Zase jeden povedený výlet
(Rika....)

Úsek Vltavy mezi slapskou a štěchovickou hrází

byl kdysi nazýván Vltavské nebo Štěchovické proudy a byl to pro voraře zapeklitý úkol. V největším rozkvětu řemesla tudy proplouvalo až 15000 vorů ročně, některé dosahovaly délky až 180 metrů. Roku 1721 byla k příležitosti blahoslavení Jana z Nepomuku papežem Inocencem XIII. poblíž Ferdinandova sloupu (Ferdinandův nebo také solný sloup vytvořil pražský kameník Campion na počest splavnění nejtěžšího úseku Vltavy v roce 1643) umístěna socha tohoto světce a od té doby se vžil název Svatojánské proudy. Proudy dávno zmizely pod masou vod Štěchovické přehrady. Po dostavbě Slapské přehrady byla socha přemístěna pod hráz k silnici vedoucí k elektrárně. V roce 1998 dal štěchovický spolek Vltavan sochu znovu vysvětit a otočit tváří k Vltavě. Od té doby Svatý Jan Nepomucký stráží bezpečí slapské hráze. Tolik fakta, kdo chce znát víc, nechť nehlédne do http://www.svatojanske-proudy.cz/

Jaro už nás bere, tak jsme vyrazili poslední únorovou sobotu do Třebenic a odtud po zelené značce pod slapskou hráz ke zmíněné soše

a dál podél řeky. Chaťáci jsou ještě většinou zalezlí v teple, jen ti nejzaťatější překonávají útrapy mrazivého počasí a ti nejstarostlivější přijeli obhlédnout, jestli to nemají vykradené. Chat je tu mraky, ať už starších sroubků

či nových vzhledných hradů malebně zapadajících do krajiny,

nicméně, jak odhaluje bezlistý porost – kolik je chat, tolik je kadibudek.

Přestože se někteří snaží kamuflovat pravý účel tvarově nápadných a zřetelně identifikovatelných dřevěných domečků matoucím označením (´podatelna´, ´příjem zakázek´, apod.)

nebo jejich pravé poslání zlehčovat vtipnými nápisy (jako ´výbušné prostředí´, ´pod napětím´, apod.) ta otázka se přímo nabízí. Ne „jak to dělaj kosmonauti?“ podle jedné písničky, ale „co s tim dělaj chaťáci?“. Problému se odvážně nevyhýbají ani autoři cedulí naučné stezky, kde to eufemisticky nazývají „nevhodné nakládání s odpadními vodami“. Já bych jen dodal, že nejen s vodami. Připadalo mi, že v tomto ohledu vyniká slavná Ztracenka, kde je spousta chat a krkolomný příjezd pro fekál.

Převládá přesto romantika,

poutník se ale musí také vyrovnat s řadou nástrah terénu a počasí. Například projít pod kamenným polem

(žádný strach, nic tam nepadá). Na méně bezpečných místech jsou proto tunely,

řetězy nebo zábradlí,

ale příležitostné čůrky, které v létě člověk ani nevnímá, vytvářejí na úzkých stezkách za mrazu ledové klouzačky jako nepřekonatelné a neobejitelné pasti.

Na té nejhorší jsme se chytali pověstného stébla a přáli si neskončit zmrzačeni někde v hlubinách pod stezkou. Cesta podél řeky byla nadále okouzlující

končila před štěchovickou hrází

a přes kopec Homole jsme se vrátili do Třebenic. Minuli jsme slavnou trampskou hospodu U Taterů

a na závěr si prohlédli, jak se také dá postavit nový plot s kamennými sloupky.

Na závěr máme jednu dobrou zprávu, podařilo se nám najít jednu zatím málo známou básničku zmiňující se o Svatojánských proudech. Tedy autor smotal Rikatado s Vltavou, přestože to geograficky nemá nic společného, ale berme to jako tu básnickou licenci. Chlapci z Rikatáda jsou z Českého ráje, jak ostatně napovídá i osadní vlajka

(to jsou Trosky).

Rikatádo
Svatojánské proudy zmizely pod přehradou v mase vody,
kotlíky zrezivěly a nahradily je mikrovlny,
trojrozhoďnožky skončily ve sběrných surovinách
a kytara Paso poslouchá smutně jen hlučný heavymetal.
Jen chlapci z Rikatáda dál ženou svoje stáda.


U stánků na levnou krásu postávaj převážně Vietnamci,
kteří ti nabídnou adidas se čtyřmi pruhy.
Ten maglajz zatracenej už se tolik nelepí
a na mexické hranici se bude stavět plot.
Jen chlapci z Rikatáda dál ženou svoje stáda.


Starej Inčučuna už je dávno ve věčnejch lovištích,
Šetrhend v důchodu i se svou tříštivou rukou,
žádnej Barman není Zvědavej na nějaký Mekty o Zapomenutých dobách nebo údolích,
vlajka vzhůru ne a neletí, neboť je unavená.
Jen chlapci z Rikatáda dál ženou svoje stáda.

7.1. 2011
A je tu ročník 14. To je roků. Před 14 lety jsem měl připojení k internetu přes telefonní analogovou linku, rychlost neuvěřitelných 14 kb a protože nebyla digitální ústředna na moje číslo, stálo mě to jeden místní hovor. Akortát nikdo nemohl telefonovat ani ven ani dovnitř.

1.1.2007
Archivní sklípek funguje i nadále tak, že se klikem u ikony Bazaar dostanete přímo k jakémukoliv ze tří až čtyř posledních vydání. Z nich se vám stejnou technikou podaří dostat i k dalším předchozím třem až čtyřem vydáním od zvoleného. Toto zanořování je násilně utržené posledními třemi vydáními z předchozího roku.
Starší ročníky až po samotný Velký třesk - vznik neseriozního internetího týdeníku WWWiditelné prase - lze získat jedině na CD. (Ale to až po urputném
přemlouvání, protože kdo se s tím má furt vypalovat). Kvůli tomu, že minulej rok skončil a novej začal, bude potřeba překopat zase celé prase od narození, aby na CD bylo kompletní a to se teda redakci příliš zatím nechce. Redakce je od základů shnilá.


Na skladě se do dnešního dne válí tyto cestovní deníčky:

Dr a snad i Jr- Na návštěvě u poručíka z Inishmoru: (1) (2) (3) (4) (5)
Tatrmani Hell&Dr - Austrálie-Tramtárie:
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17) (18) (19) (20)
J
an NZ Kurka - Nový deník Zélandský:(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Jan Indinista Rouš - Honzíkova cesta (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17) . Jeho cestovní deníček je ZDE.( Ale je to blog bez fotek).
Jan Andinista Kurka - Deník Andinisty:
(1) (2)
Jana Vaňourková Kubánský deníček: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9)
Linda Synaková - Rusko-Elbrus: (1) (2)
Zuzka z New Yorku - Bolívie: (1) (2) (3) (4)
Honza Faltus -Kavkazské Novosti: (1) (2) (3) (4)
Jana Vaňourková - Ománský deníček: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Jana Vaňourková - O Jižní Africe (I) (II) (III) (IV) (V) (VI) (VII) (VIII) (IX) (X) (XI)


Jarní manuál

  • Nic na světě není černobílé a o živé přírodě to platí obzvlášť. Přesvědčili se o tom nedávno i vědci ze švédského Karolinska Institutet pod vedením profesora Håkana Westerblada, jejichž cílem bylo zaplnit další z bílých míst na mapě našeho poznání, jaký účinek má vlastně na organismus stres. Během svých výzkumů narazili na dříve neznámou roli vysoce reaktivních sloučenin kyslíku, o nichž se má běžně za to, že organismu hrají pouze negativní role. Během stresu začne sympatetický nervový systém stimulovat jistý typ receptorů na povrchu srdečních buněk, pokud není dosaženo jisté hranice, je může být celý proces pro organismus příznivý. Další studie by měla přinést podrobnější informace.

  • Zpěvačce Lady Gaga se nelíbí, že londýnský zmrzlinář Matt O´Connor nazval zmrzlinu z mateřského mléka Baby Gaga. Dokonce uvažuje o žalobě. Právní zástupci americké hvězdy již poslali managementu firmy Icecreamists dopis, v němž vyžadují změnu názvu zmrzliny.

  • Jedem na pár dní lyžovat do Dolomit, tak je prase na sítí o pár hodin dřív
  • Ale snad to nevadí

 

australia

 

Hell a spol

australia

Surreálný inspektor Zrzek

Olině se podařila skvělá definice kolektivního myšlení:
Myslím ano, říkám ne.


 
Baselitz ICP (International Center of Photography) The Mexican Suitcase (do 08.5.2011)
V roce 2007 se jakoby zázrakem objevily tři krabice plné roliček filmů slavného fotografa a člena Magnum Roberta Capy. Mělo se za to, že jsou fotky během Druhé světové války nenávratně ztratily. Zachránil je mexický velvyslanec v Paříži a odvezl do Mexika. Krabice obsahovaly 4500 negativů tří slavných fotografů. Roberta Capy, Gerdy Taro a Davida Seymoura, alias Chima.

BaselitzGalerie DOX, Martin Parr Assorted Cocktail (retrospektivní výstava) (do 16.5.2011)
Tohle je velká příležitost podívat se na zvláštní fotky. Martin Parr je v zásadě provokatér, který nikdy a nic nemyslí vážně ani fotky ne. Přesto se dostal až do prestižní agentury Magnum Photo Ostatní magnumisté s jeho přijetím měli dost problémy, protože neodpovídal jejich pohledu na svět okem aparátu. Je to chlapík bez nostalgie. slavný H. C. Bresson o něm jednou řekl: "Když se dívám na Vaše fotografie, uvědomuji si, že jsem z úplně jiné planety." Parr se nechová jako profík, nefotí ani Leicou, ta je mezi fotografy Magnum Photo hodně oblíbená, ani Nikonem dokonce ani Canonem. Fotí prý levnými fotoaparáty a zásadně na filmy, na které fotívají nejobyčejnější turisté. Na filmy kupované v drogérii a trafice kdekoliv na světě. Barvy jeho fotografií jsou moc barevné. A už dost kecání, zajděte se podívat sami.A je docela možné, že tohle všecko je součástí jeho PR a já jsem mu to sežral taky a už mu tu dělám zadarmo reklamu.Jo a ta výstava v Praze je dobrá i za vysokou cenu vstupného.
BaselitzChodovská tvrz, Denisa Krausová, Benedikt Tolar - Kráva zajíce nedohoní (do 20.3.2011)
BaselitzGalerie České pojišťovny, Erika Bornová: NA CESTĚ (do 27.3.2011).
BaselitzAteliér Josefa Sudka, Tereza Kabůrková - "U Sudka" (do 27.3.2011)
fotografie reagující na tvorbu Josefa Sudka jak společnými tématy, tak i způsobem práce s fotografií
BaselitzGalerie Rudolfinum, Fotografie v českém umění 1990-2010 (do 1.5.2011)
tora

Günter Stemberger: Talmud a midraš
Úvod do rabínské literatury

Kniha přináší aktuální a úplný přehled rabínské literatury. Seznamuje čtenáře s dobovými souvislostmi rabínského židovství i s jeho ústředními důrazy, věnuje pozornost jazykům rabínského písemnictví, jeho hermeneutickým východiskům a literárním vlastnostem. Podrobně se zabývá talmudickou literaturou, tj. Mišnou, Toseftou a oběma Talmudy (jeruzalémským a babylonským). Popisuje vzájemný vztah těchto děl, zabývá se problémem jejich kanonicity a pokouší se o jejich literární zařazení. Přibližuje také svět židovských midrašů, svérázných výkladů hebrejské Bible. Tyto výklady představují zajímavou paralelu i alternativu novozákonnímu a raně křesťanskému písemnictví.


Baselitz

Kapela Face of the Bass vydává stejnojmenné album. Vznikla původně jako trio kontrabasisty a skladatele Jaromíra Honzáka s klavíristkou Beatou Hlavenkovou a bubeníkem Romanem Víchou. Nyní vystupují jako kvarteto, v němž Hlavenkovou nahradil klávesista Michal Nejtek a čtvrtým členem se stal hráč na basklarinet a saxofon Marcel Bárta. Aktuálně vycházející debutové album Face of the Bass spojilo dohromady obě sestavy a bylo nahráno se dvěma hráči na klávesové nástroje, což koncertně prověřenému repertoáru dodalo nový rozměr. Ve dvou nahrávkách je navíc pětice hudebníků doplněna smyčcovým orchestrem. Album vychází, stejně jako dvě předchozí alba Jaromíra Honzáka, u vydavatelství Animal Music a má šanci stát se, stejně jako v podstatě každé Honzákovo album, hudební událostí roku.

  • Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. U té první si tím však nejsem tak jist.“ (Albert Einstein)
  • Ve středu 16. 3. se v pražském Domě čtení uskuteční další večer komiksového stylu. Tentokrát bude na programu setkání s Jiřím Grusem, jednou z nejvýraznějších postav současného českého komiksu a s Tomášem Prokůpkem, který uvede přednášku Dějiny československého komiksu 1.
  • Kina:
    14.3 – Aero – Další rok (režie: Mike Leigh, VB, 2010, 109 min. Komedie) (Kolem šťastného manželského páru obíhají nešťastné a osamělé životy jejich přátel a příbuzných. Jako jejich důvěrníci vidí do jádra všech zamotaných životů, do jejich přátelství a osamělosti, do naděje a zoufalství, do vzniku nového i zániku starého. A to vše by bylo v pořádku, pokud by se jedna neprovdaná kamarádka nezamilovala do jejich syna. Režisér Mike Leigh, šestkrát nominovaný na Oscara, občas přezdívaný jako „antropolog s kamerou“, přichází s další skvělou studií lidských osudů. A v čase, který se odehraje ve filmu, mu na to stačí jeden rok.)
    (20:45)
    20.3. – Aero – Králova řeč (režie: Tom Hopper, VB/USA, 2010, 118 min. Biografický) (Po smrti svého otce, anglického krále Jiřího V. a skandální abdikaci krále Eduarda VIII., je Bertie, který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunován králem Jiřím VI. Británie stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce, kterého ale jen těžko vidí v koktavém králi. Králova milující manželka Alžběta, budoucí královna matka, proto domluví setkání s úspěšným, ale poněkud svérázným a excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem. Po těžkém začátku, kdy si neslučitelné charaktery dvou silných osobností jen obtížně hledají cestu jeden k druhému, se mezi oběma muži vytvoří silné pouto...) (20:30)
    17.3. – Evald – Medvědí ostrovy (režie: Martin Ryšavý, ČR, 2010, 70 min. Dokument) (Skupina můžu vyráží na cestu po zamrzlé hladině východosibiřského moře a po krátkém putování přijíždí na opuštěnou meteorologickou stanici na ostrově Čtyřsloupový. Zůstávají několik dní, loví a mluví spolu. Vzpomínky lidí se v zasněžené krajině prolínají se vzpomínkami starých opuštěných budov. Místo ve kterém se na první pohled dávno zastavil čas se návštěvou můžu a prostřednictvím filmu znovu probouzí k životu.) (19:30)
    15.3. – Městská knihovna – Biutiful (režie: Alejandro González Inárritu, Šp./Mex., 2010, 148 min. Drama) (Příběh ukazuje životní cestu Uxbala, konfliktního bývalého narkomana, který hledá smíření se svým otcovstvím, láskou, duševnem, zločinem, vinou a smrtelností, obklopený nebezpečným podsvětím moderní Barcelony. Jeho obživa stojí mimo zákon a oběti, které je ochoten položit pro své děti, neznají hranic.)(16:00, 19:00)
    19.3. – Oko – Expresionismus ve filmu a v obrazech (ČR, 2011, 180 min. Dokument) (Speciální dvojprogram připravovaný ve spolupráci s lektorským oddělením Národní galerie, sbírky umění 19. a 20. století.) (10:00)
    20.3. – Oko – Stash – Lunchmeat Festival 2011 (2011, 90 min.) (Poklidné završení Lunchmeat festivalu 2011 ve společnosti série těch nejzajímavějších hudebních videí, které vás opravdu nenechají zamhouřit Oka. „A must see“ výběr amerického dvd magazínu Stash, jehož sítem neproteče žádná laciná šťávička!) (18:00)
    20.3. – Oko – Norské dřevo (režie: Anh Hung Tran, Jap., 2010, 133 min. Drama) (Filmová podoba knižního bestselleru Haruki Murakamiho vypráví stejně jako knižní předloha o nostalgii lásky a ztrát. Děj se odehrává na konci 60. let v Japonsku na pozadí studentských bouří. Toru Watanabe je tichý a uzavřený vysokoškolák, který se v Tokiu znovu potkává s křehkou Naoko, přítelkyní z dětství. Jejich vztah se postupně prohlubuje, zároveň je ale vystaven rostoucímu tlaku minulosti, kterou poznamenala tragédie jejich společného přítele. Během divokých nočních večírků, na které Torua bere jeho kamarád Nagasawa, potká Toru impulzivní mladou ženou jménem Midori...) (20:30)
    15.3. – Ponrepo – cyklus Kurs filmové historie 2010/2011 – Popel a démant (režie: Andrzej Wajda, Pol., 1958, 96 min. Drama) (Maciek je příslušníkem Zemské armády, která působila v Polsku během druhé světové války a byla součástí západního zahraničního odboje. Politickou situaci Polska na konci války však určil průběh a výsledky východní fronty a velký podíl Sovětského svazu na porážce fašismu. V Polsku, stejně jako v celé východní Evropě, převzali moc komunisté a Zemská armáda, oslabená porážkou varšavského povstání v roce 1944, byla donucena ustoupit do ilegality. Toto kontroverzní období polských dějin bylo dlouho tabu nejen pro polskou společnost. A Wajda byl první, který ukázal den osvobození očima a prožitky vojáka Zemské armády. Jeho hrdina Maciek je jedna z nejtragičtějších postav v polské kinematografii. Mladík, který touží po lásce, štěstí a míru, si uvědomuje nesmyslnost rozkazu, ale zároveň nemůže nezůstat věrný hodnotám, zakotvených v sobě válečnou zkušeností, svazky s živými spolubojovníky i s těmi, kteří za tyto hodnoty položili život. ) (14:45)
    18.3. – Ponrepo – John a Mary (režie: Peter Yates, USA, 1969, 89 min. Drama) (Obyčejní hrdinové a dvě hvězdy na vrcholu slávy: to jsou protiklady, na nichž stojí přitažlivost příběhu váhavého seznamování mladého páru Newyorčanů. Setkání Johna a Mary se odehraje v duchu povolných pravidel doby po sexuální revoluci. Dříve než vůbec znají svá jména, prožijí inkognito intimní noc. Následující den přináší pro každého zvlášť váhání, rozpaky, obavy ze ztráty osobní nezávislosti, ale také do podvědomí vnořenou potřebu citové naplněnosti a lidské sounáležitosti. Nutkání vydat se všanc konvenci všedního osudu je proto silné. ) (17:30)
    14.3. – Světozor – Dokumentární pondělí – Draquila – Itálie se třese (režie: Sabina Guzzanti, 2010, 97 min. Dokument) (V roce 2009, v době strmě klesající Berlusconiho popularity, došlo v italském městě Aquila k ničivému zemětřesení, které pohřbilo stovky lidí a další desítky tisíc připravilo o střechu nad hlavou. Italský premiér se ihned chytil šance a častými návštěvami postiženého města, ambiciózním projektem výstavby nových domů a také notnou dávkou populistických projevů se snažil obyvatele Apeninského poloostrova přesvědčit, jak schopného muže mají ve svém čele. Režisérka tohoto sarkastického a velmi vtipně poskládaného snímku Sabina Guzzanti však dochází k úplně opačnému názoru. Na základě téměř detektivního vyšetřování celé kauzy zjišťuje, v jaké míře je Berlusconi od počátku své kariéry napojen na stavební průmysl ovládaný mafií, jak jeho právníci nenápadně mění zákony země a v jak velkém rozporu je mediální obraz italského premiéra s jeho skutečnými aktivitami, zatíženými korupcí a nesčetnými skandály. V ironických a místy třeskutě humorných kolážích využívajících komiksové obrázky i policejní odposlechy autorka svého premiéra rozhodně nešetří, o čemž svědčí i bojkot snímku ze strany italského ministra kultury během premiérové projekce na festivalu v Cannes.) (20:00)
  • Filmové festivaly:
    8.-17.3. – Jeden svět 2011, Praha (info:
    http://www.jedensvet.cz/)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    Občanské sdružení Nerudný fest oznámilo finalisty soutěžní přehlídky Mladí ladí jazz, jejíž vítěz získá finanční příspěvek na nahrání studiového alba. O konečném vítězi spolurozhodne publikum v pražském klubu Jazztime 15. subna. Do finále se dostaly tři kapely: 4 Leaf, Fluid Culture a Quattro Formaggi.

    16.3. – Agharta – Balzar Robert Trio (21:00)
    17.3. – Agharta – Jakub Urban Quintet (21:00)
    18.3. – Agharta – Jiří Hála Jazz Project (21:00)
    19.3. – Agharta – Martin Brunner Trio (21:00)
    15.3. –
    Blues sklep – Phil Shoenfelt a Pavel Cingl (21:00)
    17.3. – Blues sklep – Jan Kodad And Bete Noire (21:00)
    19.3. – Blues sklep – Tony Viktoria Group (21:00)
    14.3. –
    Jazz club U staré paní – Karel Růžička Trio (20:30)
    15.3. – Jazz club U staré paní – Ondřej Štveráček Quartet (20:30)
    16.3. – Jazz club U staré paní – Vojtěch Eckert trio & Dana Vrchovská (20:30)
    17.3. – Jazz club U staré paní – Kuba Doležal Quartet (20:30)
    19.3. – Jazz club U staré paní – Rene Trossman Band (20:30)
    14.3. –
    Jazz Dock – Muff (22:00)
    15.3. – Jazz Dock – Face of the Brass (22:00)
    16.3. – Jazz Dock – Marcel Flemr Band (22:00)
    18.3. – Jazz Dock – Karel Růžička Trio (19:00)
    14.3. –
    Jazzboat – Jana Koubková Quartet (20:30)
    15.3. – Jazzboat – Jazz Revue (20:30)
    16.3. – Jazzboat – Cuban Summer (20:30)
    17.3. – Jazzboat – Matěj Benko Trio (20:30)
    20.3. – Jazzboat – Los quemados (20:30)
    15.3. –
    Malostranská Beseda - Vladimír Mišík & Etc. (20:30)
    14.3. –
    Stará Pekárna, Brno – Peter Szendöfl (20:00)
    15.3. – Stará Pekárna, Brno – Fabio Delvo Quartet (20:00)
    14.3. –
    U malého Glena – Stan the Mans Bohemian Blues Band (21:30)
    15.3. – U malého Glena – Roman Pokorný & Blues Box Heroes (21:30)
    16.3. – U malého Glena – Jamie Marshall & Radek Hlávka (21:30)
    17.3. – U malého Glena – Markéta Zdeňková band (21:30)
    18.3. – U malého Glena – Ondřej Štveráček Quartet (21:30)
    19.3. – U malého Glena – Matěj Benko Trio (21:30)

  • Kluby - cizina:
    Známá kniha Quincyho Troupa „Miles – The Autobiography“ vyjde v dubnu znovu v češtině. Publikace zůstává jediným dostupným životopisem Milese Davise na českém trhu. Kniha vyjde u nakladatelství Albatros.

    15.3. – Blue Note Milano, Itálie – Matteo Brancaleoni (21:00)
    19.-20.3 – Blue Note Tokyo, Japonsko – The Manhattan Transfer (19:00, 21:30)
    15.-20.3. – Blue Note New York, USA – Kenny Werner Quintet, Randy Brecker, David Sanchez (20:00, 22:30)
    18.3. – Twins Jazz, Washington, USA – David Gibson Quartet (21:00, 23:00)
    19.3. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – The African Jazz Allstars (20:00)

  • Hudební festivaly:
    do 5.4. – Jazz Jaro 2011 aneb Jazz v Pekárně, Brno, Stará Pekárna (info: http://www.jazzdoregionu.cz/)
    do 23.4. – Jazzinec 2011, Trutnov (info: http://www.2011.jazzinec.cz/)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    Po dvouletém putování Evropou se projekt Obludárium Divadla bratří Formanů vrátí do Česka. Od 8. do 17. dubna bude mít tento populární kabaret osm repríz v Jičíně. Kočovný kabaret putuje Evropou od roku 2007. Představení propojuje pokleslý žánr a divadelní umění. Původně vzniklo s podporou Národního divadla v Bretani a za dobu své existence získalo Cenu Alfreda Radoka, stalo se inscenací roku 2008 v anketě Divadelních novin, dále pak získalo prestižní loutkářskou cenu Erik určenou nejinspirativnější a nejpodnětnější inscenaci sezony.

    14.3. – Divadlo Ponec – Exkurze s Helgou (choreografie: Jana Hudečková, Marta Trpišovská) (Tanečně divadelní exkurze světem, kde se krása rodí i umírá. Co vše nám leží u nohou, po čem šlapeme. Máme schopnost rozeznat kvalitu subjektivní libosti, proč jsme ale závislí na konvencích, které určují, zda jsme in nebo out?) (20:00)
    15.3. – Divadlo Ponec –
    Transforma (choreografie: Maya Lipsker) (Neustálá změna je naší přirozeností. Pět žen ve hře proměny a zpětné evoluce si přeje vzájemně naplnit všechna svá přání. Chceme být nedospělé, nevinné ženy, muži, zvířata, kreatury.“ (20:00)
    16.3. – Divadlo Ponec, hostuje Ver TeDance –
    Případy doktora Toureta (choreografie a režie: Anna Polívková) (Dokážete předvést, co ve vás je? Uměli jste létat, ale zapomněli jste to? Chcete být svobodní, ale nevíte jak? Rádi byste tančili, ale stydíte se?) (9:00, 11:00)
    18.3. – Divadlo Ponec –
    Void Amongst Humans (choreografie: Jarek Cemerek) (Taneční duet provede diváky mnoha rozdílnými atmosférami, z nichž každá však odráží pocity člověka ve velkém anonymním světě. Muž a žena, spolu, ale přitom každý sám. Choreograf Jarek Cemerek v nejnovějším díle zkoumá dopad anonymního prostředí na psychiku jedince.) + Proměnná (režie: Tereza Lenerová a Einat Ganz) (Příběh o dvou lidech, kteří se míjí, někdy jsou si velmi blízko a jindy zas na míle vzdáleni. Je mezi nimi něco stálého, co nepodléhá neustálé proměně? Do jaké míry je jejich vztah tvořen vzpomínkami na minulost, plány do budoucna a jaký je skutečně právě teď?) (20:00)

    Festivaly tance a experimentu:
    do 29.5. – Bolšoj balet, Praha přímé přenosy představení Bolšoj baletu z Moskvy (info: http://www.kinoaero.cz/cz/cykly-festivaly/142/Bolsoj-balet-2010/199/2010/)

  • Divadla:
    S nadšeným ohlasem kurdského publika se setkalo vůbec první uvedení evropské opery v Iráku. Pro předvedení v severoiráckém městě Sulajmáníja zvolil německý soubor Kolínské opery dílo Wolfganga Amadea Mozarta Únos ze Serailu, pojednávající o kulturním střetu mezi Západem a Východem a obsahující jejich usmíření a pokojnou koexistenci.

    14.3. – Činoherní klub – Christopher Hampton: Nebezpečné vztahy (režie: Ladislav Smoček) (Rozkoš je jediná věc, co svádí obě pohlaví dohromady, a přesto sama nestačí založit nějaký vztah.) (19:30)
    15.3. – Činoherní klub – Jasmina Reza: Bůh Masakru (režie: Ondřej Sokol) (Jsme lidé kultury, rozumu anebo jen bezmocné individuální oběti svých pudů? Hra, během níž se bortí očekávané stereotypy chování...)
    (19:30)
    18.3. – Činoherní klub – David Mamet: Sexuální perverze v Chicagu (režie: Ondřej Sokol) (Chcete si splnit nejsmělejší sen? Zamilujte se.)
    (19:30)
    19.3. – Činoherní klub – Martin McDonagh: Ujetá ruka ve Spokane (režie: Ondřej Sokol) (Nikdy nechtějte prodávat někomu ruku, která mu nepatří. Odstartuje to mnoho problémů... Velmi veselá a černá komedie.)
    (19:30)
    15.3. – Dejvické divadlo – Petr Zelenka: Teremin (režie: Petr Zelenka) (Příběh člověka, který navždy změnil tvář moderní hudby. Věnováno Robertu Moogovi.)
    (19:30)
    16.3. – Dejvické divadlo – Doyle Doubt: Černá díra (režie: Jiří Havelka) (Ve chvíli překročení horizontu událostí není cesty zpět.)
    (19:30)
    14.3. – Divadlo Bez zábradlí – Bernard Slade: Každý rok ve stejnou dobu (režie: Jiří Menzel) (Osudové setkání dvou lidí. On ženatý, ona vdaná. Brilantní komedie, ve které je víc než lechtivá zápletka a rozverné situace. Rozpětí pětadvaceti let, v němž se mění chování, oblečení i názory protagonistů, tvoří kalendář událostí a nálad, které zmítaly v rozmezí 1951 až 1975 americkou společností.)
    (19:00)
    16.3. – Divadlo Bez zábradlí –
    John Misto: Sonáta pro lžíci (režie: Kateřina Iváková) (Setkání dvou žen po mnoha letech. Jejich konfrontace reprezentují střetnutí dvou epoch – minulé a současné, dvou světů – australského a britského a dvou společenských postojů – zdravého selského rozumu a aristokratické nadřazenosti.) (19:00)
    18.3. – Divadlo Bez zábradlí, hostuje Divadlo A. Dvořáka Příbram – Irena Dousková: Hrdý Budžes (režie: Jiří Schmiedt) (Inscenace je exkursem do naší nedávné historie a přibližuje tragikomiku prvních roků husákovské normalizace - v podání zvídavé žákyně druhé třídy ZDŠ v Ničíně.)
    (19:00)
    15.3. – Divadlo na Vinohradech – PREMIÉRACaesar (19:00)
    17.3. – Divadlo Na zábradlí – Kelly McAllister: Cesta hořícího muže (režie: Marie Záchenská) (Příběh rozhádaných bratrů, kteří se na přání nedávno zesnulého otce vydají na cestu k místu, které si vyvolil jako místo posledního odpočinku. „Nechť to pomine s dneškem.“)
    (19:00)
    22.5. – Divadlo Na zábradlí – PREMIÉRA Červený sen (19:00)
    18.3. – Divadlo Na zábradlí – David Gieselmann: Louis a Louisa (režie: J. Nvota) (Adoptujeme jiné dítě. Zase nějakého malého chlapečka, který se sladce dívá z fotky. Takového, který píše krátké dopisy z Brazílie nebo z Afriky, třeba černouška.)
    (19:00)
    18.3. – Divadlo Pod Palmovkou – PREMIÉRAPast na myši (19:00)

  • Divadelní festivaly:
    do 31.12. – České divadlo 2011 (info:
    http://wwSw.ceskedivadlo.cz/)
    14.-21.3. – Grand festival smíchu, Pardubice (info:
    http://www.vcd.cz/)


 

PETRA PÍŠE

Ahoj,
posílám fotky z Landolfshausen, jak se kůzlata, co se narodily slabý, nahřívají u kamen

a jak Janne zodpovědně krmí mlíčkem a kolem se to hemží

a jak jsme byli se Simonem na výletě a houkali na sovy.
pe

DNES JSEM ŠLA
na autogramiádu Pavly Váňové k Barvičovi přes Moravské náměstí.

Viděla jsem Klíčovou sochu autora Jiřího Davida. Je to síla, musela jsem se zastavit a fotit, i když mrholilo a světlo taky moc nebylo. Víc o autorovi, instalaci a tak vůbec na www.klicovasocha.cz.
Pak jsem šla přes náměstí Svobody okolo "brněnského orloje" a ten jsem si nevyfotila. A nebylo to kvůli počasí.

NA AUTOGRAMIÁDĚ U BARVIČE

zpívali naši muzikáloví druháci

Pavla Váňová pohovořila o krásné knize, kterou napsala – Identita génia. Už jsem se zmiňovala, že je o Shakespearovi – jak to s ním bylo doopravdy?

Pan docent Miroslav Plešák napsal pod titulkem "Že by Shakespeare nebyl Shakespeare?" krásnou a výstižnou předmluvu. Končí takto:
...Ať už vás Pavla Váňová získá pro své přesvědčení nebo ne, dá vám – zvláště nejste-li zajatci zaběhaných stereotypů – nahlédnout do světa alžbětinského a literárně historického neobyčejně přitažlivým způsobem. Její knížka se čte málem jako drama samotného...?

A to je pravda. Pozor! Vyšla v docela malém nákladu...

Dada a spol. www.quakvarteto.cz

12. 3. 2011 - Dr+pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš