[CNW:Counter]

Vzhůru k Lombard street
(a zase žádnej GGB)

Golden Gate Bridge byl sice v dohledu možná i by se tam dalo do pozdního odpoledne dojít, ale my jsme si v minulým dílu zašli na kafe a najednou se před námi objevila ta proslulá šalina, konečná. Šalina, která už hrála v mnoha filme z produkce hollywoodské. A jezdí po děsně strmé a vlnovaté ulici, která taky hrála ve filmech. Tak jsme si s Olinou řekli, že se tou dřevěnou mrchou projedem. Fronta jako kráva, cena nemalá, ale když jsem zjistili, jak se to šine a že to naše místo ve frontě je tak na hoďku a půl, vyprdli jsme se na atrakci, že půjdeme pěšky. A dobře jsem udělali.

Nástup není nijak děsnej, normálně prudká ulice.

V šalině je skoro všecko dřevěný, má dobrej zvonek,

Ti co si své skorodvěhoďky vystáli, už sedí.

Pane Bože, ať už to kurva jede.

Pyšná turistka s lístkem do stanice vrchol,

Amerika je exotická země. Jsou tu všecky rasy. To by se naši náckové utrápili. A Tomík Úsvitný zbláznil.

Lidi ve frontě stojí odevzdaně a nevypadají zpruzele. Nemají za sebou zkušenost, kdy se stávala fronta na hajzlpapír a pro nákup televize se stávalo před prodejnou Melodie přes noc, aby měl člověk šanci, že na něho vybude jedna z těch pěti televizí ze Sovětskýho svazu, které na své nové majitele číhaly za zabarikádovaným obchodem.

Naproti konečné byla hospoda, kde nabízí vynikající polívku chowder, původem z Irska. Tu polívku oba milujeme a možná bysme se po ní i utloukli. Ne navzájem.

Náš vysněný GGB se na chvíli odkládá, dnes už na něho prdíme, až jindy.

Červený autíčko. Přiznám se hrdě, že vůbec nevím, co to je za značku. S vypětím všech sil jsem se naučil jaguára. Takže kdyby to mělo být ve stejným algoritmu, bude tohle auto nejspíš kůň.

A jéje, další lákadlo. Irská hospoda. Tu máme taky moc rádi. A guinessa. Naštěstí je zavřeno na železnou mříž.

Takovýhle prckoly tu pučujou na projížďky po SF. Je to trochu dražší než pučit si kolo, ale rychlejší.

Dámy vyjíždí z garáže.

Mně na Americe baví, že tu většina lidí má na ksichtě úsměv. Nejsou nasraný a hajzly mají zadara. A po tomhle moc toužím, aby bylo i tady. Tak maličko ve skrytu duše tuším, že až se tohle stane, tak i naši politici už nebudou takoví paznehti. A prezident bude mluvit majestátně a bude krásně reprezentovat, a sráči budou souzení a odsouzení a podnikat zde bude jedna radost. Achach, to je krásný sen.

Dveře od garáže - galerie vevnitř. Tady v Americe je hodně firmiček garážových, mají v tom tradici. I slavnej Mac takhle kdysi vznikal.

Zatím jakoby nuda.

V SF je hodně takových domečků. Prý jsou docela odolný, když se země chvěje, a to se tu děje, protože celá Kalifornie leží na nějakým velkým seismickým zlomu.

Dřevěný baráky ale i dobře hoří, tak Amíci mají všude dostupný hydranty a velmi rychlý příjezd policajtů. Ale ani to často nestačí a domek je v prdeli.

Ale už to začíná pěkně stoupat.

Přestože jsou Amíci posedlí bezpečností a všude všelijaký zátarasy a zábrany a tak, tak v týhle šalině si můžeš jezdit na stupátku a dělat opičky.

Krásnej výhled na ten náš GGB.

A na SF záliv.

Když jdete po téhle ulici do kopce, tak si pěkně protáhnete lejtka.

Už jsem hodně vysoko, ale zdaleka ne nahoře.

A už je tu slavná Lombard street, další filmová hvězda. Pěkná atrakce. Je zajímavý, když se člověk najednou ocitne na místě, o které jen slyšel, nebo ho viděl ve filmu.

Sinusovka Lombard street je vždycky plná aut, okamžik, kdy tam žádný auto není, je skoro zázrak.

Na konci Lombard street je krásně vidět až k moři.

Pro lidi je tu chodník schodový. Snažil jsem se spočítat schody, když jsem běžel dolů. Olina totiž na mě čekala nahoře. Ale to číslo jsem vzápětí zapomněl. A když jsem zase běžel nahoru, potkal jsem se v půlce s Olinou, protože vymyslela, že dál po šaliní stopě nepudeme a že bysme se mohli tou spodnější ulicí dostat do Čínské čtvrti, kde byla Olina už před dvaceti lety a prej to tam je hezký.

Sakra, zase jeden usměvavej Amík. Závidím.

Lombard street je překytkovaná.

Malá zelená pomůcka s radou. Američani jsou kupodivu docela, řekněme ohleduplní a rádi rady a nařízení dodržujou. Většinou. Taky trochu odchylka od nás. My jsem totiž frajeři a na předpisy sereme. Ševčík v zacpané ulici nasadí majáček a jede v protisměru v pásu pro záchranná vozidla. A samozřejmě už má dávno připravenou velmi přesvědčivou omluvu svého činu. Ano, to je české.

Zde utnu své povídání. Příště Čínská čtvrť.

bazar
  • Tým pod vedením Tima Caro z Kalifornské univerzity v Davisu zjistil, že zebří pruhy nemají být kamufláží před velkými predátory, jak se až dosud uvádělo, ale mají chránit před bodavým hmyzem. Vědci zjistili, že výskyt pruhů se kryje s bodavým hmyzem, jako jsou například mouchy tse-tse, která přenáší spavou nemoc. Bodavý hmyz je přitahován tmavou barvou. Zdá se, že pruhy dokážou jejich vizuální vnímání rozhodit do té míry, že zebry neobtěžují.

  • Vědci prozkoumali ledový měsíc Enceladus, který obíhá kolem Saturnu. Posle složení gejzírů, které tryskají z povrchu, odvodili, že oceán je zde slaný a obsahuje organické molekuly, které vznikly z minerálů, jež se vylouhovaly z podkladové horniny. Měsíc se tak stal kandidátem na objev mimozemského života.

australia


australia

 

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Helča probírá s Borískem rzná povolání a co kdo dělá. Je to úlol do školy:
H: co dělá kuchař?
B: kuchá
H: A jak se jmenuja ta paní, co pomáhá v nemocnici panu doktorovi a stará se o nemocné?
B: To je doktorova ségra.


Galerie Josefa Sudka (do 20. dubna)
Muž, který se uměl dívat - Fotograf Miroslav Jodas.

DOX (do 9. 6. 2014)
Tichá síla Liu Xia Básnířka a fotografka Liu Xia je ve své zemi zakázanou autorkou a její dílo je v Číně možné vidět pouze v soukromí nebo na internetu. Poté, co byl v roce 2010 její manžel Liu Xiaobo oceněn Nobelovou cenou míru, byla Liu Xia bez soudního procesu odsouzena k domácímu vězení. Její černobílé fotografie, které vznikaly v letech 1996 – 1999, poodhalují neoficiální čínskou realitu represí a cenzury.

DOX - (do 6.4.2014)
Ladislav Nebeský – Poeta (non) ludens
Ať nahlížíme na experimentální vizuální poezii jako na literaturu nebo jako na výtvarnou tvorbu, kniha je pro její prezentaci a vstřebávání ideálním prostředím. Ladislav Nebeský je autorem pěti sbírek experimentální poezie – Bílá místa (2006), Za hranice stránek (2008), Vrstvy (2010), Obrazce slov (2011) a Obrazy ke čtení (2012), jež však byly vydány v podobě tradičních knih.

Marta Kohárová: Výbušné výbušniny
Od nostrifikace k znárodnění v Československý
Monografie pojednává o spletitých a složitých vztazích spolupráce, konkurence i vzájemných bojů, jež se v souvislosti s mezinárodněpolitickými i vnitropolitickými změnami, tendencemi a zájmy v letech 1918-1947 odehrávaly v tomto oboru na území Československa. 
Výroba výbušnin patří k odvětvím chemického a zároveň zbrojního průmyslu a je vždy zásadním způsobem závislá na politických a vojensko-strategických koncepcích daného státu. Monografie pojednává o spletitých a složitých vztazích spolupráce, konkurence i vzájemných bojů, jež se v souvislosti s mezinárodněpolitickými i vnitropolitickými změnami, tendencemi a zájmy v letech 1918-1947 odehrávaly v tomto oboru na území Československa

 

  •  „Chceš-li uchovat tajemství, musíš ho skrýt i sám před sebou.“ (George Orwell)
  • Divadlo:
    Ve dnech 8.–12. dubna se v Brně uskuteční Mezinárodní festival divadelních škol Encounter. Více informací na encounter.cz.

10. dubna vystoupí v newyorském klubu Blue Note jazzový skladatel a pianista Chick Corea.

Izraelský kontrabasista Omer Avital s kořeny marockými a jemenskými se hudbou živí od svých sedmnácti let. Když mu bylo 21, odcestoval do New Yorku, kde se jako jeden z prvních izraelských hráčů své generace nechal ovlivňovat tamní jazzovou scénou, na které také působil. Nyní vydává album New Song, na kterém spolu s ním hrají Joel Frahm (saxofon), mladší jmenovec slavného kontrabasisty Avishai Cohen (trubka), Yonathan Avishai (piano) a Daniel Freedman (bicí).Vážení přátelé a příznivci galerie Aviatik. V příloze posílám pozvánku na výstavu a jako obvykle Vás chci požádat o zaparkování svých vozítek na parkovišti nad sportovní halou či u zámku (asi 50 m od galerie). Děkuji a těšíme se opět na setkání s Vámi. p+p

Přijměte pozvání na zajímavý dramaturgicko-vokální počin. Na zelený čtvrtek (17. dubna ve 21.00) zazpívá ansámbl OctOpus Vocalis skladby Jacoba Handla-Galla, Edmunda Rubbry a Pavla Lukaszewského. Koncert se uskuteční v brněnském kostele na Jezuitské ulici ("U Jezuitů"). Mimo vokální zážitky uvidíte mimo jiné také v celé kráse nové
varhany, na něž se bude poprvé veřejně hrát v červnu letošního roku. Nicméně věříme, že Vás především přesvědčíme o kráse svátečních kompozic výše uvedených autorů. Pozvánku na koncert připojujeme v příloze a podrobnější informace najdete na: www.octopusvocalis.cz
Děkujeme za přeposlání této pozvánky Vašim známým a těšíme se na setkání
OctOpus Vocalis a Martin Franze


Blue Romantic Cimbal

15.4.2014 od 19°° netradiční komorní večer v podání zpívajícího cimbalisty Romana Veverky, který představí světové balady a hity U2, Pink Floyd, Stinga, Eltona Johna, Beatles, ABBA a mnoha dalších ve svém osobitém pojetí. Hostem pořadu je Neznámý písničkář Vít Šujan (NpVŠ) interpretující písně poslední dekády kariéry barda nejen country-music Johnnyho Cashe s vlastními texty, méně známé, ale o to krásnější písně Waldemara Matušky, hity Petra Spáleného, Pavla Bobka, Elvise Presleyho či Dire Straits.
Koncertní pořad sklízí úspěchy na mnoha místech české republiky a akcích i v zahraničí. Mezi reference patří především osobní pochvala od samotné Yoko Ono a účinkování ve Wien Burg Theater, u nás pak v lázních Teplice, Jánských Lázních apod.
Ukázky a více na www.blueromanticcimbal.com

V NEDĚLI 6. dubna SE NARODIL

Antonín – bráška Zuzanky.


Lukáš se teď stará o Zuzu a všichni se těšíme, až se vrátí Lenka s miminem domů.


Když jsem byla dole na návštěvě, zrovna si hráli divadlo – že by se objevily geny po babičce?


A šestinásobná prababka Dana září.


Sice ji všechno bolí, ale pravňoučátka zjevně mají léčivou moc.


Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

6.4. 2014 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš