Podél rozeklaného pobřeží
(neslonoviny - první díl)

Nezadržitelně se blíží léto. Je sice pravda, že zase tejden trošku mrzlo, i rybníky spravily led a dalo se jít bruslit. Ale je přece únor, tak proč ne, že jo. Je taky pravda, že pro některé to mrznutí není únorem, ale vypnutým golfským proudem. Je možné, že mají pravdu, ale dokud tekl, mrzlo ve střední Evropě v únoru běžně.


Jsme v nejvyšším bodě Evans Head. Na kopci stojí maják.

A za pár měsíců začne zima i v naší od loňska milované Austrálii. m Abych stihl vypucovat archiv se zážitky měl bych ještě pár pokračování našeho objevování prozradit.

Když jsem byl teď v Brně hlídat maminku a vyvezl ji do mrazu na balkon a zabalil do dvou dek, aby mohla sledovat cvrkot na ulici, došlo mi, jak je v Austrálii zima přívětivá, kraťásky a sandálky, slunce pálí jak ďas a koupání v moři lepší, než léto v Česku.


Vjezd do přístaviště, ráj surfařů. Tam na druhé straně vlevo poblíž pláže bydlí Helča.


Pohled na evans Head. V pozadí na horizontu je aboridžinská naučná stezka.


Napravo jsou hajzlíci a za Olinou barbecue mašinky i s plynem. Zadarmo. Zní to socialisticky, ale jde spíš o praktickou stránku věci. Když je to zadarmo, nevyplatí se dělat ohýnek jinde a požárů je hnedka o hodně míň.


Potvory.

Austrálie je fakt roztomilý kontinent. všecko je tam úsměvnější. Já sice vím o Austrálii prd, jaké tam jsou nepokoje, jestli tam doktoři přes svoje odbory vyhrožujou pacientům, že jestli jim vláda nepřidá hodně peněz, tak pacienti zdechnou. To samozřejmě nevím, ale připadá mi, že povaha Australanů tohle masově neudělají. Jednou v rádiu ve volební kampaní proti sobě jako dva kohouti stáli volební protivníci a velmi konkrétně na sobě nenechali nit suchou. Nebyli na sebe sprostí, mělo to úroveň. V Česku jsme na nějakou úroveň už rezignovali a politici jsou na sebe hnusní i bez volební kampaně. Je to samozřejmě hodně krátkozraké, protože takto si to hustý vystřílí jen tak, když nejde o vítězství ve volbách, jak pak zaujmou unavenýho českýho voliče? To teda nevím. Jenže o tom se mi mluvit ani nechce, chci si užít ve vzpomínkách jeden krásnej výlet, kterej jsme si s Olinou udělali uprostřed té australské kruté zimy.

I kytky jsou tu rozpustile veselé.

Veselý sloup elektrického vedení. V Austrálii jsou téměř všecky sloupy elektrickýho vedení udělané ze dřeva. Proti termitům a červotočům jsou natřené nějakou sračkou namodro.

Byl krásný slunný všední den, Bobíka jsme odvedli do školky, Bea s Borisem odjeli na kole do školy, Helča autem do své školy, která je asi 60 kilometrů daleko. A Milan taky něco dělal.


Na australské zimě je nejlepší to, že jejich jedovatí hadi jsou nasraní a zalezlí. Vylízají až na jaře.

Helča nám cestu podrobně popsala, zabloudit bylo snad i nemožné. Prošli jsme Evans Head, V přístavišti nás napadlo, že bychom si mohli koupit pár mořskej potvůrek a udělat si někde snídani v trávě. Prudký kopec nahoru k majáku. Je tam vyhlídka a dobrovolná kasička a australská vlajka a taky hajzlíky. P5edstavte si, že na každým místečku, kde je něco k shlídnutí, kam si Australánci jezdí kouknout, je vždycky k dispozici hajzlík. A ne nějakej hnusnej, hajzlíky jsou tu fkat skoro všude čistý. I tady na vyhlídce, na nejvyšším místě Evans Head je pár čisťounkejch nesmradlavejch hajzlíků. Je tu i sezení. Chvíli si strkáme do hlavy krásnou vyhlídku na moře. Hodíme do kasičky pár drobásků., sednem si způsobně ke stolu a začnem se krmit mořskejma potvorama. Výborná snídaně. Pár unavených včel prolétne kolem, přijde se podívat i malé stádo mravenců. Přijíždí multikára. Vystoupí tři chlápci v zelených montérkách a pustí se do každodenního úklidu, vypucovat hajzlíky, zkontrolovat kohoutky a splachování, v případě závady, třeba tady asi kapal kohoutek, vyndají hasák a novej kohoutek, vymění, vysypou odpadkáče, zkontrolujou okolí a kdyby se povaloval na zemi nějaký papírek, uklidili by ho. Ale není to potřeba, je tu krásně čisto. To se mi na Austrálii taky moc líbí. Hlavou mi projíždí stovky drobný videoklipů o divokých skládkách v Česku. Je mi trochu líto, že dovedem bejt takový prasata a zasíráme si vlastní prostor.


V kamení zakletá zvířata.

Sežereme potvory, hezky po sobě uklidíme a zbytky klepet v igelitce hodíme do koše.
Jdeme dál. Všude kolem nás jsou výstavní vilky, asi tu bydlí bohatí. Silnice končí a mění se v polňačku, která se náhle změní v pěšinku. Jsem uprostřed zimy, kytky kvetou jako vzteklý a všecko nádherně voní. Trošičku mi to připomíná pěšinky v Krkonoších, ale jen na pár milisekund. Uši vnímají vzdálené šumění a asi i rachocení moře, jsme zatím daleko na to poznat, jak je na tom nasranost oceánu. Sem tam to dost zachrastí. Když se přiblížíme k pobřežním skalám, začíná nám svítat, co to je za zvuky. Dneska je moře hodně nasrané a se zarputilostí berana tříská do skalisek. Tříšť vylétá do obrovské výšky a aerosol slané vody je cítit všude ve vzduchu.

Skaliska jsou rozeklaná a vysoká. Fascinovaně čumí na to, co voda za ty stovky a tisíce let dokázala vymodelovat, jak se prořezala skálou a zanechala po sobě hodně rozeklaný břeh. Chvílemi je pěšinka hodně úzká a kamarádsky se na nás tlemí ostré trny všelijakejch exotickejch kytek. A t vůně, jsem z ní úplně unešený.


Naplnit děravé vaničky a kelímky a znova a znova...

Pokouším se vyfotit tu zběsilost vln, ale výsledek je o hodně učesanější, než jak to vidí moje oči v mozku. Je to takový rozpor. Když si hledám vhodná stanoviště pro focení. Baví mě to, je mi krásně, z bezpečné vzdálenosti na mě haleká Olina, ať jsem opatrnej. Zářezy ve skalách jsou nesmírně hluboké a dole se pění pacifická voda. Přes hledáček Nikona se ale to drama změní v banální obrázek pěny v díře. Přemejšlím, jak dlouho bych sem musel chodit a jak dlouho bych si to musel promejšlet, jak to vyfotit, aby to fungovalo úplně stejně, jako to funguje. Je to divný pocit. Vidíš něco, vyfotíš to a ono to není ono. Je to fakt dřina to focení. No nic, hlavně, že to tu voní. Slezu na malinkou plošinu u stromu, je to skoro ideální místo na focení. Oceán si se mnou zahrává, přestal bouřit a dělá jen takové bububu. Chvíli fotím, Olina haleká, ať už se vrátím, hulákám na ni přes hukot vln, že je to v pohodě, že sem se žádná vlna nedostane. Není to jen pro uklidnění Oliny, věřím tomu, že takhle vysoko se ty vlny prostě dostat nemůžou. Vrátím se zpátky ze skály do zeleně, jdeme kousek dál, otočíme se a oba fascinovaně čumíme na vlnu, která hravě dosáhla místa, kde jsem před pár minutama stál. Dokonce byla i několik metrů vejš, než ta plošina, Třísklo to do skály až zaduněla. Snad jsem to pocítil i v nohou. Ty vole, to bylo teda hustý, říkám Olině a jsem rád, že to dopadlo takto. Už jsem opatrnější. S oceánem nemá cenu laškovat.


Ze zákeřné vlny jsme stihl jen zbytek spršky.


Jsou o hodně větší, než vypadají.

Jdeme dál, fotím si kameny a pěnu dne. Je tu krásně. A hlavně, voní to tu. Austrálie je voňavá země. Vůně jsou hodně zajímavej fenomén a je pro cestování skoro nejdůležitějším faktorem, protože dnešní technika umožňuje natočit špičkové 3D video z jakéhokoliv místa planety. Jde natočit i blízký vesmír. A to všechno si můžem v klidu prohlížet v televizi a v počítači a jít na to do kina a koupit si to v té nejvyšší kvalitě na BluRay. Profíci nám zprostředkujou i to nejšílenější místo na Zemi. Jo, to všecko je paráda, ale nikdy se z obýváčku nedozvíte, jak to tam doopravdy voní. Ničím si domů nepřinesete tu informaci o tom, co se skrz nosní dírku propašuje do vaší hlavy z kousku červené hlíny v Africe, kde před týdnem pošel buvol.


Tančící stromy.

Nikdy vám zatím nikdo nepřinese vůni Nilu, po kterém majestátně pluje mrtvá kráva nafouklá jak kráva, vypadající tak trochu jako pitomej balon, jen vzlétnout. Nikdy vám nikdo nepřinese na DVD vůni sklízené třtiny před tím do černa požárem schválně spálené. Nikdy se nedozvíte, jak smrdí rybí trh v malé vesnici poblíž indickýho oceánu. Tohleto všecko zatím neumíme a protože je potřeba cestovat. Samozřejmě, že jako prémii si můžete přinést i zážitky se setkání s jinejma lidma a nebo ten pocit, že pře plošinu, kde jste fotili prolítla nasraná vlna. Tohle všechno se přivézt ve foťáku a v kameře nedá. Já osobně nejvíc postrádám ty vůně. Když je zažiju, dovedu si je znova vybavit, možná si to namlouvám, ale protože jde jen o nějakých pár rafinovaných vzruchů v palici, je docela možné, že jsou pravdivé ty vzpomínky na vůně.


Právě praskl pásek od sandálku...

Olině najednou praskne pásek na sandálu. Jsme přesně uprostřed našeho výletu směrem tam. Příště budu chtít opravovat botu a taky..... ale to všecko až příště.

Kliknutím na fotku se vám ukáže ve větším...

7.1. 2011
A je tu ročník 14. To je roků. Před 14 lety jsem měl připojení k internetu přes telefonní analogovou linku, rychlost neuvěřitelných 14 kb a protože nebyla digitální ústředna na moje číslo, stálo mě to jeden místní hovor. Akortát nikdo nemohl telefonovat ani ven ani dovnitř.

1.1.2007
Archivní sklípek funguje i nadále tak, že se klikem u ikony Bazaar dostanete přímo k jakémukoliv ze tří až čtyř posledních vydání. Z nich se vám stejnou technikou podaří dostat i k dalším předchozím třem až čtyřem vydáním od zvoleného. Toto zanořování je násilně utržené posledními třemi vydáními z předchozího roku.
Starší ročníky až po samotný Velký třesk - vznik neseriozního internetího týdeníku WWWiditelné prase - lze získat jedině na CD. (Ale to až po urputném
přemlouvání, protože kdo se s tím má furt vypalovat). Kvůli tomu, že minulej rok skončil a novej začal, bude potřeba překopat zase celé prase od narození, aby na CD bylo kompletní a to se teda redakci příliš zatím nechce. Redakce je od základů shnilá.


Na skladě se do dnešního dne válí tyto cestovní deníčky:

Honza Amerika Kurka - Americké národní parky (2011): (1) (2) (3) (4) (5)
Hell&Dr - Austrálie (2011): (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10)
Dr a snad i Jr- Na návštěvě u poručíka z Inishmoru (2010): (1) (2) (3) (4) (5)
Tatrmani Hell&Dr - Austrálie-Tramtárie (2010):
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17) (18) (19) (20) (21) (22) (23) (24) (25) (26) (27)
J
an NZ Kurka - Nový deník Zélandský (2010):(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Jan Indinista Rouš - Honzíkova cesta (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17) . Jeho cestovní deníček je ZDE.( Ale je to blog bez fotek).
Jan Andinista Kurka - Deník Andinisty:
(1) (2)
Jana Vaňourková Kubánský deníček: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9)
Linda Synaková - Rusko-Elbrus: (1) (2)
Zuzka z New Yorku - Bolívie: (1) (2) (3) (4)
Honza Faltus -Kavkazské Novosti: (1) (2) (3) (4)
Jana Vaňourková - Ománský deníček: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Jana Vaňourková - O Jižní Africe (I) (II) (III) (IV) (V) (VI) (VII) (VIII) (IX) (X) (XI)


Slon i plk v akvárku aneb sloní plk v akvárku (Linda S.)

  • Odborníci z univerzity v kanadském Vancouveru zkoumali obrněnky z rodu Oxyrrhis, které jsou součástí mořského planktonu. Zjistili, že jsou typickými predátory, mezi jejich běžnou kořist patří bakterie, dokáží se však také krmit i buňkami téměř tak velkými, jako jsou ony samy. Jejich červené zbarvení způsobuje pigment zvaný rhodopsin, který využívají k získávání energie ze slunečního záření a ta jim slouží k lepšímu trávení kořisti. Novým objevem je, že ke genu pro molekulu rhodopsinu přišly od jedné ze svých kořistí, bakterie.

  • V londýnské Covent Garden se objevila novinka pro labužníky – zmrzlina z kojeneckého mléka. Vyrábí se z darovaného mléka matek a majitel cukrárny Matt O´Connor je přesvědčený, že se tento „zázrak mateřství“ brzy stane hitem. Zmrzlinu nazval Baby Gaga.

  • Byl jsem zase v Brně hlídat.
  • Zase je trošku zima, asi zastavenej golfskej neproud.
  • Dana odjela na běžky do Ostružné.

 

australia

Hell a spol

australia

 

Surreálný inspektor Zrzek

Bobík u snídaně:
" "Mami, dej mi chleba s marmeládou, ale prosím okrájej ty okůrky. Ty mě zuby nekousají." "


 
Baselitz ICP (International Center of Photography) The Mexican Suitcase (do 08.5.2011)
V roce 2007 se jakoby zázrakem objevily tři krabice plné roliček filmů slavného fotografa a člena Magnum Roberta Capy. Mělo se za to, že jsou fotky během Druhé světové války nenávratně ztratily. Zachránil je mexický velvyslanec v Paříži a odvezl do Mexika. Krabice obsahovaly 4500 negativů tří slavných fotografů. Roberta Capy, Gerdy Taro a Davida Seymoura, alias Chima.

BaselitzGalerie DOX, Martin Parr Assorted Cocktail (retrospektivní výstava) (do 16.5.2011)
Tohle je velká příležitost podívat se na zvláštní fotky. Martin Parr je v zásadě provokatér, který nikdy a nic nemyslí vážně ani fotky ne. Přesto se dostal až do prestižní agentury Magnum Photo Ostatní magnumisté s jeho přijetím měli dost problémy, protože neodpovídal jejich pohledu na svět okem aparátu. Je to chlapík bez nostalgie. slavný H. C. Bresson o něm jednou řekl: "Když se dívám na Vaše fotografie, uvědomuji si, že jsem z úplně jiné planety." Parr se nechová jako profík, nefotí ani Leicou, ta je mezi fotografy Magnum Photo hodně oblíbená, ani Nikonem dokonce ani Canonem. Fotí prý levnými fotoaparáty a zásadně na filmy, na které fotívají nejobyčejnější turisté. Na filmy kupované v drogérii a trafice kdekoliv na světě. Barvy jeho fotografií jsou moc barevné. A už dost kecání, zajděte se podívat sami.A je docela možné, že tohle všecko je součástí jeho PR a já jsem mu to sežral taky a už mu tu dělám zadarmo reklamu.Jo a ta výstava v Praze je dobrá i za vysokou cenu vstupného.

BaselitzGalerie hlavního města Prahy - Staroměstská radnice - MIROSLAV TICHÝ / PODOBY PRAVDY(do 6.3.2011)
Velmi zajímavý projekt z fotek divnýho fotografa amatéra a tak trochu voyeura a malíře a skoro bezdomáče z Kyjova. Ale teď už hodně slavnýho. Slávu na jeho hlavu snesl jakýsi doktor přes nadaci Tichý oceán, se kteoru Miroslav Tichý nemá nic společnýho. Jde o typickou ukázku nedohody mezi lidma, nebýt doktora, nestal by se Tichý slavným Nebýt tichého, neměl by doktor koho proslavovat. Vzájemně výhodný vztah se tak stává nesnesitelným, což všam nemá žádný vliv na to, jeslit jsou jeho fotky dobré nebo ne a nakolik k fotkám přihazuje peř Tiché vzhled a způsob života, to totiž také s fotkama nemá moc co společnýho. A něškteré jeho fotky jsou velmi příjemné. Některé se mi zdají roztomile blbé.

BaselitzChodovská tvrz, Denisa Krausová, Benedikt Tolar - Kráva zajíce nedohoní (do 20.3.2011)
BaselitzGalerie České pojišťovny, Erika Bornová: NA CESTĚ (do 27.3.2011).
BaselitzAteliér Josefa Sudka, Tereza Kabůrková - "U Sudka" (do 27.3.2011)
fotografie reagující na tvorbu Josefa Sudka jak společnými tématy, tak i způsobem práce s fotografií
BaselitzGalerie Rudolfinum, Fotografie v českém umění 1990-2010 (do 1.5.2011)

 

tora

Jan Skácel: A znovu láska
A znovu láska je posledním dílem Jana Skácela a její podoba měla být původně trochu jiná. Vybrané milostné básně z vydaných sbírek měla doplňovat tvorba nová, od tohoto záměru však upustil. Pořídil opisy hotových básní a rozčlenil je do tří oddílů, a to je dílo, které čtenář dostává do rukou. Básníkovi nebyl dopřán čas, aby sbírku rozšířil o další básně, ale jeho slova, která v básních žijí vlastním životem, k nám budou promlouvat dál.
Vydalo nakladatelství Vyšehrad.


Baselitz

Milan Svoboda Quartet vydává CD s názvem Moment´s notice. Jde o záznam z koncertu 7. 7. 2010 v pražském klubu JazzDock. Krom Milana Svobody (klavír) si na desce zahrají Milan Krajíc (tenor, alt saxofon), Filip Spálený (baskytera) a Ivan Audes (bicí). Všechny skladby vyjma poslední jsou dílem Milana Svobody. Poslední „Moment´s Notice“ složil Johna Coltrain.

  • Každý z nás je anděl s jedním křídlem. Můžeme létat jen když se obejmeme.“ (Luciano de Crescenzo)
  • Zemřel Arnošt Lustig.
  • Umřela Věra Jirousová.
  • Kina:
    8. února zemřel dánský kameraman Haennig Bendtsen – blízký spolupracovník Carla Th. Dreyera a Larse von Triera. Pondělní projekce filmu Gertruda v pražském kině Ponrepo je věnována jeho památce.

    1.3. Aero – Norské dřevo (režie: Anh Hung Tran, Jap., 2010, 133 min. Drama) (Filmová podoba knižního bestselleru Haruki Murakamiho vypráví stejně jako knižní předloha o nostalgii lásky a ztrát. Děj se odehrává na konci 60. let v Japonsku na pozadí studentských bouří. Toru Watanabe je tichý a uzavřený vysokoškolák, který se v Tokiu znovu potkává s křehkou Naoko, přítelkyní z dětství. Jejich vztah se postupně prohlubuje, zároveň je ale vystaven rostoucímu tlaku minulosti, kterou poznamenala tragédie jejich společného přítele. Během divokých nočních večírků, na které Torua bere jeho kamarád Nagasawa, potká Toru impulzivní mladou ženou jménem Midori...) (20:30)
    28.2.-2.3. – Evald –
    Opravdová kuráž (režie: Ethan Coen, Joel Coen, USA, 2010, 110 min. Western) (Jak velkou kuráž musí mít čtrnáctiletá holka, aby pomstila tátovu smrt? Odpověď nabízejí nejúspěšnější hollywoodští bratři Joel a Ethan Coenovi v temném westernu Opravdová kuráž. Herecký objev Hailee Steinfeld na krvavé cestě za mstou doprovázejí Jeff Bridges jako jednooký šerif Rooster Cogburn a Matt Damon v roli Texas Rangera LaBoeufa. Tátu Mattie Rossové zabil psanec Tom Chaney, který následně prchnul do indiánských teritorií, kam na něj světská spravedlnost dosáhne jen velmi těžko. Mattie je na svůj věk nezvykle dospělá a pragmatická a má tak jasnou představu, jak spravedlnosti pomoci.) (21:00)
    2.3. – Kino 35 –
    O bozích a lidech (režie: Xavier Beauvois, Fr., 2010, 120 min. Drama) (Klášter umístěný vysoko v maghrebských horách, devadesátá léta. Osm francouzských křesťanských mnichů žije v poklidu se svými muslimskými bratry. Když je skupina zahraničních dělníků vyvražděna islámskou skupinou, oblast zachvátí hrůza. Armáda mnichům nabízí ochranu, ale ti ji odmítnou. Budou nuceni odejít? Navzdory rostoucí hrozbě, která je obklopuje, narůstá také každým dnem odhodlání mnichů zůstat za každou cenu... Film se volně inspiruje životem cisterciánských mnichů v Tibhirine v Alžírsku od roku 1993 až do jejich únosu v roce 1996.) (19:00)
    28.2. – Oko –
    Norské dřevo (režie: Anh Hung Tran, Jap., 2010, 133 min. Drama) (Filmová podoba knižního bestselleru Haruki Murakamiho vypráví stejně jako knižní předloha o nostalgii lásky a ztrát. Děj se odehrává na konci 60. let v Japonsku na pozadí studentských bouří. Toru Watanabe je tichý a uzavřený vysokoškolák, který se v Tokiu znovu potkává s křehkou Naoko, přítelkyní z dětství. Jejich vztah se postupně prohlubuje, zároveň je ale vystaven rostoucímu tlaku minulosti, kterou poznamenala tragédie jejich společného přítele. Během divokých nočních večírků, na které Torua bere jeho kamarád Nagasawa, potká Toru impulzivní mladou ženou jménem Midori...) (20:30)
    1.2. – Oko –
    Další rok (režie: Mike Leigh, VB, 2010, 109 min. Komedie) (Kolem šťastného manželského páru obíhají nešťastné a osamělé životy jejich přátel a příbuzných. Jako jejich důvěrníci vidí do jádra všech zamotaných životů, do jejich přátelství a osamělosti, do naděje a zoufalství, do vzniku nového i zániku starého. A to vše by bylo v pořádku, pokud by se jedna neprovdaná kamarádka nezamilovala do jejich syna. Režisér Mike Leigh, šestkrát nominovaný na Oscara, občas přezdívaný jako „antropolog s kamerou“, přichází s další skvělou studií lidských osudů. A v čase, který se odehraje ve filmu, mu na to stačí jeden rok.) (20:30)
    3.3. – Oko –
    Trabantem napříč Afrikou (režie: D. Přibáň, D. Zlatohlávková, ČR, 2010, 95 min. Dokument) (Trabantem napříč Afrikou je film o cestě. O cestě, kterou stojí za to podniknout, i když si na ní tolikrát opakujete, už nikdy víc, a když, tak, ne trabantem. Film o tom, co obnáší projet Černý kontinent ve stopách zapomenutých předchůdců Hanzelky a Zikmunda v jednom z nejprimitivnějších aut, jaká kdy byla vyrobena.) (18:00)
    5.3. – Oko –
    Imaginární lásky (režie: Xavier Dolan-Tandros, Kan., 2010, 95 min. Romantický) (Okouzlující snímek o paradoxech lásky a lidské osamělosti. Příběh svérázného trojúhelníku mezi přáteli Francisem a Monikou a jejich novým objevem Nicolasem. Láska k Nicolasovi naruší dlouholeté kamarádství Moniky a Francise a nutí je volit mezi láskou a přátelstvím, mezí klidným životem a vypjatou touhou.) (18:00)
    28.2. – Ponrepo – cyklus Dreyer – Passion II. –
    Gertruda (režie: Carl Theodor Dreyer, Dán., 1964, 110 min. Drama) (Svým posledním dílem se 75-letému Dreyerovi podařilo rozpoutat opravdovou kritickou bitvu, v níž se nevelká hrstka stoupenců střetla s většinovým kategorickým odmítnutím dráždivě "nesoučasného" filmu.) (20:00)
    2.3. – Ponrepo –
    Bullitův případ (režie: Peter Yates, USA, 1968, 105 min. Drama) (Slavný krimi snímek o boji čestného policisty s nebezpečnou mafií a intrikami politiků, kteří se snaží znemožnit naplnění spravedlnosti.) (17:30)
    4.3. – Ponrepo –
    Andrej Rublev (režie: Andrej Tarkovskij, SSSR, 1966, 170 min. Válečný) (Historická freska o malíři ikon Andreji Rublevovi je povahopisem Ruska 15. století, výpovědí o duchovní síle, a pramenech nezničitelné tvořivé energie. Zvonař Barisko symbolizuje podstatu tvorby svojí vyzývavostí, obrovskou sebedůvěrou, nezkrotným přáním pracovat až do vyčerpání. Je předzvěstí probuzení Ruska a stimulem tvorby Rubleva, kterého přemohou tragické události a po zabití zloducha (při krvavém tatarském vpádu do chrámu) vysloví slib mlčení.) (19:30)
    28.2. – Světozor – Dokumentární pondělí –
    Na okraji (režie: J. Stejskal, L. Lavina, J. Jurkovskis, ČR, 2010, 77 min. Dokument) (Tři krátkometrážní dokumenty „Behind the wire“, „Children of Karosta“ a „Pit-hole“. Všechny tři dokumenty spojuje téma – život na „okraji“ společnosti. „Behind the wire“ popisuje život mladistvých delikventů v Lotyšsku, kteří svoje mládí tráví za mřížemi, odděleni od okolního světa. „Children of Karosta“ je dokument, zabývající se rodinou z města Karosta (bývalé fabriky na ponorky). Lidský příběh kopíruje osud pomalu umírajícího města. „Pit-hole“ zachycuje život ukrajinské rodiny, která se nepoddá soudobému způsobu života. Rodina se odmítla vystěhovat z původního domku, a tak se nyní krčí uprostřed panelákové zástavby.") (20:30)

  • Filmové festivaly:
    3.-5.2. – Cinema Conspiracy 2011 – Nikomu nevěřte! Hlavně ne nám, Praha, Aero (info http://
    http://www.kinoaero.cz/cz/festivaly/)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    28.2. –
    Agharta – Petr Zeman Quintet (21:00)
    1.3. – Agharta – Hot Line (21:00)
    2.3. – Agharta – Madfinger (21:00)
    3.3. – Agharta – Emil Viklický Trio (21:00)
    6.3. – Agharta – Rhythm Desperados (21:00)
    28.2. –
    Blues sklep – Ruchadze Amterdam Beyond (21:00)
    3.3. – Blues sklep – B5 (21:00)
    4.3. – Blues sklep – The Kingsize Boogiemen (21:00)
    5.3. – Blues sklep – Charlie & Diana Blues Band (21:00)
    28.2. –
    Jazz Dock – Emil Viklický Trio (22:00)
    2.3. – Jazz Dock – Lee Konitz New Quartet (22:00)
    3.3. – Jazz Dock – Jure Tori Duo (22:00)
    4.3. – Jazz Dock – Santy y su marabú (22:00)
    28.2. –
    Jazzboat – Jana Koubková Quartet (20:30)
    1.3. – Jazzboat – Jan Smigmator Trio (20:30)
    4.3. – Jazzboat – Adam Tvrdý Crossover (20:30)
    6.3. – Jazzboat – Rajnošek B.AND (20:30)
    3. a 5.3. –
    KC Kaštan – Kuzmich Orchestra (20:00)
    2.3. –
    Klub Parník, Ostrava – Jazz Class Quartet (20:00)
    3.3. – Klub Parník, Ostrava – Plán B (20:00)
    4.3. – Klub Parník, Ostrava – Moribundus (20:00)
    28.2. –
    Salmovská literární kavárna – Pokojové trio (19:30)
    2.3. – Salmovská literární kavárna – Hot Jazz Praha (19:30)
    4.3. – Salmovská literární kavárna – Cava (19:30)
    1.3. –
    Stará Pekárna, Brno – Behind the door (20:00)
    2.3. – Stará Pekárna, Brno – Jure Tori Duo (20:00)
    28.2. –
    U malého Glena – Stan the Mans Bohemian Blues Band (21:30)
    1.3. – U malého Glena – Roman Pokorný & Blues Box Heroes (21:30)
    2.3. – U malého Glena – Jamie Marshall & Radek Hlávka (21:30)
    3.3. – U malého Glena – Filip Gondolán Band (21:30)
    5.3. – U malého Glena – Blues Bond (21:30)
  • Kluby - cizina:
    Saxofonista a průkopník školy M-Base Steve Coleman se netají svým volným pojetím autorských práv (napsal o nich dokonce esej). Svá klasická alba z 80. a 90. let nabízí zdarma ke stažení na svých webových stránkách (
    http://www.m-base.com/download.html).

    1.-2.3. – Blue Note Milano, Itálie – Valerio Scanu (21:00)
    28.2.-1.3 – Blue Note Tokyo, Japonsko – Giovanni Mirabassi Trio (19:00, 21:30)
    1.-6.3. – Blue Note New York, USA – Donald Harrison, Ron Carter, Billy Cobham Trio (20:00, 22:30)
    3.3. – Twins Jazz, Washington, USA –Sharon Raquel (20:00, 22:00)
    1.-2.3. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Aaron Parks Trio + Natalie Williams (20:00)

  • Hudební festivaly:
    do 5.4. – Jazz Jaro 2011 aneb Jazz v Pekárně, Brno, Stará Pekárna (info: http://www.jazzdoregionu.cz/)
    do 23.4. – Jazzinec 2011, Trutnov (info: http://www.2011.jazzinec.cz/)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    Na Broadwayi se připravuje muzikál Spider-Man: Turn Off the Dark, ke kterému složili hudbu zpěvák Bono a kytarista The Edge ze skupiny U2. Významným tahákem mají být i kaskadérské kousky v představení, jsou však tak náročné, že premiéra musela být již několikrát odložena. Údajně definitivním termínem je 15. března. Herci by měli svést několik soubojů zavěšeni přímo nad hlavami publika, vzduchem se při tom budou pohybovat rychlostí až 64 km/hod. V průběhu zkoušení však již došlo k několika úrazům a Ministerstvo práce státu New York se rozhodlo dohlížet na dodržování bezpečnosti práce při zkoušení.

    28.2. – Divadlo Ponec, hostuje Duncan centre – Fg=Gm1m2/r2 (Nedávno jsem otevřela svůj starý sešit fyziky a v něm stálo: „Cívka je cívka, to se nedá nic dělat, bez cívek nehraje ani rádio.“ Kladu si otázku po tom, zda lze tanec definovat jako jednoduchý pohyb tam a zpět v gravitačním poli?) (9:00, 11:00)
    4.3. – Divadlo Ponec –
    Famfuláre (Bláznivá improvizovaná pantomimická show, která využívá prvky clownerie, slova a písní. Večer plný nahodilých nápadů, mini příběhů, skečů a písní inspirovaný obdobím, kdy se swing tančil všude ve světě.) + Shall We Dance? Smím prosit? Swing, swing, swing... tančírna (V rámci tohoto jedinečného večera si budete moci vychutnat bláznivé improvizované představení Vojty Švejdy a Jana Kalivody Famfuláre inspirované obdobím, kdy se swing tančil všude ve světě a navíc si po jeho skončení zatančit přímo na scéně divadla a za doprovodu živé hudby!) (20:00)

  • Festivaly tance a experimentálního divadla:
    do 29.5. – Bolšoj balet, Praha přímé přenosy představení Bolšoj baletu z Moskvy (info:
    http://www.kinoaero.cz/cz/cykly-festivaly/142/Bolsoj-balet-2010/199/2010/)
  • Divadla:
    Od 1. do 3. března proběhne retrospektivní přehlídka filmové a divadelní tvorby Evalda Schorma. Na programu jsou filmy, záznamy divadelních inscenací a přednášky. Vše se bude odehrávat v Divadle K3 Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci.

    2.3. – ABC – Saturnin (režie: Ondřej Havelka) (Dramatizace slavného humoristického románu Zdeňka Jirotky o sluhovi, který se stane pánem svého zaměstnavatele a způsobí v jeho poklidném životě řadu překvapivých zvratů.) (19:00)
    3.-4.3. – ABC – Leo Rosten: Pan Kaplan má třídu rád (režie: Miroslav Hanuš) (Příběh o zdolávání neuvěřitelných zákrut cizího jazyka ve třídě plné lidí, kteří už dávno překročili školní léta.)
    (19:00)
    28.2. – Činoherní klub – Martin McDonagh: Ujetá ruka ve Spokane (režie: Ondřej Sokol) (Nikdy nechtějte prodávat někomu ruku, která mu nepatří. Odstartuje to mnoho problémů... Velmi veselá a černá komedie.)
    (19:30)
    2.3. – Činoherní klub – Jasmina Reza: Bůh Masakru (režie: Ondřej Sokol) (Jsme lidé kultury, rozumu anebo jen bezmocné individuální oběti svých pudů? Hra, během níž se bortí očekávané stereotypy chování...)
    (19:30)
    3.3. – Činoherní klub – Milan Kundera: Ptákovina (režie: Ladislav Smoček) („Moc je úplně nejsladší, když je úplně nepřiměřená. Když blbec vládne moudrému, slabý silnému, ohavná krásnému...“)
    (19:30)
    4.3. – Činoherní klub – Martin McDonagh: Pan Polštář (režie: Ondřej Sokol) (V této hře vykročil McDonagh hned několika způsoby novým směrem. Poprvé například opouští své oblíbené Irsko, děj se odehrává v "jakési totalitní zemi", dokonce v městečku, které se v originále jmenuje Kamenice. Formálně McDonagh stále používá své oblíbené nástroje jako násilí, humor, ironii, překvapivost děje, ale spolu s novou postavou, kterou je, dalo by se říci, autor sám, vstupuje do prostředí pohádek a mýtů.)
    (19:30)
    3.3. – Dejvické divadlo – Viliam Klimáček: Dračí doupě (režie: Karel František Tománek) (Jeden z nejznámějších slovenských dramatiků napsal hru přímo pro Dejvické divadlo a pro konkrétní herce. Příběh začíná setkáním dvou kamarádů, Ivana a Davida, v horách. Dvacet let se neviděli. Kdysi tvořili nerozlučnou dvojici, ale teď je všechno jinak...)
    (19:30)
    28.2. – Divadlo Komedie – Oliver Reese: Goebbels / Baarová (režie: Dušan D. Pařízek) (Intimní variace na téma „mezinárodních vztahů“.) (20:00)
    1.3. – Divadlo Komedie – Ladislav Klíma: Utrpení knížete Sternenhocha (režie: David Jařab) (Groteskní drama o lásce a nenávisti doslova až za hrob.)
    (20:00)
    3.3. – Divadlo Komedie – Josef Škvorecký: Lvíče (režie: Viktorie Čermáková) (Příběh flirtu mezi sebevědomým redaktorem a záhadnou slečnou se odehrává v atmosféře prázdninové Prahy 60. let.)
    (20:00)
    28.2. – Divadlo na Vinohradech – Jonathan Lynn, Antony Jay: Jistě, pane ministře (režie: Martin Stropnický) (První řada neobyčejně vtipného a divácky populárního seriálu britské televize BBC.)
    (19:00)
    28.2. – Divadlo Pod Palmovkou – Robert Bolt: Ať žije královna! (režie: Petr Kracík) (Duel dvou královen napsaný podle skutečných událostí. Anglická královna Alžběta I. a skotská královna Marie Stuartovna bojují o moc, čest, lásku a nakonec i o holý život. Tragikomické a nadčasové podobenství o vzestupu a pádu i pomíjivosti pozemských věcí a neuchopitelnosti těch ostatních.)
    (19:00)
    1.3. – Divadlo Pod Palmovkou – Michael Cooney: Nájemníci pana Swana aneb Peníze na cestě (režie: Antonín Procházka) (Bouřlivá komedie o tom, jak je někdy těžké mluvit pravdu. Brilantní komedie záměn o jednom podvodníčkovi, důvěřivé manželce, příliš oddané sociální pracovnici, nedůvtipném strýci, zkrachovalém pohřebákovi, přísných úředníčcích a natvrdlém nájemníkovi.)
    (19:00)
    28.2. – Divadlo Ungelt – Jeffrey Hatcher: Picasso (režie: Jiří Svoboda) (Napínavý příběh o Pablu Picassovi předvedeném v okupované Paříži německými vojáky před vyšetřovatelku, která po něm žádá autorizaci tří jeho obrazů. Probuzené vzpomínky, tajemství, která hlavní postavy skrývají dlouhá léta...)
    (19:00)
    2.3. – Divadlo Ungelt – Sam Shepard: Láskou posedlí (režie: Janusz Klimsza) (Strhující drama o silném milostném vztahu dvou nevlastních sourozenců, který je pro oba osudovou láskou na celý život a zároveň zničujícím prokletím.) (19:00)
    1.3. – Divadlo v Dlouhé – Arnošt Goldflam: U Hitlerů v kuchyni (režie: Jan Borna) (Historky z Hitlerovic Kuchyně. Krátká groteskní minidramata Arnošta Goldflama používají zbraň všemi fašisty nenáviděnou – humor.)
    (19:00)
    4.3. – Divadlo v Dlouhé – Irena Dousková: Oněgin byl rusák (režie: Jan Borna) (Volné pokračování bestselleru Hrdý Budžes.)
    (19:00)

  • Divadelní festivaly:
    do 31.12. – České divadlo 2011 (info:
    http://www.ceskedivadlo.cz/)


Milí přátelé,
srdečně zdravím a zvu Vás na pantomimické představení "Tehdy odpoledne pršelo", které hrajeme spolu s kolegou Václavem Dostálem v KD Rubín (Brno-Žabovřesky) v neděli 6. března 2011 v 15.30 hod. Toto představení je otevřené veřejnosti (lze pozvat další lidi), a také je dárkem pro ty, kdo mají letos narozeniny :-) Po jeho skončení bude ještě všeobecný narozeninový přípitek. Připojuji plakát a bulletin - pro ty, kdo rádi vědí něco více předem.
Budu moc ráda, když Vás uvidím!
Jana Ungerová (nar. 7. 3. 1971)

 

Milí příznivci BUCH a spřátelených kapel,
Dovoluji si Vás pozvat na naše první letošní veřené vystoupení BLACK UGANDA CHOIR tentokrát pod názvem LABUTÍ KONCERT.
Těšíme se na Vás ve středu 9. března od 19:30 v klubu na Leitnerově ulici.
Za početný BUCH(Dana, Anna, Lenka, Katka, Eva, Pavla, Klára, Evin, Ríša, Honza, IVAN,Ivan, Tom, Kuba) zve kapelník Tomáš Drtílek
www.BUCH.cz
facebook

NA SOBOTNÍM VYSTOUPENÍ

pro účastníky veletrhu Opta vystoupili druháci v oslabení – ze dvanácti lidí chybělo pět (chřipky atd.)

Zbylo sedm statečných – a zvládli to výborně!

Nejen v pondělí 28. 2., ale i v úterý a ve středu 1. a 2. 3. v divadelním studiu Marta (Bayerova 5) hrají čtvrťáci z muzikálového atelieru JAMU představení "Marlow" (parodie na slavné filmové detektivky)

v sobotu 6. 3. v 10:00 a v 15:00 uvádí Divadlo šansonu (Jamborova 65) představení pro děti "Jak vodník Kapička přišel o vodu" z cyklu Jiřího Vondráka Pohádky z Dobráčkova.

Dada a spol. www.quakvarteto.cz

27. 2. 2011 - Dr+pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš