Golfskej proud
(se prý zastavil)

Uplynulo 5 týdnů od začátku roku, čili musím vyplivnout prase číslo 6. Číslo šest bude žít. Udělal jsem si takovou malou rekapitulaci začátku roku. Podle peněz na účtě bych mohl pár tejdnů nehnout prstem, ale to neumím. Je to taková choroba, prej tomu experti v oblasti psychologie říkají workoholismus. Skoro jsem jim uvěřil. Ale pak jsem se nad problémem workoholismu trošku zamyslel a zjistil následující. Workoholismus musí být nutně spojený s nějakou neradostí, jinak nemůže jít o chorobu. Jakmile mi práce způsobuje radost, není třeba vyhledat lékařskou pomoc. Když se někdo rád fláká, taky nejde hnedka k nějakýmu odborníkovi, aby ho z toho radostného hnití vytrhnul. To je prostě blbost. Znám ve svém okolí pár alkoholiků, ale všichni mají pocit, že by to chtěli nějak vyřešit, nějak změnit. Pak je všecko v pořádku a je jasné, že je třeba hledat nějakou pomoc někde. Ale co když toho člověka pití baví a je nadšený z vlivu alkoholu na jeho organismus? Má vyhledávat pomoc?


Zdánlivě nehybná voda v rybníce...


...si klidně teče dál, protože se o vzpouře golfskýho proudu zatím nedozvěděla.

Vždyť takových závislostí je. Někdo se třeba neobejde bez knížky. A čte a čte a čte. A slyšeli jste někdy, že by hledal pomoc? Třeba v nějaké protičtenářské poradně. Samozřejmě anonymní. Nebo že je někde protičtenářská záchytka? Ani nevím, proč jsem o tom začal. Třeba proto, že jsem v Brně ochutnal vynikající modrý protugal z Moravské vinotéky, kterej skoro stojí za to stát se na něm závislý? To určitě ne. Jo, já už vím, psal jsem o tom všem jen proto, abych nějak začal prase č. 6. Já vím, je to trošku podlé a nešetrné k závislákům. Ale opravdickejch závisláků je málo. Už je únor, toto letí, za chvilku si budem zase žádat o vízum do Austrálie, klidně bysme mohli jezdit jednou za dva roky, ale to jen v případě naší holčičky, která už je velká holka a ví, jak je drahé našetřit na letenku a na měsíční pobyt v Austrálii, ale my to musíme hlavně dělat kvůli vňoučátkům. Těm to nejde vysvětlit, a dokud jsou ve věku, kdy bába s dědkem jsou pro ně příjemná exotika, tak tam musíme jezdit. A rádi.


Démanty skejťáků.

Dialog o zastaveném pr(o)udění.

A tak jedem i letos do Austrálie. Dobrovolně se tak vzdáváme dlouhých dnů a měníme je na dlouhé noci. Letošní čundr trošku pozměníme a poletíme do Sydney, potřebuju si po svým vyfotit Operu a taky další kravinky v tom prý krásným australským městě. ČT2 nás teď masíruje australskejma filmama, takže touha po Sydney se prohlubuje. Prý je to hodně zajímavý město. Pak bychom si mohli půjčit auto a jet až za Helčou a vňoučátkama, a nebo se na to vyprdnem a poletíme si letadlem. To ještě uvidíme. Ještě pořád svým čtenářům dlužím fejetony z několika zajímavých míst Austrálie z loňska a už tu kecám o další cestě.

Před nedávnem jsem nakecal Borýskovi čtyřdílné povídání o tom, jak vzniká blesk a jak to funguje a co to je Farradayova klec, ale přecenil jsem své schopnosti. Borýska moje vyprávění do mikrofonu nenadchlo, ba co dím, přímo ho nasralo, protože když něco nakecáte do mikrofonu, tak to pro 6tiletýho kluka může být natolik autentické, že se chce na něco zeptat, ale nahrávka blbá se nezastaví a neodpoví na případný okamžitý dotaz. Moje rádoby moudré kecání však potěšilo Beu a Helču. Boris vzkazuje, že prej mám přijet, abysme to spolu probrali a vyřešili osobně. Aspoň, že ty holky z toho něco mají. Boris vzkázal, že mu bude prozatím stačit, když mu napovídám do mikrofonu historky o tom, jak se chytají a loví a vaří želvy. To prej on rád pochopí. Další díly o vzniku blesku pošlu Bei a Helči a pro Borise nakecám seriál o tom, jak chutnají želvy. Doufám jen, že ho to nebude inspirovat k tomu, aby si nějakou ulovil.

Byl jsem si zaběhat.


Měla na krku tři hladové krky.


Jestli za tohle může zastavenej golfskej proud, tak mu děkuju.

Austrálie si užívá nepřízně počasí a já urputně přemýšlím, jestli jde o nějakou novinku v oboru meteorologie nebo je to něco zásadního a unikátního a nebo je to normální. Z mnoha stran se ke mně dostávají informace o tom, že za všecko tohle zlo ve světě může to, že se zastavil golfskej proud. To víte, že mě překvapilo, že tolik lidí věří tomu, že golfskej proud se prostě zastavil, a tak všecko přírodní zlo lze svést na ten zastavenej proud. Dumám marně, co všecko se stane, když se zastaví nějakej proud. První, co mě napadne, je to taková nabízející se paralela s elektrickým proudem, že jestli je proud zastavenej, tak není a basta. Jestli se golfskej proud zastavil, pak neexistuje, je to minulost. Samozřejmě že to musí nasrat všecky golfisty, včetně záletníka Tajgrwůda. Zatím přesně nevím, jak se golfskej proud podílel na paarech a odpalech a grýnech, ale nějak určitě musí. Protože můj příbuzný (nevím, jaký je oficiální výraz pro takový vztah) - bráška mé babičky - tvrdil, že všecko souvisí se vším. To by celkem bylo srozumitelné sdělení. Otázkou je pouze to, jak rychle. Některé věci mají velikou setrvačnost. Třeba, když náš pan prezident řekne, že globální oteplování je píčovina, tak to neznamená, že se to projeví okamžitě, musí chvíli trvat, než se to sdělení dostane na patřičná místa, než se to začne doopravdy projevovat.

A jde se do lesa.


Když holky nevěděly, kudy kam, králik určoval správný směr.

Třeba je prezident vizionář a říká to o hodně roků dřív, než se to doopravdy stane, nebo naopak vypráví o věcech, které jsou již tak dávno skutečností, že je skoro až s podivem, že o tom vůbec mluví. Mě tyhle teorie děsně baví, ne, nejsem jejich propagátor, to neumím, na to mám v hlavě hodně závor, které se mi nechce zatím lámat. Líbí se mi, kolik lidí tuhle teorii o zastaveným golfským proudu bere vážně. Jde na to navlíct úplně všechno, klidně i cenu benzínu. Všechno. Chudery ryby, dřív se válely v proudu a jako metrem se dostávaly, kam potřebovaly. A teď musí plavat vlastní silou.


chtěl se slunit, ale nemohl najít místo na slunci.

V Evropě je teď strašlivácká zima právě kvůli tomu stávkujícímu proudu. Když jsem byl malej smrad, bejvalo sněhu všude desítky centimetrů, a uhelný prázdniny, a golfskej proud si klidně proudil. Já si myslím, že s tím golfskej proud nemá nic společnýho, prostě se to děje a hotovo. Já vím, je to hodně promitivní a alibistické vysvětlení, ale na druhé straně je dost přímočaré.


Až našel správnou větev na slunci.

Nejsem zastáncem žádné spiklenecké teorie, jsem na to příliš líný a rád se na svět usmívám, takže si nechci kazit náladu vizí černé budoucnosti, a jak říkává má moudrá žena Olina: "Jestli má bejt konec světa třeba i za dva roky nebo kdykoliv jindy, proč bych si kvůli tomu kazila i ty roky, které mi zbývají." To se mi líbí. Líbí se mi to tak, že ať se třeba golfskej proud obrátí naruby a proudí zespoda nahoru nebo dokola, nebudu si tím kazit náladu.

Myslel si, že to je sauna.

V sobotu, když jsem hlídal maminku, jsem se rozběhl dopoledne proti silnému brněnskému golfskému proudu a doběhl do vinotéky pro modrý portugal. Večer jsme ho s Danou a Olinou vypili. Jestli má golfskej proud vliv na počasí, budiž, ale na kvalitě modrýho portugalu se zatím nijak nepodepsal. A to se počítá.


Tohle králící milujou.

p.s.
Danin králíček Zajoch je poslední dobou hodně nafoukanej a načučenej, skoro mi připadlo, jakoby on měl na svědomí to zastavení golfskýho proudu, ale pak se vše vysvětlilo, byl s Danou a Lindou na výletě v lese, lovil ryby v potoce, kterej proudil, sám si pak zalítal ve vzduchu, chvilku se opaloval na jedovatým sluníčku a doma mi důvěrně prozradil, že na golfskej proud sere, že jemu se líbí hlavně to, že letos od března je jeho čínskej rok. Čínskej rok králíka. A je to prý tak důležitý rok, že se kvůli tomu možná ten golfskej proud.... Přerušil jsem jeho i svoje žvanění a slibuju, že příště bude nějakej fejeton z Austrálie.


Dana králíčkovi vysvětlovala, jak je to s proudem, ale králík se tvářil nechápavě. Prej za nic nemůže.

7.1. 2011
A je tu ročník 14. To je roků. Před 14 lety jsem měl připojení k internetu přes telefonní analogovou linku, rychlost neuvěřitelných 14 kb a protože nebyla digitální ústředna na moje číslo, stálo mě to jeden místní hovor. Akortát nikdo nemohl telefonovat ani ven ani dovnitř.

22.10. 2010
V Googlí galerii přibyla další série - Jemen - je to taková analogová nostalgie z fotek, které vznikaly až do konečné podoby klasickou, nedigitální cestou. Až v poslední zatáčce před GOOGLEm jsem je zdigitalizoval. Mám klasické fotky moc rád.

29.8. 2010
Nenápadně jsem změnil vstupní bránu do fotogalerií a přidal jednu australskou výstavku, kam budu pomaličku strkat komentované obrázky, které se mi nebudou hodit pro použití ve fejetonech, ale bylo by mi líto, kdybych vám je nevnucoval. No a také lze vyhledat v archívu všecky předchozí povídánky z Austrálie v sekci "Vyrváno z cestovních deníčků".

3.1. 2010
Redakce hlásí, že nic nového pod sluncem vás nečeká. Žádná předsevzetí, žádný sliby. A už vůbec nemůžete počítat se sebemenším náznakem serióznosti. U prasete je to výhodou, u politika k nasrání. Škoda jen, že není jen jeden. Ten politik.

29.11.2009
Redakce lehce upravila a připravila další kompletní vydání všech WWWiditelných prasat od doby vzniku po teď, čili do roku 2009.

20.11.2009
V knihovničce se narodily tři pohádky od Jarky N. ze Svatého Štěpána, které mi poslala již dávno, ale já jsem byl takové hovado, že jsem se k tomu dostal až tenhle víkend. A ke vší hrůze se nemám ani na co vymluvit. Tak jsem pro ty pohádky udělal aspoň pár ilustrací. Tak promiň, Jarko.

5.1.2009
A je tu ročník dvanáctý. U whisky by to mohlo znamenat pár hvězdiček i skoro jistotu kvality. U týdeníku to může naopak znamenat šanci pro hnilobu nebo vyschlo. Pokusíme se udělat pro zvrácení možných předpokladů co nejvíc. Třeba se nám to sem tam v nějakém fejetonu nebo fotce povede. A když ne? Je snad málo oblastí, kde to stojí za hovno?

1.1.2007
Archivní sklípek funguje i nadále tak, že se klikem u ikony Bazaar dostanete přímo k jakémukoliv ze tří až čtyř posledních vydání. Z nich se vám stejnou technikou podaří dostat i k dalším předchozím třem až čtyřem vydáním od zvoleného. Toto zanořování je násilně utržené posledními třemi vydáními z předchozího roku.
Starší ročníky až po samotný Velký třesk - vznik neseriozního internetího týdeníku WWWiditelné prase - lze získat jedině na CD. (Ale to až po urputném
přemlouvání, protože kdo se s tím má furt vypalovat). Kvůli tomu, že minulej rok skončil a novej začal, bude potřeba překopat zase celé prase od narození, aby na CD bylo kompletní a to se teda redakci příliš zatím nechce. Redakce je od základů shnilá.


Na skladě se do dnešního dne válí tyto cestovní deníčky:

Honza Amerika Kurka - Americké národní parky (2011): (1) (2) (3) (4) (5)
Hell&Dr - Austrálie (2011): (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10)
Dr a snad i Jr- Na návštěvě u poručíka z Inishmoru (2010): (1) (2) (3) (4) (5)
Tatrmani Hell&Dr - Austrálie-Tramtárie (2010):
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17) (18) (19) (20) (21) (22) (23) (24) (25) (26) (27)
J
an NZ Kurka - Nový deník Zélandský (2010):(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Jan Indinista Rouš - Honzíkova cesta (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17) . Jeho cestovní deníček je ZDE.( Ale je to blog bez fotek).
Jan Andinista Kurka - Deník Andinisty:
(1) (2)
Jana Vaňourková Kubánský deníček: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9)
Linda Synaková - Rusko-Elbrus: (1) (2)
Zuzka z New Yorku - Bolívie: (1) (2) (3) (4)
Honza Faltus -Kavkazské Novosti: (1) (2) (3) (4)
Jana Vaňourková - Ománský deníček: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Jana Vaňourková - O Jižní Africe (I) (II) (III) (IV) (V) (VI) (VII) (VIII) (IX) (X) (XI)


K obědu jsme si upekli vepřovou (pečínku).


  • Dva týmy z významných světových vědeckých laboratoří, z Birminghamské univerzity a z amerického MIT, přišly nedávno nezávisle na sobě se zprávou, že mají látku, která dokáže přinutit světlo ke zvláštnímu ohýbáni a způsobit tak „neviditelnost“. Ideálním lamačem paprsků jsou podle nich krystaly kalcitu. Myšlenka, že kalcit, tedy krystalická forma vápence, se k ohýbání světla dobře hodí, není nová. Skutečně ohromující výsledky obou týmů však již nové jsou. Aby dosáhli efektu neviditelnosti, použili vědci obou týmů stejný postup: spojili dva krystaly s opačnou krystalovou orientací. Když takto pospojovaný krystal postavili před pokusný objekt (v MIT před kovový klínek o velikosti pepřového zrnka, v Birminghamu na papírovou svorku), zvláštní zohýbání světla v krystalu prostému oku jeho existenci prakticky zatajilo.

  • Výzkum původního umění původních obyvatel řady zemí dokáže přinést nečekané výsledky. Jedním z nich je i objev, s nímž přišli odborníci z australské University of Queensland v Brisbane po průzkumu takzvaného Bradshawova umění ve skalách Západní Austrálie, v oblasti Kimberley. Díla jsou stará 40 000 let. Barvy těchto petroglyfů jsou však stále živé. Australští vědci zjistili, že jim napomáhají „zvláštní pigmenty“. V těchto skalních škrábancích se během tisíců let vytvořil svébytný ekosystém složený ze zatím neurčeného druhu vřeckovýtrusé houby a bakterií produkujících pigment červené barvy. Původní barvivo, jímž původní obyvatelé svá díla kolorovali, v sobě obsahovalo živiny, které odstartovalo další kolonizaci. Výzkum tedy ukázal, že bakterie mohou pigment nejen zničit, ale i nahradit.

  • Bea měla narozeninový párty, obrázky budou někdy příště.
  • Honza se vrátil z Ameriky do Irska.
  • Poblíž Helčí prolítl pro změnu cyklón, teda ne tak blízko, někde na severu Queenslandu a oni bydlí ve vedlejším okresu v NSW.

 

australia


Boris v igelitovým triku


Bobík s dědkem


Boris si našel rohožku a nemíní se jí vzdát. Stala se jeho součástí.

 

 

Hell a spol

australia

 

Surreálný inspektor Zrzek

Bobík:
"Já jsem viděl straaaašně dlouhýho hada, a já jsem ho sekl mečem, až ten pavouk utekl."


 
Baselitz ICP (International Center of Photography) The Mexican Suitcase (do 08.5.2011)
V roce 2007 se jakoby zázrakem objevily tři krabice plné roliček filmů slavného fotografa a člena Magnum Roberta Capy. Mělo se za to, že jsou fotky během Druhé světové války nenávratně ztratily. Zachránil je mexický velvyslanec v Paříži a odvezl do Mexika. Krabice obsahovaly 4500 negativů tří slavných fotografů. Roberta Capy, Gerdy Taro a Davida Seymoura, alias Chima.

BaselitzGalerie Vltavín, Jaroslav Klápště - "Vyhnání z ráje" (do18.2.2011)
BaselitzGalerie Divadla Kámen, FOTKY Z LEZCE (do 28. 2. 2011)
BaselitzGalerie Václava Špály, Petr Pastrňák: "Hořící les" (do 27.2.2011)
BaselitzCafe galerie Černá Labuť (do 25.2.2011)
Pod křídly Černé labutě 2011
Cyklus osmi výstav divadelních výtvarníků, fotografů a umělců v roce Pražského quadrienále 2011 zahajuje Adam Novák - obrazy výtvarník, herec, scénograf.

BaselitzGalerie hlavního města Prahy - Staroměstská radnice - MIROSLAV TICHÝ / PODOBY PRAVDY(do 6.3.2011)
Velmi zajímavý projekt z fotek divnýho fotografa amatéra a tak trochu voyeura a malíře a skoro bezdomáče z Kyjova. Ale teď už hodně slavnýho. Slávu na jeho hlavu snesl jakýsi doktor přes nadaci Tichý oceán, se kteoru Miroslav Tichý nemá nic společnýho. Jde o typickou ukázku nedohody mezi lidma, nebýt doktora, nestal by se Tichý slavným Nebýt tichého, neměl by doktor koho proslavovat. Vzájemně výhodný vztah se tak stává nesnesitelným, což všam nemá žádný vliv na to, jeslit jsou jeho fotky dobré nebo ne a nakolik k fotkám přihazuje peř Tiché vzhled a způsob života, to totiž také s fotkama nemá moc co společnýho. A něškteré jeho fotky jsou velmi příjemné. Některé se mi zdají roztomile blbé.

tora

Václav Soukup: Antropologie
Teorie člověka a kultury
Intenzivní setkávání kultur je pro dnešní dobu příznačným rysem a je zdrojem jak obohacení, tak konfliktů. I u nás roste zájem o sociální a kulturní antropologii jako o vědu zkoumající různé kultury, tedy způsoby života sdílené členy určité společnosti. Kniha navazuje na předchozí publikaci Přehled antropologických teorií kultury. Čtivě napsaná příručka nabízí přehled nejvýznamnějších antropologických koncepcí kultury a jejich základních pojmů a modelů. Čtenář tu najde informace o jednotlivých teoriích, okolnostech jejich vzniku a hodnocení různých směrů v současné době. Nové vydání je rozšířeno o kapitoly týkající se postmoderní antropologie, kulturálních studií, kulturologie a současných trendů v sociální a kulturní antropologii.


Baselitz

Nové CD francouzského pianisty Laurenta de Wildeho nazvané Fly! patří k zajímavým elektro-jazzovým počinům. Wilde odrostl na deskách Theloniouse Monka a studoval u Mulgrewa Millera. O to větší překvapení bylo, že později začal koketovat s elektronikou. Nejprve ve vlastní kapele Organics, která byla v jisté době symbolem francouzského e-jazzu, pozdějí s Dominiquem Poutetem. Později se jeho spoluhráčem stal Otisto 23, původem klasický pianista, který zběhl k nahrávacímu průmyslu a k elektronice. Spolu na koncertech vytvářejí improvizovanou elektronickou mozaiku v živé interakci. Album Fly! zachycuje oba umělce v pokročilé fázi jejich spolupráci. Je zajímavou ukázkou toho, kam může dnešní jazzový hudebník dojít, pokud se otevře současným vlivům.

  • Směj se a svět se bude smát s tebou. Chrápej a budeš spát sám.“ (Anthony Burgess)
  • Kina:
    13. 2.
    proběhne v pražském kině Oko velmi speciální projekce filmu Erotikon za hudebního doprovodu Icon Orchestra. Jejich emotivní charakter hudby je postaven na kontrastu klasických, netradičních, originálních a experimentálních zvukových nástrojů a vokálních výrazových prostředků.

    7.2. – Aero – 127 hodin (režie: Danny Boyle, USA/VB, 2010, 94 min. Biografický) (Skutečný příběh horolezce Arona Ralstona, který prožil nezapomenutelné dobrodružství, kdy se zachránil poté, co mu padající kámen těžce poranil ruku a uvěznil ho v izolované štěrbině kaňonu v Utahu. Během této cesty Ralston vzpomíná na své přátele, přítelkyni, rodinu a dvě cestovatelky, které potkal těsně před svu nehodou. Film, který který ukazuje, co všechno dokážeme, když se rozhodneme, že chceme žít.) (20:30)
    10.2. – Aero –
    Norské dřevo (režie: Anh Hung Tran, Jap., 2010, 133 min. Drama) (Filmová podoba knižního bestselleru Haruki Murakamiho vypráví stejně jako knižní předloha o nostalgii lásky a ztrát. Děj se odehrává na konci 60. let v Japonsku na pozadí studentských bouří. Toru Watanabe je tichý a uzavřený vysokoškolák, který se v Tokiu znovu potkává s křehkou Naoko, přítelkyní z dětství. Jejich vztah se postupně prohlubuje, zároveň je ale vystaven rostoucímu tlaku minulosti, kterou poznamenala tragédie jejich společného přítele. Během divokých nočních večírků, na které Torua bere jeho kamarád Nagasawa, potká Toru impulzivní mladou ženou jménem Midori...) (20:30)
    7.-9.2. – Evald –
    Nevinnost (režie: Jan Hřebejk, ČR, 2010, 98 min. Drama) (Hlavní hrdina dramatu, uznávaný lékař, je obviněn z těžkého zločinu a skončí ve vazbě. Z tohoto temného místa musí dokázat svou nevinnu. Jeho boj je o to těžší, když zjistí, že proti němu stojí člověk motivovaný osobní pomstou. Boj o záchranu nese sebou i další negativa, na povrch vyplavou dávná tajemství, která by měla být raději ukryta...) (17:00, 19:00, 21:00)
    8.2. – Oko –
    Trabantem napříč Afrikou (režie: D. Přibáň, D. Zlatohlávková, ČR, 2010, 95 min. Dokument) (Trabantem napříč Afrikou je film o cestě. O cestě, kterou stojí za to podniknout, i když si na ní tolikrát opakujete, už nikdy víc, a když, tak, ne trabantem. Film o tom, co obnáší projet Černý kontinent ve stopách zapomenutých předchůdců Hanzelky a Zikmunda v jednom z nejprimitivnějších aut, jaká kdy byla vyrobena.) (20:30)
    12.2. – Oko – Projekt 100 –
    Další rok (režie: Mike Leigh, VB, 2010, 109 min. Komedie) (Kolem šťastného manželského páru obíhají nešťastné a osamělé životy jejich přátel a příbuzných. Jako jejich důvěrníci vidí do jádra všech zamotaných životů, do jejich přátelství a osamělosti, do naděje a zoufalství, do vzniku nového i zániku starého. A to vše by bylo v pořádku, pokud by se jedna neprovdaná kamarádka nezamilovala do jejich syna. Režisér Mike Leigh, šestkrát nominovaný na Oscara, občas přezdívaný jako „antropolog s kamerou“, přichází s další skvělou studií lidských osudů. A v čase, který se odehraje ve filmu, mu na to stačí jeden rok.) (20:30)
    13.2. – Oko – Projekt 100 –
    Erotikon (režie: Gustav Machatý, ČR, 1929, 87 min. Drama) (Elegantní světák George, kterému na malém nádraží ujel poslední vlak, najde na noc přístřeší v domku dobráckého železničního hlídače. Shodou okolností se ocitne o samotě s jeho dcerou Andreou a zapůsobí na ni tak, že se mu dívka zcela poddá. Andrea později odejde z domu a po čase porodí dítě, které však příchod na svět nepřežije. Nic netušící George mezitím pokračuje ve svém zhýralém životě. Teprve po letech potkává Andreu, z níž je již vdaná žena.) (20:30)
    9.2. – Ponrepo – cyklus Mario Monicelli – arrivederci amici II. –
    Mortadela (režie: Mario Monicelli, It./Fr., 1971, 97 min. Drama) (Italská dívka se díky salámu mortadele, svatebnímu to daru pro svého italského snoubence, žijícího už několik let v New Yorku, stane kořistí zaoceánských médií. Podle amerických zákonů je totiž do USA zakázáno dovážet maso a jakékoliv masné výrobky. Maddalena se však nemíní své mortadely vzdát a celní aféra hrozí brzy přerůst do politických rozměrů.) (17:30)
    11.2. – Ponrepo – cyklus Dreyer – Passion II. –
    Den hněvu (režie: Carl Theodor Dreyer, Dán., 1943, 90 min. Drama) (Mystické drama o náboženském fanatismu evokuje tísnivou atmosféru, v níž vyrůstal na počátku XVII. století protestantismus. Film známý též pod názvem Dies irae byl pro příliš vleklé tempo vyprávění přijat tiskem i diváky rozpačitě, po formální stránce je však považován za mistrovské dílo, které mělo ve dnech největšího útlaku země, v době nacistické okupace, mnohem hlubší význam.) (17:30)
    7.2. – Světozor – Dokumentární pondělí –
    Příchozí (režie: Claudine Bories, Patrice Chagnard, Fr, 2010, 116 min. Dokument) (Francie patří v rámci Evropy k hlavním uprchlickým destinacím. Ročně tu o azyl žádá na padesát tisíc běženců z celého světa. První úřednickou instancí, kterou procházejí, je Koordinační centrum pro rodiny žádající o azyl, jež jim po příjezdu přiděluje pokoje v pařížských ubytovnách a provází je procesem žádosti o udělení statusu uprchlíka. Režisérské dvojici se v dokumentu podařilo velmi autenticky zachytit oboustranně vypjaté a frustrující situace, v nichž se nachází zoufalí cizinci odkázaní na pomoc státních úřednic.) (20:30)

  • Filmové festivaly:
    do 9.2. – Cinefest 2011 – Trans-Alpino, Praha, Ponrepo
    (info:
    http://www.bio-ponrepo.cz/program.html?filterYear=2011&filterMonth=2&filterDay=0&filterAction=0&filterFor=all&cid=73)
    do 20.2. –
    Projekt 100 2011, Praha (info: http://www.projekt100.cz/aktualni-rocnik.htm)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    S nečekanou iniciativou přišel renomovaný hudební festival
    Struny podzimu, který v kontextu hudebního dění na tuzemské scéně patří k největším propagátorům současné jazzové hudby. Od letošního ruky Struny podzimu ve spolupráci s Nadací O2 sponzorují benefiční projekt Chocomusic II, který si klade za cíl podporu talentovaných českých hudebníků v zahraničí. Prvním studentem, kterému se této individuální pocty dostane, je mladý saxofonista Luboš Soukup, který pojede studovat na hudební akademii v Kodani.

    Český rozhlas 3 – Vltava spouští internetové rádio Euro Jazz (http://www.rozhlas.cz/jazz/portal) spolu s webem zaměřeným právě na jazz. Rádio hraje 24 hodin denně pouze jazz. Hudební publicista a redaktor webu Petr Vidomus k tomu uvedl, že evropský jazz představuje fenomén, který není možné opomíjet a právě veřejnoprávní rozhlas by mu měl dát prostor.

    7.2. – Agharta – Martin Brunner Trio (21:00)
    8.2. – Agharta – Tereza Rajnincová Band (21:00)
    10.2. – Agharta – Vibe Fantasy (21:00)
    11.2. – Agharta – Libor Šmoldas Quartet (21:00)
    12.2. – Agharta – Noční optika (21:00)
    13.2. – Agharta – Ondřej Kabrna trio (21:00)
    7.2. –
    Balbínova poetická hospůdka – Mirek Paleček a Michal Janík (20:00)
    10.2. – Balbínova poetická hospůdka – Poetický Salon – Zb. Benýšek & Eugen Brikcius (20:00)
    12.2. – Balbínova poetická hospůdka – Iván Gutiérrez & Madera & To Portugal (20:00)
    11.1. –
    Blues sklep – The Update (20:00)
    12.2. – Blues sklep – Bluesberry (21:00)
    7.1. –
    Jazz club U staré paní – Usp Bigband with Milan Svoboda (20:30)
    8.2. – Jazz club U staré paní – Jan Kořínek & Groove (20:30)
    9.2. – Jazz club U staré paní – Ondřej Štveráček Quartet (20:30)
    10.2. – Jazz club U staré paní – Kuba Doležal Quartet (20:30)
    11.2. – Jazz club U staré paní – Rene Trossman Band (20:30)
    7.2. –
    Jazz Dock – Adam Tvrdý trio (22:00)
    9.2. – Jazz Dock – Rene Trossman Band (22:00)
    10.2. – Jazz Dock – Sly Rabbits (22:00)
    13.2. – Jazz Dock – Michal Gera Band (20:00)
    10.2. –
    Jazzboat – Vojtěch Eckert Trio (20:30)
    11.2. – Jazzboat – Gumbo a Ondřej Konrád (20:30)
    7.2. –
    Reduta – Emil Viklický Trio (21:30)
    8.2. – Reduta – Jazz infinity (21:30)
    9.2. – Reduta – Fabrik (21:30)
    13.2. – Reduta – The Cotton Gang (21:30)
    7.2. –
    Stará Pekárna, Brno – Zapaska (20:00)
    8.2. – Stará Pekárna, Brno – James Harries (20:00)
    8.2. –
    Salmovská literární kavárna – Jazz Bluffers (19:30)
    10.2. – Salmovská literární kavárna – Baťa & Kalábůf Něžný Beat (19:30)
    8.2. –
    U malého Glena – Roman Pokorný & Blues Box Heroes (21:30)
    9.2. – U malého Glena – Jamie Marshall & Radek Hlávka (21:30)
    10.2. – U malého Glena – Balzar Robert Trio (21:30)
    11.-12.2. – U malého Glena – Najponk Trio (21:30)

  • Kluby - cizina:
    „Jazz je styl hudby, který může vstřebat spoustu věcí a pořád zůstat jazzem.“ (Sonny Rollins)

    8.2. – Blue Note Milano, Itálie – Matteo Sabbattini New York Quintet feat. Aaron Parks (21:00, 23:00)
    7.-10.2. – Blue Note Tokyo, Japonsko – Lee Ritenour & Mike Stern (19:00, 21:30)
    10.-13.2. – Blue Note New York, USA – Gato Barbieri (20:00, 22:30)
    9.2. – Twins Jazz, Washington, USA – Eliot Seppa Quartet (20:00, 22:00)
    7.2. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Cyrus Chestnut Trio (20:00)

  • Hudební festivaly:
    do 5.4. – Jazz Jaro 2011 aneb Jazz v Pekárně, Brno, Stará Pekárna (info: http://www.jazzdoregionu.cz/)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    Talentovaný český choreograf Jarek Cemerek byl přizván ke spolupráci londýnským tanečním souborem Balletboyz. Součástí komponovaného večera, se kterým se soubor rozjel na turné po Velké Británii a Severním Irsku, je také jeho choreografie Void. Turné vyvrcholí prezentací ve slavném londýnském tanečním divadle Sadler´s Wells.

    Kniha britského astrofyzika Stephena Hawkinga Stručná historie času se objeví na scéně newyorské Metropolitní opery. Operní zpracování vědeckého bestselleru připravují kanadský režisér Robert Lepage, argentinský libretista Alberto Manguel a argentinský skladatel Osvaldo Golijov. Neobvyklá opera by měla být uvedena v roce 2014.

    9.2. – Divadlo Kolowrat – Emotion Collection (Ojedinělé spojení tanečníků baletu Národního divadla, jazzové zpěvačky Eleny Sonnenshine a písniček Honzy Budaře.) (19:00)
    10.2. – Divadlo Kolowrat – Camoufl.Age (Nezvyklá taneční, avšak nikoliv baletní kreace by měla občerstvit, bavit i přivést k zamyšlení. Experiment pro šest tanečníků baletu Národního divadla připravil choreograf Jan Kodet spolu s režisérem Jankem Růžičkou.)
    (19:00)
    7.2. – Divadlo Ponec, hostuje Farma v jeskyni – Vamos dançar! Pojďme tančit! To the dance floor! (Přijďte zažít jedinečný večer, ve kterém se v Praze budete cítit jako o půlnoci v Rio de Janeiru. Nebuďte pouhými diváky a vstupte s námi do atmosféry země, kde není nutné řešit zda-li umím, nebo neumím tančit ... Prostě tančím. Vamos dançar!)
    8.2. – Divadlo Ponec , hostuje Farma v jeskyni – Divadlo / The Theater (režie: Viliam Dočolomanský) (Tento projekt vznikal na ose Praha – severní Brazílie. Skupina herců hraje hru o vzkříšení býka odedávna dodnes. Strašlivý a ustrašený pohled se přetlačují a vymezují jeviště a hlediště. Scénická kompozice Farmy v jeskyni vychází z rytmů a tanečních kroků, jimiž brazilští otroci setřásali pouta a vytvářeli svůj svět.) (20:00)
    13.2. – Divadlo Ponec, hostuje DOT 504 – Mah Hunt (choreografie: Lenka Vágnerová, Pavel Mašek) („Žiji ve světě bez zvířat, postrádám jejich pravidla.“ V tomto duetu se dva lidé rozhodli zažít lov. Jak bude vypadat, závisí na tom, jaká pravidla budou nastolena.)
    (20:00)

  • Festivaly tance:
    do 29.5. – Bolšoj balet, Praha přímé přenosy představení Bolšoj baletu z Moskvy
    (info:
    http://www.kinoaero.cz/cz/cykly-festivaly/142/Bolsoj-balet-2010/199/2010/)

  • Divadla:
    Na improvizační tradici v brněnském Divadle Husa na provázku navazuje nová komická dvojice, kterou dali dohromady sami diváci. Herec Jiří Kniha hledal v deseti představeních ideálního jevištního partnera. Publikum nakonec rozhodlo, že se nejlépe doplňují s kolegou Michalem Daleckým. Nyní spolu připravují improvizované představení 2+1.

    7.2. – ABC – Leo Rosten: Pan Kaplan má třídu rád (režie: Miroslav Hanuš) (Příběh o zdolávání neuvěřitelných zákrut cizího jazyka ve třídě plné lidí, kteří už dávno překročili školní léta.) (19:00)
    10.2. – ABC – Saturnin
    (režie: Ondřej Havelka) (Dramatizace slavného humoristického románu Zdeňka Jirotky o sluhovi, který se stane pánem svého zaměstnavatele a způsobí v jeho poklidném životě řadu překvapivých zvratů.) (19:00)
    7.2. – Činoherní klub – Martin McDonagh: Pan Polštář (režie: Ondřej Sokol) (V této hře vykročil McDonagh hned několika způsoby novým směrem. Poprvé například opouští své oblíbené Irsko, děj se odehrává v "jakési totalitní zemi", dokonce v městečku, které se v originále jmenuje Kamenice. Formálně McDonagh stále používá své oblíbené nástroje jako násilí, humor, ironii, překvapivost děje, ale spolu s novou postavou, kterou je, dalo by se říci, autor sám, vstupuje do prostředí pohádek a mýtů.)
    (19:30)
    8. a 12.2. – Činoherní klub – Jasmina Reza: Bůh masakru (režie: Ondřej Sokol) (Jsme lidé kultury, rozumu anebo jen bezmocné individuální oběti svých pudů? Hra, během níž se bortí očekávané stereotypy chování...)
    (19:30)
    9.2. – Činoherní klub – Osiřelý západ (režie: Ondřej Sokol) (Příběh lásky bratrů Valena a Colemana, kteří se uměním mučit jeden druhého chtějí zapsat do Guinessovy knihy rekordů...)
    (19:30)
    10.2. – Dejvické divadlo – Petr Zelenka: Teremin (režie: Petr Zelenka) (Příběh člověka, který navždy změnil tvář moderní hudby. Věnováno Robertu Moogovi.)
    (19:30)
    11.2. – Dejvické divadlo – Viliam Klimáček: Dračí doupě (režie: Karel František Tománek) (Jeden z nejznámějších slovenských dramatiků napsal hru přímo pro Dejvické divadlo a pro konkrétní herce. Příběh začíná setkáním dvou kamarádů, Ivana a Davida, v horách. Dvacet let se neviděli. Kdysi tvořili nerozlučnou dvojici, ale teď je všechno jinak...)
    (19:30)
    8.2. – Divadlo Komedie – Josef Škvorecký: Lvíče (režie: Viktorie Čermáková) (Příběh flirtu mezi sebevědomým redaktorem a záhadnou slečnou se odehrává v atmosféře prázdninové Prahy 60. let.)
    (20:00)
    13.2. – Dejvické divadlo – Oliver Reese: Goebbels / Baarová (režie: Dušan D. Pařízek) (Intimní variace na téma „mezinárodních vztahů“.)
    (20:00)
    12.2. – Divadlo Na zábradlí – Dorota Maslowska: Dva chudáci Rumuni, co mluvěj polsky (režie: David Peimer) (Na benzinové pumpě, na dálnici, na opuštěné silnici anebo v hlubokém polském lese se odehrává příběh jednoho večera, který začal kostýmní párty.)
    (19:00)
    9.-10.2. – Divadlo Ungelt – William Douglas Home: Ledňáček (režie: Ladislav Smoček) (Duchaplná anglická komedie o vdově, sirovi a jeho komorníkovi, kteří se i ve vyšším věku dokáží těšit ze života.) (19:00)
    10.2. – Divadlo V Celetné, hostuje Divadlo Kašpar – Viliam Klimíček: Komunismus (Listopadové, něžné a možná i revoluční scénické čtení.)
    (19:30)
    10.-11.2. – Divadlo V Dlouhé – Irena Dousková: Oněgin byl rusák (režie: Jan Borna) (Volné pokračování bestselleru Hrdý Budžes.)
    (19:00)

  • Divadelní festivaly:
    do 20.2. – Trialog 2011, Brno (info:
    http://www.ndbrno.cz/)
    do 31.12. – České divadlo 2011 (info:
    http://www.ceskedivadlo.cz/)


Milí přátelé a hudební příznivci
srdečně vás zveme v neděli 13.února od 17:00 do sálu bílovické fary (Tyršové ul.)na poslechový pořad o skotské hudbě. Pomocí hudby z CD i živých dudáckých produkcí probereme:
* Pověry o Skotsku a co se tam vlastně hraje
* Roberta Burnse a skotské národní obrození
* Highland Pipes - dudy, skotskou zbraň hromadného ničení
* Jak vypadá Skotský pes na Skotských hrách
Délka pořadu tak cca 2 hod s přestávkou, vstupné dobrovolné. Těšíme se na Vás a děkujeme, že podle uvážení přepošlete tuto pozvánku dalším lidem.
David Neckář www.skotskypes.cz, www.kiltforyou.eu
a
Richard Lank www.brnopolis.eu, www.buch.cz
PS: Kdo netrefíte na faru, zde je mapka

Gratulace
Pavle Váňové vyšla kniha a to neobyčejná. Název Identita génia (Shakespeare / Oxford) napovídá, že se bude řešit, kdo byl vlastně Shakespeare.

Nevím, jestli už je v prodeji, ale až bude, stojí za zakoupení! Pavla Váňová řeší téma svižně, napínavě, hravě, vtipně a elegantně. Nudit se nebude nikdo, kdo rád tvorbu onoho záhadného pána.

Ve středu 9. 2. v 19:30 v Konventu Milosrdných bratří (Vídeňská 7) má absolventský koncert klarinetista Ondřej Dvořák.

Doprovází doc. Dana Drápelová, spoluúčinkují další klarinetisté: Pavel Zlámal, Tomáš Kügel a Michal Kříž, s nimi ještě basklarinetista Vojtěch Pospíšil. Vsadím se, že to bude nářez – byli jsme na jeho bakalářském koncertě před dvěma lety a fandíme mu.

Ve čtvrtek 10. 2. v 19:00 uvádí divadlo Radost (Bratislavská 32) představení Vlastimila Pešky a Jaroslava Wykrenta: Pepek námořník aneb Smyšlená historie s téměř pravdivými fakty.

Dada a spol. www.quakvarteto.cz

6. 2. 2011 - Dr+pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš