Jó Josemity
(čtvrté povídání o amerických národních parcích)
Co píše můj oblíbený autor Fr. Hellwald v knize Amerika? (je to sice trochu letité, že ani v Akademii věd si nejsou rokem vydání 1882 stoprocentně jistí, jisté je, že tuto knihu o 500 stranách, kterou vzdělal Jakub Malý a vydal Fr. A. Urbánek v Praze nabízí antikvariát Na Rynku v Hradci Králové za 800 korun): „Krajinná půvabnosť Sierry Nevady byla opětně slavena, nejvíce vyniká v ohledu tom údolí Josemitské (Yosemite), v nejnovější době zhusta navštěvované, s překrásnými slapy čili vodopády, jež tu spůsobují prameny řeky Merced, přítoku San Joaquina. Toto v horách ležící, asi 2½ km. dlouhé údolí je rovněž tak zvláštní jako velikolepé ve své kráse. V průměru asi 1 km. široké jest po obou stranách uzavřeno spoustami horskými, které zde co holé skály příkře do výše 600-1200 m. trčí, vystupujíce na druhé straně v jednotlivých vrcholech až do výšky 3650-3960 m. Ana řeka četnými zatáčkami úrodným údolím, plným luk, stromových skupin, křovin a lesíků se vine, tvoří tyto skalné obruby, často tak vysoké jak údolí široké jest, nejpodivnější útvary, jimž podobné vyskytují se v míře zmenšené v Čechách u Aberšpachu a Hořejší i Dolejší Teplice. Nad míru velikolepě vyniká z obrovských těchto skupin prostopádná stěna žulová, asi 900 m. vysoká, při jedné louce. Jiná skalná skupina o četných zubech vystupuje k výši asi 1500 m. Mimo některé menší slapy potkáváme se tu, na blízku stoku pramenů Mercedových, s nejvyšším snad vodopádem na světě. Jest prý asi 600 m. vysoký, avšak na posledních 180 m. jej proměňují vystupující skaliska v katarakt, a vody nemá ani stou čásť Niagary. Dále tvoří přítoky Mercedu v skalnatých údolích těchto ještě několik jiných malebných slapů přes 100 m. vysokých. Dále nahoře možná honiti v pustinách, kde na vzdálenějších výšinách se nachází velmi plachá divoká ovce horní. Údolí Josemitské leží 1220 m. nad hladinou mořskou a objeveno bylo r. 1851 při pronásledování Indiánů, kteří ustupovali v tu stranu.“
Teď by stačilo přidat několik fotek a bylo by to hotové, ale ve spojitosti s Yosemitským údolím není možné nezmínit několik záležitostí. Nejdříve ale něco přízemnějšího. Bydleli jsme v Oakhurstu a zprvu byly nějaké zmatky s rezervací v hotelu. Pak nám dali pokoj o normální šířce, ale tak dlouhý, že jsem za ty dva dny snad ani nestačil dojít až k oknu. Přijeli jsme sem odpoledne a měli ještě trochu času zajet k Bass Lake, jezeru obklopenému lesem a částečně chatami. Moje máma se vždycky po návratu z jakéhokoli výletu ptá, jestli jsme se koupali, protože teprve koupáním dostává dovolená význam. Tak tady jsme se koupali nejen v jezeře, ale i později v hotelovém bazénku a i ve vířivce. Takže to jsme jí udělali radost. U toho jezera jsme chvíli pozorovali, jak bohatší chaťáci nakládali a vykládali svoje motorové čluny tak, že po šikmé rampě zacouvali s vozíkem, až ten byl ponořený a člun mohl naplout na podvalníček nebo z něho naopak splout na vodu. Říkal jsem si, co asi na to citlivější ekologové, když se v rezervačním jezeře máchají zaolejované vozíky, ale třeba to mají nějak ošetřené. A jestli ne, ke stromu se kvůli tomu přivázat nepůjdu. Také bylo zajímavé rozdělení funkcí při tom úkonu, když se něco nestrefilo na sebe dokonale a bylo třeba ten člun postrčit nebo nějak lépe upevnit, někdo musel do vody. Protože většinou řídili muži, koupaly se a čluny přizvedávaly jejich ženské protějšky. To je spravedlivé.
Za ty věci, o kterých se nelze nezmínit, považuji:
Ať to bylo na celé dovolené jakkoli hezké, Yosemity u mě vyhrály a dlouho zůstanou uloženy v té části paměti, kterou dobrovolně nevymažu.
Pohled od vstupního tunelu, vlevo Kec, vdáli Khd.
El Capitan
Klasická cesta vzhůru vede po té prostřední hraně, říká se jí ´the Nose´ a je neuvěřitelné, že byla vylezena v červnu 2010 v rekordním čase 2:36:45 (opravdu něco přes 2 a půl hodiny) dvojicí lezců (Dean Potter, Sean Leary) částečně volným lezením a částečně s použitím pomůcek. Hrůza.
Half Dome – na třetím snímku je možná od Half Dome vlevo Mount Lyell (3997 m) – nejvyšší hora parku, na pátém vlevo od HD je North Dome, Washington Column a Royal Arches, na posledním snímku by při velkém zvětšení byly vidět na horní ploše postavy. Ještě mi Jirka sliboval dodat nějaké další fotky HD, tak jesli je někdy pošle, přidám je ev. k dalšímu dílu.
Výlet na Yosemite Point – pohled zdola, vlevo horní Yosemitský vodopád (v tomto ročním období má málo vody), vpravo Lost Arrow a vrchol;
Dolní Yosemitský vodopád (na předchozím snímku je schovaný za travnatou plochou vlevo dole
Kolem horního vodopádu a Lost Arrow
Největší stoupání končí na plošině, kde Yosemite Creek dělá idylické údolíčko.
Poslední plotna a vrchol (2114 m).
Pohled dolů na Visitor Center.
Lost Arrow shora. Oblíbenou kratochvílí horolezců je natáhnout si lanovku mezi okrajem masivu a špičkou.
Pohled ke Glacier Point.
Pohled k jihovýchodu.
Ztracený a opuštěný slaměný klobouk na skále, to už jsem zažil na Tenerife. Tam jsem klobouk sice získal a nosím ho v létě na zahradu, když jsem ale pro něj lezl, tak jsem se nějak pošmýkol a rozedřel si loket a ještě mě žahla nějaká rostlina, takže tam mám dodnes jizvu. A ještě jsem dostal vynadáno. Tady jsem klobouk nezachránil a oželel, to by dopadlo hůř. Přesto, že i bez oficiálního varování před pádem skal a pádem ze skal je na první pohled patrné nebezpečí, blbci jsou nepoučitelní – tenhle snad získal o několik decimetrů lepší záběr shora na vodopád, ale mně ukrátil dobu kochání, protože jsem raději odešel, abych nemusel vidět ho plachtit.
Jednu ze všudypřítomných veverek zjevně zajímalo něco jiného (žalud).
7.1. 2011 1.1.2007 |
Na skladě se do dnešního dne válí tyto cestovní deníčky:
Honza Amerika Kurka - Americké národní parky (2011): (1) (2) (3) (4) (5)
Hell&Dr - Austrálie (2011): (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10)
Dr a snad i Jr- Na návštěvě u poručíka z Inishmoru (2010): (1) (2) (3) (4) (5)
Tatrmani Hell&Dr - Austrálie-Tramtárie (2010): (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17) (18) (19) (20) (21) (22) (23) (24) (25)
Jan NZ Kurka - Nový deník Zélandský (2010):(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Jan Indinista Rouš - Honzíkova cesta (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17) . Jeho cestovní deníček je ZDE.( Ale je to blog bez fotek).
Jan Andinista Kurka - Deník Andinisty: (1) (2)
Jana Vaňourková Kubánský deníček: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9)
Linda Synaková - Rusko-Elbrus: (1) (2)
Zuzka z New Yorku - Bolívie: (1) (2) (3) (4)
Honza Faltus -Kavkazské Novosti: (1) (2) (3) (4)
Jana Vaňourková - Ománský deníček: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Jana Vaňourková - O Jižní Africe (I) (II) (III) (IV) (V) (VI) (VII) (VIII) (IX) (X) (XI)
|
|
|
Surreálný inspektor Zrzek |
Prvňák nad nápisem KASA:
"Umím A a taky S a A ale K ještě neumím"
|
|
|
|
|
|
|
|
V PIVOXU O VÍKENDU natáčel Vít Šujan na svůj kontrabasabas všechny písně na připravované CD zhudebněných veršů Jana Skácela a Milana Rúfuse. Jirka kromě nahrávání stíhal pořídit ještě i dokumentání foto. V tomto postoji vydržel Víťa celé sobotní odpoledne a večer s jednou přestávkou, pak ještě v neděli dopoledne dvě hodiny. Basisti to nemají lehký. Kdybyste ho chtěli vidět a slyšet naživo, v úterý, 15. listopadu v 19:00 má svůj večer v Divadle šansonu (Jamborova 65). Pořad se jmenuje "Další Šujanoviny v Suchém baru". To jsou ti studenti, které můžete tento týden ještě 3x vidět v představení "Líbej mě, líbej aneb Sen o kostkované košili Jiřího Šlitra" - 16., 17. a 18. listopadu vždy v 19:30 v divadelním studiu MARTA (Bayerova 5) Fotila Jana Janěková, brýle dodal Jaro Majerčík s firmou Sagitta. Kdo má rád humor v písních pánů Suchého a Šlitra (i pana Ferdinanda Havlíka), nebude zklamán. Dada a spol. |
13. 11. 2011 - Dr+pilní příznivci prasete
viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš