná ona slavná ulice, kudy se drápe slavná sanfranciská kabelová šalina. Místo, které bývá často kulisou v akčních americkejch filmech. Ale tam se chystáme až jindy.

Za rybářskou sítí stojí plachetnice. A nic.

Samotné molo je plné hejblátek a krásných starých strojů. Je to pěkně udržované.

Stylový odpadkáče. Schody k hajzlíkům.

Teď si ani neuvědomuju, jestli ty hodiny ukazovaly správnej čas, a nebo umrzly na jednom čase.

Ze života dokařské společnosti.

Voda však některá kola a soukolí sežrala. Tenhle kolesový parník už asi nikdy nevyrazí do vod. I když, proč ne, vždyť chybí jen čtvrtina kolesa. Tak by jel jen pomaleji, ale sežral by uhlí stejně.

A to jsem ještě netušil, že až se vrátím z Ameriky, že na mě za rohem číhá kšeftík ilustrovat velký námořní slovník. Teď v okamžiku, kdy tuhle lodičku fotím, mi to nic neříká. A teď v tomhle okamžiku, kdy o tom píšu už zase také ne. Jen maličkou chviličku, co jsem dělal ty obrázky, jsem se docela orientoval a některé výrazy i znal i chápal.

Musíme připustit, že starý lodě vypadají krásněji než na předchozím molu lodě vojenský a skoro moderní.

Paří gamesy na mobilu.

Stroje jsou prý funkční a udržované.

V dáli na horizontu na chviličku vykoukl ten slavnej sanfranciskej most. Těším se, až se po něm projdeme.

Tohle je asi pacholík.

A dovedete si představit, že se i obyčejnej námořník v tý změti lan normálně vyzná? Je to na palici.

Námořníci mají rádi pořádek. Lana nezmuchlaná, podlahy vypulírované, že by se nich zmrzlina dala lízat, ale to se prý nesmí.

O exponáty se tu krásně a zodpovědně starají. Když jsem některé party sledoval, vypadaly, že je to baví. Ale zdání klame. Všude na světě jsou přece brblalové.

Za posraným oknem, čte ouřada fakturu.

Zub času...

...je neúprosný.

Některé obrázky jsou jak z Cimrmana.

Můžete si oddychnout, Všechny piery, neboli mola v San Franciscu už máte zdárně za sebou. Příště bych mohl prozradit něco o našem pochodu k tomu slavnýmu mostu.

bazar


Krymlin

  • Atomový výbuch v Černobylu v 80. letech minulého století zničil mimo jiné i populaci baktérií a mikrobů. Les v těsné blízkosti jaderné elektrárny po výbuchu odumřel, dodnes jsou však v lese vidět zachovalé kmeny a hromady spadaného listí. Může za to nedostatek baktérií, které by je rozložily.
  • Potraviny s nižším obsahem živin mohou prodlužovat život. Při menším příjmu kalorií totiž dochází k častější obnově buněk, což zabraňuje nemocem stáří, jako je například rakovina. Vědci to zdůvodnili tím, že rychlejší obnova buněk v minulosti umožňovala živočichům snadněji přežít nucené hladovění a zároveň prodloužila období, kdy se mohli množit.

australia


australia

 

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Bobík pod peřinkou večer než šel spát brblal do ouška svýmu medvídkovi:
"Neboj a nestyď se. Já tě vezmu zejtra do školy, a oni tam budou mluvit jenom česky, a jenom třeba jedno slovo anglicky, a to je všechno. Ale já tě zachráním, tak se neboj."

Galerie Josefa Sudka (do 20. dubna)
Muž, který se uměl dívat - Fotograf Miroslav Jodas.

DOX (do 9. 6. 2014)
Tichá síla Liu Xia Básnířka a fotografka Liu Xia je ve své zemi zakázanou autorkou a její dílo je v Číně možné vidět pouze v soukromí nebo na internetu. Poté, co byl v roce 2010 její manžel Liu Xiaobo oceněn Nobelovou cenou míru, byla Liu Xia bez soudního procesu odsouzena k domácímu vězení. Její černobílé fotografie, které vznikaly v letech 1996 – 1999, poodhalují neoficiální čínskou realitu represí a cenzury.

Salmovský palác - (do 6.4.2014)
Ludvík Kuba - Poslední impresionista.

Carl R. Rogers: Způsob bytí
Klíčová témata humanistické psychologie z pohledu jejího zakladatele
a reflexe, základní pojmy jeho psychoterapeutické metody i poznatky o výchově a vzdělávání. Jako jedno z poslední děl odráží Způsob bytí autorův osobní i profesionální vývoj od šedesátých do osmdesátých let. Šíří svých témat a zaměřením na pozitivní profesionální vztah bude tato kniha bezpochyby podnětná pro všechny, kteří působí v pomáhajících profesích či studují některý z příslušných oborů – psychologii, medicínu, pedagogiku či filozofii. Carl Ransom Rogers (1902–1987) je zakladatel humanistické psychologie a „na klienta zaměřené“, „rozumějící“ psychoterapie. Vystudoval teologii, pedagogiku a psychologii, pracoval nejprve dvanáct let jako poradenský psycholog v Rochestru s delikventními a týranými dětmi. Později působil jako profesor psychologie na univerzitách v Ohiu, Chicagu a Wisconsinu.

 

  •  „Učení je dar. Dokonce i když je vaším učitelem bolest.“ (Maya Watson)
  • Divadlo:
    Brněnské Mahenovo divadlo uvedlo v režii Milana Schejbala premiéru inscenace Bůh masakru dramatičky Yasminy Rezy, která patří k nejúspěšnějším francouzským dramatikům dneška. Je to vynikající hořká komedie o tom, že v každém z nás dřímá sobectví, agrese i touha vrazit tomu druhému pěstí.

10. dubna vystoupí v newyorském klubu Blue Note jazzový skladatel a pianista Chick Corea.

Americký jazzový kytarista Nir Felder vydává desku Golden Age. Spolu s ním na ní hrají Aaron Parks (piano), Matt Penman (baskytara) a Nate Smith (bicí). K Felderovým přednostem patří, že je stejně „silný“ v levé i pravé ruce. V některých skladbách se obejde bez tradičně pojaté sólové hry. 



Viděli jsme úžasné představení – Korespondence V+W v brněnské Redutě. Nedovedla jsem si vůbec představit, jak se to dá provést na jevišti. Teď už vím, režisér Jan Mikulášek to vymyslel geniálně a protože vím, že se to hraje ve stejném obsazení i v Praze v divadle Na zábradlí, silně doporučuju na to zajít. V+W hrají Václav Vašák a Jiří Vyorálek, skvěle!
Úplně jinej pohled na ty dva a na to, co se dělo kolem nich. Občas nás až mrazilo. Je to ten druh představení, kde po poslední oponě máte chuť zůstat sedět a ani netleskat, ani nemluvit.
A další tip: Kouzelná flétna v divadle Radost. Opery moc nemusím, ale v radostném provedení, to teda můžu!

MĚLI JSME TU V SOBOTU

moc příjemnou návštěvu, Soňa se u nás zastavila na cestě světem.


Vyzkoušela s Petrou vozík Hasičů průzkumníků a seznámila se s Ninou.


Jon je rád, když si může ťuknout skleničkou na zdraví, klidně moštem.


Nina dělá Hasičům průzkumníkům čest. Řídí to s óbrovskó siló, často i těžkó hlavó napřed.

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

23.3. 2014 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš