[CNW:Counter]

Golden Gate Park
(dvacetkrát větší Lužánky)

Hodně blízko Honzíkovýho bydlení je park, kterej se samozřejmě jmenuje stejně jako ten červenej most. Ono se tu hodně věcí jmenuje podle toho slavnýho mostu. Je to dobrá obchodní značka, skvělej artikl. V GG parku jsme už byli hned na začátku našeho pobytu, to nás tam vzal Honza se Stáňou a v bílým baráčku nám ukázali krásnej skleník a hnízdiště všelijakejch motejlů. O tom jsme už psali loni v létě.
Tenhle náš výlet byl samostatnej, Honza se Stáňou šli budovat kapitalismus a my s Olinou jsem si užívali svobodnýho volna. To je tak krásný, že šli komouši od válu a narodila se tu normální svoboda. Fakt se toho nedokážeme doteďka nabažit. To jediné, co nás může limitovat, jsou naše finance, ale to není chyba systému, za to si můžeme sami, třeba tím, že jsme neschopní, nebo máme smůlu a žádný nápady jak ven ze sraček. Slýchávám sem tam, poslední dobou spíš častěji, že není žádnej rozdíl mezi za komoušů a teď, protože se stejně nikam nedostanou. Že tenkrát nesměli a teď taky nemůžou. A vůbec si neuvědomujou, že nesmět a nemoct je sakra rozdíl. Jo jasně, je to drahý, ale jen si vyděláš prachy a jedeš. Tenkrát se i na výlet do Jugošky lidi kroutili jak pošlapaný slimáci a žmuntrali u okýnek v hlubokým předklonu o devizovej příslib a pak jim to mohla zhatit jakákoliv domovní důvěrnice. Jojo, lidi zapomínají.

Zeleni se v SF daří skvěle. Ideální podmínky. A červeni taky.

Amíci mě baví tím, jak se snaží bejt praktičtí. Obecně vzato jsou praktičtější Češi, protože jsou zvyklí na dlouhá léta socializmu a všichni jsme si museli skoro všecko udělat sami. A tak nebylo výjimkou, že třeba pan docent tatínek udělal za pár korun a jeden víkend plot kolem chaloupky, že si člověk naladil starý piáno pomocí osciloskopu, udělal elektroinstalaci. Jenže to byla a je ta naše univerzalita. Američani jsou spíš specialisti a mají svá teritoria docela vyznačkovaný a pak se projeví velká kreativita. Tenhle auťák je pro stěhovací partu, když je potřeba nějakej prostor vystěhovat, uvolnit a vyčistit, nastupuje tahle parta.

Tenhle záběr jsem už jednou viděl v nějakým pokleslým americkým filmu. Ani nevím, co to je, ale jsou tam zadarmo hajzlíci veřejní.

Když jsme vyrazili do toho parku, tak mi Olina slibovala bizony, prej je tam někde před 19 lety viděla. Já jsem jí věřil, ale dělal jsem si z ní trochu srandu, že jako bizoni v parku. Já mám bizony spojený s Vinetouem. Ale pak kolem nás projel náklaďáček s koridskou tématikou a já jsem začal v ty bizony věřit.

V parku je to krásný. Jsou zde cestičky asfaltové i pískové i jen tak prošlapané, je to upravované i divoké. Jsem do toho parku zamilovanej.

A krásně udržované a oku libé. Bolí mě sice záda, ale nejlepší je pro bolavý záda jít a jít a to děláme. Olina má mapičku a tam mi ukazuje jakési místečko, že tam jsou jako ti bizoni.

V civilizovanější části parku jsou značky s anděly pro chodce.

A budova nějaké univerzity, či co.

Olina má práci s mapama moc ráda a docela jí to jde, jenže tady to vypadá, že je vedle jak ta jedle. Nejde to a nejde to. Podle mapy už nás měli na kopytech roznášet po prérii bizoni, a zatím velkej prd. Olina se ptá kdejakýho návštěvníka parku. Někteří nám ochotně říkají, že jo, že to je táááámhle a mávají rukama kamsi do nekonečna.

Asi bizony nenajdeme, i když je Olina statečná a snaží se ty koordináty sjednotit s mapou. Nejde to a nejde.

Park je fakt hodně udržovanej a je tu čisto. Při pozorným zkoumání detailů jsem objevil jakési nesrovnalosti, třeba tyhle víčka od piva. Ale že by tu někde byla černá skládka? Tak to ani omylem.

Na pár místech je park protnutej velkou žílou plnou aut, i to je svým způsobem oživení.

I kýčovitá zákoutí jsou tu jakoby na místě.

U zkroucenejch stromů bych zůstal hodiny a hodiny a tvořil grafiky sukovitých příběhů. Ale nemůžu, spěcháme pod kopyta stád.

I zde, stejně jako v Austrálii, je to prošpikované veřejně přístupnými grily. A využívají je hodně. O víkendech se tu sejdou, dovlečou spousty kabelí se žrádlem, seženou si dřevo a už to tu voní. Barbecue, vomáčky, burgrové. Ve všední den je gril využívanej rodinama s dětma, to znamená bez tatínků, protože ti někde hákujou. Tlustá paní rozdmýchává oheň, 5 tašek žrádla a nikdo nikde. Asi to všecko sežere sama.

V parku je dostatek hajzlíků zadarmo, já vím, jsem tím už asi otravnej. Ale jak já bych si přál, aby se tohle u nás v Česku spravilo tímhle směrem. Málokdo tu v Americe chčije u stromu, všude je k dispozici nějakej hajzl. A nenápadnej. Jednou jsem si tam byl zaběhat, chtělo se mi čůrat, zvyklej z pražskejch parků, že nemám šanci, jsem si našel strom, daleko ostražitěji se rozhlídl všude kolem a vyčůral se u stromu. Bylo mi to blbý a cítil jsem se nepříjemně. Ani ne tak proto, že by mě někdo zatknul a dal mi pokutu, ale spíš proto, že jsem byl jedinej, kdo tu tak močil. A po dvě stě metrech jsem na veřejnej hajzlík narazil. No jo, no. Ale třeba na Letné je velkej prostor, kde prodávají v několika stáncích pivo, jsou tam lavičky, jinými slovy je to občerstvovna, a tak tam zbudovali hajzlíky, pánbůh zaplať za ně, ale ti hajzli si za ty hajzly berou 5 korun. Za 35 korun si pivo koupíš a za pětikačku ho smíš vymočit. To je fakt hnusný. Zlatá Amerika. Pak jsem se ale od zkušenějšího hosta dozvěděl, že na Letné si můžeš VYŽEBRAT!!! od hajzlbáby lísteček, na kterej ti to pivo o pětikorunu zlevní. Je to jistá úředničina, ale budiž, náznak férovosti by tu byl. Ale ono to je složitější. O téhle možnosti se náhodný návštěvník nemá jak dozvědět, a hajzlpaní ten růžovej odpustek s čísýlkem nenabízí, jen ho nenápadně vetkne do škvírky na stole a nikoho ani nenapadne, že to je odpustek. Fakt bída a podraz.

Těch bizonů jsem se nakonec dočkal. Bylo to sice o hodně dál, než Olina slibovala, než mapa ukazovala. Ti lidé, co mávli beznadějně v dál, když nás navigovali, měli pravdu. A víte, proč to bylo tak daleko a blbě? Mapa, kterou jsme měli, byla v místě parku komprimovaná oproti zbytku města. A to jen proto, že park je obrovskej a plnej zeleně, takže by zabíral na mapě moc místa.

Spíš takhle jsem si ty bizony představoval, než jak vypadali doopravdy. Prérií se ve filmech s Rybanou za mohutného dusotu a oblaků prachu řítilo stádo, které nic nezastaví. Jste mrtví. Je pravda, ti naši bizoni byli dost daleko od ohrady a asi už byli dost otrávení ze života v parku.

Bizon se latinsky prej řekne bison bison.

Je tu prostor i pro golfové hřiště.

Na konci parku, a že je sakra dlouhej, jsou dva větrný mlejny. Dokonce se i točí, ale jestli melou, to nevím.

Jsou krásný.

Pak už se vám otevře výhled na smutnou pláž. Vítr, zima, písek. Takovej sebevražednej prostor. Ale je to místo oblíbené u surfařů, protože tu jsou prý vlny. A tak, což je překvápko, je to místo, kde žijou boháči.

Chvíli jdeme podél pobřeží a pak to vzdáme a jdeme zpátky domů.

Chvíli jdeme ulicí, ale je divná a bez stánků s občerstvením, máme hlad, tak se zase vnoříme do parku a jdeme mezi stromama. Je tam krásně.

Americkej fotbal.

Cyklisti bacha, nesmíte bejt vyšší než 13 stop a palec žádnej.

Je tu i umělej vodopád a vůbec mi nevadí.

Golden Gate Park má přes 400 hektarů a je pátým nejnavštěvovanějším parkem v Americe.

Už jsme zase zpátky na začátku, nebo na konci? To je jedno. Bílej dům plnej kytek a motejlů. Na křižovatce si dáme nezdravej polskej párek, sedneme si na lavičku a sežerem ho. Ale pak se zase nemůžu zvednout, protože mám zablokovaný záda, musím to rozejít, což chvilku trvá, ale chůze je dobrá meducína.

Pomalovanou ulicí k bance, u sekáče doleva a jsem doma. Hurá.

A co bude příště? Nevím, fakt to teď nevím.

bazar


Markovy basy v Česku blic.


  • Vědci odhalili díky analýze DNA ptáka kivi nečekané tajemství genetiky. Tvor, který byl dosud považován za národního maskota Nového Zélandu je přistěhovalec. Pochází totiž z Madagaskaru. Jeho nejbližší příbuzný není pták Emu, jak se dosud soudilo, ale sloní ptáci, kteří vážili kolem dvě stě kilo a měřili skoro tři metry. Sloní ptáci na madagaskaru vyhynuli přibližně před tisíci lety.
  • Genom severoamerického termita Zootermopsis nevadensis přečetla skupina vědců z univerzity v Münsteru. Termiti patří celosvětově k největším hmyzím škůdcům. Výzkum jejich genomu by mohl odhalit nové způsoby, jak se vypořádat s jejich přemnožením.

australia


australia
Nezobrazuje-li se vám video zde, klikněte sem


Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Děda pětileté vnučky se šel vyčurat v lese pod strom a zamotal se do ostružiní.
Říká: "No, to jsem se tam do toho zamotal."
Vnučka na to: "Ještě že jsi se nepoškrábal do koulí."

Fotograf Fedor Gabčan vystavuje ve Vratimovské galerii (do 12. 6. 2014)
„Ušlechtilým fotografickým postupům se intenzivně věnuji posledních deset let. Je to navázání na mé zkušenosti s grafickými postupy leptem, suchou jehlou a ofsetovou litografií. Na této cestě mi pomohly zkušenosti spolužáka z FAMU Miroslava Vojtěchovského, který měl zkušenosti z pedagogického působení v USA. Ve Státech jsou alternativní techniky velice populární a těší se velké přízni fotografů. V České republice se jim věnuje přibližně patnáct fotografů, někteří z nich využívají elektronickou úpravu a napodobují olejotisky a gumotisky. Já se z historických postupů zpracování fotografie věnuji především argentotypii, bromolejotisku a gumotisku v kombinaci s kyanotypií a platinotisku.“
vzkazuje Gabčan

DOX (do 9. 6. 2014)
Tichá síla Liu Xia Básnířka a fotografka Liu Xia je ve své zemi zakázanou autorkou a její dílo je v Číně možné vidět pouze v soukromí nebo na internetu. Poté, co byl v roce 2010 její manžel Liu Xiaobo oceněn Nobelovou cenou míru, byla Liu Xia bez soudního procesu odsouzena k domácímu vězení. Její černobílé fotografie, které vznikaly v letech 1996 – 1999, poodhalují neoficiální čínskou realitu represí a cenzury.

Ludvík Horčica: Zemřeli pro vlast Občané okresu Brno-venkov padlí, popravení a umučení v letech 1939–1945 Více než 500 medailonků občanů okresu Brno-venkov, kteří padli (nebo byli popraveni či umučeni) během protifašistického odboje v letech 1939–1945. Jedná se o další knihu z edice Brněnský legionář. Nad vydáním této knihy přebírá záštitu hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Michal Hašek.

  •  „Tvá mysl ti zodpoví většinu otázek, když se dokážeš zklidnit a počkat na odpovědi.“ (William S. Burroughs)
  • Divadlo:
    Nezávislý brněnský divadelní soubor Buranteatr uvedl premiéru norského dramatika Jona Fosseho s názvem Noc zpívá o pozvolném rozkladu mladého manželství v režii lotyšského režiséra Viesturse Rozinse. .

Od 1. do 30. června se v newyorském klubu Blue Note uskuteční jazzový festival (info: www.bluenote.net).

Mladý americký kytarista Nir Felder si intenzivním koncertováním či spoluprací s Esperanzou Spalding a Gregem Osbym vysloužil novinářskou nálepku „příští jazzový kytarový velikán“. Nyní vydává desku Golden Age, jako svůj autorský debut. Hrají s ním Aaron Parks (piano), Matt Penman (baskytara) a Nate Smith (bicí). M

 

Vážení a milí přátelé,
chtěl bych vás srdečně pozvat na koncert tišnovské skupiny Ha-kapela.
Koncert odehrajeme pro brněnské publikum 26. května ve 20.30 hod. v Metro Music Baru (mapa). Zde představíme již ověřený program zhudebněných příběhů na způsob televizních bakalářů.
Vstupné: 60 Kč. Vstupenky je možné koupit v předprodeji v Indies na Poštovské.
Pro bližší informace o kapele vizte plakáty v příloze a facebookové stránky.
Těším se na shledanou! za Ha-kapelu Jan Brdíčko

 

Ahoj milí přátelé,
jestli jen trochu můžete příští úterý - nenechte si tuto besedu ujít! HODNOTOVÁ PEDAGOGIKA A PARTICIPATIVNÍ SOCIÁLNÍ PRÁCE S DĚTMI V KOMUNITĚ Fakulta sociálních studií, Joštova, Brno - Posluchárna A.I. Bláhy P31 27. 5. 2014 v 9:00 - 12:00hod Těším se na případné setkání na FSS, klidně zvěte i své přátele ...
David Bartůšek

Milí přátelé
všechny Vás srdečně zvu do sálu naproti Café práh ve čtvrtek 29.5.2014 od 19:30 na další audio-video-večírek, tentokrát na téma Mistři vícehlasu 50's a 60's aneb neúplný slovník vokálních kapel, které proslavily jejich nezaměnitelné vícehlasy
vstupné dobrovolné
váš Richard Lank

Hezký den,
představení s dětmi s Downovým syndromem bude mít reprízu! V pondělí 26. května v 18 hodin v divadle Barka. O co se jedná?
Podívejte se na reportáž ČT (od 17. minuty):
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/314281381900511-udalosti-v-regionech-vikend
Další informace i odkazy:www.divadloaldente.cz
Lístky je možné rezervovat na mailu barka@ligavozic.cz.
Se srdečným pozdravem
Jitka Vrbková

Vážení kulturní přátelé,
dovolte nám, abychom Vás pozvali na jeden závěrečný a jeden netradiční pořad.
Oba hostí Společenské centrum Dělnický dům, Jamborova 65 v Brně - Židenicích. středa 28.5. v 19°° Šujanoviny pod balkonem Poslední klasický recitál Neznámého písničkáře Víta Šujana (NpVŠ) nejen v této podobě a nejen v této sezóně spojený se křtem a obřízkou samizdatově vydané knihy Seprané kdysi a EP disku zpěváka a cimbalisty Romana Veverky, hosta a kmotra pořadu.
vstupné:149,-/předprodej, držitelé Š karty, studenti, senioři a jinak sympatičtí posluchači 89,-Kč/nemajetní dobrovolné
www.hmmanagement.cz/artists/vit-sujan
https://www.facebook.com/events/1418024325138123/?ref_dashboard_filter=upcoming
&
sobota 31.5. v 19°° Pořád s Javorníkem koncert k nedožitým 81. narozeninám Jury Tesauera
Vážení folklorní přátelé,
když nás loni v březnu navždy opustil Jura Tesauer, stalo se tak uprostřed neustávající tvůrčí činnosti. Proto jsme připravili pořad k jeho nedožitým 81. narozeninám. Vystoupí v něm členové Javorníku současní i bývalí, taneční skupina, pěvecké sbory i sólisté. Předvedeme čísla taneční i pěvecká, převážně z dílny Jura/Olga. Bude slyšet Jurův hlas, Jura se objeví i na dobových filmových záběrech.
Srdečně zve Javorník.
vstupné: předprodej 100,-/70,- * na místě 150,-/120,-
Děkujeme za Váš zájem, těšíme se na setkání.

Milí přátelé,
samozřejmě nepředpokládám, že by se kdokoli z vás štrapicíroval do Prahy. Ale napadlo mne, že možná máte v Praze nějakou spřízněnou duši, kterou by zajímalo moje téma. V žádném případě by to neměl být ztracený čas -i kdybych se já nezhostila úkolu zrovna nejlíp, mohu určitě slíbit výtečný hudební zážitek. Ostatně můj nejmilejší člověk o mně říkával :"Ano, to ona umí dobře - slibovat, že někdo něco udělá!" Ale nemyslel to zle, což platí pro vše, co kdy říkal.
(Právě dnes je to šest let, co ho docela nic nebolí ...)
Přikládám pozvánku a nejpěknější pozdravy!
Pavla

XIV. Jazzový večer, pocta Karlu Krautgartnerovi
Sdružení přátel Karla Krautgartnera a Regionální muzeum v Mikulově pořádají čtrnáctý Jazzový večer, který se uskuteční v pátek 6. června 2014 v zámeckém sále v Mikulově . Koncert bude zahájen v 19.30 hod. a představí se Rozhlasový Big Band Gustava Broma s dirigentem Vladimírem Valovičem. Hosty večera jsou Peter Lipa, vynikající zpěvák, skladatel a dlouholetý dramaturg předního evropského jazzového festivalu Bratislavské jazzové dni. Dále pak Martin Chodúr, vítěz první Česko - Slovenské SuperStar, kterého si vybral ke spolupráci i Karel Gott, pořadem bude provázet Marcela Vandrová. Řád Karla Krautgartnera obdrží in memoriam saxofonista a skladatel Josef Audes, přebírat jej bude syn Jiří Audes, který také zazpívá otcovu skladbu Blues tučňáka. I tento ročník bude nahrávat Český rozhlas Brno s tím, že pořízená nahrávka bude vysílána na vlnách stanice Praha, Vltava a na Dvojce. Večernímu koncertu bude předcházet umístění bronzové hvězdy do "Chodníku slávy" na Mikulovském Náměstí před domem 25/26. Od 16.30 zde bude vyhrávat orchestr žáků Základní hudební školy a v 17 hodin bude slavnostně odhalena nová, již čtrnáctá bronzová hvězda, která bude věnována Zdeňku Novákovi, který je vynikajícím hráčem na saxofon, aranžérem a hudebním režisérem ČRo v Brně.
Tuto akci podporuje především Město Mikulov, dále pak Gebauer a Griller, OSA, SAI, Nadace život umělce, Jihomoravský kraj, ČRo Brno, Česká spořitelna, MUDr. Zdeněk Pluháček, Aquarium - Relax a další větší i menší sponzoři.
Předprodej vstupenek bude zahájen ve středu 7. května na TIC Mikulov za 220 Kč , na místě samém bude vstupenka za 250 korun. .
Jaroslav Smečka

KONEČNĚ JSME ZAČALI

s přesazováním kytek na terase, letos to dřív ne a ne vyjít.

Vincentovi se nesmírně líbila hlína, nejlíp dohromady s vodou a tak jsme zjistili, že je celej tatínek. Vzpomněli jsme na mnohé zážitky s Petrem, kterej si vždycky uměl najít zábavu, při které se dokázal parádně zašpinit. Když si třeba mohl vybrat mezi pískem a uhlím, určitě zvítězilo to druhý.

Vincent dostal čistý oblečení, ale v této úpravě mu to moc dlouho nevydrželo. V neděli začal samosběr jahod, mám to období ráda. Tentokrát jsem hlídala Zuzanku, aby mohla jít sbírat Lenka s Luckou.

Zuzu vydržela minimálně hodinu u klavíru.

Zkoušela různý tóny a zvuky včetně vokálů, úplně samostatně a zapojila i panenku.

Pak se přesunula k bicím a my jsme čuměli, s jakou vervou se do nich pustila.

Jestli to tak bude bavit všechny Hasiče průzkumníky, bude big-band!

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

25.5. 2014 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš